Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μαύρη οθόνη στο λάπτοπ


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 18 March 2009 - 21:03

Λοιπόν, ο αδελφός μου έχει ένα λάπτοπ που ξαφνικα του μαύρισε η οθόνη. Μου δίνει το λόγο του ότι ούτε το έβρεξε, ούτε το έριξε. Ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά, απλά η οθόνη δεν άνάβει (παίζει κανονικά μουσική από cd). Πέρα από το ολοφάνερο ότι η οθόνη κάηκε, υπάρχει τίποτα άλλο που μπορεί να κάνει μπας και γλιτώσει τις επισκευές;

#2 kingmob

kingmob

    Anime Newbie

  • Members
  • 34 posts

Posted 19 March 2009 - 00:15

Λογικά θα έχει έξοδο VGA. Δοκίμασε να συνδέσεις εκεί μια κανονική οθόνη.
Γιατί πέρα από την οθόνη μπορεί να είναι και η κάρτα γραφικών του (που τις περισσότερες φορές είναι χειρότερο από το να έχει καεί απλά η οθόνη, λόγω του ότι είναι ενσωματωμένες στο board).
Από εκεί και πέρα καλύτερα να απευθυνθεί στην εταιρία που είναι υπεύθυνη για το service της μάρκας του Laptop του γιατί επισκευές σ' αυτά δεν πολυγίνονται αλλά αντικαταστάσεις του προβληματικού υλικού.

#3 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 19 March 2009 - 01:06

Μήπως έπαιζε με τις ρυθμίσεις και απενεργοποίησε την οθόνη;

Το χα κάνει εγώ μια φορά:deadga6:

Posted Image


#4 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 19 March 2009 - 09:48

Ότι πείραζε, πείραζε. Αλλά τι πια να έκανε που την έσβησε μόνιμα; Και πως ξεγίνεται αυτό;

#5 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 19 March 2009 - 12:14

μπορεί να έβαλε ρυθμίσεις εκτός ορίων...

αν κάνεις επανεκκίνηση δείχνει το σήμα των windows στην αρχή και μετά όταν μπαίνει είναι όλα μαύρα;
αν ναι δοκίμασε εκκίνηση σε Safe mode. οταν πάει να ξεκινήσει το λαπιτόπι, πάτα συνεχώς F8 [αν δεν κάνω λάθος]. Εκεί θα σου βγάλει μία λίστα επιλογών, διαλέγεις safe mode. Αν ανοίξει και δουλεύει η οθόνη, βάλε τις ρυθμίσεις στις χαμηλότερες και ας κάνει restart

#6 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 19 March 2009 - 12:23

Ότι πείραζε, πείραζε. Αλλά τι πια να έκανε που την έσβησε μόνιμα; Και πως ξεγίνεται αυτό;


Πολύ απλά πας στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών και την απενεργοποιείς.

Και το συγκεκριμένο μάλλον με format λύνεται μόνο.Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα:uhh:

Posted Image


#7 kingmob

kingmob

    Anime Newbie

  • Members
  • 34 posts

Posted 19 March 2009 - 12:54

Βασικά... Όταν το ανάβεις δείχνει κάτι η οθόνη ή παραμένει τελείως μαύρη;
Αν παραμένει μαύρη είναι ή οθόνη ή κάρτα γραφικών.
Αν δείχνει οτιδήποτε κάνε αυτό που είπε ο Sponis.

#8 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 19 March 2009 - 13:01

Jiraiya αν κάθε φορά που χαλάγαμε τις ρυθμισεις κάναμε φορμάτ, τότε δε θα κάναμε άλλη δουλειά...

αυτό που μας ενδιαφέρει να διαχωρίσουμε είναι αν είναι μαύρη οθόνη γενικά ή μόνο αφού φορτώσουν τα windows

#9 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 19 March 2009 - 13:11

Jiraiya αν κάθε φορά που χαλάγαμε τις ρυθμισεις κάναμε φορμάτ, τότε δε θα κάναμε άλλη δουλειά...

αυτό που μας ενδιαφέρει να διαχωρίσουμε είναι αν είναι μαύρη οθόνη γενικά ή μόνο αφού φορτώσουν τα windows


Καλά κάνε αυτό που έκανα και έλα πες μου αν μπορέσεις και το λύσεις χωρίς φορμάτ:hihi2:

Posted Image


#10 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 19 March 2009 - 13:48

εγώ δεν κάνω διεστραμμένα πράγματα στους υπολογιστές μου μίστερ και μετά ψάχνω τη λύση... :oo:

#11 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 19 March 2009 - 14:09

Παιδιά, δε δείχνει τίποτα η οθόνη. Ούτε λόγκο, ούτε μια ακτίνα φωτός για δείγμα. Το ηχητικό που κάνουν τα Windows όταν ξεκινάνε ακούγεται κανονικά και παίζει μια χαρά ότι βάζω στο DVD player.

#12 kingmob

kingmob

    Anime Newbie

  • Members
  • 34 posts

Posted 19 March 2009 - 19:11

Τότε καλύτερα να πάρεις τηλ στο Service τους γιατί είναι πρόβλημα hardware :(

Spoiler:


#13 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 23 March 2009 - 07:39

Και το δικο μου κανει ετσι ωρες ωρες αλλα αμα ανοιγοκλεισω την οθονη οταν "ζεσταθει" αναβει ξανα. Επισης οταν μαυριζει η οθονη δε "μαυριζει" ολοκληρωτικα, αλλα ειναι σαν να μη λειτουργει ο φωτισμος απλα, και ενω δειχνει η οθονη δε φαινεται τιποτα λογω ελλειψης φωτισμου.

Αν καταλαβατε τιποτα. Μπορει απλως να ειναι στα προθυρα του παραπανω θεματος. Ειναι καθολου πιθανο απο το πολυ ανεβοκατεβασμα της οθονης να φθειρονται οι συνδεσεις απο μεσα;