Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Pale Cocoon


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 29 May 2006 - 01:33

Δεν είναι λίγες οι φορές που γίνεται τόσο "πολύ" κακό για το τίποτα.
Ειναι ομως πραγματικά λίγες οι στιγμές που το τόσο "λίγο" μπορεί να δώσει τόσα πολλά.


***********************************************

Pale Cocoon


***********************************************


Posted Image

In the far future when the continuity of the history has been lost, it is the world where ruins spread to far away. The sea and the sky have disappeared, and the past scenery exists only in the records excavated in the relic.

Posted ImagePosted Image
Posted ImagePosted Image

The Bureau of Record Excavation is an organization responsible for this task. Ura works for the 92nd office of the bureau. He is absorbed in various records and the world in the past. Riko keeps a little distance to watch him, and she averts her eyes from the records.
Everyone in this world knows that to know the past means to know the misery of this world.

Posted ImagePosted Image
Posted ImagePosted Image


And finally, one day, Ura restores a strange video....
Posted ImagePosted Image
Posted ImagePosted Image


Ναι, για ενα OVA μιλάμε...και μάλιστα, ένα OVA 23' μόλις λεπτών.
Φέροντας την προσωπική σφραγίδα ενός 25χρονου, του Yoshiura Yasuhiro που είναι υπεύθυνος για την σκηνοθεσία. το σενάριο και την παραγωγή, το Pale Cocoon αποτελεί άλλο ένα τρανό παράδειγμα για το πόσο όμορφος, όσο και βαθύς μπορεί να είναι ο κόσμος των Anime.
Δεν χρειάζεται χρόνο, δεν χρειάζεται λεφτά, δεν χρειάζεται διαφήμιση και κριτικές. Πάθος και φαντασία χρειάζεται.
Μέσα στα 23 λεπτά αυτού του τίτλου, συντελείται ένα μαγικό ταξίδι σε μια πραγματικότητα, που σαν κάθε καλό boomerang μας γυρνάει πίσω στην δικία μας. Με έναν πόνο στην καρδιά, και μια ελπίδα για το μέλλον. Με ενα δάκρυ για το χθες, και ένα χαμόγελο για το αύριο.


Posted ImagePosted Image
Posted ImagePosted Image


Καθώς αυτό είναι Preview, θα αρκεστώ σ'αυτά. Δείτε το..έτσι απλά.


Posted Image


This rusted earth, this Pale Cocoon...This ....Archive....

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#2 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 29 May 2006 - 22:26

Afto to anime to eixa dei stin proboli anime pou eixe ginei stin salonika.Den mou arese kai toso polli ektos apo merika simia(p.x. ekei pou apokaliptete ti einai to video).Ama to eixa se dvd den tha to eblepa. :? Tha me afine pagera adiaforo. :!:
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#3 dnan

dnan

    Anime Freak

  • Members
  • 274 posts

Posted 20 July 2006 - 21:53

μολις το ειδα...

ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΕΠΟΣ ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ.. :cry::happy2:
Spoiler:
:happy2:

Edited by Kenny, 08 December 2008 - 18:12.

Posted Image

#4 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 08 December 2008 - 18:03

Φτιάξτε λίγο τα spoilers στα πιο πάνω posts γιατί όλα φαίνονται...:oo:

Anyway επί του θέματος, άψογο preview για ένα απ'τα αγαπημένα μου ovas.

Δυστυχώς πολύ μικρό μόλις 20+ λεπτών, όταν το τέλειωσα, βρήκα τον εαυτό μου να εύχεται να μη τελειωνε ποτέ.
Το concept πολύ ενδιαφέρον, κάτι μου μπορεί να αγγίξει όλους μας, μακάρι να έβγαινε κάτι αντίστοιχο σε σειρά, πραγματικά θα το λάτρευα.
(Για την ώρα θα πρέπει να αρκεστώ στο time of eve του ίδιου δημιουργού.)
Σε σκηνοθεσία/περιεκτικότητα πάντως δε παίζεται ο συγκεκριμένος δημιουργός.
Δε χάνει λεπτό.
Mustsee για όλους και για rewatch, κρίμα να είναι τόσο μικρό, αυτό το concept σηκώνει σειρά ολόκληρη. :nod2:

Απ'ότι θυμάμαι το έιχα πρωτοδει από Animeclipse, είχε γίνει πολύ καλή δουλειά.

Edited by Radagast, 21 March 2009 - 07:47.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#5 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 21 March 2009 - 02:46

Μου άρεσε αφάνταστα πολύ. Από τα πρώτα δευτερόλεπτα το animation με τράβηξε και στην πορεία έτριβα τα μάτια μου με την λεπτομέρεια στις οθόνες κτλ. Στην πορεία έπεσαν μερικά pause και rewind, και ακόμα και στο τέλος δεν ήμουν σίγουρη αν είχα καταλάβει σωστά κάποια πράγματα, αλλά αυτό μου άρεσε επίσης.
Το θεωρώ αντιπροσωπευτικό παράδειγμα του τι είναι anime και πιστεύω ότι μπορεί να το δει ο καθένας. Μπράβο στην Animeclipse, γιατί χάρη σ' αυτούς μπορώ να το βάλω να το δουν διάφοροι non otaku.

Το μόνο του αρνητικό* είναι η διάρκεια. Μόνο 23 λεπτά; Γιατί;;;;:cry5:
Edit
*Υπό την έννοια ότι θα ήθελα να μην ήταν τόσο σύντομο, όχι ότι δεν ήταν τέλειο έτσι όπως ήταν. Ή μάλλον, να ήταν σειρά και όχι ταινία. Θα ήθελα να έβλεπα περισσότερα για το πως ήταν η ζωή τους εκεί.

Edited by Nighteyes, 21 March 2009 - 03:52.

Posted Image

Posted Image


#6 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 21 March 2009 - 03:28

Εμένα από την άλλη δεν με είχε πειράξει καθόλου η διάρκεια αλλά θεωρώ ότι ήταν ιδανική. Το όλο concept ήταν αξιέπαινο όπως και η υπόθεση και το animation ήταν καταπληκτικό, Από ήχο έχω να πω ότι το τραγούδι στο τέλος μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ. Και ερχόμαστε στην ατμόσφαιρα. Πολύ μεταδοτικό το anime σε συναισθήματα και εντυπώσεις. Ίσως και υπερβολικά μεταδοτικό (αν μπορεί να το πει κανείς αυτό για ένα anime) γιατί ανα 5λεπτο το έκανα pause γιατί ένιωθα το ασφυκτικό κλίμα και με το παραπάνω μπορώ να πω (με κάποια άτομα που το συζήτησα με είπαν παλαβή αλλά πραγματικά με είχε επηρεάσει αρκετά). Και ναι rewind σε κάποια σημεία το ήθελε για αποσαφήνιση γεγονότων αλλά οι τελευταίες σκηνές ήταν απίστευτες.:if:

Edited by iristella, 21 March 2009 - 03:41.


#7 panathinaikara

panathinaikara

    Anime Amateur

  • Members
  • 101 posts

Posted 22 March 2009 - 14:38

ωραία ταινία. Να ρωτήσω κάτι όμως: κάποιο site που να ασχολείται με την ταινία, να αναφέρει αναλυτικά το story, να εξηγεί σημεία που δεν πιάσαμε, αναφορές, συμβολισμούς ,κλπ. έχει βρει κάποιος;

#8 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 22 March 2009 - 15:14

πραγματικα εκπληκτικο...
και ακομα περισσοτερο αν αναλογιστιε κανεις οτι ειναι δουλεια ενος ανθρωπου μονο.
θεωρω οτι κερδισα πολλα βλεποντας το.
οσο για επιπροσθετα στοιχεια, νομιζω η Animeclipse εχει ενα αρχειο .pdf στο πακετο, που δινει καποιες επεξηγησεις

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#9 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 22 March 2009 - 17:59

Ίσως το αγαπημένο μου short.Μπερδεμένο αλλά τελικά βγάζει νόημα παρόλο που είναι σύντομο.Και εγώ με τη σειρά μου

θεωρω οτι κερδισα πολλα βλεποντας το.



#10 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 23 March 2009 - 00:41

Ίσως το αγαπημένο μου short.Μπερδεμένο αλλά τελικά βγάζει νόημα παρόλο που είναι σύντομο.Και εγώ με τη σειρά μου

Quote:
Originally Posted by Melkor
θεωρω οτι κερδισα πολλα βλεποντας το.

yup +1,
για την ακρίβεια δεν βλέπω τον παραμικρό λόγο για να το χάσει κανείς...

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#11 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 04 June 2009 - 01:10

ΠΑ-ΝΕ-ΜΟΡ-ΦΟ :nod2:

Πραγματικά με συνεπήρε...Ακόμα και τώρα που έχει περάσει αρκετή ώρα που το είδα δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω πόσο όμορφο ήταν...Ειδικά τα τελευταία λεπτά με άγγιξαν τόσο που θα λεγα ότι κατά κάποιο τρόπο συγκινήθηκα...
Spoiler:

xbJ3b2w.jpeg


#12 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 June 2009 - 16:05

καιρός ήταν να το δεις είναι απλά μαγικό.

#13 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 11 November 2012 - 19:57

+1 για το ότι είπε η Ιρι για την διάρκεια. Αν κάτι μπορεί να ξεδιπλώσει τόση μαγεία και ομορφιά μέσα σε 24 λεπτά, από το να γίνει κάτι μεγάλο χωρίς ουσία και αχρείαστα πράγματα, χίλιες φορές να μείνει όπως είναι.

Καταλάβατε πιστεύω το πόσο το λάτρεψα. από τα παραπάνω.

Πολύ όμορφο short με ακόμα πιο όμορφη μουσική και συμβολισμούς. Τρέχω και για τα υπόλοιπα έργα του Yoshiura Yasuhiro.