Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Souten No Ken /Fist of the Blue Sky


  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 08 January 2009 - 08:26

Posted Image
Εν αρχήν ην το Hokuto . Ύστερα ην το Hokuto 2 .Ποιό πριν όμως , τι ήταν ; . Ήταν το Souten . To Souten no Ken λοιπόν εντάσσεται στο αχανές και μερικώς ανεξρεύνητο σύπμαν του Χόκουτο και συγκεκριμένα εξιστορεί τις "περειπέτειες" του Kasumi Kenshiro ,πατέρα του διάσημου Kenshiro από το πρώτο Χόκουτο νο Κεν. Πως δηλαδή , αυτός ο 62 διάδοχος της πολεμικής τέχνης KHokuto Shinken , αποκαλούμενος και "Yan Wang δηλαδή "the King of Death" επιστρέφει από την Ιαπωνία στην Σανγκάη για να σπάσει στο ξύλο την συμμορία που σκότωσε τα μέλη της δικής του συμμορίας (γιατί ήταν και σε συμμορία) . Εν τω μεταξύ κάπου υπάρχει και ένας μπάρμπας εκεί πέρα που είναι κάτι σαν αφηγητής της όλης ιστορίας , αλλά και πάλι δεν είναι και πολύ διαφωτιστικός.

To anime προβλήθηκε στην Ιαπωνική τηλεόραση το 2006 και προβλήθηκαν για άγνωστους σε εμένα λόγους μόνο τα 22 επεισόδια από τα 26 . Πρόκειται για ένα εξαιρετικό δείγμα animation μιας και χρησιμοποιείται το ίδιο animation που χρησιμοποιήθηκε και στο Shin Hokuto και είναι χάρμα οφθαλμών. Το intro song επίσης είναι καλό ,αλλά με τίποτα δεν φτάνει το κλασικό "ai wo torimodoze " του αρχικού Χόκουτο. Το voice acting μου άρεσε αν και δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Το μόνο μου ξένισε στο συγκεκριμένο άνιμε είναι η συμπεριφορά του Κενσιρομπαμπά.Εκεί δηλαδή που ο γιός , μπορούσε άνετα να σκοτώσει 400 άτομα γιατί απλά και μόνο ήταν κακοί, εδώ είναι πολύ συγκρατημένος , σαν να μην είναι σίγουρος για την πολεμική τεχνική του και για τις δυνατότητές του.Επίσης το άνιμε δεν καταφέρνει να "πιάσει" το κλίμα των παλαιότερων Χόκουτο , βέβαια σ αυτό δεν βοηθάει ούτε και το setting μιας και εδώ έχουμε setting WWII kai όχι post apocalyptic .

Όπως και να χει είναι ακόμα νωρίς για να βγάλουμε συμπεράσματα μιας και δεν έχει βγει καν fansub για τα επεισόδια 17-26 (και επίσης εγώ έχω δεί μόνο ως το 8) μιας και μόνο μια ομάδα ασχολείται μαζί του , συγκεκριμένα οι πρώην Sentosa και νυν Hokuto no Gun που μπορείτε να τους βρείτε στο συγκεριμένο site .

Aυτά προς το παρόν, όποιος είναι Χοκουτικός ή του αρέσουν τα άνιμε με martial arts μάλλον αυτό του κάνει .

Το βλέπει ρε και κανένας άλλος ή τζάμπα έκανα θρέντ ;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#2 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 08 January 2009 - 09:56

Το anime προβλήθηκε λογοκριμένο στην τηλεόραση, και στη συνέχεια κυκλοφόρησε σε DVDs με επιπλέον σκηνές και 4 εξτρα επεισόδια. Τα 3 από αυτά διαδραματίζονται ανάμεσα στα γεγονότα των επεισοδίων 15-16, και το 4ο ανάμεσα στο 17-18.

Δεν το έχω δει επειδή περιμένω να ολοκληρωθεί. Απ' ό,τι θυμάμαι δεν είναι ο απ' ευθείας πατέρας του Kenshiro, μιας και διαδραματίζεται κάμποσες δεκαετίες πριν την κανονική σειρά.

E5VV38U.jpg


#3 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 08 January 2009 - 10:49

Κι εγώ ήξερα ότι δεν είναι ο μπαμπάς. Επίσης, για τα λίγα που διάβασα να σχολιάζουνε, η σειρά απέτυχε να κάνει αίσθηση γιατί δεν έχει την ωμή βια του παλιού και οι νεότεροι οτάκου προτιμούνε Baki και Hajime no Ippo.

#4 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 08 January 2009 - 13:16

Ναι , η αλήθεια είναι ότι δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα το ποιός είναι ο πατέρας του Κενσίρο , μιας και μέχρι στιγμής απλά κάποιες υπόνοιες έχει αφήσει , αλλά ελπίζω να μας δείξει. Τώρα αν απέτυχε ή οχι να κάνει άσιθηση δεν το γνωρίζω , πάντως σε μένα που μου αρέσει το Χόκουτο γενικώς , δεν μου μεταδίδει το "feeling" των παλιών .

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#5 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 28 March 2009 - 18:25

Για όποιον ενδιαφέρεται οι HnG έβγαλαν το επεισόδιο 18 στις 10 του Μάρτη . Εάν συνεχίσουν με αυτό το ρυθμό , δηλ 1 επεισόδιο το μήνα , θα αργήσουμε πολύ να το τελειώσουμε . Κακό πράγμα το μονοπώλιο .....

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#6 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 30 March 2009 - 14:50

Πάλι καλά που υπάρχουν κι αυτοί πρέπει να λέμε. Τα άτομα δεν ήταν fansubbers και ξεκίνησαν να μεταφράζουν τη σειρά επειδή δεν το έκανε κανένας άλλος. Οι Heart Of Madness είχαν δηλώσει εξ' αρχής πως δεν θα ασχοληθούν πέραν του πρώτου επεισοδίου. Στην αρχή δεν υπήρχε καν μεταφραστής από τα γιαπωνέζικα, η μετάφραση γινόταν από γαλλικά scripts και παρ' όλ' αυτά έβαλαν τα δυνατά τους ώστε το αποτέλεσμα να είναι όσο πιο προσεγμένο γίνεται.
Επίσης ας μην ξεχνάμε πως έχουν ολοκληρώσει πάνω από 100 chapters Souten No Ken σε απίστευτα μικρό χρονικό διάστημα και βγάζουν τακτικά όλα τα Gaidens που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην Ιαπωνία. Toki Gaiden, Jagi Gaiden, Rei Gaiden κλπ. Στο Jagi Gaiden ήδη έφτασαν την κυκλοφορία των manga. Η πλάκα είναι πως δεν σκόπευαν να ασχοληθούν με τα scanlations, ξεκίνησαν δοκιμαστικά και μετά πήραν φωτιά.


Πληροφοριακά μόλις σήμερα έβγαλαν το 19ο επεισόδιο. Επίσης οι μεταφράσεις έχουν ολοκληρωθεί για όλη τη σειρά αλλά θα κάνει λίγο καιρό ακόμα να τελειώσει ώστε να είναι στα γνωστά στάνταρ ποιότητάς που έχουν θέσει. Άντε, 7 ακόμα έμειναν:wooi2:

Btw το site των Heart Of Madness είναι down εδώ και κάμποσες μέρες. Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό.

E5VV38U.jpg


#7 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 07 June 2009 - 10:39

Και επιτέλους βαδίζουμε προς την ολοκλήρωση της σειράς ! Οι HnG έβγαλαν έως το 21 επεισόδιο και τους έμειναν μόλις 5 για να το τελειώσουν . Επίσης , έβγαλαν και την ταινία
Kenshiro Den Zero που δείχνει να έχει πολύ ξύλο....

Αντε άντε , να πιάσουν μετά το Raoh Den ..

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#8 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 03 November 2009 - 23:44

μωλις το τελειωσα.(σχεδον-2 επισοδεια μεινανε να μεταγλωτησουν)
ωραιο ηταν/ειναι σαν ιστορια αλλα απο μονο του, στην αρχη που ειχα στο μυαλο μου το hokuto no ken με ψιλοχαλασε. αντε και το Legents of the dark king μεταφρασμενο !

#9 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 03 November 2009 - 23:52

Ε άμα μείνανε επεισόδια πως το τελείωσες καμάρι μου ; Ξέρεις Ιαπωνικά ;

Εγώ περιμένω να το τελειώσουν για να το δω .

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#10 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 04 November 2009 - 00:07

Για τους ανυπόμονους, στο νετ γυροβολάνε τα τελευταία επεισόδια μεταφρασμένα, όμως η ποιότητά τους απ' ό,τι ακούω πρέπει να είναι ολίγον τι μαύρα χάλια. Τόσα χρόνια περιμέναμε, στα 2 επεισοδιάκια θα κολλήσουμε ? Εξ' άλλου έχουν ανακοινώσει πως τέλη Νοέμβρη / αρχές Δεκέμβρη θα τα έχουν τελειώσει, και γενικά ό,τι ημερομηνία ανακοινώσουν την τηρούν.

E5VV38U.jpg


#11 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 04 November 2009 - 09:51

Ε άμα μείνανε επεισόδια πως το τελείωσες καμάρι μου ; Ξέρεις Ιαπωνικά ;


γι αυτο λεω "μωλις το τελειωσα.(σχεδον....."
Nope, ουτε γρι.

@Phantom Duck: ναι αλλα τους εχει παρει πολυ περισσοτερο χρονο απο κα8ε αλλο fansubing group. τελος παντων, εχεις ακουσει τπτ για το Legents of the dark king, αν 8α το κανει release κανα group ?

#12 X-LpBleach

X-LpBleach

    a.k.a. Bleach155

  • Members
  • 203 posts

Posted 07 November 2009 - 13:28

Το Legends of the Dark King είναι η αμερικάνικη ονομάσια Hokuto no Ken Raou Gaiden Ten no Haou, και κανένα γκρουπ δε σκοπεύει να το κάνει γιατί είναι licensed...
Κάποιοι kkk&nigga κάναν τα πρώτα 5, και οι himel κάναν το 7... δε ξέρω που θα τα βρεις.

#13 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 25 December 2009 - 12:58

Χριστουγεννιάτικο release από τους Hokuto No Gun, το τελευταίο επεισόδιο του Souten No Ken μόλις βγήκε [συγκεντρωτικό batch here]. Time for some Hokuto again. Καλές γιορτές :joyful:


http://hokutoarmy.wordpress.com/2009/12/25/snk-episode-26-anime/

E5VV38U.jpg


#14 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 25 December 2009 - 22:21

NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO, my hd is full :##########

Dling like nao :P Thanks phantom :3
rsrGbGx.gif

#15 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 25 December 2009 - 23:25

Yeahhhh.Το έβαλα να κατεβάινει.Άντε ήμουν stalled στο 20 εδώ και κάμποσους μήνες.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.