Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 1 Ψήφοι

Macross / Robotech - Γενική συζήτηση


  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#16 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4.499 Δημοσιεύσεις:
  • LocationArah

Καταχωρήθηκε 11 Ιούλιος 2009 - 22:04

Πριν λιγες μερες τελιωσα το macross zero, αρκετα καλη σειρα.
Spoiler:

qzMHWHd.png


#17 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4.147 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Δεκέμβριος 2009 - 16:55

Πολύ καλή παρουσίαση PK, πάντα αναρωτιόμουν τι στο καλό συμβαίνει με αυτή τη σειρά, ποιό είναι πρώτο ποιό δεύτερο *ουφ μπέρδεμα* αλλά αναρωτιέμαι γιατί προτείνεις να δούμε το macross zero μετά από τα υπόλοιπα...Εγώ το είδα πρώτο για να κάνω μια εισαγωγή στη σειρά (εννοείται ότι ξετρελάθηκα αν και δεν είμαι mecha fan) και λέω να πιάσω το original macross τώρα...Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που το προτείνεις αυτό...

Και μια ερώτηση προς τους γνώστες...Την Πέμπτη έχει στις προβολές την ταινία Macross : Do you remember love? που αν κατάλαβα καλά είναι περίληψη της σειράς... Να πάω να το δω ή θα μου χαλάσει κάτι από τη θέαση της σειράς?

xbJ3b2w.jpeg


#18 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Δεκέμβριος 2009 - 17:10

Και μια ερώτηση προς τους γνώστες...Την Πέμπτη έχει στις προβολές την ταινία Macross : Do you remember love? που αν κατάλαβα καλά είναι περίληψη της σειράς... Να πάω να το δω ή θα μου χαλάσει κάτι από τη θέαση της σειράς?


Δεν το θυμάμαι καλά, γιατί πάνε χρόνια που το είδα, όμως: σύμφωνα με τη http://en.wikipedia.org/wiki/The_Super_Dimension_Fortress_Macross:_Do_You_Remember_Love%3F" (Wikipedia) είναι αρκετά διαφορετικό ώστε να μην έχει μεγάλα spoiler.

#19 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 14 Φεβρουάριος 2010 - 18:27

Έχω δει τα πάντα από Macross και φυσικά είναι η αγαπημένη μου σειρά και σαν πιτσιρικάς όταν την είχα πρωτοδεί δεν μπορώ να ξεχάσω πόσο μου άρεσε. Την έβλεπα στο αγγλικό Super (ως Robotech βέβαια τότε) για όποιον θυμάται κι όταν την έφερε το Mega δεν μπορούσα να το πιστέψω! Όταν ανακάλυψα την αλήθεια για το "κόψιμο-ράψιμο" των Αμερικάνων τα είδα όπως έπρεπε να τα δω (ναι έχω δει και τα Mospeada, Southern Cross στην κανονική τους έκδοχη).

Για μένα το original SDF Macross είναι αξεπέραστο κι είναι ο ορισμός της space opera (Θα πρέπει να τελειώσω και το Legend of the Galactic Heroes για να είμαι πιο αντικειμενικός βέβαια....). Αν κάποιος δεν έχει τύχει να το δει ας του δώσει μια ευκαιρία. Η ταινία κι αυτή πολύ καλή αλλά αλλιώνει την ιστορία από την σειρά λίγο..... Το Macross Zero ήταν εξαιρετικό και στον τεχνικό τομέα πιστεύω πως δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα. Λόγω της μικρής του διάρκειας των 5 επεισοδίων, καθώς κι ότι είναι πλέον "η αρχή" της σειράς νομίζω πως είναι ότι πρέπει για να μπει κάποιος στον σύμπαν του Macross.


Θα συμφωνήσω ότι το Macross 7 ήταν το χειρότερο της σειράς (μαζί με την ταινία "Lovers Again") απλά αν ήταν λιγότερα επεισόδια ίσως να το έσωναν έτσι..... Δυστυχώς απευθύνεται μόνο σε φανατικούς και δύσκολα θα την ξαναδεί κάποιος (κρίμα γιατί έπαιζε κι ο Max με την Miria και τους χαντακώσανε!). Για το Macross Plus δε μου κάνει "ούτε κρύο, ούτε ζέστη" βασικά. Σε πολλούς αρέσει, σ' άλλους δεν θέλουν να ακούνε γι' αυτό κι εγώ είμαι κάπου στην μέση. Ίσως την επόμενη φορά που θα το δω (μιας κι είναι μόλις 4 επεισόδια) να κατασταλάξω κάπου!


Τέλος το Macross Frontier ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια και στον τεχνικό τομέα αρτιότατο. Δυστυχώς του έλειπε κατ' εμέ το κάτι παραπάνω.... Αυτό το feeling που λείπει από πολλές νεότερες σειρές και τις είχα απλόχερα οι παλιές σειρές του '70 και του '80. Δεν μπορώ να πω ότι δεν την ευχαριστήθηκα, ήταν μια όαση για τα 25 χρόνια του έπους! Ελπίζω και στα 50 να έχουν ετοιμάσει κάτι ακόμα καλύτερο!

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Anakin Skywalker: 25 Απρίλιος 2010 - 22:56

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#20 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Φεβρουάριος 2010 - 03:37

Η αλήθεια είναι πως το Macross F κινήθηκε στα βήματα του Super Dimension Fortress Macross (aka Macross Saga) το οποίο είναι μία πολύ πετυχημένη συνταγή. Υπήρχαν σκηνές οι οποίες ήταν σχεδόν copy/paste σεναριακά, αυτό βέβαια είμαι σχεδόν σίγουρος πως το έκανε επίτηδες ο Kawamori για τους φίλους του Macross από τα παλιά. Αν και στην αρχή είδα το Macross F με καχυποψία μετά μου άρεσε πάρα πολύ. Ειδικά με το τέλος το λάτρεψα, είναι άξιος συνεχιστής της σειράς Macross...

Spoiler:


Όποιος έχει δει την σειρά ας μου εξηγήσει κάτι αν ξέρει:
Spoiler:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Cougar: 19 Φεβρουάριος 2010 - 05:04

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#21 GUMOS

GUMOS

    Starting...

  • Members
  • 1 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Απρίλιος 2010 - 19:18

γεία σας και απο μένα καταπληκτική δουλειά μήπως μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να τα βρω μεταγλωτισμένα σε rapidshare

#22 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Απρίλιος 2010 - 22:58

American Anime Producer Carl Macek Passes Away




http://www.animenewsnetwork.com/news/2010-04-19/american-anime-producer-carl-macek-passes-away

Δημοσιευμένη  εικόνα



#23 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Απρίλιος 2010 - 02:02

μόλις τελείωσα τα 36 επεισόδια του Robotech( του Αμερικάνικου και όχι όλα μαζί) και έχω μόνο να πω:μου ανάφερε αναμνήσεις από μια εποχή κατά την οποία η τηλεόραση ήταν γεμάτη με ανάλογες σειρές,άνιμε δηλαδή,οι οποίες έδιναν μια έξτρα προσμονή για τον ερχομό του Σ/Κ.μια εποχή η οποία φοβάμαι πως δεν πρόκειται να ξαναέρθει.
πάντως ένα είναι σίγουρο:αφού έχω δει αυτά τα 36 επεισόδια αυτού του έπους,πρέπει οπωσδήποτε να δω και τις τρεις σειρές από τις οποίες δημιουργήθηκε.

#24 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Ιούνιος 2010 - 23:10

το Robotech The Masters που ανήκει ακριβώς?το βρήκα στο youtube και δεν το θυμάμαι καθόλου
α ΟΚ το κατάλαβα.στο 2ο επεισόδιο το αναφέρει.είναι όμως αυτή η Ιαπωνική ή η Αμερικάνικη βερσιόν?ορίστε και το βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=IuEtJTViFiA&playnext_from=SL&playnext=1

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από legeon: 11 Ιούνιος 2010 - 23:41


#25 vtheofilis

vtheofilis

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Ιούνιος 2010 - 00:57

το Robotech The Masters που ανήκει ακριβώς?το βρήκα στο youtube και δεν το θυμάμαι καθόλου
α ΟΚ το κατάλαβα.στο 2ο επεισόδιο το αναφέρει.είναι όμως αυτή η Ιαπωνική ή η Αμερικάνικη βερσιόν?ορίστε και το βίντεο
[media]http://www.youtube.com/watch?v=IuEtJTViFiA&playnext_from=SL&playnext=1[/media]


Ότι έχει μέσα στον τίτλο Robotech είναι αμερικάνικο.

#26 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1.385 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Ιανουάριος 2011 - 20:34

Από ολοκληρωμένες σειρές βλέπω το SDF Macross. Ξεκίνησε πολύ δυνατά, μου θυμίζει Battlestar Galactica και λόγω θεματολογίας, αλλά και τρόπου διεξαγωγής των μαχών. Ως τώρα έχω δει 7 επεισόδια και είναι σίγουρα από τις σειρές, που αν τις έβλεπα σε άλλη περίοδο θα ξενυχτούσα για να την τελειώσω.. Μ' αρέσει που αν και παλιά σειρά το animation είναι σε πολύ καλά επίπεδα και ό,τι έχει δείξει από μάχες μέχρι στιγμής όχι μόνο βλεπόταν, αλλά ήταν και ενδιαφέρον. Μέχρι στιγμής μ'αρέσει η ισορροπία που υπάρχει σε αυτές (σημασία mecha~διαστημοπλοίων) και το ότι τα πλοία δε βυθίζονται με μία μόνο ριπή laser όπως στα διάφορα Gundam. Επίσης μ'αρέσει που το προσωπικό του Macross είναι επαγγελματίες στρατιωτικοί και όχι πιτσιρίκια.

Είδα και την ταινία του Frontier. Μου άρεσε τόσο ώστε με ώθησε να ξεκινήσω το original.

#27 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2.051 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Ιανουάριος 2011 - 20:41

Από ολοκληρωμένες σειρές βλέπω το SDF Macross. Ξεκίνησε πολύ δυνατά, μου θυμίζει Battlestar Galactica και λόγω θεματολογίας, αλλά και τρόπου διεξαγωγής των μαχών. Ως τώρα έχω δει 7 επεισόδια και είναι σίγουρα από τις σειρές, που αν τις έβλεπα σε άλλη περίοδο θα ξενυχτούσα για να την τελειώσω.. Μ' αρέσει που αν και παλιά σειρά το animation είναι σε πολύ καλά επίπεδα και ό,τι έχει δείξει από μάχες μέχρι στιγμής όχι μόνο βλεπόταν, αλλά ήταν και ενδιαφέρον. Μέχρι στιγμής μ'αρέσει η ισορροπία που υπάρχει σε αυτές (σημασία mecha~διαστημοπλοίων) και το ότι τα πλοία δε βυθίζονται με μία μόνο ριπή laser όπως στα διάφορα Gundam. Επίσης μ'αρέσει που το προσωπικό του Macross είναι επαγγελματίες στρατιωτικοί και όχι πιτσιρίκια.

Είδα και την ταινία του Frontier. Μου άρεσε τόσο ώστε με ώθησε να ξεκινήσω το original.

Άσε Abou, ο Max είναι 16 χρονών.
Και εγώ πρόσφατα το έμαθα...

Ακόμη και έτσι όμως, ναι υπάρχει αέρας επαγγελματισμού.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#28 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1.385 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Ιανουάριος 2011 - 21:04

Δεν τον είδα ακόμη αυτόν :P
Και ο Hikaru πιτσιρικάς πρέπει να είναι αλλά τον εκπαίδευσαν πριν τον στείλουν επίσημα σε μάχη.

#29 kelborn3

kelborn3

    Toki

  • Members
  • 2.054 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Ιανουάριος 2011 - 14:32

Abou, να ξερεις Captain Bruno J. Global is the man.:nod:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#30 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Μάρτιος 2011 - 19:16

Macross II Producer Hiroshi Kakoi Passes Away in Quake

ANN confirmed with Jan Scott Frazier, a close friend of the deceased, and other anime industry members that producer and animator Hiroshi Kakoi passed away during the March 11 earthquake (Tōhoku Chihō Taiheiyō-oki Jishin) and tsunami. Kakoi's wife Kumiko survived the disaster.

Among other projects, Kakoi was a producer on The Super Dimension Fortress Macross II: Lovers, Again and Moldiver original video anime series. He also worked as a key animator at the anime studio Artland on the first Macross series (from the first episode onward) and on the 1980 version of Astro Boy (Tetsuwan Atom). He served as a production manager at Artland and the anime studio AIC.


Κρίμας...

E5VV38U.jpg