Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Σύνοψη όλων των έργων του Leiji Matsumoto


  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#31 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Οκτώβριος 2009 - 17:49

Ευκαιρία για bump!

Ατυχώς τα νέα από Live-eviL δεν είναι καλά...
Ο βασικός τους μεταφραστής έπιασε δουλειά και σταμάτησε να ασχολείται με το fansubbing. Αυτό βέβαια το κάνει για δεύτερη φορά επομένως μπορούμε να ελπίζουμε ότι θα επανέλθει κάποια στιγμή στο μέλλον. Έως τότε όμως, οι σειρές Queen Millennia και Captain Harlock SSX, μπορούν να θεωρηθούν "κολλημένες" (εκτός και αν βρεθεί νέος μεταφραστής).

Επίσης, το τελευταίο τρίμηνο έχουν ανέβει διάφορα νέα torrents στο διαδίκτυο, με restored anime του Lejiverse, ως αποτέλεσμα του "Captain Herlock Project". Το κακό είναι ότι σε αυτά υπάρχουν επεμβάσεις στην εικόνα. Συγκεκριμένα, αλλάζει όπου βρεθεί στην οθόνη η λέξη "Harlock" με "Herlock". Η ταινία "Galaxy Express" που κυκλοφόρησε τελευταία από Live-eviL προέρχεται από αυτό το project (πληροφοριακά, είναι και η πλέον μέτρια δουλειά των Live-eviL έως σήμερα, η δικιά μου έκδοση είναι ποιο πλήρης!)

Μεταξύ των restored anime που έχουν κυκλοφορήσει έως σήμερα, είναι η πρώτη "ταινία" του Harlock, το TV Special του 1979 με τίτλο"Το μυστήριο του Arcadia" και όλα τα TV Specials του Galaxy Express 999! Ατυχώς για τα δεύτερα δεν υπάρχουν ακόμα μεταφράσεις, με εξαίρεση ένα ιταλικό dub που κυκλοφορεί καιρό από VHS - Rip και κάποιος το συνδύασε με αυτό το restored re-lease και το κυκλοφορεί τελευταία ως δικό του.

Σε άλλα νέα τώρα: Σε Ιταλία και Ισπανία κυκλοφόρησε σε DVD επίσημα η σειρά Space Symphony Meatel (Galaxy Express 999 prelude/Outside). To raw αυτής της σειράς είναι πλέον στην κατοχή μου και μάλλον θα είναι το επόμενο project μου! Είναι μια εκπληκτική σειρά με σύγχρονο animation και αρκετά καλή μουσική, που αποτελεί ίσως την μοναδική ελπίδα να ασχοληθούν οι νεότεροι σήμερα με το Leijiverse (πέρα από το Interstella 5555).

Τέλος, ευκαιρία είναι να αναφέρω και εδώ (spam) ότι έχω μεταφράσει στα ελληνικά δύο ακόμα anime από την κλασική εποχή του Matsumoto: Την πρώτη ταινία του Captain Harlock - The mystery of Arcadia (http://www.veoh.com/browse/videos/category/anime/watch/v19123041QWxz3EN9 ) και την ταινία - έπος δυόμιση ωρών "Farewell Space Battleship Yamato" ( http://www.veoh.com/browse/videos/category/anime/watch/v19261641KkESRWT3 )

Από τα πολλά Cosplay που μαθαίνω τελευταία ότι γίνονται στην χώρα μας με τον Captain Harlock, μάλλον η δημοτικότητα του Καπετάνιου ανεβαίνει! Πολύ χαίρομαι!
Άντε να δούμε και κανένα Cosplay Emeraldas ή Meater τώρα!

Spoiler:


#32 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1.604 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Νοέμβριος 2009 - 20:13

Από τα πολλά Cosplay που μαθαίνω τελευταία ότι γίνονται στην χώρα μας με τον Captain Harlock, μάλλον η δημοτικότητα του Καπετάνιου ανεβαίνει! Πολύ χαίρομαι!
Άντε να δούμε και κανένα Cosplay Emeraldas ή Meater τώρα!

Spoiler:


Τα έχεις μπερδέξει τα πράγματα. Εγώ και άλλα 7 άτομα κάναμε το ομαδικό Galaxy Express 999 στις 25.09.2009 στην Θεσσαλονίκη και οι μισοί μετά ξανά το ίδιο στις 24.10.2009 στην Αθήνα.Και Emeraldas και Maetel είχαμε, οπότε έχασες την ευκαιρία σου δυο φορές:hahaha:.
Link


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#33 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Νοέμβριος 2009 - 21:00

Έχασα την ευκαιρία μου δύο φορές για γάμο ή ξύλο; :hahaha:
(Έφτιαχνα δόντια στις 24/10, δεν ήταν να πολυκυκλοφορίσω όπως ήμουν πρισμένος...)

#34 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 09 Φεβρουάριος 2010 - 00:28

Btw κυκλοφόρησαν στο νετ,
3 απ'τα galaxy express movies στο bakabt.com (79', 81', 98' )
και μάλιστα σε 720p bluray rips με 5κάναλο AC3 ήχο...
Bravo στον uploader..
Κοινώς, ότι πρέπει για τους fans. :run:

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#35 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 03 Απρίλιος 2010 - 10:22

Υπέροχο post! Το λιγότερο που θα μπορούσε να γίνει για τον Matsumoto! Και οι πιο άγνωστες ταινίες του είναι κι αυτές εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν..... Υπάρχει και club του Matsumoto στο site myanimelist:

http://myanimelist.net/clubs.php?cid=422

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#36 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1.604 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούλιος 2010 - 13:35

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΑ OVA 3 & 4 ΤΟΥ QUEEN EMERALDAS:lovulovu::lovulovu::lovulovu:!!!!ΠΑΤΕ BAKABT ΤΩΡΑ:joyful:!!!


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#37 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 30 Ιούλιος 2010 - 17:50

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΑ OVA 3 & 4 ΤΟΥ QUEEN EMERALDAS:lovulovu::lovulovu::lovulovu:!!!!ΠΑΤΕ BAKABT ΤΩΡΑ:joyful:!!!



Αυτά είναι νέα!:joyful:
Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#38 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Σεπτέμβριος 2010 - 14:54

Να και κάτι που δεν το γνωρίζουν οι περισσότεροι:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=gAHzpQIZQ3M&hd=1[/media]

Είναι το τελευταίο επίσημο δημιούργημα του Leiji Matsumoto, που δεν χρειάζεται καν fansubbing!

Τι είναι; Χρησιμοποιεί generic χαρακτήρες που ανάγουν στις μεγαλύτερες δημιουργίες του και όπως έκανε με τους Daft Punk, ντύνει οπτικά το πασίγνωστο κομμάτι των Queen "Bohemian Rhapsody"! Γιατί; Πολύ απλά μπορεί και επειδή του αρέσει το συγκεκριμένο τραγούδι!

Εγώ πάντως βρίσκω και ομοιότητες με τους χαρακτήρες του DNA Sights 999.9

#39 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Σεπτέμβριος 2010 - 17:53

Που το βρήκες αυτό Λάμπροκράτη; Θεικό ήταν! Καλά και το τραγούδι είναι απ'τα αγαπημένα μου! Οι χαρακτήρες μου έμοιαζαν με αυτούς από το GE999 ενώ στο τέλος εμφανίστηκε και η Raflessia χεχε!
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#40 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 09 Νοέμβριος 2010 - 01:00

Δεν ήξερα που να το ποστάρω:
Βγήκε η νέα ταινία yamato και μάλιστα σε 1080p από ANBU :

bakabt link new yamato movie


(άπειρα gb το έκαψαν και ψόφησε, αλλά υποθέτω πως οι φανς με τα καλά pcs θα το κατεβάσουν)

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#41 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Νοέμβριος 2010 - 12:52

Σύμφωνα με τους Anbu (http://anbudom.net/) θα ανέβει σύντομα 720p έκδοση της ταινίας, με μικρότερο μέγεθος!
Εγώ πάντως την "πάτησα", γιατί έχω κατεβάσει το raw από QTS που είναι 720p και μόλις 1.45GB!
Λογικά θα κατεβάσω την 720p έκδοση από Anbu, θα αφαιρέσω τα subs και αν η διαφορά στην εικόνα δεν είναι τραγική, θα κρατήσω την έκδοση των QTS που από ότι είδα, μια χαρά δείχνει.

#42 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 09 Νοέμβριος 2010 - 16:10

Δεν ήξερα που να το ποστάρω:
Βγήκε η νέα ταινία yamato και μάλιστα σε 1080p από ANBU :

bakabt link new yamato movie


(άπειρα gb το έκαψαν και ψόφησε, αλλά υποθέτω πως οι φανς με τα καλά pcs θα το κατεβάσουν)



Δίκιο έχεις Radagast. Οι fans θα το κατεβάζαμε ακόμα και 50 GB να ήταν! Χαχαχαχα....:nbleed:
Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#43 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 15 Νοέμβριος 2010 - 14:11

Νάτο και το 720p ANBU rip της νέας yamato movie.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#44 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Νοέμβριος 2010 - 15:04

Ολα καλά φίλε Radagast, αλλά αν γίνεται ΜΗΝ βάζεις link από BakaBT! Δεν είμαστε όλοι fun των υπηρεσιών του!
Εγώ προσωπικα το χρησιμοποιώ μόνο για έκτακτη ανάγκη!

Εδώ το link από nyaatorrents:
http://www.nyaatorrents.org/?page=download&tid=172164

#45 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 21 Νοέμβριος 2010 - 16:45

Τελικά είδα χθες την καινούρια ταινία κι έχοντας δει σχεδόν τα πάντα από Yamato (εκτός από τα 2 OVA Yamato 2520 και Dai Yamato Zero-go που δεν τα βρίσκω πουθενά με υπότιτλους), πιστεύω πως στέκεται πάρα πολύ καλά! Συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε η τελευταία ταινία, το Final Yamato και μάλιστα έχουν συμπεριλάβει και μερικά λεπτά από εκείνη την ταινία, όπως ακριβώς ήταν τότε, χωρίς να πειράξουν τίποτα. Πολλές από τις μελωδίες και τα τραγούδια που αγαπήσαμε υπάρχουν στην νέα ταινία, καθώς και αρκετά κομμάτια κλασικής μουσικής (Legend of the Galactic Heroes anyone? Lol...). Φυσικά λόγω της εποχής τα CGI γραφικά είναι αναπόφευκτα αλλά δεν το βρήκα αρνητικό καθώς αναπαριστούσαν τις μάχες αρκετά καλά. Όμορφος κι ο σχεδιασμός των χαρακτήρων και κάνουν το "comeback" πάρα πολλοί από τις παλιές σειρές και ταινίες (δεν θέλω να κάνω spoiler...). Θα έλεγα πως αξίζει να την δουν οι fan κι όχι μόνο. Αν μη τι άλλο, δεν υπάρχουν και πολλές σειρές ή ταινίες του είδους τώρα τελευταία δυστυχώς....
Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα