Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * - - - 1 Ψήφοι

Seirei no Moribito

spring 2007 anime review Production I.G action adventure historical fantasy

  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#16 igano

igano

    Shinobi Tousan

  • Members
  • 94 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Σεπτέμβριος 2009 - 17:32

Απολαυστικοτατο!!!!!!!! Πολυ σωστο σεναριο και αναπτυξη χαρακτηρων! Top 5 ευκολα :wooi2:
Δημοσιευμένη  εικόνα
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#17 katsaroulhs

katsaroulhs

    Getting fired UP!!!!!!

  • Members
  • 8 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Νοέμβριος 2009 - 19:51

Το ειδα και εμεινα με το στομα ανοιχτο. Εχω δει συμολικα καμια 35 σειρες ανιμε αλλα αυτη απλα με καθηλωσε. Δεν εχω να πω κατι αλλο.

#18 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2.153 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Νοέμβριος 2009 - 16:56

Πολύ καλό review.:blingeye2:Να προσθέσω και εγώ,αυτή η σειρά πραγματικά είναι μέσα στις αγαπημένες μου(μην πω η αγαπημένη μου).Είναι κάτι τελείως διαφορετικό από αυτές που βλέπουμε και πραγματικά απολάμβανω κάθε επισόδειο που βλέπω.

Και πενήντα φορές να το δώ εμένα θα μου αρέσει.:Blissfull:

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#19 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Νοέμβριος 2009 - 22:20

Πολυ καλο review η σειρα ειναι εξαιρετικη.
Animation διαθετει απιστευτο βαθος και ουσιαστικα δημιουργει ενα ολοκληρο κοσμο.
Μουσικη φοβερο OP πολυ καλο ED τεργιαστο soundtrack που βοηθαει στην δημιουργια ατμοσφαιρας.
Ιστορια πολυ καλη μεταφορα απο το novel ξεφευγη απο τα συνιθησμενα κλισε και σε απορροφά μεσα της.
Χαρακτηρες ολοι τους ειναι πολυ καλοι μιας και αναλυονται σε βαθος με αζεσαι γι'αυτους.
Αξια οτι καλυτεροστο χωρο του fantasy πραγματικη απολαυση.
[SIGPIC]Δημοσιευμένη  εικόνα
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#20 Jooji-san

Jooji-san

    Lieutenant

  • Members
  • 437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Δεκέμβριος 2009 - 02:18

Παρα πολυ ωραιο το review μου κινησε το ενδιαφερον.

#21 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 26 Μάρτιος 2010 - 18:48

Απλά θα ανακυκλώσω κι εγώ αυτά που έχουν πει ήδη οι περισσότεροι. Φοβερά γραφικά και κίνηση
Spoiler:
, εκπληκτικό soundtrack (σίγουρα μέσα στα καλύτερα 5 που έχω ακούσει ποτέ) και πάρα πολύ καλό voice acting. Η σκηνοθεσία φοβερή
Spoiler:
αλλά βέβαια η ιστορία δεν διεκδικεί και δάφνες πρωτοτυπίας. Φυσικά για τους φίλους των fantasy κόσμων (including me) δεν αποτελεί κανένα απολύτως πρόβλημα το να έχει και κάποια "κλισέ" μέσα στην ιστορία. Ούτως ή άλλως τα μηνύματα που περνάει κι όλα αυτά που προανέφερα σε αποζημιώνουν με το παραπάνω. Η πρωταγωνίστρια είναι μακράν από τις καλύτερες γυναικείες παρουσίες σε anime καθώς κι ο "πιτσιρικάς" πρίγκηπας
Spoiler:
βοηθάει πάρα πολύ μαζί με τους άλλους χαρακτήρες που τους πλαισιώνουν στην τέλεια αυτή ιστορία. Πραγματικά ανεπανάληπτο cast! Σίγουρα μέσα στις καλύτερες σειρές που έχω δει και την καταευχαριστήθηκα. Όλοι όσοι δεν την έχετε δει τι περιμένετε; Γρήγορα κατεβάστε την και μιας κι υπάρχει και στα ελληνικά από την animeclipse (εκπληκτική δουλειά, πραγματικά αψεγάδιαστη) τι καλύτερο;

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#22 giota83

giota83

    AnimeMangaOtaku

  • Members
  • 405 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKomotini

Καταχωρήθηκε 26 Μάιος 2010 - 13:04

To ξεκινησα πριν λιγες μερες και εχω μεινει εκπληκτη απο το πρωτο επεισοδιο. Με εντυπωσιασαν τα γραφικα που ειναι απιστευτα , τo animaition, το soundtrack που ακουγεται και ειναι τελειως διαφορετικο απο οτι το περιμενεις να ειναι σε σχεση με τη σειρα. Πιο πολυ ομως μου αρεσε η Balsa και ο δυναμισμος της. Βalsa εισαι φανταστικη!!! :kyaaa::kyaaa::kyaaa:

#23 obelixe

obelixe

    Starting...

  • Members
  • 1 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Σεπτέμβριος 2010 - 21:02

πολυ ωραια σειρα :thatsit:

#24 Sonick

Sonick

    Boiled Frogs

  • Members
  • 17 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Νοέμβριος 2010 - 12:28

Δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτα.Το review είναι άψογο!

Απλά να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον lexalcon που με κίνησε την περιέργεια να δω ένα πραγματικό αριστούργημα...

υ.γ. Θα με πάρει πολύ καιρό να βγάλω το Nahji no Uta από το μυαλό μου.Με ταξιδεύει σε έναν κόσμο γαλήνιο κ τόσο όμορφο,που μας έχει λείψει όλους.Δυστυχώς φαίνεται ότι τα προβλήματα της καθημερινότητας μας,μας έχουν απορροφήσει τόσο που έχουμε χάσει το πραγματικό νόημα της ζωής...Να την απολαύσουμε.

#25 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Μάρτιος 2011 - 17:19

Έκατσα και είδα το Seirei no Moribito αμέσως αφού βρήκα το forum το Νοέμβρη... Τολμώ να πω ότι δεν έχω ξαναπετύχει τόσο προσεγμένο animation στα 4 χρόνια που ασχολούμαι συστηματικά. Μπράβο στον lexalcon για το αψεγάδιαστο review που με παρακίνησε να δω μια σειρά με περιεχόμενο! xD

#26 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2011 - 18:58

Ενα απο τα αριστουργήματα του συγγεκριμένου genre που δεν εχει ιδιαίτερη απήχηση στο ευρύτερο κοινό.

Άριστο animation, με τις σκηνές δράσης να αφήνουν το θεατή με ανοιχτό το στόμα (ειδικά στις μάχες μεταξύ spear masters) και φαντασμαγορικά τοπία που δίνουν στη σειρά μια πανέμορφη ατμόσφαιρα γεμάτη ζωντανά χρώματα και στοιχεία της φύσης.

Τα music themes ηταν λίγα αλλα πολύ χαρακτηριστικά, και ταίριαζαν απόλυτα με το κλίμα της σειρας.Το τραγούδι Nahji no Uta ειδικα, με συγκίνησε βαθύτατα.
Σχεδον δακρυζω καθε φορα που ακουω αυτο το υπεροχο τραγουδι.
Τα sound effects ηταν επεισης πολύ προσεγμένα και ρεαλιστικά. (especially the sound of spears clashing)

Το plot ηταν πολυ ενδιαφέρον και προσεγμένο, αλλά θα μπορούσε να είναι και λιγάκι καλυτερο.
Εγω πάντως θα το προτιμούσα αν εδινε λιγοτερη βάση στο μεταφυσικό στοιχειο με τα πνεύματα και περισσοτερη στο character development των ανθρώπινων χαρακτήρων.

Αγαπημένος χαρακτήρας:Ο πριγκιπας Sagum. (not to be confused with chagum)
Η μικρή παρουσία αυτου του χαρακτήρα στη σειρα με συγκινησε παρα πολυ.
Το ηρεμο πνεύμα του και η αγαπη του για την ελευθερια, την ειρήνη και πανω απ' όλα τη φύση ειναι αξιοσημειωτο στοιχείο χαρακτήρα ενος πραγματικά αγαθού ανθρώπου.

Επεισης, η υπαρξη της Balsa ως female lead ήταν πολύ καλοφτιαγμένη, και προφανώς δεν προοριζόταν για κάποιο συγκεκριμένο κοινό, διαφωροποιώντας την εντελώς απο τα συνιθησμένα στερεότυπα μιας προταγωνήστριας.

Eιτε αυτο προσθεθεί στα αγαπημένα μου anime ειτε οχι, το σιγουρο ειναι πως πλέον μου ξεκαθαρίζει πως το αγαπημένο μου είδος ανιμε ειναι αυτα που προέρχονται απο novels.

O6rrvsU.jpg


#27 tsarefi

tsarefi

    Starting...

  • Members
  • 10 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Δεκέμβριος 2011 - 14:40

Πάρα πολύ ωραίο όπως στη περιγραφή, μικρό αριστούργημα, αληθοφανές χωρίς υπερβολές δεν σου εκβιάζει το συναίσθημα. Με αρχή μέση και τέλος.
Πολύ σημαντικό ότι τελειώνει φανταστικά έχει ωραίο τέλος χωρίς τυμπανοκρουσίες με ωραίο επίλογο, δεν αφήνει ανοιχτά θέματα.
Ευχαριστώ την AnimeClipse και σας ευχαριστώ για την φανταστική περιγραφή.

#28 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2012 - 23:42

1. bump for great justice (λέω να ανεβάζω ένα thread το πενθήμερο μπας και το βλέπει κανας νέοπας)
2. ΒΓΑΛΤΕ ΚΑΝΑ SEQUEL ΡΕ!!!!!! Στα δώδεκα βιβλία φτάσαμε και έχουμε δει μόνο το πρώτο...Τ_Τ

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#29 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 15 Σεπτέμβριος 2012 - 23:33

τωρα το γερμανικο Super RTL δειχνει τη σειρα σε μορφη ταινιας δυο ωρων. βραδινη προβολη στα Γερμανικα μεταγλωττισμενη.

ενω εδω που ειμαστε; α, σε εκεινο το γραμμα στο ΣΚΑΙ για να βαλει το Death Note......



Also tagged with one or more of these keywords: spring 2007, anime review, Production I.G, action, adventure, historical, fantasy