Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αγαπημένα θέματα σε ανιμέ


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

Poll: Αγαπημένα θέματα σε ανιμέ (πολλαπλών επιλογών) (311 member(s) have cast votes)

Αγαπημένα θέματα σε ανιμέ (πολλαπλών επιλογών)

  1. Μαγικοί άλλοι κόσμοι με χαρακτήρες που τον εξερευνούνε (συνήθως από τον δικό μας κόσμο) (35 votes [11.25%])

    Percentage of vote: 11.25%

  2. Δάση, λαγκάδια, βουνά με ανθρωπόμορφα ζώα. (16 votes [5.14%])

    Percentage of vote: 5.14%

  3. Γήπεδα, αθλήματα, πρωταθλήματα, όπου οι χαρακτήρες εκπαιδεύονται να γίνουνε οι καλύτεροι. (9 votes [2.89%])

    Percentage of vote: 2.89%

  4. Σχολεία με προβλήματα εφήβων (πρώτοι έρωτες, κοινωνική αποξένωση, αναρχικές τάσεις). (19 votes [6.11%])

    Percentage of vote: 6.11%

  5. Μεγαλούπολεις με διαφθορά, ανεξέλεγκτη τεχνολογία, κοινωνικό ρατσισμό, προβλήματα εργασίας. (30 votes [9.65%])

    Percentage of vote: 9.65%

  6. Πολεμικών τεχνών με πολεμιστές με υπερδυνάμεις και κάθε λογής υπερφυσικών ικανοτήτων. (39 votes [12.54%])

    Percentage of vote: 12.54%

  7. Επική / ιστορική φαντασία με ιππότες, μάγους, δράκους ή σαμουράι, νίντζα, oni. (42 votes [13.50%])

    Percentage of vote: 13.50%

  8. Επιστημονικής φαντασίας με τεράστια ρομπότ, διαστημόπλοια, εξωγήινους και πιλότους. (18 votes [5.79%])

    Percentage of vote: 5.79%

  9. Διαστημικές όπερες με κοινωνικοπολιτικά προβλήματα και περίπλοκα σενάρια. (15 votes [4.82%])

    Percentage of vote: 4.82%

  10. Πολεμικά δράματα με αντιπολεμικό ύφος, σοβαρή ιστορία και κοινωνικοπολιτικό προβληματισμό. (21 votes [6.75%])

    Percentage of vote: 6.75%

  11. Αρχαίοι πολιτισμοί, επτασφράγιστα μυστικά, απόκοσμα όντα, μυστήρια ή και τρόμος παντού. (33 votes [10.61%])

    Percentage of vote: 10.61%

  12. Εναλλακτικοί κόσμοι, όπου η ιστορία της Γης κύλησε διαφορετικά και υπάρχουνε σημαντικές αλλαγές. (34 votes [10.93%])

    Percentage of vote: 10.93%

Vote Guests cannot vote

#1 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 27 October 2008 - 21:19

Προσπαθώντας να ξεκολλήσω λίγο τα μέλη από τα off topic, ξεκινάω αυτό.

Πριν μια βδομάδα έκανα poll με τις αγαπημένες κατηγορίες ανιμέ. Τώρα θα κάνω poll με τα αγαπημένα κεντρικά θέματα σε ανιμέ.

Τι θέματα σας αρέσουνε σε ανιμέ και γιατί;

Εννοείται ότι σίγουρα υπάρχουνε πολλά περισσότερα από αυτά που αναφέρω εδώ αλλά αυτά είναι τα σημαντικότερα που μπορούσα να σκεφτώ. Επίσης, το ότι πολλά θέματα ανακατεύονται εύκολα με άλλα, να μη σας αποτρέψει από το να τα υπολογίσετε ξεχωριστά.

[FONT="]Η ψηφοφορία είναι πολλαπλών επιλογών, όπως και πριν. [/FONT]

#2 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 27 October 2008 - 21:48

WHERE'S MY GAMBLING GENRE!?

LfNX0dh.png


#3 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 27 October 2008 - 21:58

Με λυπη βλεπω οτι απυσιαζει η θεματολογια ecchi fanservice...
και δεν εχει ουτε τις maids ουτε και τα yuri...

#4 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 27 October 2008 - 22:31

Hajime Saito, ο τζόγος είναι θέμα που αγγίζει μόλις 3 ανιμέ. Μετά βίας αξίζει να το βάλω σαν επιλογή.

Sunabozu, εδώ επιλέγουμε θέματα για "settings", όχι κατηγορίες anime, όπως στο άλλο poll (το έχω σε tag αν δεν το είδες).
Ecchi / fanservice είναι κατηγορία anime.
Maids / Yuri είναι φετίχ, υποκατηγορία του ecchi.

Μπορεί να γίνει poll αργότερα για τα φετίχ ξεχωριστά, τόσα που είναι. Αλλά εδώ δεν κολλάνε.

#5 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 27 October 2008 - 22:36

1, 5, 7, 10, 11, 12 για μένα.

Τα υπόλοιπα τις περισσότερες φορές είναι κάπως ρηχά για το γούστο μου. Αν και συνήθως αυτό που με τραβάει στο να δω κάτι είναι περισσότερο η σκηνοθεσία και οι χαρακτήρες, παρά το είδος του anime καθ'αυτό. Απλά όσο περισσότερα στοιχεία αληθοφάνειας ή και σκοτεινής ατμόσφαιρας/μυστηρίου, τόσο το καλύτερο για μένα και συνήθως τέτοια anime μπαίνουν σε πρώτη προτεραιότητα όταν κάνω την επιλογή του τι θα δω επόμενο.

Υπάρχουν και οι λίγες περιπτώσεις που ένα anime σε ταξιδεύει εντελώς αλλού και σε απορροφάει ώστε να πας σε άλλο κόσμο, ξεχνώντας την πραγματικότητα. Αυτό μπορεί να γίνει είτε σε fantasy είτε σε samurai/historical είτε και σε scifi, το θέμα όμως είναι πως βασίζεται καθαρά σε πολυπλοκότητα σεναρίου και σκηνοθεσία, για το πόσο θα σε τραβήξει μέσα του. Αλλά όπως και να έχει πολύ λίγα anime καταφέρνουν κάτι τέτοιο.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#6 Shikamaru

Shikamaru

    So Troublesome

  • Members
  • 912 posts

Posted 27 October 2008 - 22:47

εγω προτιμω 1- Μεγαλούπολεις με διαφθορά, ανεξέλεγκτη τεχνολογία, κοινωνικό ρατσισμό, προβλήματα εργασίας.2-Πολεμικών τεχνών με πολεμιστές με υπερδυνάμεις και κάθε λογής υπερφυσικών ικανοτήτων.3-Πολεμικά δράματα με αντιπολεμικό ύφος, σοβαρή ιστορία και κοινωνικοπολιτικό προβληματισμό.4-Αρχαίοι πολιτισμοί, επτασφράγιστα μυστικά, απόκοσμα όντα, μυστήρια ή και τρόμος παντού. και 5-Εναλλακτικοί κόσμοι, όπου η ιστορία της Γης κύλησε διαφορετικά και υπάρχουνε σημαντικές αλλαγές
Posted Image
Posted Image

#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 27 October 2008 - 22:50

Shit! ξεκινησα ανεμελα και κατέληξα να ψηφίσω 9/12.......:hahaha:

Αnw γενικα δεν ειμαι δυσκολος ανθρωπος ως προς το ειδος τουλαχιστον. Βλέπω σχεδόν τα παντα από ειδη αρκεί το γενικότερο συνολο να είναι προσεγμενο και καλη δουλειά. Δεν πιστευω ότι είναι σωστο να αποκλείουμε ολοκληρες θεματολογίες (αν και ξερω πχ ότι τα anime με σπορ δεν θα ήταν και το αγαπημενο μου.) οποτε προσπαθω να δω όσο πιο πολλά και πιο διαφορετικά ειδη μπορω. Αγαπημενα μου ομως είναι αυτα τα οποία αφορουν εναλλακτικούς κόσμους και πραγματικότητες και εχουν αρκετά fantasy στοιχεία μεσα...

#8 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 27 October 2008 - 23:10

Κλασικά, εγώ τα γενικώς ψαγμένα και περίπλοκα κυνηγάω.
Μεγαλούπολεις με διαφθορά είναι γενικώς φοβερό σαν θέμα (Ghost in the Shell για παράδειγμα).
Η επική φαντασία πάντα με συνάρπαζε, παρόλα τα ηλίθια κλισέ της που έχω φάει στην μούρη τόσες φορές.
Διαστημικές όπερες και πολεμικά δράματα επίσης μου αρέσουνε γιατί δεν θεοποιούνε την βία και αποκαλύπτουνε μπόλικα προπαγανδιστικά τρικ του πατριωτισμού και του εθνικισμού, που μαστίζουν τον κόσμο σήμερα.
Όσο για τα μυστήρια και τους αρχαίους πολιτισμούς... Τι να πω, κάνουνε το μυαλό μου να ταξιδεύει και να ποθεί να μάθει ιστορία. Που για εμένα ιστορία σημαίνει να μαθαίνεις από τα λάθη άλλων και να μη τα επαναλαμβάνεις. Άκρως διδακτικό, όσο φανταστικά κι αν παρουσιάζεται.

#9 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 28 October 2008 - 01:37

Για μένα είναι κυρίως το 1 και τρία τελευταία αλλά και το 6 (και το 2 λίγο). Γενικά μου αρέσει το anime να ξεφελυγει από την πραγματικότητα, και να με μεταφέρει σε έναν άλλο κόσμο. Όχι βέβαια πως δεν μου αρέσουν τα υπόλοιπα, αλλά απλά αν το anime με συγκινεί ή μου αρέσει ή με τραβάει τέλοσπάντων, τότε το προτιμώ.

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#10 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 02 November 2008 - 12:32

7,8,11 ειναι τα αγαπημενα μου.Α επισης γιατι δεν εχεις κατηγορα "18χρονη σατανικη ιδιοφυεια επιχειρει να καταλαβει τον κοσμο"?

qzMHWHd.png


#11 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 02 November 2008 - 12:41

Γιατί αυτό είναι αρχέτυπο χαρακτήρα (ατομικό χαρακτηριστικό) και όχι θέμα για ιστορία (setting ή τύπος κόσμου).

Αλλά μπορεί κάλλιστα να γίνει poll αργότερα με τα αγαπημένα αρχέτυπα χαρακτήρων.
(να τι να περιμένετε)

#12 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 02 November 2008 - 14:41

1,2,5,6,7,8,10,11,12 για μένα ;P

Σε γενικές γραμμές τείνω να μην έχω ιδιαιτερότητες/παράπονα και να μου αρέσουν πολλές κατηγορίες ανιμε,αλλά δεν έχω δει όλες τις κατηγορίες που ψήφισα ακόμη,απλώς,με βάση τα γούστα μου σε πολλές ταινίες,πιστεύω και στα ανιμε αντίστοιχα θα μου άρεσαν πολλές από τις περιπτώσεις που ψήφισα.

#13 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 02 November 2008 - 22:22

Δυσκολη επιλογη. Επελεξα 7 νομιζω :P Ισως θα μπορουσες να προσθεσεις και καποιο πιο απλο μοτιβο καθημερινοτητας. Οπως πχ μεγαλουπολη οπου ωστοσο δε δινεται εμφαση σε τεχνολογια και εγκληματικοτητα παρα σε ''ρουτινα'' συγχρονης ζωης (δουλεια-διασκεδαση-κοινωνικη ζωη-καθημερινα προβληματα σχεσεων)
Posted Image

#14 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 03 November 2008 - 00:26

Μου πέρασε κατά νου αυτό αλλά φάνηκε πολύ ενδιάμεσο του Σχολεία με το Μεγαλούπολη που με έκανε να το απορρίψω. Άσε που ούτως ή άλλως δεν υπάρχουνε ούτε 10 ανιμέ με τέτοιο θέμα.

#15 Yu_Kanda

Yu_Kanda

    Live and die by the sword

  • Members
  • 309 posts

Posted 17 November 2008 - 14:05

Προσωπικα θεωρω πως τα 1,2,6,7 και 11 ειναι τα καλυτερα ειδη γιατι ειναι κατι που δεν ειναι της κα8ημερινοτητας και σε βγαζει απο την κα8ημερινη ζωη και σκεψη και σε κανει να νιωθεις οτι εισαι σε αλλο κοσμο οπου ολα ειναι διαφορετικα.Οπως επισης εχω μια λατρεια στην ιστορια:wooi2: οποτε τα ιστορικα ειναι τα αγαπημενα μου
Posted Image