Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ψαράκι στα manga πράγματα


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 mpom*

mpom*

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 18 January 2009 - 00:02

γεία σε ολους. είμαι νέο μελος εδώ οπως και νεα στα manga πραγματα...

ασχολουμαι χρονια με το σχεδιο και γενικοτερα τεχνη σε διαφορες μορφες αλλα με τα manga αρχισα να ασχολουμαι πολυ προσφατα και εχω να κανω καποιες ερωτησεις.


1. Πως μαθατε να ζωγραφιζετε manga;

2. Τι υλικά χρησιμοποιειτε;

3. Πως μπορώ να μαθω κι εγω;



ευχαριστω εκ των προτερων οσους απαντησουν.

#2 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 18 January 2009 - 00:04

γεία σε ολους. είμαι νέο μελος εδώ οπως και νεα στα manga πραγματα...

ασχολουμαι χρονια με το σχεδιο και γενικοτερα τεχνη σε διαφορες μορφες αλλα με τα manga αρχιδα να ασχολουμαι πολυ προσφατα .


:oo:
αρχικά μην βρίζεις....

Spoiler:

Posted Image
Spoiler:

#3 mpom*

mpom*

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 18 January 2009 - 00:09

πωπω! ειλικρινα συγγνωμη. αρχισα εννουσα.

#4 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 18 January 2009 - 00:20

κατ αρχήν είμαι σίγουρη ότι κάπως κάπου σε αυτό το φόρουμ έχει απαντηθεί αυτό το ερώτημα
τέσπα
κανείς από εδώ (απ' ό,τι ξέρω τουλάχιστον) δε σχεδιάζει επαγγελματικά μάνγκα οπότε θα σου πω τι έχουμε δοκιμάσει εγώ και οι φίλοι μου so far (πλήρως ερασιτεχνικά)
αρχικά καλό είναι να αντιγράφεις ολόκληρες σελίδες από τα μάνκα που σου αρέσουν (με μολυβάκι και μετά τα περνάς από πάνω με μαύρο στυλό-μαρκαδοράκι και σβήνεις το μολυβάκι) για να αρχίσει να κυλάει το χέρι σου και να δεις πώς στήνεται ο κάθε χαρακτήρας και η κάθε σελίδα και να εξοικειωθείς με τα υλικά σου
μετά κάθεσαι και ξεκωλώνεσαι στο να ζωγραφίσεις όπου σταθείς και όπου βρεθείς είτε από φαντασία είτε από real life
πάρε/κατέβασε πρώτα κάποια βιβλία ανατομίας για καλλιτέχνες και κάποια για το πως να σχεδιάζεις μάνκα ε και άμα το έχεις πάρει σοβαρά πάρε και διάβασε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το making comics του skott mccloud,
είναι πραγματικά θησαυρός (σε διδάσκει να σκέπτεσαι για το πώς θα στήσεις την ιστορία τα πάνελ κτλ)

αλλά κυρίως πρέπει να στρωθείς και να δουλέψεις

τώρα για υλικά έχω ακούσει καλά λόγια για τα sakura και τα pentel αλλά εγώ χρησιμοποιώ ραπιδογράφους σε Α4 σελίδα ή καλύτερα σε χαρτί bristol

και τέλος μην ψαρώνεις με τον seirio! :hahaha:

Edited by Anelis, 18 January 2009 - 00:26.

Posted Image


#5 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 18 January 2009 - 02:54

κανείς από εδώ δε σχεδιάζει επαγγελματικά μάνγκα




i do! :wooi2::hahaha::hahaha::hahaha:

/ψωνιο mode on xD

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#6 mpom*

mpom*

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 18 January 2009 - 21:09

:) euxarictwwwwww Anelis. ok 9 t xw up 04in m auto g tn Seirio.


°•πίΟu-πίΟu•°™ sovara sxediazeis epaggelmatika??????? telei0!

#7 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 19 January 2009 - 15:25

i was joking βρε.. για αυτο εβαλα το ps απο κατω.. εχω κανει δικους μ χαρακτηρες αλλα δεν τους εχω βαλει σε στορυ ακομα...

αν και το προοριζω για yaoi hahahhaha

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#8 mpom*

mpom*

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 19 January 2009 - 17:19

xaxa ok dn peirazei. oti kanei kaneic kalo einai! xD

mhpws mporeis n voh9hceis s ayta p rwtaw?

#9 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 19 January 2009 - 18:32

Aν γινεται μη χρησιμοποιεις greeklish ιας και το απογορευουν οι κανονες του forum :) Iσως να σε ενδιεφερε να ανοιξεις thread με τις δημιουργιες σου στο fan art fan fic για να ειναι και τα σχολια πιο συγκεκριμενα και να βρεις ανθρωπους που ενδεχομενως μπρουν να δωσουν ουσιαστικες συμβουλες και να βοηθησουν . Καλωσορισες κιολας στο forum.
Posted Image

#10 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 19 January 2009 - 19:43

1. Πως μαθατε να ζωγραφιζετε manga;

2. Τι υλικά χρησιμοποιειτε;

3. Πως μπορώ να μαθω κι εγω;




1. Δεν ειναι καποιος κανονας συγκεκριμενος που πρεπει να ακολουθησεις. Εγω προσωπικα ξεκινησα αντιγραφοντας σχεδια. Εκανα στην αρχη μια εκτυπωση του σασκε σε ενα χαρτι α4 και πηρα απο διπλα αλλο ενα κι αρχιζα να απεικονιζω στο δικο μου χαρτι οτι εβλεπα στο διπλα. Το εκανα αρκετες φορες αυτο κι αμα δεις στο φαν αρτ εχω δικο μου thread αν και εκει εχω βαλει κυριως παλαιοτερες δουλειες μου. Κατοπιν, ξεφυγα απο το Ναρουτο-σχεδιασμο και αρχισα να αντιγραφω κι αλλα μανγκα.. Οπως ειναι γνωστο, ο καθε μανγκακα εχει το δικο του σχεδο, τα δικα του χαρακτηριστηκα στο σκιτσο. Οπως περνουσε λοιπον ο καιρος, αντιγραφη με την αντιγραφη, ειχα αφομοιωσει και ειχα παρει χαρακτηριστικα που μου αρεσαν απο τον καθενα και ασυνειδητα αρχισα να τα βαζω στα σκιτσακια π εκανα πανω στα βιβλια (ηταν πολυ ενδιαφεροντα τα μαθηματα στο σχολειο :hahaha::hahaha:) ε και καποια μερα το ειδα καπως πιο σοβαρα και τους εφτιαξα...

2.Τα υλικα που χρησιμοποιω ειναι διαφορων ειδων μολυβια, εξαρταται το τι κανω και σε τι χαρτι. το χαρτι που προτιμω ειναι σε μεγεθος α4 αλλα ειναι λιγο πιο χοντρο γιατι δεν μουντζουρωνεται ευκολα και δεν τσαλακωνεται κλπ κλπ.. τωρα το τι χαρτι ειναι δεν το ξερω απλα ειναι λιγο πιο χοντρο απο ενα τυπικο α4. Απο κει και περα γομουλα και τετοια, βαμβακακι και τα κλασσικα για συγκεκριμενα σημεια.. Αυτα χρησιμοποιω εγω.. Αλλα υπαρχουν αλλοι που θελουν καρβουνα και τετοια.. θα τα βρεις αυτα, ειναι αναλογα τι σε βολευει και τι θες να κανεις.. αν το βλεπεις πιο επαγγελματικα χρησιμοποιεις ισως αλλα υλικα.

3.Οπως ειπα δεν ειναι στανταρ διαδικασια το να μαθεις. Ουτε ειπε κανεις οτι εγω ξερω. Ειναι να το χεις μεσα σου το σκιτσο, κι αν δν το χεις, να κατσεις να το αναπτυξεις. Απο τη στιγμη που εχεις θεληση, θα το κανεις. Εγω ειχα τη δικη μου μεθοδο, αλλος μπορει να το ειχε εμφυτο, αλλως μπορει να αγορασε οδηγο μανγκα σχεδιασμου (στο μολ ειχα δει ενα).. Παντως, απο μενα μια συμβουλη ειναι να μην χρησιμοποιησεις NEVER EVER χαρακα. Το σκιτσο δεν πρεπει να ειναι σφιχτο, πρεπει να ειναι χαλαρο και να εχει το δικο σου χαρακτηρα. Οχι ενος οργανου.

Αυτα απο μενα.

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#11 mpom*

mpom*

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 19 January 2009 - 21:01

ty polu:wooi2:

#12 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 January 2009 - 21:23

Well σε αυτό το σημείο προσωπικά θα διαφωνίσω με την πιου πιου... Χάρακας χρειάζεται στον σχεδιασμό και ιδιαίτερα εάν είσαι καινούριος στον χώρο όπως έιμαι και εγώ. Απλά δεν τον χρησιμοποιείς για να τραβάς ίσιες γραμμές αλλά αντίθετα για να μετράς και να διατηρείς τις αναλογίες σου σε τάξη.

Κάτι άλλο πολύ σημαντικό είναι να μην αποπειραθείς να σχεδιάσεις με την μία το σκίτσο σου στην τελική του μορφή. Πρώτα κάνεις τις γενικές γραμμές, βρίσκεις τις διαστασεις, την στάση του σώματος,αρθρώσεις και έπειτα σιγά σιγά προσθέτεις λεπτομέρειες και σκιές μέχρις ότου οριστικοποιηθεί το σκίτσο. Το φόντο μπαίνει πάντα τελευταίο.

Για πιο πολλές λεπτομέρειες η Anelis πιο πάνω σου πρότεινε πολύ σωστά κάποια βιβλία. Καλό θα ήταν όμως να ανεβάσεις και κάποιες δημιουργίες σου για να ακούσεις και την γνώμη των υπόλοιπων παιδιών. Και απο εκεί ίσως μπορέσεις και σημειώσεις και την μεγαλύτερη πρόοδο.

#13 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 19 January 2009 - 22:03

sorry iri chan αλλά θα διαφωνήσω, με εξαίρεση τη χρήση τους για borders, ΦΩΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΕΣ!!
ένας χάρακας δε θα σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος, απλά θα σε βοηθήσει στο ένα σχέδιο που θα κάνεις, αν θες να μάθεις μη χρησιμοποιείς χάρακα...καμία βελονίτσα μόνο για να βλέπεις με τις κάθετες κ οριζόντιες αν σου στήνεται καλά το σχέδιο αλλά επουδενή μέτρημα εκατοστών/χιλιοστών με χάρακα

Posted Image


#14 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 20 January 2009 - 00:05

sorry iri chan αλλά θα διαφωνήσω, με εξαίρεση τη χρήση τους για borders, ΦΩΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΕΣ!!
ένας χάρακας δε θα σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος, απλά θα σε βοηθήσει στο ένα σχέδιο που θα κάνεις, αν θες να μάθεις μη χρησιμοποιείς χάρακα...καμία βελονίτσα μόνο για να βλέπεις με τις κάθετες κ οριζόντιες αν σου στήνεται καλά το σχέδιο αλλά επουδενή μέτρημα εκατοστών/χιλιοστών με χάρακα


πραγματικα. Και οταν παρακολουθουσα σχεδιο τα ιδια μου λεγανε οι καθηγητες μου. Κι ειχαν οντως δικιο. Δεν πρεπει αν εισαι καινουριος να συνηθισεις στον χαρακα γτ μετα τον συνηθιζεις και το σχεδιο σου θα χασει πολλα απο προσωπικοτητα. Γενικα, πρεπει να αποφευγεται και ειδικα στα πρωτα σταδια για να μη γινει συνηθεια. Στην τελικη μιλαμε για σχεδιασμο μανγκα, τι να τον κανεις εναν χαρακα? Ποσο μεγαλη ευθεια να θες να τραβηξεις πια που να θες χαρακα?:tensai:

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#15 Mangalover

Mangalover

    Anime Amateur

  • Members
  • 105 posts

Posted 13 April 2009 - 16:33

Mια διευκρινηση μονο!!Που ακριβως μπορω να παρω εναν οδηγο!Εχω λιωσει με τα video του Mark Crilley στο youtube!Με εχουν βοηθησει αλλα οτι μπορουσα να μαθω απο τα βιντεο τα εμαθα!Μηπως λοιπον μπορειτε να αναφερεται ενα δυο μαγαζακια με οδηγους??Ευχαριστω!;)
Posted Image