Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Suggested Survival Horror Games


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 dimitorisu

dimitorisu

    Three Days Grace fan

  • Members
  • 102 posts

Posted 18 December 2008 - 04:00

Hmm λοιπον επειδη τελευταια παιζω πολλα τετοιου ειδους παιχνιδια θα θελα να μου προτεινετε καποια που εσεις παιξατε η κ ειδατε σε PSX PS2 PC κλπ.

Ενταξει για Resident Evil παιχνιδια τα χω παιξει σχεδον ολα...

Τα Silent Hill δοκιμαζω τελευταια κ ειναι τελεια! Το 1ο επαιξα μονο κ κατεβαζω το 2...

Parasite Eve κατεβασα μονο το πρωτο κ δε το παιζω γιατι θελω πρωτα να παιξω τα Silent Hill.

Κανενα αλλο Survival Horror Game που μπορειτε να μου προτεινετε? Θελω να τρομαξω λιγοοοοο λολ

arigato gozaimashita
Resident Evil Cosplay- bhterror.web.fc2.com
Posted Image

#2 sleepless

sleepless

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 69 posts

Posted 18 December 2008 - 04:11

well Left 4 dead sounds good. but it's for xbox 360...

DOOM for pc is good as well.

#3 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 18 December 2008 - 04:32

Τα Fatal Frame (γνωστα ως Project Zero στην Ευρωπη) ειναι απο τα καλυτερα Survival Horror κατ'εμε, αν και διαφορετικα απο τα συνηθισμενα - δεν εχεις πιστολια και συναφει αλλα μια παλια φωτογραφικη μηχανη που αιχμαλωτιζει μεσα της τα πνευματα. Περισσοτερα εδω.

Το survival horror που παιζω τωρα ονομαζεται Kuon, εχει μετριο gameplay αλλα το προτεινω για την πολυ καλη ατμοσφαιρα του.

Απο κλασικα παιχνιδια, καλα ειναι τα Alone in the Dark.

Και φυσικα μην ξεχναμε μια απο τις κλασικοτερες σειρες τρομου, τα τρια Clock Tower (τεσσερα αν υπολογισεις και το παιχνιδι του SNES) και την ανεπισημη συνεχεια τους το Ηaunting Ground. Τα δυο πρωτα ειναι στιλ point&click ενω τα αλλα δυο εχουν πιο κλασικο χειρισμο.
Posted Image

#4 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 18 December 2008 - 05:34

Fatal Frame/Project Zero ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Βαλε Playstation το βραδυ, κλεισε φωτα, βαλε δυνατα την τηλεοραση, φροντισε να εισαι μονος στο σπιτι (η φερε κανα-δυο που τρομαζουν και τσιριζουν) και η τρομαρα guaranteed.


Καλα Adventurer μου θυμισες τωρα και το Clock Tower που 'χω καιρο να το παιξω... μου εχουν μεινει εκεινα τα αποτομα που εκανε ωρες-ωρες:hahaha:

#5 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 18 December 2008 - 11:12

Τα παρακάτω αφορούν την πλατφόρμα των υπολογιστών. Θα τα βάλω σε χρονολογική σειρά, ξεκινώντας απο το παλαιότερο.

  • Nocturne(1999) Ελέγχεις εναν ιδιωτικό ερευνητή(detective) και περιπλανιέσαι σε διάφορα "αρρωστημένα" μέρη σκοτώνοντας μυστήρια τέρατα και παλαβούς κακοποιούς. Οι γρίφοι δεν έχουν τίποτα το φοβερό να δείξουν και οι κάμερες είναι κάπως εκνευριστικές(σαν τα αρχικά resident evil, ενα πράμα).
  • Nosferatu: The Wrath Of Malachi(2003) Πας σε ενα κάστρο στη μέση του πουθενά. Σκοπός σου; Να βρείς/σώσεις ζωντανούς ανθρώπους και φυσικά καί τον εαυτό σου. Επειδή μιλάμε για ενα fps στην πράξη οι γρίφοι δεν θα σε ζαλίσουν. Σε προειδοποιώ ομως, η ατμόσφαιρα είναι ΠΟΛΥ σκοτεινή και οι μάχες με τους "κατοίκους" του κάστρου δεν θα σταματήσουν να σε τρομάζουν και να σε εκπλήσσουν ποτε!
  • Condemned: Criminal Origins(2006) Είσαι ενας μυστικός πράκτωρ, επιφορτισμένος με το καθήκον της ανεύρεσης και σύλληψης ενος μανιακού δολοφόνου. Στην πορεία η ιστορία περιπλέκεται, καθώς ανέρχονται στην επιφάνεια στοιχεία που αγνοούσες και ίσως θα ηταν καλύτερο να συνεχίσεις να αγνοείς... Παρα πολυ αγχωτική ατμόσφαιρα, έντονες melee μάχες και ενα τελευταίο level βγαλμένο κατευθείαν απο την κόλαση.
  • Penumbra : Overture(2007) Κυρίως adventure και ελάχιστα action. Μη σε αποθαρύνει αυτό ομως! Το σενάριο θα το χαρακτήριζα "εναλλακτικό" και ανανεωτικό για το είδος. Έχει αρκετά στοιχεία απο την μυθολογία των Ινουίτ και το μυστήριο ξεδιπλώνεται αργά αλλα απολαυστικά. Λαμβάνεις ενα γράμμα, απο τον για χρόνια νεκρό πατέρα σου. Αποφασίζεις να μεταβείς στον προορισμό που υπάρχει στο γράμμα. Ο εφιάλτης μόλις τώρα ξεκινάει. Το παιχνίδι είχε κριθεί αρνητικά επειδή υποτίθεται δεν είχε uicksave. Ψέμα, στην πραγματικότητα υπήρχε. Αρκεί να άνοιγες ενα .ini αρχείο του τίτλου και να αντικαθιστούσες το 0 με 1 σε μια γραμμή που αφορούσε το save.
  • Dead Space Βγήκε πρόσφατα, ο τρόμος μεταφέρεται στο διάστημα και η αδρεναλίνη θα σε κάνει να πετάς πληκτρολόγια ποντίκια πέρα δώθε, οπως ακριβώς στο Doom 3. Απλώς παίξε το, αν έχεις ενα σχετικά καλό μηχάνημα


#6 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 posts

Posted 18 December 2008 - 16:03

well Left 4 dead sounds good. but it's for xbox 360...

....and PC as well.

+1 για Silent Hill (κυρίως το 2),Parasite Eve,Condemned.

Δες και τα Undying,Suffering 1 &2,καθώς και το Illbleed(με κάποιον dreamcast emu,αλλά είναι πραγματικά πρωτότυπο).

#7 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 18 December 2008 - 16:08

Υπαρχει ενα θεμα ειδικα για προτασεις video games

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#8 dimitorisu

dimitorisu

    Three Days Grace fan

  • Members
  • 102 posts

Posted 18 December 2008 - 16:17

οκκκκ λολ αυτο σημαινει οτι εχει πολλα παιχνιδια να παιξω λολ

Μετα τα Silent Hill παω για Partasite Eve κ μετα θα αρχιζω να πιανω τα Clock Tower κ οτι παιχνιδια βρισκονατι εδω! Θελω να τρομαξω αρκετα λολ
Resident Evil Cosplay- bhterror.web.fc2.com
Posted Image

#9 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 18 December 2008 - 17:04

Δεν είδα να αναφέρετε τα forbidden siren ;)

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#10 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 18 December 2008 - 21:13

ας μην ξεχναμε και το F.E.A.R. ετσι?αλλα κυριως το 1ο μερος

#11 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 19 December 2008 - 00:48

Δεν είδα να αναφέρετε τα forbidden siren ;)

Θελει να τρομαξει το παιδι οχι να σπασουν τα νευρα του:stubborn:
Posted Image

#12 dimitorisu

dimitorisu

    Three Days Grace fan

  • Members
  • 102 posts

Posted 19 December 2008 - 03:12

lolol Μολις τωρα κατεβασα το Silent Hill 2 κ αρχισα να κατεβαζω το Silent Hill 3 ενω το Silent Hill 4 το χα απο παλια για υπολογιστη αλλα δε το παιζα γιατι θελω πρωτα να παιξω τα αλλα λολ. Οσο για το Origins βρηκα .ISO στο Νετ αλλα τα emulator για ps2 λετε να το παιζουν? Το ps2 μου δεν ειναι τσιπαρισμενο να γιατι.

Το Forbidden Siren με τι εχει να κανει? Μπορειτε να μου πειτε ιστορια? Κ γιατι σπαει τα νευρα?

Οσο για το Project Zero το εχω κ ειναι παρα πολυ ωραιο! Κριμα που δεν εχω τα αλλα της σειρας παρα μονο το πρωτο.
Resident Evil Cosplay- bhterror.web.fc2.com
Posted Image

#13 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 19 December 2008 - 03:29

Με ψησατε και κατεβαζω to nosferatu!Ακουσα επισης οτι το sanitarium για pc ειναι πολυ καλο horror adventure αν και οχι survival...το κατεβαζω κι αυτο τωρα...
Intelligence is nothing without wisdom...

#14 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 19 December 2008 - 06:31

lolol Μολις τωρα κατεβασα το Silent Hill 2 κ αρχισα να κατεβαζω το Silent Hill 3 ενω το Silent Hill 4 το χα απο παλια για υπολογιστη αλλα δε το παιζα γιατι θελω πρωτα να παιξω τα αλλα λολ.

Στην αρχη ετσι σκεφτομουν κι εγω αλλα τελικα το SH4 ειναι παντελως ασχετο με τα υπολοιπα, μπορεις να το παιξεις χωρις κανεναν ενδοιασμο και πρωτο κιολας αμα λαχει.

Οσο για το Origins βρηκα .ISO στο Νετ αλλα τα emulator για ps2 λετε να το παιζουν? Το ps2 μου δεν ειναι τσιπαρισμενο να γιατι.

Τα PS2 emulators δεν ειναι σε αρκετα καλο σημειο για να παιζουν καλα τα παιχνιδια του. Αν εχεις πιστωτικη εδω το πουλαει 25 Ευρω.

Το Forbidden Siren με τι εχει να κανει? Μπορειτε να μου πειτε ιστορια? Κ γιατι σπαει τα νευρα?

Για να δεις με τι εχει να κανει ριξε μια ματια στο νετ, πχ κανοντας κλικ εδω, μην τα περιμενεις και ολα στο πιατο. Ο βαθμος δυσκολιας του κατα γενικη ομολογια ειναι εκνευριστικα υψηλος, σε σημειο να αποσπα απο την ευχαριστηση του παιχνιδιου. Αν ηταν λιγοτερο δυσκολο (πχ να ηταν μονο απιστευα πανδυσκολο) και δεν ηταν τοσο αθλιο το αγγλικο dub τοτε θα ηταν ωραιο παιχνιδακι γιατι βασιζεται σε μια πρωτοτυπη και αρκετα ανατριχιαστικη ιδεα για το gameplay.

Οσο για το Project Zero το εχω κ ειναι παρα πολυ ωραιο! Κριμα που δεν εχω τα αλλα της σειρας παρα μονο το πρωτο.

Εφυγες σφαιρα και πηρες ηδη το δευτερο. Μιλαμε για επικο παιχνιδι.
Posted Image

#15 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 19 December 2008 - 06:33

Εεεε τι να πω...με καλυψατε ολοι σας και ειδικα ο Adventurer.....
απλα το παλικαρι ξερει τι εστι survival horror.....

+1 from me for Fatal Frame/Sillent Hill

Tiger-stock-blog-header.jpg