Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Indecisive Lead Characters. Τους πάτε;


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

Poll: Πόσο σας αρέσουν οι Indecisive Characters; (31 member(s) have cast votes)

Πόσο σας αρέσουν οι Indecisive Characters;

  1. Τους πάω τρελά (3 votes [9.68%])

    Percentage of vote: 9.68%

  2. Μου αρέσουν, αλλά όχι για πολύ (7 votes [22.58%])

    Percentage of vote: 22.58%

  3. Είναι για τα μπάζα (13 votes [41.94%])

    Percentage of vote: 41.94%

  4. Δεν έχω πρόβλημα (8 votes [25.81%])

    Percentage of vote: 25.81%

Vote Guests cannot vote

#1 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 15 December 2008 - 14:35

Οι Indesicive Lead Characters είναι ιδιαίτερα γνωστοί από τα harem και τα ecchi ως οι κλασικοί λούληδες πρωταγωνιστές που περιτριγυρίζονται από γκομενάκια έτοιμα για όλα και αυτοί μόνο τρέχουνε σαν χαζοί μακρία και τρώνε ξύλο. Αλλά υπάρχουν και άλλων ειδών σειρές όπως πολλά shonen, όπου ο κύριος πρωταγωνιστής μπορεί να τσακίζει 10 δαίμονες στην καθισιά του αλλά γίνεται άγαλμα / πανζάρι όταν τον πλησιάζει όμορφη κοπέλα.

Σας αρέσουνε τέτοιοι χαρακτήρες; Και πιο συγκεκριμένα, σας αρέσουνε για πολύ; Γιατί, άντε, σεξουαλική αμηχανία, την καταλαβαίνω να γίνει μια, δύο, δέκα... Αλλά παραπάνω καταντάει γελοίο. Παύει να είναι πλέον αστείο.

Το θέμα είναι ότι από όσο διαβάζω, αυτό το αρχέτυπο χαρακτήρων είναι ιδιαίτερα αγαπητό στην Ιαπωνία γιατί πολλοί ταυτίζονται με αυτούς και άλλοι γιατί γελάνε με αυτά τα παραδείγματα προς αποφυγή που κάνουνε συνέχεια.

#2 SouLSLayeR

SouLSLayeR

    Anime Freak

  • Members
  • 312 posts
  • LocationAthens

Posted 15 December 2008 - 15:24

+1

Οπως ειπες μεχρι ενα σημειο ειναι λογικο/κατανοητο, αλλα μετα γινεται απιστευτα ενοχλητικο,
που δεν μπορεις να δεις το anime και να το απολαμβανεις!

Το θέμα είναι ότι από όσο διαβάζω, αυτό το αρχέτυπο χαρακτήρων είναι ιδιαίτερα αγαπητό στην Ιαπωνία γιατί πολλοί ταυτίζονται με αυτούς και άλλοι γιατί γελάνε με αυτά τα παραδείγματα προς αποφυγή που κάνουνε συνέχεια.


Ναι,το εχω ακουσει και εγω αυτο.Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν οι Ιαπωνες ειναι IRL ετσι!

#3 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 15 December 2008 - 15:28

Όταν το τελευταίο harem girl κρεμαστεί με τα άντερα του τελευταίου indecisive male (διότι πάντα male είναι) lead, τότε όλα τα anime θα γίνουν ξαφνικά πολύ καλύτερα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#4 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 15 December 2008 - 16:22

Δυο πράγματα έχω να πω για αυτό το θέμα.

1)Οι Indesicive Lead Characters είναι όντως σπαστικοί και με κάνουν να τα παίρνω στο κρανίο με την ανικανότητά τους να διαχειριστούν έστω και μια από τις πολλές αισθηματικές προτάσεις που απλόχερα τους προσφέρουν οι συμπρωταγωνίστριες τους!

2) Ο όλος σκοπός του να κάνεις τον πρωταγωνιστή σου ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ λαπά είναι α)Να δείξεις την πρόοδο του χαρακτήρα του μέσα από την σειρά και τις εμπειρίες που βιώνει - γιατί ένας πρωταγωνιστής με αυτοπεποίθηση και λογικές αντιδράσεις δεν είναι υλικό για κωμωδία - και β) για να αισθανθεί καλύτερα το κοινό της σειράς για τις δικές του σχέσεις με το άλλο φύλλο - ότι και αν κάνουν αποκλείεται να είναι ΤΟΣΟ χάλια όσο ο πρωταγωνιστής!


:bahhh:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#5 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 15 December 2008 - 16:54

Κατα τη γνωμη μου ο λογος που τον κανουν τοσο "λαπά" ειναι οτι αν τον εκαναν να εχει εστω και διψηφιο αριθμο IQ τοτε θα αποφασιζε απο νωρις τι πρεπει να κανει και ετσι το anime δε θα μπορουσε να κρατησει τοσα επεισοδια οσα θελει ο παραγωγος του :nosey:

Και ναι, στην αρχη κατανοουσα την κατασταση τους, αλλα πλεον εχω δει τοσους πολλους και εχει καταντησει τοσο μα τοσο εκνευριστικο που θελω να τους σκοτωσω ολους αργα και βασανιστικα.
Posted Image

#6 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 15 December 2008 - 17:21

γενικά στην αρχή ξεκαρδιζόμουν με αυτούς τους χαρακτήρες αλλα σιγά σιγά αρχίζουν να μου φαίνονται αδιάφοροι και ηλίθιοι, έχει καταντήσει σε πολλές σειρές ο main χαρακτήρας να είναι παντοδύναμος να τα πετσοκόβει όλα αλλα να είναι ένα lawful good παιδάκι που ντρέπεται να μιλήσει και να κάνει οτιδήποτε όταν έχει όμορφες κοπέλες η κάτι άλλο γύρο του. γενικά έχουν κάποια πλακα αλλα σε μερικά σημεία μου την βαράνε στα νεύρα. και ο Allen Walker δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί ένας από αυτούς?
πάντως ρε παιδιά το ξέρω πως δεν κολλάει με το thread αλλα help με να βρω κάνα anime/manga με πρωταγωνιστή σαν τον DS του Bastard!! μου έχει λήψη αυτό

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#7 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 15 December 2008 - 17:35

Φυσικα υπαρχει και το αντι-φαινομενο των indecisive leads, οι υπερ-αποφασιστικοι "δεν υπαρχω" leads. Ειχα δει παλια κατι επεισοδια bleach απο την animeclipse, και ηταν ενας τυπος που, ενω ηταν ενα κανονικο παιδακι, ηρθε μια κοπελια-πνευμα, του δωσε μια σπαθα και τον εβαλε να σκοτωνει τερατα. Wait. Πρωτ' απ' ολα, το πρωτο που θα σκεφτοταν κανεις ειναι οτι εχει παρει LSD. Δευτερον, τοσο απλο ειναι ν' αρπαξεις μια σπαθα και ν' αρχισεις να τεμαχιζεις πραγματα? Δεν ειχε καμια σκεψη επι του ζητηματος? Μετα, φυσικα, αντι να σκεφτει "μα ποσο κραταει αυτο το LSD?", επεκτεινε τις δραστηριοτητες του στο να προστατευει αλλο κοσμο και διαφορα αλλα.
Εκει που θελω να καταληξω, ειναι οτι ουτε το προαναφερθεν shonen πραγμα ουτε το αναποφασιστο harem πραγμα ειναι χαρακτηρες. Ειναι απλα η προσωποποιηση της καταπιεσμενης επιθετικοτητας του εφηβου και της αναγκης να προβληθει και να νιωσει σημαντικος, και της καταπιεσμενης σεξουαλικοτητας του εφηβου το δευτερο.
Εν τελει, το θεμα δεν ειναι αν ενας χαρακτηρας ειναι αποφασιτικος η αναποφασιστος. Το θεμα ειναι αν ειναι ενδιαφερων η βαρετος.

Posted Image


#8 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 15 December 2008 - 17:50

Ειχα δει παλια κατι επεισοδια bleach απο την animeclipse, και ηταν ενας τυπος που, ενω ηταν ενα κανονικο παιδακι, ηρθε μια κοπελια-πνευμα, του δωσε μια σπαθα και τον εβαλε να σκοτωνει τερατα. Wait. Πρωτ' απ' ολα, το πρωτο που θα σκεφτοταν κανεις ειναι οτι εχει παρει LSD. Δευτερον, τοσο απλο ειναι ν' αρπαξεις μια σπαθα και ν' αρχισεις να τεμαχιζεις πραγματα? Δεν ειχε καμια σκεψη επι του ζητηματος? Μετα, φυσικα, αντι να σκεφτει "μα ποσο κραταει αυτο το LSD?", επεκτεινε τις δραστηριοτητες του στο να προστατευει αλλο κοσμο και διαφορα αλλα.

Ενταξει ρε συ, δεν ειναι τοσο χυμα τα πραγματα. Στην αρχη ουτε αυτος πιστευε αλλα με αυτα που ειδαν τα ματια του (και ολες οι υπολοιπες αισθησεις) δεν ειχε επιλογη παρα να πιστεψει στο υπερφυσικο, ετσι γινεται και σε ολες τις sci-fi σειρες του πλανητη. Ειλικρινα, αν ολα αυτα επιχειρουσε να τα εξηγησει με επιστημονικο τροπο, τοτε δε θα λεγοταν Kurosaki Ichigo αλλα Dana Scully.

Εκει που θελω να καταληξω, ειναι οτι ουτε το προαναφερθεν shonen πραγμα ουτε το αναποφασιστο harem πραγμα ειναι χαρακτηρες. Ειναι απλα η προσωποποιηση της καταπιεσμενης επιθετικοτητας του εφηβου και της αναγκης να προβληθει και να νιωσει σημαντικος, και της καταπιεσμενης σεξουαλικοτητας του εφηβου το δευτερο.

Δεν το ειχα σκεφτει ετσι αλλα το θεωρω πολυ σωστο, αφου ταιριαζει απολυτα στο προφιλ του κοινου στο οποιο εχει απηχηση αυτο το ειδος.

Εν τελει, το θεμα δεν ειναι αν ενας χαρακτηρας ειναι αποφασιτικος η αναποφασιστος. Το θεμα ειναι αν ειναι ενδιαφερων η βαρετος.

Μαλλον ξεχνας πως ενας χαρακτηρας αναποφασιστος σε ολα ειναι και αφανταστα βαρετος:yawn2:
Posted Image

#9 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 15 December 2008 - 18:01

Wishy-washy chars FTW. Ειδικά αν έχουν παρεμφερές τέλος με ήρωες του genre όπως ma(n)koto...:nod2:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#10 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 15 December 2008 - 18:10

εγω θα τον περιεγραφα σαν τον ηρωα "τραβατε με και ας κλαιω".
τυπικο δειγμα otaku.

#11 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 15 December 2008 - 19:15

Ενταξει ρε συ, δεν ειναι τοσο χυμα τα πραγματα. Στην αρχη ουτε αυτος πιστευε αλλα με αυτα που ειδαν τα ματια του (και ολες οι υπολοιπες αισθησεις) δεν ειχε επιλογη παρα να πιστεψει στο υπερφυσικο, ετσι γινεται και σε ολες τις sci-fi σειρες του πλανητη. Ειλικρινα, αν ολα αυτα επιχειρουσε να τα εξηγησει με επιστημονικο τροπο, τοτε δε θα λεγοταν Kurosaki Ichigo αλλα Dana Scully.

Δεν διαφωνω, και σαφως και δεν περιμενα να γινει X-files η κατασταση (ετσι κι αλλιως και αυτη η σειρα μου φαινοταν αρκετα τυρενια (cheesy)). Απλα, οκ, και εστω οτι ειμαι εγω ο φοβερος τυπος με τη σπαθα και προστατευω ολο τον κοσμο γιατι ειμαι ο εκλεκτος. Ε, σε καποια φαση δεν θα με χτυπουσε στο κεφαλι? Θα ρχοταν το συμμαθητουδι που δεν εχει ιδεα τι τραβαω και θα μου λεγε τον καημο του, κι εγω θα καθομουν να το ακουσω? Δεν θα απομονωνομουν, η θα φοβομουν, η τελος παντων ενα δειγμα ανθρωπινης υποστασης?
Αυτου του τυπου οι χαρακτηρες, οι προστατες με τη μεγιστη ακεραιοτητα και την καλη καρδια, ειναι για μενα ενα δειγμα της επιβολης του προτυπου του υπερηρωα. Αυτου που θα αφησει την κοινωνια ανεπηρεαστη απο τα εξωτερικα, και τους ανθρωπους να κοιμουνται ησυχοι χωρις να καταλαβουν τιποτα.

Οπως και η πλειονοτητα των παραμυθιων, προβαλλει ενα στερεοτυπο της πατρικης φιγουρας, του προστατη.
Οπως και η πλειονοτητα των παραμυθιων, οι αναποφασιστοι χαρακτηρες προβαλλουν την εικονα του αμαθου παιδιου, που δεν ξερει τι να κανει και πρεπει να ο παρουν απ' το χερι.

Ισως να θεωρηθω υπερβολικος με αυτο το μενος, αλλα δεν ειναι μεμονωμενο γεγονος η προβολη αυτων των απαρχαιωμενων στερεοτυπων. Σα συνολο, το 99% των χαρακτηρων σε mainstream σειρες, ταινιες, κλπ., anime και μη, ειναι στειρα αναπαραγωγη αυτων των τετριμμενων, καταπιεστικων προτυπων.

Ως εκ τουτου, περαν του βαθμου αποφασιστικοτητας, Shinji FTW. Γιατι αν μας πετουσαν σε ενα αγνωστο robot και σας εστελνσν να πεθανουμε, θα ειχαμε παραλυσει απ' το φοβο μας, δεν θα βαζαμε τα δυνατα μας για την ανθρωποτητα.
Οπως ειπαν και οι Pink Floyd, "and after all, we 're all just ordinary men"

Posted Image


#12 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 15 December 2008 - 19:53

Αυτου του τυπου οι χαρακτηρες, οι προστατες με τη μεγιστη ακεραιοτητα και την καλη καρδια, ειναι για μενα ενα δειγμα της επιβολης του προτυπου του υπερηρωα. Αυτου που θα αφησει την κοινωνια ανεπηρεαστη απο τα εξωτερικα, και τους ανθρωπους να κοιμουνται ησυχοι χωρις να καταλαβουν τιποτα.

Οπως και η πλειονοτητα των παραμυθιων, προβαλλει ενα στερεοτυπο της πατρικης φιγουρας, του προστατη.
Οπως και η πλειονοτητα των παραμυθιων, οι αναποφασιστοι χαρακτηρες προβαλλουν την εικονα του αμαθου παιδιου, που δεν ξερει τι να κανει και πρεπει να ο παρουν απ' το χερι.

Ισως να θεωρηθω υπερβολικος με αυτο το μενος, αλλα δεν ειναι μεμονωμενο γεγονος η προβολη αυτων των απαρχαιωμενων στερεοτυπων. Σα συνολο, το 99% των χαρακτηρων σε mainstream σειρες, ταινιες, κλπ., anime και μη, ειναι στειρα αναπαραγωγη αυτων των τετριμμενων, καταπιεστικων προτυπων.

Πςςς! Αυτός είσαι! Για κάτι τέτοια σπαστικά κι εγώ γράφω εκείνο το άλλο θέμα (του οποίου το όνομα δε θα αναφέρω γιατί μου κάνανε παράπονα για διαφήμιση των τόπικ μου). Συμφωνώ, αυτό το αρχέτυπο είναι ο εύκολος τρόπος για να ξεσπάνε τα έφηβα αγοράκια από την μια αλλά να ζητάνε την μαμάκα τους από την άλλη.

Ως εκ τουτου, περαν του βαθμου αποφασιστικοτητας, Shinji FTW. Γιατι αν μας πετουσαν σε ενα αγνωστο robot και σας εστελνσν να πεθανουμε, θα ειχαμε παραλυσει απ' το φοβο μας, δεν θα βαζαμε τα δυνατα μας για την ανθρωποτητα.

Έτσι, γι'αυτό και τον πάω κι εγώ τον τύπο. Neon Genesis rocks! Για τον ίδιο λόγο, πολλοί δεν την γουστάρουνε την σειρά. Αυτοί που προτιμάνε κάτι Alucard για πρωταγωνιστές. Δέχομαι το σχόλιο ότι δεν υπάρχουν redeeming qualities αλλά επίτηδες τους αφήσανε έτσι.

...........................

Εδώ να δώσω λίγο χρώμα στην συζήτηση. Δεν είναι ανάγκη να είναι όλοι οι leads σε harem και ecchi λούληδες. Ποιός μπορεί να πει ότι δεν τον πάει τον Ataru Moroboshi στο Urusei Yatsura; Μορφή ο τύπος! Χάθηκε να υπάρχουν περισσότεροι σαν αυτόν;

#13 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 15 December 2008 - 21:18

Για τον ίδιο λόγο, πολλοί δεν την γουστάρουνε την σειρά. Αυτοί που προτιμάνε κάτι Alucard για πρωταγωνιστές.


Ναι, υπάρχουν και κάτι τέτοιοι ανίδεοι σε αυτόν τον κόσμο...

E5VV38U.jpg


#14 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 16 December 2008 - 15:52

Για τον ίδιο λόγο, πολλοί δεν την γουστάρουνε την σειρά. Αυτοί που προτιμάνε κάτι Alucard για πρωταγωνιστές. Δέχομαι το σχόλιο ότι δεν υπάρχουν redeeming qualities αλλά επίτηδες τους αφήσανε έτσι.


Μπράβο που, για πολλοστή φορά, τα βάζεις όλα μαζί σ'ένα τσουβάλι και βγάζεις συμπεράσματα. Θερμά συγχαρητήρια.


Όσο για τους indecisive, θα πω ότι ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ. Έχω δει χαρακτήρες τέτοιου είδους που μου τη σπάνε, και άλλους που τους συμπάθησα. Ο γενικός κανόνας είναι ίδιος, αλλά οι ιδιεταιρότητες είναι που ξεχωρίζουν τους χαρακτήρες. Θα έλεγα, λοιπόν "από τα επιμέρους."

Posted Image


#15 Daf_Chan

Daf_Chan

    Fumoffu!

  • Members
  • 63 posts

Posted 19 December 2008 - 12:16

nah..:sick:
Posted Image Konata rulez.:hero: