Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ο καλύτερος τρόπος να διαβάζετε manga στο pc..


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 Stein3x

Stein3x

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 02 March 2009 - 19:48

Λοιπόν με αφορμή το anime gantz αποφάσησα να διαβάσω το αντίστιχο manga αλλα ξενέρωνα πολύ με τον τρόπο που τα διάβαζα στο pc ,μια μια σελλίδα και χωρίς καν τιν αίσθηση ότι διαβάζεις manga.Λοιπόν κάθησα και έφτιαξα το Volume 1 του Gantz με έναν τρόπο που ίσως έχεται δει στο internet, όπου χάρις σε αυτόν έχεις :

- Ήχο όταν γυρνάς σελλίδες
- 2 σελλίδες στην οθόνη
- Αίσθηση πραγματικού περιοδικού
- Ρεαλιστικές σκιές

και το καλήτερο?Εναι σε μορφή FLASH!!!
...χωρίς καμία εγκατάσταση προγράματος ,χωρίς τπτ

How to use:

- Ξεσυμπιέστε τα αρχεία και μέσα θα βρείτε 2 φακέλους και 3 αρχεία

-
Φάκελος 1 περιέχει τα scans ,φάκελος 2 τον ήχο της σελλιδας

-
Για ανοίξετε το αρχείο ανοίξτε το flash με το F ,το άλλο ανοίξτε το αν θέλεται όταν σερφάρετε με κάποιο browser.

-
Με drag & drop αλλάζετε σελλίδες ή αν δεν σας βολεύει με τα keyboards αριστερά και δεξιά αλλάζετε pages.

-
Με το τελευταίο αρχείο config μπορείται να ρυθμήσετε τις σκιές στο κέντρο για ρεαλισμό.


Ανοίξτε το config.xml με notepad.Η ρύθμηση "<staticShadowsDepth> 4 </staticShadowsDepth>" ρυθμίζει τις σκιες στο κέντρο ενώ
το "<dynamicShadowsDepth> 1 </dynamicShadowsDepth>" την ποσότητα των σκιών στις αλλές σελλίδες μόλλις τις γυρνάτε.
Αλλάξτε από "4" σε "0" για να εξαφανίσετε τελείως τις σκιες στο κέντρο ή απλά "παίξτε" μέχρι να βρείτε το καλύτερο αποτέλεσμα
για σας.


Manga:
Gantz


Volume 1 - Chapter 1
http://www.megaupload.com/?d=96ZYE5AQ
Pass
Stein3x

Edited by Stein3x, 06 March 2009 - 23:05.

Posted Image

#2 SouLSLayeR

SouLSLayeR

    Anime Freak

  • Members
  • 312 posts
  • LocationAthens

Posted 02 March 2009 - 20:19

Καλή δουλειά man!
Ήταν πολύ ενδιαφέρον:congrats:

(επίσης μου θύμισες ότι πρέπει να συνεχίσω το manga!)

ps:Μην το αποσυμπιέσετε,τρέχτε το gantz.exe κατευθείαν από το .rar!

#3 Stein3x

Stein3x

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 02 March 2009 - 20:24

Καλή δουλειά man!
Ήταν πολύ ενδιαφέρον:congrats:

(επίσης μου θύμισες ότι πρέπει να συνεχίσω το manga!)

ps:Μην το αποσυμπιέσετε,τρέχτε το gantz.exe κατευθείαν από το .rar!

thx man :)
Επιδεί είμαι καινούργιος εδώ σε ποιό section μπορώ να ανεβάσω τα manga αν το επιθυμούν και άλλα μελοί?σε αυτό?
Posted Image

#4 Doshaburi

Doshaburi

    High school days

  • Members
  • 74 posts

Posted 02 March 2009 - 20:26

Κατά παρα πολύ μεγάλη σύμπτωση δουλεύω πάνω σε ένα site για ένα περιοδικό και του έχω βάλει και εγώ αυτό το τρόπο ανάγνωσης.

Πάντως είχα σκεφτεί και γω να κάνω κάτι παρόμοιο όμως σε μορφή site. Αν έχω χρόνο μπορεί και να το αρχίσω όταν θα έχω στην διάθεση μου dedicated server (σε μερικούς μήνες).

Πάντως Stein3x θα μπορούσες να φορτώνεις τις σελίδες με xml και να γίνει πολύ πιο απλή η δημιουργία κάθε chapter.

Επίσης μήπως θα ήταν καλλίτερα να διαβάζονταν από την ανάποδη όπως τα αυθεντικά manga? Γιατί ετσι όπως είναι τώρα σε μπερδεύει κάπως.

Posted Image


#5 SouLSLayeR

SouLSLayeR

    Anime Freak

  • Members
  • 312 posts
  • LocationAthens

Posted 02 March 2009 - 20:30

Σε ποιό section μπορώ να ανεβάσω τα manga αν το επιθυμούν και άλλα μελοί?σε αυτό?


Εεεεμμμμ.........

:orly:Κοίτα, επειδή αυτό δε νομίζω να είναι "appropriate" για το DDL section, απλά να editάρεις το 1ο σου post με τα καινούρια links.

Αλλά καλύτερα ρώτα κάποιον mod/admin για να είσαι σίγουρος!:thatsit:

#6 Satou no Kumo

Satou no Kumo

    hiatus :(

  • Members
  • 213 posts

Posted 02 March 2009 - 20:30

θα μπορούσες να φορτώνεις τις σελίδες με xml και να γίνει πολύ πιο απλή η δημιουργία κάθε chapter.

Επίσης μήπως θα ήταν καλλίτερα να διαβάζονταν από την ανάποδη όπως τα αυθεντικά manga? Γιατί ετσι όπως είναι τώρα σε μπερδεύει κάπως.


συμφωνω
go for it :riiight:

seishun jidai wa watashi no subete desu

#7 Stein3x

Stein3x

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 02 March 2009 - 20:38

Κατά παρα πολύ μεγάλη σύμπτωση δουλεύω πάνω σε ένα site για ένα περιοδικό και του έχω βάλει και εγώ αυτό το τρόπο ανάγνωσης.

Πάντως είχα σκεφτεί και γω να κάνω κάτι παρόμοιο όμως σε μορφή site. Αν έχω χρόνο μπορεί και να το αρχίσω όταν θα έχω στην διάθεση μου dedicated server (σε μερικούς μήνες).

Πάντως Stein3x θα μπορούσες να φορτώνεις τις σελίδες με xml και να γίνει πολύ πιο απλή η δημιουργία κάθε chapter.

Επίσης μήπως θα ήταν καλλίτερα να διαβάζονταν από την ανάποδη όπως τα αυθεντικά manga? Γιατί ετσι όπως είναι τώρα σε μπερδεύει κάπως.

Χμμ ναι το ξέρω είναι ποιό γρήγορο απλώς έτυχε να το φτίαξω με macromedia.

Edit. Τελικά είναι κοματάκι δύσκολο να διαβάζεται ανάποδα ,υπάρχει περίπτωση να μπερδευτούν οι σελλίδες από την ανάποδη.

Thx SouLSlayeR ,θα ρωτήσω...

Edited by Stein3x, 02 March 2009 - 21:04.

Posted Image

#8 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 02 March 2009 - 22:45

Καλή δουλειά Stain3x :nod:. Η δουλειά σου δεν μπορεί να ανέβει στο Download section μας για προφανείς λόγους, όμως μπορείς να ανανεώνεις το πρώτο post σου με EDIT όπως είπε και ο SouLSLayeR.

Όσον αφορά όμως το αποτέλεσμα, προσωπικά δεν μπορώ να πω πως το προτιμάω από τα κανονικά scans, κι εξηγούμαι:

1) 2 σελίδες στην ίδια οθόνη ταυτόχρονα δεν διαβάζονται στην 17άρα οθόνη μου. Τα γράμματα είναι μικρά και μου βγαίνουν τα μάτια. Αν είχα μεγαλύτερη + widescreen δεν νομίζω να με πείραζε.

2) Όταν διαβάζω scans, και ειδικά ένα μεγάλο manga (24+ τόμοι) τα μόνα κουμπιά που πατάω είναι τα "page up, page down". Αν με ένα κλικ γύρναγαν οι σελίδες θα ήμουν ΟΚ, αλλά μετά από λίγο καταντάει κουραστικό να έχεις συνέχεια το χέρι στο ποντίκι και να σέρνεις τις σελίδες.

3) Καλές οι σκιές, αλλά σε ένα πραγματικό manga μπορείς να διαβάσεις όλες τις σελίδες με τον κανονικό φωτισμό. Οι σκιές στη μέση μιας σελίδας δημιουργούνται όταν πας
π.χ. να σκανάρεις το έντυπο. Ίσως να φαίνεται πιο αληθοφανές έτσι, όμως σε μερικά καρέ δεν φαίνονται τα λόγια των χαρακτήρων. Επίσης ένα από τα θετικά των scanlations είναι πως μπορούν να καθαρίζουν την εικόνα και να κάνουν joint τα δισέλλιδα χωρίς σκιασμό. Με το παραπάνω αναιρείται μέρος της δουλειάς τους.

Επίσης δύο παρατηρήσεις.

  • Όταν κάνω extract το αρχείο, το gantz.exe μου βγάζει κενές σελίδες χωρίς ήχο. Πρέπει να το τρέξω μέσα από το .rar για να δουλέψει.
  • Τα manga διαβάζονται από δεξιά προς τα αριστερά. Αν γίνεται καλό θα ήταν να βάλεις τις σελίδες να γυρνάνε ανάποδα μιας και έτσι μπερδεύεται ο αναγνώστης.


Attached Files


E5VV38U.jpg


#9 Stein3x

Stein3x

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 02 March 2009 - 23:40

thx Phantom Duck για τις απόψεις σου.Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1)Δυστηχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι.Από την στιγμή που δεν διαβάζονται 2 σελλίδες στην οθόνη σου δεν μπορώ να κάνω κατί.Πάντως όταν κάνεις αλαγή στην οθόνη θα σου αρέσει το αποτέλεσμα :)

2)Αυτό διορθώνεται πολύ εύκολα ,αρκεί να ενσοματωθούν οι λειτουρίες "next page" & "previous page" στα κατάλληλα κουμπιά του keyboard (πρέπει να το ψάξω λίγο)

3)Όσο για τις σκιές ίσως το παράκανα λίγο.Υπάρχει τρόπος όμως να τις ρυθμίσετε εσείς όπως θέλεται ή και να τις βγάλετε τελείως (θα το εξειγήσω παρά κάτω)

Παρατήρηση 1)

Phantom Duck πρέπει να κάνεις extract όλα τα αρχεία που βρίσκονται μέσα στο rar ,απλά όταν τα κάνεις όλα θα είναι hidden εκτός από το flash exe ,αλλιώς άμα δεν θέλεις να τα κάνεις extract άνοιξε απλά το exe μέσα από το rar

Παρατήρηση 2)

Λοιπόν μιας και έμαθα πως διάβαζονται τα manga :tensai:
Θα τα φτιάξω να ανοίγουν αντίθετα οι σελλίδες (απο αριστερά -> δεξιά)
Με αυτόν τον τρόπο δεν δυσκολεύεται κανείς στο διάβασμα (το δοκίμασα έτσι)
και ετσι επειδή υπάρχει το κενό ανάμεσα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σκιά χωρίς να χάνεται
τίποτα.

Δείτε το post 1 για το καινούργιο τρόπο
Posted Image

#10 Doshaburi

Doshaburi

    High school days

  • Members
  • 74 posts

Posted 03 March 2009 - 00:42



1) 2 σελίδες στην ίδια οθόνη ταυτόχρονα δεν διαβάζονται στην 17άρα οθόνη μου. Τα γράμματα είναι μικρά και μου βγαίνουν τα μάτια. Αν είχα μεγαλύτερη + widescreen δεν νομίζω να με πείραζε.

2) Όταν διαβάζω scans, και ειδικά ένα μεγάλο manga (24+ τόμοι) τα μόνα κουμπιά που πατάω είναι τα "page up, page down". Αν με ένα κλικ γύρναγαν οι σελίδες θα ήμουν ΟΚ, αλλά μετά από λίγο καταντάει κουραστικό να έχεις συνέχεια το χέρι στο ποντίκι και να σέρνεις τις σελίδες.

3) Καλές οι σκιές, αλλά σε ένα πραγματικό manga μπορείς να διαβάσεις όλες τις σελίδες με τον κανονικό φωτισμό. Οι σκιές στη μέση μιας σελίδας δημιουργούνται όταν πας
π.χ. να σκανάρεις το έντυπο. Ίσως να φαίνεται πιο αληθοφανές έτσι, όμως σε μερικά καρέ δεν φαίνονται τα λόγια των χαρακτήρων. Επίσης ένα από τα θετικά των scanlations είναι πως μπορούν να καθαρίζουν την εικόνα και να κάνουν joint τα δισέλλιδα χωρίς σκιασμό. Με το παραπάνω αναιρείται μέρος της δουλειάς τους.



1) Αυτό διορθώνεται εύκολα αν γίνει το μέγεθος του manga δυναμικό. Αλλα και πάλι θα σου βγούν τα ματια :P Εκτος και αν προστεθεί κάποιο zoom που και πάλι θα είναι κουραστικό στην χρήση. Οποτε πάρε άλλη οθόνη ^^

2) Όπως είπε και ο Stein3x διορθώνεται πολύ εύκολα.

Spoiler:


3) Έτσι όπως το κανε τώρα ο Stein3x μπορείς να αλλάξεις τους αριθμούς στο xml αρχείο σε 0 και οι σκιες φεύγουν. Όσο για τις joint σελίδες αν δεν κάνω λάθος υπάρχει τρόπος να μην φαίνεται καν η διαχώριση μεταξυ των σελίδων.

Posted Image


#11 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 06 March 2009 - 17:48

πολυ ενδιαφερον . λες να με κανει να ξεσυνηθισω να διαβαζω σκαναλεσιονς ; μιας και ποτε δεν εχω παρει μανγκα στα χερια μου .
Spoiler:

Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#12 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 06 March 2009 - 21:16

Είναι ενδιαφέρουσα λύση, αν και προσωπικά είμαι οπαδός του χαρτιού. Για viewing στο PC, χρησιμοποιώ το CDisplay με fit to width. Μιας και έχω wide 22αρα μου βγαίνει έτσι τεράστια η σελίδα (κάπου80εκατΧμισό μέτρο), οπότε απλά αράζω στο κρεββάτι και με την ροδέλα αλλάζω σελίδες...no fuss, all the glory..:canthelp:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#13 Stein3x

Stein3x

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 06 March 2009 - 21:16

Dante80 είναι και αυτό μια πολύ καλή λύση απλά θα το φτιάξω για όποιον θέλει μια ποιό "paper" έκδοση:laugh:.Λοιπόν θα ξεκινήσω να φτιάχνω και να ανεβάζω το Gantz ,θα διατηρήσω τον τρόπο διαβάσματος ανάποδα ,δηλ από το τέλος προς την αρχή ώστε να μην μπερδεύεστε.Παράλληλα θα σας εξηγήσω κάποια πράγματα πως να τροποποιήσετε όπως εσείς θέλεται κάποιες παραμέτρους :)

Edited by Stein3x, 06 March 2009 - 21:23.

Posted Image

#14 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 06 March 2009 - 22:10

Είναι ενδιαφέρουσα λύση, αν και προσωπικά είμαι οπαδός του χαρτιού. Για viewing στο PC, χρησιμοποιώ το CDisplay με fit to width. Μιας και έχω wide 22αρα μου βγαίνει έτσι τεράστια η σελίδα (κάπου80εκατΧμισό μέτρο), οπότε απλά αράζω στο κρεββάτι και με την ροδέλα αλλάζω σελίδες...no fuss, all the glory..:canthelp:

CDisplay με fit to width (όχι πάντα και θα εξηγήσω αργότερα) και από εμένα.
Βολεύει για κάθε τύπο κόμικ, από manga μέχρι ευρωπαϊκό, indy ή superhero (αν και στο τελευταίο το fit to width δυσκολεύει όταν υπάρχουν splash pages ή κατακόρυφα πάνελ)

#15 the goblin

the goblin

    the 4th Espada

  • Members
  • 155 posts

Posted 01 October 2009 - 21:38

nice job:riiight::riiight::riiight:
[SIGPIC][/SIGPICPosted Imagei can see you