Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Best Martial Arts / Superpower series


  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#16 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 18 March 2009 - 13:43

Η βαθμολογία στην κατάταξη θα είναι το άθροισμα όλων των θέσεων που έχει πάρει μια σειρά από πολλούς χρήστες. Οπότε και πάλι, τα μικρότερα αθροίσματα θα σημαίνει πιο ψηλά στην κατάταξη.

[FONT="]Σύνολο Πόντων σειράς δια του Αριθμού Χρηστών που την ψήφισαν, ίσον ο μέσος όρος κατάταξης.[/FONT]

:nanana::nanana::nanana:

Δε χρειαζεται να ειναι κανεις μαθηματικος για να καταλαβει ποσο ακυρο ειναι αυτο το συστημα. Πες για παραδειγμα πως πρωτο στην καταταξη ειναι το ανιμε Basilisk. Αν καποιος το ψηφισει σε σχετικα χαμηλη θεση τοτε αυτο ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΘΕΣΗ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ αντι να ανεβει οπως ειναι το φυσιολογικο δεδομενου οτι μολις ψηφιστηκε! Αλλο παραδειγμα θα ηταν ενα ανιμε που το ψηφιζουν ολοι στην 1η ή 2η θεση (αρα ειναι παρα πολυ καλο) θα βρισκονταν κατω απο ενα ανιμε που ψηφισε μονο ενα ατομο αλλα στην 1η θεση. Heck, θα μπορουσα αυτη τη στιγμη να ψηφισω το Green Green ή το Death Note ή το Ichigo Mashimaro ή το Onegai Teacher ως νουμερο 1 Martial Arts Anime και αυτο θα εμενε στην πρωτη θεση για παντα αφου κανενας δε θα το ψηφιζε και ετσι δε θα επεφτε ποτε!

Χρησιμοποιησε λοιπον καποιο ηδη υπαρχον συστημα καταμετρησης (οπως το κλασικο Top10 με ποντους 10-9-8-...-1) αντι να επινοεις δικα σου που ουτε καν υπολογιζουν το απλουστερο πραγμα.
Posted Image

#17 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 18 March 2009 - 13:55

Πφφφ! Λες και δε το έχω σκεφτεί. Το edit στο πρώτο ποστ το λέει ξεκάθαρα. Συνολικοί πόντοι δια των χρηστών που ψηφίσανε την ίδια σειρά.

Problem solved. If not... έστω ότι υπάρχει λύση. Ξέρεις τι εννοώ.

#18 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 19 March 2009 - 02:43

Πφφφ! Λες και δε το έχω σκεφτεί. Το edit στο πρώτο ποστ το λέει ξεκάθαρα. Συνολικοί πόντοι δια των χρηστών που ψηφίσανε την ίδια σειρά.

Το οτι το διαιρεις με τον αριθμο των χρηστών που ψηφίσανε την ίδια σειρά αντι για τον συνολικο αριθμο των χρηστων που ψηφισαν ειναι αυτο που προκαλει το προβλημα, τι δεν καταλαβαινεις απο αυτα που μολις σου εγραψα;

Problem solved. If not... έστω ότι υπάρχει λύση. Ξέρεις τι εννοώ.

Τη μοναδικη λυση την εφαρμοζω ηδη με αποχη απο την ψηφοφορια μιας καργα προβληματικης απομιμησης poll:nosey:
Posted Image

#19 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 19 March 2009 - 04:10

Το Fullmetal Alchemist παρ' όλο που δεν είναι καν Matial Arts είναι πρώτο με μόλις μία ψήφο. Το ίδιο και το Basilisk, με τη διαφορά πως το συγκεκριμένο τουλάχιστον είναι πολεμικών τεχνών. Το Bleach που ψηφίστηκε 5 φορές όμως δεν είναι καν στην 5άδα.

Έστω... Οι ψήφοι μου είναι:
1) Fist Of The North Star. Ελπίζω βέβαια να ΜΗΝ το ψηφίσει κανένας άλλος, έτσι ώστε να παραμείνει στην πρώτη θέση
2+3) Basilisk & Fullmetal Alchemist αντίστοιχα ώστε να πέσουν από την πρώτη θέση και να μπει πρώτο το Fist Of The North Star.


Μάλλον κάτι δεν πάει καλά, δεν νομίζεις ? Ομολογουμένως το σύστημά σου μπάζει.


Problem solved. If not... έστω ότι υπάρχει λύση. Ξέρεις τι εννοώ.


Δεν ξέρω τι εννοείς, ξέρω όμως πως λύσεις υπάρχουν και μάλιστα είναι πολύ απλές. Μπορούσες είτε να βάλεις ένα poll με τις πιο γνωστές 15 σειρές, είτε να γινόταν ένα κλασικό ΤΟΡ με πόντους όπως ακριβώς ανέφερε ο Adventurer. Δεν είναι καν ανάγκη να είναι ΤΟΡ 5, ΤΟΡ 10, ΤΟΡ 30 κλπ, αρκεί το πρώτο anime στην κατάταξη του καθενός να παίρνει τους περισσότερους πόντους.

Edited by Phantom Duck, 19 March 2009 - 04:16.

E5VV38U.jpg


#20 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 19 March 2009 - 09:41

Γι' αυτό το λένε πολλ ανοικτού τύπου. Και το πολλ του φόρουμ άλλωστε χωρούσε 15 επιλογές μόνο και δε μπορούσες να τα βάλεις σε κατάταξη. Και το FMA μια χαρά superpower το κατατάσσω. Και αν προσθέτουνε και άλλοι κι άλλες επιλογές, αυτό δε θα είναι πρόβλημα. Και αν τόσο πια δε θέλετε να υπολογίζετε την ψήφο ενός μόνο, τότε δώστε σημασία μόνο σε όσους φηφίσανε την ίδια σειρά πολλές φορές. Κάτσε να μαζευτεί κόσμος.

#21 Pain_GodRealm

Pain_GodRealm

    against the odds.

  • Members
  • 187 posts

Posted 19 March 2009 - 09:47

1 dbz
2 bleach
3 naruto
4 one piece
5 tenjou tenge
6 grappler baki
7 kenichi
"A ninja who couldn't save his friend can never be hokage. Isn't that right, Sasuke?"
Posted Image
click em και βοηθηστε να μεγαλωσουν plz :)

#22 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 19 March 2009 - 09:59

Έτσι μπράβο, να μπαίνει κόσμος, μη μας το χαλάτε.

#23 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 19 March 2009 - 10:14

Ok, ok...δικό σου thread, δικοί σου κανόνες (συμφωνώ με πάπια κάργα πάντως)...ontopic τώρα...:nosey:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#24 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 19 March 2009 - 11:37

Ωραία, τότε βάλε και τις δικές μου επιλογές, εγώ στο πηγάδι κατούρησα ? Το Fist Of The North Star πάει πρώτο με ομόφωνη απόφαση των ατόμων που το ψήφισαν ενώ τα Basilisk και Fullmetal Alchemist πέφτουν από την κορυφή. Θα ψήφιζα και 4ο το DBZ αλλά δεν λέει επειδή θα πέσει από τη γενική κατάταξη που βρίσκεται τώρα.

E5VV38U.jpg


#25 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 19 March 2009 - 12:22

Από μένα μία ερώτηση μόνο: Πότε τελειώνει η ψηφοφορία; :nosey:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#26 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 19 March 2009 - 13:42

δλδ. τώρα με

1. the melancholy of haruhi suzumiya
2. Full Metal Alchemist
3. Basilisk
4. Fist of the North Star

τι κατάφερα;

#27 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 19 March 2009 - 14:15

Κατάφερες να εκθρονίσεις το Fist Of The North Star, να βάλεις το Haruhi στη θέση του και να διατηρήσεις τα FMA & Basilisk κάπου στη 2η-3η θέση.

Αν είναι, σύμφωνα με τους κανόνες του πρώτου post που έχουν τεθεί από τον thread starter αλλάζω την ψήφο μου και αφαιρώ το Fist Of The North Star από την κορυφή της λίστας μου. Το αντικαθιστώ με το Slayers σαν καλύτερο super power το οποίο και πάει αυτόματα στην πρώτη θέση ισοπαλία με την Haruhi.

Ας κάνω κι ένα συγκεντρωτικό ποστ για αποφυγή παρεξηγήσεων
1) Fist Of The North Star
1) Slayers
2) Basilisk
3) Fullmetal Alchemist

Edited by Phantom Duck, 19 March 2009 - 15:19.

E5VV38U.jpg


#28 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 19 March 2009 - 14:19

Ωραία, τότε βάλε και τις δικές μου επιλογές, εγώ στο πηγάδι κατούρησα ? Το Fist Of The North Star πάει πρώτο με ομόφωνη απόφαση των ατόμων που το ψήφισαν ενώ τα Basilisk και Fullmetal Alchemist πέφτουν από την κορυφή. Θα ψήφιζα και 4ο το DBZ αλλά δεν λέει επειδή θα πέσει από τη γενική κατάταξη που βρίσκεται τώρα.

Μαμουνιά αλλά είναι εντός των κανόνων. Θα έρθουν αργότερα κι άλλοι και το πράγμα θα στρώσει. Αν τόσο πια σε ενοχλεί, θα κάνω bold τις σειρές που έχουνε πάνω από 5 ψηφοφόρους σαν πιο αντικειμενικές. Μιλάς τώρα σοβαρά ότι είναι αυτές οι επιλογές σου ή απλά κάνεις παράδειγμα;

Από μένα μία ερώτηση μόνο: Πότε τελειώνει η ψηφοφορία; :nosey:

Όταν κλειδωθεί :)

δλδ. τώρα με

1. the melancholy of haruhi suzumiya
2. Full Metal Alchemist
3. Basilisk
4. Fist of the North Star

τι κατάφερα;


Να επηρεάσεις την κατάταξη. Παράδειγμα κάνεις κι εσύ ή σοβαρολογείς; H Haruhi πιάνει για superpower; λολ.

#29 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 19 March 2009 - 14:45

αν δεν έχει superpowers μια Θεά τότε ποιος έχει;;;;;;;

#30 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 March 2009 - 14:46

Βρε roriconfan εφόσον μιλάς για eurovision των anime με superpowers γιατί δεν εφάρμοζες και το ανάλογο count system να ξεμπερδεύεις παρά δυσκολεύεις την ζωή σου χωρίς λόγο? ΔΛΔ να έβαζες ένα max επιλογών 10 πχ και η πρώτη σειρά σε προτίμηση να έπαιρνε 10 πόντους η δεύτερη 9 κοκ. και μετά να υπολόγιζες με βάση το άθροισμα των πόντων και θα έβγαινε ένα ακριβέστατο αποτέλεσμα. Με αυτό που κάνεις τώρα υπάρχει περίπτωση να ψηφιστούν anime μόνο και μόνο για να πέσουν κάποια άλλα από την κατάταξη.

Πχ η ψήφος μου τώρα είναι (και σοβαρολογώ)

1. Vampire Knight (what it has superpowers too!)
2 Naruto
3 nabari No ou
4. Bleach
5. Shakugan No sHana
6. Rurouni Kenshin
7. Speed Grapher
8 Darker than black
9, Dragonball
10. One piece

Θεωρείς ότι είναι δίκαιο να πέσει το One piece από την κατάταξη μόνο και μόνο επειδή εγώ μπορεί να μην το συμπαθώ και να μην αμοιφθεί που το ψήφισα και το έβαλα μέσα στο top ten μου? Tέσπα όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω δικό σου το Poll εσύ αποφασίζεις.