Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αγαπημένα θέματα σε ανιμέ


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

Poll: Αγαπημένα θέματα σε ανιμέ (πολλαπλών επιλογών) (311 member(s) have cast votes)

Αγαπημένα θέματα σε ανιμέ (πολλαπλών επιλογών)

  1. Μαγικοί άλλοι κόσμοι με χαρακτήρες που τον εξερευνούνε (συνήθως από τον δικό μας κόσμο) (35 votes [11.25%])

    Percentage of vote: 11.25%

  2. Δάση, λαγκάδια, βουνά με ανθρωπόμορφα ζώα. (16 votes [5.14%])

    Percentage of vote: 5.14%

  3. Γήπεδα, αθλήματα, πρωταθλήματα, όπου οι χαρακτήρες εκπαιδεύονται να γίνουνε οι καλύτεροι. (9 votes [2.89%])

    Percentage of vote: 2.89%

  4. Σχολεία με προβλήματα εφήβων (πρώτοι έρωτες, κοινωνική αποξένωση, αναρχικές τάσεις). (19 votes [6.11%])

    Percentage of vote: 6.11%

  5. Μεγαλούπολεις με διαφθορά, ανεξέλεγκτη τεχνολογία, κοινωνικό ρατσισμό, προβλήματα εργασίας. (30 votes [9.65%])

    Percentage of vote: 9.65%

  6. Πολεμικών τεχνών με πολεμιστές με υπερδυνάμεις και κάθε λογής υπερφυσικών ικανοτήτων. (39 votes [12.54%])

    Percentage of vote: 12.54%

  7. Επική / ιστορική φαντασία με ιππότες, μάγους, δράκους ή σαμουράι, νίντζα, oni. (42 votes [13.50%])

    Percentage of vote: 13.50%

  8. Επιστημονικής φαντασίας με τεράστια ρομπότ, διαστημόπλοια, εξωγήινους και πιλότους. (18 votes [5.79%])

    Percentage of vote: 5.79%

  9. Διαστημικές όπερες με κοινωνικοπολιτικά προβλήματα και περίπλοκα σενάρια. (15 votes [4.82%])

    Percentage of vote: 4.82%

  10. Πολεμικά δράματα με αντιπολεμικό ύφος, σοβαρή ιστορία και κοινωνικοπολιτικό προβληματισμό. (21 votes [6.75%])

    Percentage of vote: 6.75%

  11. Αρχαίοι πολιτισμοί, επτασφράγιστα μυστικά, απόκοσμα όντα, μυστήρια ή και τρόμος παντού. (33 votes [10.61%])

    Percentage of vote: 10.61%

  12. Εναλλακτικοί κόσμοι, όπου η ιστορία της Γης κύλησε διαφορετικά και υπάρχουνε σημαντικές αλλαγές. (34 votes [10.93%])

    Percentage of vote: 10.93%

Vote Guests cannot vote

#16 kelborn3

kelborn3

    Toki

  • Members
  • 2,054 posts

Posted 17 November 2008 - 18:43

Βασικα εγω τα ψηφισα ολα.Γενικα δεν εχω κατι συγκεκριμενο που να ξεχωριζω γενικατα βλεπω ολα με οτιδηποτε κατηγορια και με οποιαδηποτε 8εμα οποτε δεν μπορω να καταγραψω κατι συγκεκριμενο απο ολα αυτα.Τωρα τελευταια εχω κολλησει με 6-7-8 και 11 :burningbe3:

Posted Image


#17 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 19 November 2008 - 00:05

αχ θα ηθελα να επιλεξω horror/thriller αλλα δεν υπαρχει οποτε διαλεξα τα 3 κ 5, αν κ αναλογα το ανιμε μ αρεσουν σχεδον ολα

Posted Image


#18 Yunancy

Yunancy

    Anime Fan

  • Members
  • 134 posts

Posted 19 November 2008 - 01:49

Eμενα μου αρεσει το 1,6 και 7....Μου αρεσει πολυ η πλοκη συνιθωσ αυτων των ανιμε...εχει φαση γιατι μαθαινεισ πραγματα,συνηθειασ απο αλλουσ πολιτισμουσ [για παραδειγμα των σαμουραι]και εχει πλακα γιατι γινονται ολο κουφα πραγματα που δεν ακολουθουν τη λογικη

Δεν μου αρεσουν ουτε τα ανιμε που εχουν αν κανου με δραμα ουτε με ρομποτ...χεχε

Posted Image

#19 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 19 November 2008 - 03:30

Αν εξαιρέσεις τα αθλητικά,τις πολεμικές τέχνες (anymore τελοσπάντων),mecha& ίσως space operas μπορώ άνετα να δω οποιαδήποτε σειρά άλλου είδους άπο τα δοσμένα.Προφανώς ένα τέτοιο Poll δε μπορεί να είναι πλήρες αλλά καλή προσπάθεια whatsoever.Ιδιαίτερη συμπάθεια δείχνω τελευταία σε contemporary fantasy.Tώρα αν αυτό θα είναι school ή παράλληλο σύμπαν δε ξέρω.
Posted Image

#20 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 19 November 2008 - 03:34

Ότι έχει μέσα big boobs μου αρέσει:knock-knock:

Posted Image


#21 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 19 November 2008 - 10:14

Μεγαλούπολεις με διαφθορά, ανεξέλεγκτη τεχνολογία, κοινωνικό ρατσισμό, προβλήματα εργασίας.

Λατρεμένη θεματολογία, κυρίως χάρη στην ανεξέλεγκτη χρήση της τεχνολογίας. Πιστεύω πως η φυσική εξέλιξη δεν μπορεί να μας βελτιώσει τόσο γρήγορα όσο το χρειαζόμαστε και την απάντηση στο πρόβλημα μπορεί να δώσει η τεχνολογία.
Για αυτό μου αρέσουν και τα anime ωπου υπάρχουν αντιμαχόμενες παρατάξεις, που έχουν ως σημείο διαφωνίας τη χρήση τεχνολογίας πάνω σε άλλους ανθρώπους. Παλαιότερα, τα ίδια είχαν συμβεί με τη φιλοσοφία(στην αρχαιότητα) και τις επιστήμες(στο μεσαίωνα). Το επόμενο πεδίο σύγκρουσης προοδευτικών και λιγότερο προοδευτικών(!) θα είναι ο τομέας της τεχνολογίας πιστεύω!



Αρχαίοι πολιτισμοί, επτασφράγιστα μυστικά, απόκοσμα όντα, μυστήρια ή και τρόμος παντού.

Ε εδώ μιλάμε για το ψωμοτύρι του Lovecraft-ικού, Poe-τικού, dnd rpg-α. Συν του οτι, οπως γράφεις κι εσύ roriconfan τα σενάρια που αφορούν φανταστικούς αρχαίους πολιτισμούς μπορεί να αποδειχθούν άκρως διδακτικά.
Επίσης η πορεία του πρωταγωνιστή ή της πρωταγωνιστικής ομάδας, προς την ανακάλυψη μυστικών/αρχαίας και άγνωστης τεχνολογίας προσφέρει άφθονο χώρο για ανάπτυξη χαρακτήρων, ενα στοιχείο που έχω λατρέψει οχι μόνο σε anime αλλα καί σε adventures




#22 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 20 November 2008 - 03:32

post apocalyptic wordls, με αίμα, περιπέτεια και ομαδικότητα.
βία, παράνοια, sci fi και γέλιο ...και φυσικά το απαραίτητο yuri στοιχείο
και μια δόση romance
θέλω γυναίκες να δέρνουν. μέχρι τώρα μονό το Mnemosyne τα εχει όλα.
γυναικες ανεξάρτητες και άντρες όχι σαν τον shinji

Edited by Erisadesu, 20 November 2008 - 03:42.


#23 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 20 November 2008 - 03:38

Οτιδηποτε εχει 20 λιτρα αιμα στο opening, και δεν περιλαμβανει διαστημοπλοια, χαρακτηρες ντυμενους σε αλουμινιο και πλαστικο, διαστημα κτλ κτλ μου κανει. Με τραβαει πιο πολυ οτι περιλαμβανει παραδοσιακη παλια Ιαπωνια, γιατι αλλωστε κατι πιο συγχρονο το βρισκω και αλλου. Με τραβανε πιο πολυ ιστοριες πολεμικων τεχνων, θριλερακια, περιπετειες, αρκει να μην περιεχουν τα παραπανω που απεκλεισα.
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#24 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 November 2008 - 03:42

Αnw γενικα δεν ειμαι δυσκολος ανθρωπος ως προς το ειδος τουλαχιστον. Βλέπω σχεδόν τα παντα από ειδη αρκεί το γενικότερο συνολο να είναι προσεγμενο και καλη δουλειά. Δεν πιστευω ότι είναι σωστο να αποκλείουμε ολοκληρες θεματολογίες


Αυτό ακριβώς. Κατά τα άλλα μου αρέσει πολύ να υπάρχει και το ερωτικό στοιχείο, οπότε μάλλον αυτή τη θεματολογία θα προτιμούσα αν έπρεπε οπωσδήποτε να βάλω ταμπέλα στο γούστο μου.
Posted Image

#25 lightshadow

lightshadow

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 36 posts

Posted 20 November 2008 - 03:52

..............................

Edited by lightshadow, 09 December 2008 - 00:36.


#26 anime-dono

anime-dono

    Back again ^_^

  • Members
  • 489 posts

Posted 20 November 2008 - 13:21

Αν και δεν εχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση μιας και παρακολουθώ απ'όλα αρκεί να μου αρέσει το σχέδιο και το story, θα πω το 7ο μιας και μαθαίνεις και κάτι παραπάνω και έχει και μάχες με katana .

Posted Image


#27 Gaiseric

Gaiseric

    Anime Fan

  • Members
  • 132 posts

Posted 27 November 2008 - 03:08

Πολύ ενδιαφέρον το thread, roriconfan.:thatsit:


Η αλήθεια είναι ότι, ανεξαρτήτως θεματολογίας, σε κάθε κατηγορία μπορεί κανείς να συναντήσει και διαμάντια και σκουπίδια. Προσωπικά μαγεύομαι από την πλειονότητα των επιλογών του poll, αρκεί η υλοποίηση να είναι αξιοπρεπής, να έχει όραμα. Κατά συνέπεια, τείνω να νοιάζομαι περισσότερο για τον τρόπο, το βάθος και την πρωτοτυπία της παρουσίασης ενός θέματος παρά για το θέμα καθεαυτό. Προσπάθησα πάντως να περιορίσω τις επιλογές μου, κρίνοντας κυρίως από όσα anime έχω ήδη δει.

Πολλές φορές έχω εκτιμήσει κάποιο anime, ακόμα κι αν ο τύπος του δε μου πολυαρέσει. Για παράδειγμα, ο αθλητισμός δε με ενδιαφέρει, αλλά το Ηajime no Ιppo το βρήκα αντικειμενικά καλό και ...υποκειμενικά διασκεδαστικό! Τα shonen δε τα συμπαθώ (yes, I know I am off-topic), αλλά το Fullmetal Alchemist είναι γεμάτο από καλές ιδέες και ενδιαφέροντες χαρακτήρες και έχει άψογο ρυθμό σεναριακά (το δε manga είναι ακόμη καλύτερο). Μπορεί η μαγεία να με αφήνει κάπως αδιάφορο, αλλά το συγκεκριμένο anime/manga κατάφερε να την παρουσιάσει με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο, και μάλιστα αγγίζοντας -κάπως επιφανειακά είναι η αλήθεια- θέματα ασυνήθιστα σε shonen (πόλεμος, ρατσισμός, οικονομικές ανισότητες, πίστη στο θεό, το αν υπάρχει πραγματικά ελεύθερη βούληση).

Άλλες φορές έχω δει anime που παίρνουν ένα ενδιαφέρον θέμα και το χαραμίζουν. Παραδείγματα από τέτοια δε θα αναφέρω, γιατί συνήθως διαγράφονται αυτομάτως από τη μνήμη μου!


Κλασσικές αξίες πάντως για μένα είναι οι ακόλουθες, τις οποίες και ψήφισα (σε κάθε μία αναφέρω και ένα-δυο anime που μπορούν να ενταχθούν εκεί και που τα λάτρεψα):

  • Μαγικοί άλλοι κόσμοι: Εδώ μπορούν ίσως να ενταχθούν τα περισσότερα έργα του μεγάλου μάστορα Miyazaki, ύμνοι στην φύση, στην παιδικότητα, στις σχέσεις ανθρώπου-ζώων και των ανθρώπων μεταξύ τους, ακόμα και στη μαγεία της καθημερινής ζωής που μας ξεφεύγει λόγω της καθημερινής μιζέριας. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, τα εναλλακτικά σύμπαντα του Miyazaki δε μπορούν να ενταχθούν εύκολα πουθενά.
  • Δάση, λαγκάδια, βουνά με ανθρωπόμορφα ζώα: Βλεπε πάλι έργα του τελευταίου, π.χ. το αριστουργηματικό Princess Mononoke.
  • Μεγαλούπολεις με διαφθορά, ανεξέλεγκτη τεχνολογία, κοινωνικό ρατσισμό, προβλήματα εργασίας: Ghost in the Shell (alert! fanboy detected!), Texhnolyze, Serial Experiments Lain. Γενικά βρίσκω τα anime με θεματολογία κοινωνικού προβληματισμού ιδιαιτέρως ενδιαφέροντα, ιδίως όταν συνδυάζεται με την επιστημονική φαντασία ή με εναλλακτικές πραγματικότητες. Ακόμα πιο ενδιαφέροντα τα κάνει το γεγονός ότι βλέπουμε μέσα από τα μάτια των Ιαπώνων, που έχουν κουλτούρα πολύ διαφορετική από τη δική μας. Το Texhnolyze δε μου πολυάρεσε (μου φάνηκε υπερβολικά απαισιόδοξο και κάπως προσποιητό, λες και είπαν "τώρα θα φτιάξουμε ένα anime εικαστικώς λιγάκι σουρεάλ, σεναριακά ελαφρώς μπερδεμένο και βαρέως μέσα στην ψυχολογική μαυρίλα βουτηγμένο") αλλά δε μπορώ να αρνηθώ ότι είχε τα χαρακτηριστικά που ανέφερα πριν: όραμα και ατμόσφαιρα. Και φοβερά production values!
  • Επική / ιστορική φαντασία με ιππότες, μάγους, δράκους ή σαμουράι, νίντζα, oni: Αυτό πραγματικά δεν είναι το είδος μου (είμαι περισσότερο sci-fi τύπος, καθ'ότι geek) αλλά με διαμάντια της κλάσης του Berserk (manga) και του Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen (OVA) δε μπόρεσα να μην την επιλέξω!
  • Διαστημικές όπερες με κοινωνικοπολιτικά προβλήματα και περίπλοκα σενάρια: Μου ήρθαν αμέσως στο νου η σειρά Infinite Ryvius και η μικρού μήκους ταινία του Satoshi Kon με τίτλο Magnetic Rose (much recommended). Το τελευταίο εντάσσεται στις όπερες λόγω ...σεναρίου (τι να κάνω, μου ήρθε συνειρμικά)! Πάντως είναι ολιγομελής κατηγορία.
Να διαμαρτυρηθώ που λείπει και μια (επίσης ολιγομελής) κατηγορία θεμάτων από το poll, αυτή των "ταξιδιωτικών" anime. Μόνο δύο μπορώ να σκεφτώ, και μάλιστα το πρώτο μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία "βουνά και δάση", αλλά λόγω του πολύ ιδιαίτερου χαρακτήρα τους και της ποιότητάς τους πιστεύω ότι μπορούν να σταθούν και μόνα τους. Πρόκειται για τα Mushishi και Kino no Tabi.
:chigau:

Γενικά ξέρετε τι παρατήρησα όσο έγραφα το παραπάνω; Ότι τα περισσότερα πραγματικά σπουδαία anime δύσκολα μπαίνουν στα καλούπια ακόμα και των γενικών αυτών κατηγοριών. Είναι αυτή η οικουμενικότητα και η διαχρονικότητα των πραγματικών έργων τέχνης που κάνουν ένα καλό sci-fi anime να μας μιλά (αλληγορικά) για το παρόν και ένα anime που τοποθετείται στο παρελθόν να μας δίνει ιδέες για το μέλλον.

Γιατί λίγα anime είναι τέχνη (και ακόμα λιγότερα "καθαρή", "υψηλή" τέχνη, αν υποθέσουμε ότι στέκει αυτός ο διαχωρισμός) αλλά αναμφισβήτητα υπάρχουν και τέτοια. To OVA του Kenshin για παράδειγμα θα μπορούσα να το εγκωμιάζω για ώρες και πιστεύω ότι μπορεί να σταθεί δίπλα στις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών με αξιώσεις.


Υ.Γ. Πολλές φορές, όπως ωριμάζουμε ως άνθρωποι και ως θεατές, τα γούστα μας αλλάζουν. Επίσης κάθε anime έχει τις δικές του απαιτήσεις από το θεατή. Παράδειγμα: Contrary to popular belief, το πολυαγαπημένο μου FLCL είναι ένα αριστούργημα που μόνο σκληροπυρηνικοί και μπαρουτοκαπνισμένοι ανιμάδες πιστεύω ότι μπορούν να εκτιμήσουν δεόντως, λόγω του απίστευτα γρήγορου ρυθμού, του πλήθους των αναφορών που περιέχει, του ότι λειτουργεί παράλληλα σε πολλαπλά επίπεδα και του ότι επιδέχεται πλήθος δυνατών ερμηνειών.

Υ.Γ.2 Πω-πω γράφω για πάνω από 45 λεπτά (κάνοντας παράλληλα surfing για να θυμηθώ σχετικές λεπτομέρειες) και νομίζω ότι άρχισα να χάνω και τον ειρμό μου. Συγχωρήστε μου το σεντόνι! Όσοι πάντως είχατε την υπομονή να φτάσετε μέχρι εδώ, να ξέρετε ότι συνιστώ θερμά όλα τα anime που ανέφερα.
:oo:

Αν και συνήθως αυτό που με τραβάει στο να δω κάτι είναι περισσότερο η σκηνοθεσία και οι χαρακτήρες, παρά το είδος του anime καθ'αυτό. Απλά όσο περισσότερα στοιχεία αληθοφάνειας ή και σκοτεινής ατμόσφαιρας/μυστηρίου, τόσο το καλύτερο για μένα και συνήθως τέτοια anime μπαίνουν σε πρώτη προτεραιότητα όταν κάνω την επιλογή του τι θα δω επόμενο.


Ναι, γενικά συμφωνώ!

Επίσης δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να φτιάξουμε μια ξεχωριστή κατηγορία "φολκλόρ", για όσα anime αντλούν τη θεματολογία τους (ή και την τεχνοτροπία τους) από την παράδοση και τους λαϊκούς θρύλους, ή τουλάχιστον προσποιούνται ότι αυτό κάνουν. Πιστεύω ότι είναι τελείως άλλη κατηγορία από τα ιστορικά και τα μυστηρίου/τρόμου και ότι έχουν το δικό τους ενδιαφέρον. Τέτοια είναι το Mononoke (με τον medicine seller) και το Mushishi αλλά και μερικές ταινιούλες μικρού μήκους. Βέβαια είναι πολύ λίγα.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι απεχθάνομαι την συνήθη κατηγορία shonen με "πολεμικές τέχνες" (ο Θεός να τις κάνει) και υπερφυσικές ικανότητες (το levelup, του levelup, του levelup, του levelup, του levelup, του levelup, του levelup, του levelup, του levelup, του levelup, του levelup, του levelup, του levelup, του levelup, κ.ο.κ.). Σχεδόν υποτιμούν τη νοημοσύνη μας, ενώ το σενάριο συχνά δεν έχει ούτε αρχή, ούτε μέση, ούτε τέλος. Παραδέχομαι ότι το μόνο έργο της κατηγορίας που έχω κοιτάξει είναι το manga του Naruto, που είναι πολύ κάτω του μετρίου (από το anime έχω δει περίπου μισό επεισόδιο).

Edited by Gaiseric, 29 November 2008 - 11:18.
διόρθωση μίας λέξης


#28 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 27 November 2008 - 10:38

Μπρεεε ο Gaiseric ξεκίνησε δυναμικά στο φόρουμ. Πολύ ωραία τα είπε. Τον κόβω να γίνεται friend με τον Radagast σε δύο μέρες.

Στην αίτηση του να μπει ταξιδιάρικη κατηγορία, θα απαντήσω ότι και για τον άλλον που ήθελε gamble. Δεν είναι διαδεδομένη κατηγορία και κρίμα δηλαδή. Μπορεί σε εισαγωγικά να μπει στο δράμα / ελεγεία στο άλλο poll (βλέπε tags).

#29 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 27 November 2008 - 16:32

Μπρεεε ο Gaiseric ξεκίνησε δυναμικά στο φόρουμ. Πολύ ωραία τα είπε. Τον κόβω να γίνεται friend με τον Radagast σε δύο μέρες.


Χαχαχα +1. Πράγματι πολύ δυναμική αρχή.:oo:
Βλέπω roriconfan αμέσως έκανες τον συνειρμό.
Χώρια που συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα είπε... Μακριά απ'τα shounen έτσι. :P
Και +1000 για το Trust and betrayal.
(καλά τα anime που ανέφερε στο post από πάνω είναι ούτως ή άλλως ένα κι ένα και απ'τα αγαπημένα μου.):bath:

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#30 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 08 March 2009 - 03:56

Μαρεσουν παρα πολυ τα αθλητικα ανιμε και αυτα που εχουν σχεση με τους εφηβους... επισης μαρεσει και ο συνδυασμος τους. Μου επηρεαζουν πολυ τη ψυχολογια και τα θεωρω σημαντικοτερα.