Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Σύνοψη όλων των έργων του Leiji Matsumoto


  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#16 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 04 February 2009 - 04:07

Φίλε Cassiel, εγώ αναφέρομαι στο Leijiniverse και όχι σε όλες τις σειρές που έχει κάποια σχέση ο Leiji Matsumoto. Πχ, υπάρχουν δύο σειρές που ο Matsumoto έχει σχέση, και είναι οι Wakusei Robo Danguard και το Starzinger. Ωστόσο αυτές οι σειρές είναι εκτος Leijiniverse και δεν τις αναφέρω καν στο post μου. Ξέρω και πολλά άλλα anime του Matsumoto εκτός λίστας.

Update: Έχω ήδη ανεβάσει στο Veoh τις 3 ταινίες Galaxy Express, την ταινία Queen Millennia, το OVA "Fire Force DNA Sights 999.9" (πρέπει να είμαι ο μοναδικός που έκανε fansubbing σε αυτό το OVA γενικότερα!) και την τριλογία the Cockpit. Για όσους ενδιαφέρονται, τα link είναι:

The Cockpit:
http://www.veoh.com/browse/videos/ca...916270P5wHjjKb
http://www.veoh.com/browse/videos/ca...920059y4FHNfpA
http://www.veoh.com/browse/videos/ca...954230z39wjKbs

Queen Millennia
http://www.veoh.com/browse/videos/ca...9805915Y44fpCk

Fire Force DNA Sights 999.9
http://www.veoh.com/browse/videos/ca...197853nHyPKakt

Galaxy Express 999 - The Movie
http://www.veoh.com/browse/videos/ca...080211DPerxEjM

Adieu Galaxy Express 999
http://www.veoh.com/browse/videos/ca...267384EzFdtG2z

Galaxy Express 999 Eternal fantasy
http://www.veoh.com/browse/videos/ca...411237xqbWQEHx

Έχω επίσης έτοιμα και 25 επεισόδια του Captain Harlock 1978, που ίσως να ανεβάσω στο Veoh, αν και μια ομάδα fansubbers με ενημέρωσε ότι εργάζεται και αυτή επάνω σε αυτήν την σειρά και σκοπεύει να την κάνει κανονικό release στην γλώσσα μας, σύντομα. Ωστόσο για να μην πάει ο κόπος μου χαμένος, ίσως να ανεβάσω τα επεισόδια στο veoh, έτσι για ψυχαγωγία. Θα δω τι θα κάνω, δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Ελπίζω να σας πείσω με τις μεταφράσεις μου να ασχοληθείτε με το Leijiniverse!

Edited by Labrokratis, 04 February 2009 - 04:13.


#17 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 04 February 2009 - 23:47

Επιτέλους κάθησα και διάβασα όλο το post αν και κάτι μου λέει ότι στο άμεσο μέλλον θα χρειαστεί να το ξαναδιαβάσω εάν συνεχίσεις να το ανανεώνεις με αυτό το ρυθμό . Βασικά η τηλεόραση έχει δείξει μερικά από έργα του Matsumoto όπως αναφέρεις κι εσύ , αλλά το πρόβλημα είναι ότι ήμουν αρκετά μικρός και τα θυμάμαι αμυδρά. Χάρη σε ένα τοπικο βέβαια παρακμιακό κανάλι , που και που βλέπω ξανά κάποιο από αυτά. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω Labrokrati Harlock είναι εάν υπάρχει σημαντική συνοχή ανάμεσα στα έργα του Matsumoto . Δηλαδή εάν η παρακολούθηση τους ενός συνεπάγεται άμεσα την παρακολούηθηση του άλλου ή μπορεί κανείς να παρακολυθήσει κάποιο από αυτά ξεχωριστά ; Απλουστεύοντας , μπορεί να δει κανείς μόνο κάποια από τις προαναφερθέντες σειρές και να κατανοήσει τι ακριβώς γίνεται χωρίς να έχει περαιτέρω γνώσεις επί του θέματος ή θέλει διεξοδικό ψάξιμο ;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#18 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 05 February 2009 - 02:35

Δεν ήξερα ότ ιέχει σχέση και με άλλα anime o L.M. (και ας έχω π.χ. αυτά που λες).Όσο ζει κανείς μαθαίνει:wis:.Κατεβάζω τώρα το Fire Force DNA Sights 999.9 για να το προσθέσω και αυτό.Όντως είσαι ο μόνος που το έχει κάνει fansub και γι'αυτό σου το ζητούσα.Μη μου πεις ότι δεν το ήξερες από πριν ότι δεν υπάρχει fansubbed:knock-knock:.


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#19 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 05 February 2009 - 23:08

@Cassiel: Όχι, δεν ήξερα ότι δεν το έχει κάνει κανένας fansubbing. Ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει κανονικά DVD σε ιταλία και γαλλία, ενώ έχει γίνει licenced και στην Αμερική.
Έκανα και κάτι πρωτότυπο χωρίς να το καταλάβω λοιπόν!

@zade: Η κραταιά δυτική άποψη, που στηρίζεται σε αυτά που λένε οι CornPoneFlicks στην ιστοσελίδα τους "Captain Harlock Archives" είναι ότι δεν υπάρχει συνέχεια στα έργα του Matsumoto. Ο ίδιος ο Matsumoto λέει ότι όλα του τα έργα, έχουν συνέχεια.
Η αλήθεια είναι ότι το σύμπαν του Matsumoto, το Leijiniverse, δεν υπακούει τους δικούς μας κανόνες: καταρχάς δεν είναι ένα εννιαίο σύμπαν. Είναι πολλά τεμνόμενα σύμπαντα, στα οποία μπορείς να εισέλθεις και να εξέλθεις, υπό συνθήκες. Συστηματικά αυτό το κάνει το Galaxy Express 999. Από ένα σημείο και ύστερα, μπορεί να το κάνει και ο Captain Harlock.
Έτσι, έχουμε πολλούς Harlock σε παράλληλα σύμπαντα και μία σειρά (το galaxy express) που τα κάνει όλα crossover.
Μπερδεμένο έτσι;
Τέσπα, όλα τα OVA και όλες τις σειρές του Matsumoto, μπορείς να τις δεις αυτόνομα. Δεν βοηθά σε κάτι να γνωρίζεις το υπόλοιπο leijiniverse, απλά το απολαμβάνεις καλύτερα έτσι.

Αν θέλεις μια σειρά ωστόσο με "κανονικότητα", αυτή πάει ως εξής:

Σειρά Galaxy Express
1 Queen Millennia η σειρά (όχι η ταινία - σε αυτήν η ήρωας πεθαίνει)
2 Maetel Legend
3 Space Symphony Maetel
4 Galaxy Express 999 η ταινία
5 Adiu, Galaxy Express 999
6 Galaxy Express: Eternal Fantasy
7 Queen Emeraldas OVA
8 Galaxy Railways (1, OVA, 2)

Σειρά Harlock

1 Gun Frontier (δεν ειναι απαραίτητο)
2 The Cockpit (δεν είναι απαραίτητο)
3 Super Submarine 99
4 Space Battleship Yamato - Movie (την τηλεοπτική ταινία, οχι την κινηματογραφική - δεν υπάρχει online)
5 Space Battleship Yamato - Movie 2 (που πεθαίνουν όλοι)
6 Captain Harlock: Arcadia of My Youth (ταινία)
8 Harlock Saga
7 Captain Harlock 78 - H σειρά
8 Space Pirate Captain Herlock: Outside Legend - The Endless Odyssey

Ωστόσο, για να καταλάβεις το Leijiniverse, πρέπει να δεις και το Fire Force DNA Sights 999.9.

Τώρα για όλα μαζί, σε μία "σειρά" (όσο γίνεται) ακολούθα την σειρά που τα δίνω στο αρχικό post.

Βέβαια, πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι στο Leijiniverse, ο Matsumoto χρησιμοποιεί συνεχώς τα ίδια σκίτσα και ονόματα στους χαρακτήρες του, για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων. Αν με το μυαλό σου πεις πχ ότι άλλος ο Daiba του Harlock 78 και άλλος ο Daiba του Outside legend, δεν εχεις πρόβλημα. Αν θεωρήσεις επειδή είναι όμοιοι ότι είναι το ίδιο άτομο, δεν βγάζεις νόημα.

Και ρε παιδιά, όσοι βλέπετε αυτά που μεταφράζω, ρίξτε κανένα σχόλιο από κάτω να ξέρω και εγώ τι παίζει! 1000 views έχει η Queen Millennia και ούτε ένα σχόλιο!

#20 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 10 February 2009 - 14:38

Και ρε παιδιά, όσοι βλέπετε αυτά που μεταφράζω, ρίξτε κανένα σχόλιο από κάτω να ξέρω και εγώ τι παίζει! 1000 views έχει η Queen Millennia και ούτε ένα σχόλιο!


Η καλη μεταφραση ειναι αυτη που δεν σχολιαζεται και μενει αθορυβος ο μεταφραστης. Οποτε για να μη σχολιαζει κανενας, σημαινει πως εκανες καλη δουλεια.

#21 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 22 February 2009 - 07:58

Petran79, έχεις τον τρόπο σου να λες πράγματα τελικά.
Από την άλλη όμως, ένας fansuber χωρίς feedback, νιώθει ότι την δουλειά του δεν την βλέπει κανένας. Ευτυχώς που υπάρχουν τα views δηλαδή (αν και ποτέ δε μου βγάζει τα ίδια αποτελέσματα δεύτερη φορά).

Λοιπόν, ολοκλήρωσα και το Captain Harlock Saga, το OVA των 6 επεισοδίων από το 1999 (έκλεισε δεκαετία και αυτό).

Και τα έξι επεισόδια, με ελληνικούς υπότιτλους και στερεοφωνικό ήχο, θα τα βρείτε στα link που ακολουθούν:

Captain Harlock Saga - ΕπεισΟδιο 1 | Free Videos - Watch Online Videos - Guide | Veoh
Captain Harlock Saga - ΕπεισΟδιο 2 | Free Videos - Watch Online Videos - Guide | Veoh
Captain Harlock Saga - ΕπεισΟδιο 3 | Free Videos - Watch Online Videos - Guide | Veoh
Captain Harlock Saga - ΕπεισΟδιο 4 | Free Videos - Watch Online Videos - Guide | Veoh
Captain Harlock Saga - ΕπεισΟδιο 5 | Free Videos - Watch Online Videos - Guide | Veoh
Captain Harlock Saga - ΕπεισΟδιο 6 (τελικΟ) | Free Videos - Watch Online Videos - Guide | Veoh

Επειδή είναι μικρά, μπορείτε να τα δείτε απευθείας, χωρίς να χρειάζεστε τον player του Veoh.

Στο Harlock Saga, ο Captain Harlock και η παρέα του, τα βάζει με τους Θεούς της Valhalla, κερδίζει και αποκτά και αυτός πρόσβαση στην θεϊκή ιδιότητα της αιωνιότητας. Έτσι εξηγείτε γιατί αυτός ζεις όλα αυτά τα χιλιάδες χρόνια.

Η θέση αυτής της σειράς στο Lejiverse, είναι στο δεύτερο timeline του Captain Harlock, που μεσολαβεί μεταξύ της σειράς Harlock SSX και Harlock 1978.

Edited by Labrokratis, 22 February 2009 - 08:03.


#22 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 14 March 2009 - 21:32

ο Πετραν δικιο εχει εν πολλοις // καποιος θα μπορουσε να μιλησει μονο για παραπονα , οσο ακαρδο και να ακουγεται // δυστηχως ο θεατης ειναι χαραμοφαης , τα θελει ολα ετοιμα γιατι θεωρει αυτονοητο το πως καποιος θα εχει κανει την δουλεια αυτη ...

Παντως ειδα τα επισοδεια και τα καταευχαριστηθηκα !
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#23 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 16 April 2009 - 01:31

Ανέβασα - για όποιον ενδιαφέρετε - το ελληνικό dub της ταινίας Captain Harlock: Arcadia of My Youth (Waga Seishun no Arukadia, 1982) στο Veoh.
Στην χώρα μας αυτή η ταινία κυκλοφόρησε τεμαχισμένη και μεταγλωττισμένη, ως μίνι σειρά Μου λείπουν τα πρώτα 10 λεπτά από το πρώτο επεισόδιο, τα οποία αντικατέστησα πρόχειρα με ένα γιαπωνέζικο raw, για να μην ανεβάσω μισό επεισόδιο επάνω.
Θα την βρείτε εδώ:

Επεισόδιο 1 Επεισόδιο 2 Επεισόδιο 3 Επεισόδιο 4 Επεισόδιο 5


#24 Utsutsu

Utsutsu

    Starting...

  • Members
  • 16 posts

Posted 17 April 2009 - 10:56

Labrokratis ότι και να πω είναι λίγο. Από τις καλύτερες δουλειές που έχω δει!!!
Νομίζω πως το threat σου θα έπρεπε να είναι στο βικιπαιδιά. Μπράβο σου. Εβλεπα το Harlock στην ΕΡΤ αλλα και οταν πηγαινα Γαλλια.

Επίσης ένα τεράστιο μπράβο και respect για τη δουλειά σου στο Veoh. Τέτοιες δουλειές δείχνουν ποσο μεράκι και αγαπη έχουν κάποιοι άνθρωποι. Καλή συνεχεια και ελπίζω να έχεις επιβράβευση σε όλα αυτά

:nod2::nod2::nod2:

υγ. Μακαρι να μπορουσα να μαζεψω ολο αυτο το αρχειο σου και να το δω με σωστη σειρα. Θελει πολυ ψαξημο και χρονο. Ισως καποτε. Εκτος και αν δεν πειραζει να τα βλεπω με τυχαια σειρα
υπογραφή εκτός κανονισμών

#25 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 17 April 2009 - 12:05

Thanks again Labrokratis! Βασικά έχω μια ερώτηση: έχω δει το arcadia of my youth με subbing από ASS-ARHAT. Σε ένα άλλο thread είχες αναφέρει ότι στην ταινία αναφέρεται ότι ένας πρόγονος του Harlock ήταν Έλληνας από την Αρκαδία κλπ. Επειδή κάτι τέτοιο εγώ δεν είδα μπορείς να μου αναφέριες το σημείο όπου λέγεται αυτό ή μήπως αναφέρεται σε κάποιο επεισόδιο της σειράς Arcadia of my youth;

Α και γιατί το thread δεν είναι πλέον sticky;

The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#26 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 21 April 2009 - 00:25

@Utsutsu: Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Σιγά - σιγά πιστεύω ότι θα μεταφράσω αρκετά από τα anime του Matsumoto, γιατί αξίζουν να υπάρχουν και στην γλώσσα μας!
Από ότι γνωρίζω, ο Captain Harlock είναι μεγάλη υπόθεση στην Γαλλία, μόνο που εκεί τον λένε Albator. Και από ότι ξέρω, όπως εμείς εδώ στην Ελλάδα χαρακτηρίζουμε τους 30φεύγα ως "Γενιά MTV", εκεί τους χαρακτηρίζουν ως "Γενιά Albator".
Τυχαροί οι Γάλλοι, έχουν τα πάντα στην γλώσσα τους από τα anime του Matsumoto και μάλιστα με επίσημη κυκλοφορία.

Πάντως δεν είναι δύσκολο να μαζέψεις τις σειρές και τις ταινίες του. Υπάρχουν όλα στο internet, αν και ένα μεγάλο ποσοστό δεν είναι στα αγγλικά.

@mchasap: Η έκδοση των ASS-ARHAT στηρίζεται ουσιαστικά στην μετάφραση της βιντεοκασσέτας που κυκλοφόρησε στην Αμερική από την Animeigo.
Όλο το πρόβλημα είναι στην σωστή και καταλέξη μετάφραση της φράσης "Waga Seishun no Arcadia" που τυχαίνει να είναι και είναι ο τίτλος της ταινίας στα Ιαπωνικά. Η φράση αυτή κανονικά σημαίνει: "Τα νιάτα μου στην Αρκαδία" που στα αγγλικά μπορεί να μεταφραστεί ως "My youth in Arcadia". Ωστόσο οι αμερικάνοι της Animeigo μετέφρασαν αυτή την Ιαπωνική φράση ως "Arcadia of my Youth", δηλαδή "Η Αρκαδία της Νιότης μου", που αλλιώνει τελείως το νόημα. Το έκαναν για να είναι ποιό φιλολογικό, ποιό "ιδεατό" κλπ στην γλώσσα τους. Ωστόσο είναι γνωστό ότι ο τελειομανής Matsumoto προσέχει ακόμα και την παραμικρή τελεία που χρησιμοποιεί στα manga του.

Διότι άλλο νόημα έχει το "Τα νιάτα μου στην Αρκαδία" και άλλο το "Η Αρκαδία της νιότης μου". Το πρώτο δηλώνει ξεκάθαρα ότι πέρασε τα νιάτα του στην Αρκαδία (Ελλάδα) ο πρόγονος του Harlock, ενώ το δεύτερο έχει μία φιλολογική έννοια τύπου: "Η Αρκαδία που συμβολίζεi τα νιάτα μου" ή κάτι τέτοιο, που είναι αδιάφορο και τελείως διαφορετικό από το πραγματικό νόημα αυτής της φράσης - κλειδί. Για τους αμερικάνους η ακριβής μετάφραση μίας πρότασης δεν έχει σημασία, αλλά επάνω σε αυτήν την φράση κρύβεται και η ελληνική καταγωγή του Harlock!

Αυτό το θέμα το αναφέρουν και οι Cornponeflicks:" First, I'll just say that the english name for the film as it appears on countless posters, books, and other paraphrenalia in Japan is "My Youth in Arcadia," not "Arcadia of My Youth," but frankly the title as translated by Animeigo is more literally correct as a translation, so despite my own preference, I'll let it pass without further whining."
Μπορείς να διαβάσεις σχετικά στην ιστοδιεύθυνση: Arcadia of My Youth

#27 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 23 June 2009 - 13:36

Galaxy Express 999: Στην Ιταλία κυκλοφόρησε πετσοκομμένη (στην μετάφραση) αρκετά νωρίτερα.


Εννοεις πως στα Ιταλικα λογοκριναν τους διαλογους οπως στο Yamato; Παντως μιας και στην Αμερικη δεν προβληθηκε, θα πρεπει να το πηραν απο το πρωτοτυπο.

Προσφατα παντως αρχιζουν να ανεβαινουν σε ιταλικο tracker τα επεισοδια του Galaxy Express (ανεβηκαν τα πρωτα 9) και ειναι προγραμματισμενο να ανεβουν και τα 113 επεισοδια μεταγλωττισμενα στα Ιταλικα. Θα αρχισω να βλεπω απο το 26ο και μετα. Ιστορικο dub απο οτι αναφερει. Εμ τι ειναι οι Ιταλοι, σαν τους Αμερικανους να χανουν τετοιες σειρες;

#28 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 23 June 2009 - 15:26

Γεια σου Petran79.
Έχω ήδη στην κατοχή μου όλα τα επεισόδια του Galaxy Express 999 με αγγλικό υποτιτλισμό, όπως επίσης έχω και το raw που είχε κυκλοφορήσει πριν ένα έτος.
Αντίστοιχα, έχω στην διάθεσή μου και τους υποτίτλους του -άσχετου με Μatsumoto βέβαια, αν και το πνεύμα του είναι παρόν- Legend of Galactic Heroes, που επίσης θα μπορούσε να ενδιαφέρει ακριβώς το ίδιο κοινό στην χώρα μας.
Πιστεύω, ότι αν βρίσκονταν καμία 20αριά τρελοί, θα μπορούσε πιθανώς, από το φθινόπωρο, να υπάρξει ένας συντονισμός και να μεταφράσουμε στα Ελληνικά και το Galaxy Express 999 αλλά και το Legend of Galactic Heroes. Το θέμα είναι που βρίσκονται αυτοί οι "τρελοί".
Με ένα, δύο ή και πέντε ακόμα άτομα, αυτές οι σειρές δεν βγαίνουν ποτέ, όσο πείσμα και να έχεις!

Και επειδή είναι καλοκαίρι βέβαια, προσωπικά έχω αναστείλει κάθε fansub δραστηριότητα. Για να καταλάβεις, έχω μεταφράσει τα 4/5 της δεύτερης ταινίας του Yamato από τα μέσα Μαϊου και έκτοτε δεν την ξανάπιασα ένα απόγευμα να την ολοκληρώσω.
Πληροφοριακά, έχω ολοκληρώσει εδώ και καιρό, και ένα τμήμα του Captain Harlock 78, αλλά το έχω παγώσει, γιατί είχε υποθεί ότι θα το έκανε η Animeclipse. Επίσης έχω μεταφράσει τα πρώτα δύο ΟVA της Queen Emeraldas, αλλά ψάχνω μεταφραστή για τα άλλα δύο OVA, ώστε να τα ανεβάσω επάνω συνολικά αν είναι. Τώρα έτσι μισά, δεν έχει λόγο.

Όπως και να έχει, θα με πιέσω να τελειώσω την ταινία του Yamato, και μετά από φθινόπωρο πάλι fansubbing.

Τώρα για το Galaxy Express 999:
Στην Ιταλία, μου έχουν πει ότι η μεταγλώτιση είχε πολλές επεμβάσεις. Ήταν η εποχή που κυβερνούσε ο Μπετίνο Κράξι και οι "ωραιοποιήσεις" στα πολιτικά μηνύματα, ήταν καθημερινότητα.Κυρίως στην τότε Ιταλία.
Επίσης εκεί δεν είδαν Yamato, είδαν το Star Blazers (όπως και εμείς εδώ βέβαια). Αλλά στο StarBlazers η λογοκρισία δεν ήταν και τόσο μεγάλη, λίγα πράγματα έχουν διαφοροποιήσει, με σπουδαιότερο την αντιακατάσταση του κρασιού του Ιατρού του σκάφους, με μεταλλικό νερό.

#29 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 24 June 2009 - 01:36

Οι υποτιτλοι του Galaxy Express ειναι απο fansub ή από κανένα ασιατικό διανομέα ή κανάλι;

Καλα, για το Galaxy Express δεν καιγομαι και τοσο να δω ολοκληρη τη σειρα. Αλλωστε 113 επεισοδια, οσο καλη και να ειναι βαριεσαι τον ιδιο ρυθμο. Τωρα ειπα να αρχισω να βλεπω την σειρα Harlock του 1978.

Τοσο καιρο την ειχα αγνοησει. Ισως εφταιγε το οτι ηξερα πως θα εβγαινε καλη για αυτο και ειχα επαναπαυθει. Να στειλω τις απαισιες αναμνησεις της ελληνικης διασκευης επιτελους στα Ταρταρα!

Να προσθεσω πως η σειρα μαζι με την Queen Millenia ηταν διαθεσιμη και σε LD στα Γερμανικα, αν και λιγοι Γερμανοι πλεον το γνωριζουν. Η πρωτη ομως δεν μεταδωθηκε. Μαλιστα το τραγουδι εισαγωγης και τελους το τραγουδησε η νικητρια της Eurovision Nicole!

#30 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 24 June 2009 - 09:03

Labrokratis έχεις όλα τα επεισόδια του Galaxy Express; Υποθέτω κάπως τα πήρες από crunchyroll... πως θα γίνει να τα κάνεις δώρο σε μας τους Matsumoto fans; Αλυσίδα or sth..

Petran79 δες το Harlock και θα πάθεις ατύχημα...

In other news ακόμα περιμένουμε καινούριο επεισόδιο Harlock Arcadia of my youth από live evil. Υπομονή...
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us