Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Βαρύμαγκες και ανήθικοι πρωταγωνιστές. Τους πάτε;


  • Please log in to reply
70 replies to this topic

Δημοσκόπηση: Βαρύμαγκες να'ούμε! Γουστάρετε; (71 Μέλος (η) που έχουν ψηφίσει)

Βαρύμαγκες να'ούμε! Γουστάρετε;

  1. Respect! Θεοί! (19 ψήφοι [26.76%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 26.76%

  2. Καλοί μέχρι ενός σημείου (20 ψήφοι [28.17%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 28.17%

  3. Μπα, βαρετοί γίνονται γρήγορα (19 ψήφοι [26.76%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 26.76%

  4. Δεν έχω πρόβλημα (13 ψήφοι [18.31%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 18.31%

Ψήφισε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Δεκέμβριος 2008 - 13:26

Οι μαγκες δεν υπαρχουν ποια τους πατησε το τρενο...

Οσο αναφορα τα anime πιστευω οτι ειναι μια επικινδυνη συνταγη που ναι μεν ειναι απαραιτητη διοτι χωρις αυτη θα βλεπαμε Yaoi αλλα μπορει να μπει σε πολλα κλισε κατι που ενδεχωμενος να κουρασει.

#32 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 28 Δεκέμβριος 2008 - 17:48

Οι μαγκες δεν υπαρχουν ποια τους πατησε το τρενο...

Οσο αναφορα τα anime πιστευω οτι ειναι μια επικινδυνη συνταγη που ναι μεν ειναι απαραιτητη διοτι χωρις αυτη θα βλεπαμε Yaoi αλλα μπορει να μπει σε πολλα κλισε κατι που ενδεχωμενος να κουρασει.


Info: και στα yaoi υπάρχουν βαρύμαγκοι πρωταγονιστές. Και τους πάμε με τα χίλια.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EgZM_Cn8Hes[/youtube]

:congrats:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#33 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1.763 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Δεκέμβριος 2008 - 18:04

Nicholas D. Wolfwood : μπερδεμενες σκεψεις, μπερδεμενες επιλογες... αναποφασιστος... badass οσο δεν παει και με τρομερη αναπτυξη χαρακτηρα... μιλαω κυριως για το manga του Trigun(Maximum)...
Spoiler:


Manji απο Blade of the Immortal... απλα γομαρι... πιεζει, προχωραει, δεν εχει προσωπικο οφελος αλλα συνεχιζει...


αν αυτοι οι 2 μπορουν να θεωρηθουν βαρυμαγκες και ανηθικοι τοτε τους παω πολυ...
αλλα δεν μπαινουν στο ιδιο σακουλι με ολους τους αλλους(καλα ο manji ειναι πιο απλοϊκος...)... αυτο ειναι το θεμα... μην τα ανακατευουμε ολα και βαζουμε για αλατι εναν γενικο τιτλο...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#34 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1.535 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Δεκέμβριος 2008 - 18:41

Οσο αναφορα τα anime πιστευω οτι ειναι μια επικινδυνη συνταγη που ναι μεν ειναι απαραιτητη διοτι χωρις αυτη θα βλεπαμε Yaoi αλλα μπορει να μπει σε πολλα κλισε κατι που ενδεχωμενος να κουρασει.

Οχι δεν ειναι απαραιτητοι (οπως κανενα αλλο στερεοτυπο χαρακτηρα εξαλλου) και οχι δεν θα βλεπαμε yaoi χωρις βαρυμαγκες πρωταγωνιστες αφ'ενος γιατι τελικα και εκει παρεισφρυσαν (παναθεμα τους!) και αφ'ετερου γιατι υπαρχουν και ειδη οπως seinen,romance,slice of life,drama που δεν περιλαμβανουν απαραιτητα τετοιους χαρακτηρες.

ΥΓ.Ο διαχωρισμος μεταξυ βαρυμαγκα/gay (χωρις ενδιαμεση περιοχη) μου θυμιζει κατι απο strawhat_nikos ή ειναι η ιδεα μου:uhh:?

#35 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Δεκέμβριος 2008 - 22:07

Οχι δεν ειναι απαραιτητοι (οπως κανενα αλλο στερεοτυπο χαρακτηρα εξαλλου) και οχι δεν θα βλεπαμε yaoi χωρις βαρυμαγκες πρωταγωνιστες αφ'ενος γιατι τελικα και εκει παρεισφρυσαν (παναθεμα τους!) και αφ'ετερου γιατι υπαρχουν και ειδη οπως seinen,romance,slice of life,drama που δεν περιλαμβανουν απαραιτητα τετοιους χαρακτηρες.

ΥΓ.Ο διαχωρισμος μεταξυ βαρυμαγκα/gay (χωρις ενδιαμεση περιοχη) μου θυμιζει κατι απο strawhat_nikos ή ειναι η ιδεα μου:uhh:?


Καλα ok εγω μιλουσα κυριως για shounen οταν ελεγα απαραιτητοι...

Επισης επρεπε να ειχα φανταστει οτι θα υπαρχει μια παρομοια ψυχεδελια και στα yaoi...βεβαια εχω ακομα αμφιβολιες για το ποσο βαρυμαγκες ειναι αλλα ας μη βγουμε off-topic.

Y.Γ.
Ακομα να τον χωνεψετε τον strawhat_nikos μετα απο τοσο καιρο ...LOL

#36 Batman D

Batman D

    Anime Newbie

  • Members
  • 48 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Δεκέμβριος 2008 - 22:42

Yπαρχει και αλλος strawhat εκτος απο τον Luffy? wtf?
HARD WORK SURPASS TALENT :chigau:

#37 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Δεκέμβριος 2008 - 11:26

Μια χαρά είναι αρκεί:

1) Να μη μαζεύονται πάρα πολλοί σε μια σειρά γιατί καταντάει αηδία σε μεγάλες δόσεις.

2) Να είναι αληθινοί μάγκες και όχι ψευτόμαγκες. Οι ψευτόμαγκες είναι από τα χειρότερα είδη χαρακτήρων. :erk:

15fkk04.jpg


#38 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Δεκέμβριος 2008 - 11:49

Maya-chan, δε καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.

Μια σειρά δεν έχει φάση με μόνο έναν ή δύο από αυτούς. Όσοι περισσότεροι μάλιστα είναι, τόσο πιο πολύ πιστεύω ότι τραβάει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Hokuto no Ken. Μόνο όταν σκάσανε μύτη μια ντουζίνα πόζεροι ήταν που πήρε τα πάνω του η σειρά.

Ποιοί είναι οι ψευτόμαγκες; Δε μπορώ να καταλάβω. Αυτοί που το παίζουνε σπουδαίοι αλλά μόλις νικηθούνε παρακαλάνε για οίκτο;

#39 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Δεκέμβριος 2008 - 12:17

Τι δεν καταλαβαίνεις? Αν είναι ένας, φαίνεται ότι είναι ο μάγκας, ο πιο μαμάτος της υπόθεσης και όλα τα σχετικά. Μετά όσο πιο πολλοί μαζεύονται, τόσο χαλάει αυτό. Κσι είναι και εκνευριστικό από τους δέκα χαρακτήρες της σειράς οι εννιά να κολλάνε μαγκιές και να τους νοιάζει μόνο να σφάζουν. Πρέπει να υπάρχει και μια ποικιλία βρε αδερφέ.

Ναι ακριβώς. Αυτοί που το παίζουνε σπουδαίοι όταν τους έχουν όλους με μια σπαθιά και μετά όταν εμφανιστεί κάποιος δυνατότερος τους φεύγει η μαγκιά.

15fkk04.jpg


#40 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Δεκέμβριος 2008 - 12:33

Ναι ακριβώς. Αυτοί που το παίζουνε σπουδαίοι όταν τους έχουν όλους με μια σπαθιά και μετά όταν εμφανιστεί κάποιος δυνατότερος τους φεύγει η μαγκιά.

Σκέφτηκες όμως το ότι ζητάνε οίκτο, είναι σημάδι αλλαγής ή και εξιλέωσης για αυτούς; Δεν είναι πια κολλημένοι που ούτε μπροστά στην σίγουρη ήττα κάνουνε τα ίδια. Πιστεύω ότι είναι πολύ ευχάριστο χαρακτηριστικό να τους κόβεται η μαγκιά. Αφήνει χώρο για αλλαγή, εκεί που πριν ήταν ρομπότ, κολλημένα σε μια ιδέα. Φυσικά, σχεδόν πάντα επιστρέφουνε στα ίδια και προσπαθούνε να του την φέρουνε του δυνατότερου ενώ δεν κοιτάει, και σκοτώνονται βλακωδώς.

#41 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Δεκέμβριος 2008 - 12:41

Βασικά δεν συμφωνώ με τον συγχρωτισμό που γίνεται. Οι βαρύμαγκες, δηλαδή οι νταήδες είναι λατρεμένοι χαρακτήρες. Διοτι είναι πραγματικά ελεύθεροι άνθρωποι κι ανεξάρτητοι χαρακτήρες. Δεν συμβιβάζονται με την κοινωνία και τον κόσμο, η υποκριτική τυπολατρεία δεν τους "αγγίζει".
Απο την άλλη, οι ανήθικοι είναι μια τελείως διαφορετική ιστορία. Επειδή σε αντίθεση με τους νταήδες, δεν έχουν αξίες ούτε κώδικα ηθικής. Μπορεί στο φάσμα της ηθικής, οι δυό τύποι πρωταγωνιστών να απέχουν απο τις φωτεινές αποχρώσεις της, ομως αυτό δεν τους κάνει ίδιους.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Nikos1451: 04 Ιούνιος 2009 - 14:40


#42 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Δεκέμβριος 2008 - 12:46

Φυσικά, σχεδόν πάντα επιστρέφουνε στα ίδια και προσπαθούνε να του την φέρουνε του δυνατότερου ενώ δεν κοιτάει, και σκοτώνονται βλακωδώς.


Ακριβώς! Δηλαδή πως την είδαμε, όποτε μας βολεύει είμαστε μάγκες κι όταν δε μας βολεύει είμαστε παναγίτσες? Χαίρω πολύ, έτσι ξέρω κι εγώ να είμαι μάγκας.

15fkk04.jpg


#43 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Δεκέμβριος 2008 - 18:12

Από προσωπικές εμπειρίες έχω γνωρίσει μόνο ψευτόμαγκες. Οι μέχρι το τέλος μάγκες είναι πολύ ιδανικοί για να υπάρχουν μου φαίνεται. Και όπως για κάθε πράγμα, έτσι και με την μαγκιά, δε μπορείς να ζεις κάνοντας ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ στην ζωή σου. Πέρα από μαγκιά, χρειάζονται κι άλλα για να νοστιμήζει και αυτός είναι βασικά ο λόγος που αντιπαθώ το είδος των βαρυμάγκιδων. Τους ψευτόμαγκες και τους έχω ζήσει αλλά και βλέπω ότι έχουνε χώρο για συμμόρφωση. Τους αποδέχομαι περισσότερο.

#44 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1.535 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Δεκέμβριος 2008 - 19:42

H ερωτηση στον τιτλο εχει να κανει με προσωπικα βιωματα ή με anime:borednn9:?

#45 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Δεκέμβριος 2008 - 20:57

Αυτό ακριβώς που είπε.

15fkk04.jpg