Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Vissi d'arte


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 17 October 2008 - 21:23

Ας κανουμε και ενα τοπικ στο Off Topic που και πιο ευχαριστο θα ειναι και δεν θα σηκωνει flame!!

:ureshii::ureshii:

Ας μιλησουμε για τεχνη! Οχι το τι θεωρειται τεχνη, που ειχαμε κανει παλιοτερα και βγηκανε μαχαιρια, αλλα ενα thread στο οποιο θα παραθετουμε τα αγαπημενα μας εργα τεχνης με λιγα λογια και καμμια συνοδευτικη φωτο.

Ολα αυτα τα εργα φτιαχτηκανε με πολυ κοπο, και με σκοπο να τα βλεπει ο κοσμος, οποτε ας εκμεταλευτουμε την συγχρονη τεχνολογια που μας δινει την δυνατοτητα να απολαυσουμε αυτα τα εργα, και επισης να μαθουμε για καποια που αγνοουσαμε μεχρι τωρα!

Θα κανω την αρχη με κατι uber κλασικο, την γλυπτικη και συγκεκριμενα τα αγαπημενα μου Ιταλικα αγαλματα. Διστυχως η γλυπτικη, τουλαχιστον στην κλασσικη της μορφη, εχει σχεδον πεθανει και δυσκολα θα ξαναβγουν εργα σαν τα παρακατω:

Η εκσταση της Αγιας Τερεζας (Giovanni Bernini)

Posted Image

Ειναι ενα μπαροκ εργο απο ισως τον καλυτερο γλυπτη που εβγαλε η Ιταλια. Καλα το αν ειναι ο καλυτερος ισως να ελεγχεται, αλλα σιγουρα ειναι ο πιο δουλευταρας, αφου η Ρωμη ειναι κυριολεχτικα τιγκα στα γλυπτα και τα συντριβανια του. Ισως το πιο γνωστο του εργο να ειναι η "Αρπαγη της Περσεφονης", αλλα επειδη εχω μια αδυναμια στο μπαροκ γενικοτερα, θα προτιμησω την "εκσταση". Προκειται για ενα εργο του 1652 το οποιο θα το βρειτε στην εκκλησια Santa Maria De la Vittoria της Ρωμης. Ισως το πιο χαρακτηριστικο και εντυπωσιακο στοιχειο αυτου του αγαλματος ειναι η σχεδον οργασμικη εκφραση της αγιας, που ειχε προκαλεσει σαλο την εποχη εκεινη.

Η Pieta του Μιχαηλ Αγγελου

Posted Image

Μιας που επιασα τους Ιταλους γλυπτες, θα ηταν εγκλημα να αφησω εξω τον Μιχαηλ Αγγελο.. Αλλα ποιος Δαβιδ και πρασινα αλογα, για μενα η Πιετα ειναι το κορυφαιο του δημιουργημα. Ολοκληρωθηκε το 1499 και βρισκεται σε ενα παρεκκλησι στον Αγιο Πετρο στο Βατικανο. Θα το θαυμασετε πισω απο αλεξισφαιρο τζαμι, αφου το 1972 ενας σαλεμενος γεωλογος του επιτεθηκε με ενα σφυρι. Το θεμα ειναι η Μαρια η Μαγδαληνη που κραταει το νεκρο σωμα του Ιησου μετα την σταυρωση. Το θεμα ηταν αρκετα πρωτοτυπο για τα τοτε Ιταλικα δεδομενα ενω εντυπωση κανει η νεαρη ηλικια της Μαριας που εγινε για να προσδωσει αγνοτητα. Ειναι επισης το μοναδικο εργο το οποιο ο Μιχαηλ Αγγελος υπεγραψε σκαλιζοντας το ονομα του.
Posted Image

#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 October 2008 - 21:53

Αν και τελείως άσχετος, van gogh και ξερώ ψωμάκι.
Posted Image
rsrGbGx.gif

#3 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 18 October 2008 - 00:00

INB4 abstract expressionism, INB4 art definition flamewars.

Antonio Canova - Psyche Revived By Cupid's Kiss

Posted Image

Δεν χρειάζεται περιγραφή.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#4 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 18 October 2008 - 00:09

Posted Image

γιατι ο Schiele ειναι πιο emo απο τον van gogh...

xbJ3b2w.jpeg


#5 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 18 October 2008 - 01:07

The Temptation of St. Anthony / Salvador Dali

Posted Image

#6 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 18 October 2008 - 08:39

Nice thread:riiight:

Moved το Ψυχαγωγία - Διασκέδαση μιας και εκεί συζητάμε όλα τα θέματα που αφορούν τις τέχνες και την ψυχαγωγία γενικότερα εκτος από anime&manga.

#7 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 18 October 2008 - 11:47

Ορίστε και έναν που τον έμαθα από το my fav videogame

Wassily Kandinsky - Wikipedia, the free encyclopedia

Posted Image
rsrGbGx.gif

#8 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 18 October 2008 - 12:03

Περι ζωγραφικης... Προσωπικη επιλογη... J. M. W. Turner
Posted Image
Dido Building Carthage

Posted Image


#9 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 18 October 2008 - 12:18

Posted Image

Cause mindfuckz are c00l.
Dali and dry bread.
Posted Image

#10 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 18 October 2008 - 14:16

Περι ζωγραφικης... Προσωπικη επιλογη... J. M. W. Turner

+1000
Οταν βλεπω τα εργα του Turner νιωθω οτι ειμαι σε ενα ονειρικο μπαλκονι και ρεμβαζω.. Και το καλο ειναι οτι τα εργα του υπαρχουν σε αυθονια στη National gallery του Λονδινου, οποτε ηταν αρκετα προσιτα σε μενα.

Μια αλλη μεγαλη μορφη της ζωγραφικης ειναι ο Johannes Vermeer, της Ολλανδικης σχολης. Ειναι και αυτος μπαροκ καλλιτεχνης, οποτε ισως εκει να οφειλεται η αδυναμια μου σε αυτον. Καποιοι τον θεωρουν ιδυοφυια, καποιοι εχουν ενστασεις για το ποσο θεμιτη ηταν η τεχνικη του σκοτεινου θαλαμου που εικαζεται οτι χρησιμοποιουσε.. Ενα απο τα πιο γνωστα του εργα ειναι (και ισως λογω της ταινιας με την Σκαρλετ Γιοχανσον), "Το κοριτσι με μαργαριταρενιο σκουλαρικι".

Posted Image
Posted Image

#11 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 18 October 2008 - 16:54

Ολοι γλυπτικη και ζωγραφικη; :oo:


'Without architecture, there would be no remembering.' - John Ruskin


Antoni Gaudi - La sagrada familia


Posted Image


Posted Image



Μουσικη:

Posted Image


Λογοτεχνια:

Posted Image


Ζωγραφικη:

Egon Schiele - Embrace

Posted Image


Φωτογραφια:

Posted Image

Comics:
Posted Image

Ταινιες:

Akira Kurosawa - Yojimbo

Posted Image

#12 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 18 October 2008 - 17:27

Αρχιτεκτονικη ε???

Τωρα χτυπησες φλεβα.... Θα ηθελα να κανω ξεχωριστο thread για την αρχιτεκτονικη, αλλα δεν ξερω ποσο απειχηση θα εχει.. Για μενα η αρχιτεκτονικη ειναι η υπερτατη μορφη τεχνης. Ειναι ο καλυτερος συνδιασμος λειτουργικοτητας, αισθητικης, και τεχνης. Προκειται βασικα για ενα αρμονικο συνολο πολλων τεχνων, αν αναλογιστει κανεις τις διακοσμητικες επεμβασεις που θα βρει κανεις π.χ σε ενα παλιο πυργο..

Για την ωρα θα παραθεσω την ιδεα μου για το σπιτι των ονειρων μου. Φανταζομαι ολοι λιγο πολλοι θα εχουμε ονειρευτει σε τι σπιταρονα θα θελαμε να ζουσαμε αν ημασταν απολυμενο διευθυντικο στελεχος της Morgan Stanley. Παλι στην αισθητικη μου κυριαρχει το μπαροκ, σε συνδιασμο με την αρτ νουβο, ενα συνολο που ητανε αρκετα δημοφιλες στις προαστικες βιλες της Νεας Αγγλιας στα τελη του περασμενου αιωνα.

Ειναι ενα στυλ που μοιαζει σαν να βγηκε απο ταινια του Τιμ Μπαρτον, με μπολικα νεογοτθικα και νεο-ρομαντικα στοιχεια. Για πολλους ισως να φανταζει βαρυ σαν στυλ, αλλα μου αρεσει η ιδεα του παραμυθενιου σπιτιου με τους πυργισκους και τους εξωστες. Εσωτερικα θα μου αρεζε η ιδεα ενος πιο βικτωριανου στυλ με περιτεχνα τζακια, εβενινα επιπλα, περσικα χαλια, και σκαλισμενα ξυλινα ταβανια. Μου αρεσει πιο πολυ σαν ιδεα απο το γαλλικο στυλ με επιχρυσες αντικες και ανοιχτα χρωματα που το θεωρω κιτς. Σημαντικη επιροη σε αυτο το γουστο μου εχουν τα νεοκλασσικα αριστουργηματα του Piero Arrigoni στην Οδο Εξοχων (Βασιλισης Ολγας) στη Θεσσαλονικη, τα οποια θαυμαζα με δεος οταν ημουν μικρος.

Μια απο τις βιλες του Arrigoni στη Θεσσαλονικη

Posted Image

Μερικα New England mansions

Posted Image

Posted Image

Αυτο θα ηταν το ιδανικο σπιτι για μενα αν ειχα πολλαααα λεφτα, αλλα μαλλον δεν ειναι ρεαλιστικο ονειρο..

Posted Image

και το αγαπημενο μου δειγμα βυζαντινης αρχιτεκτονικης, η Μονη Δοχειαριου στο Αγιο Ορος.

Posted Image
Posted Image

#13 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 20 October 2008 - 12:26

ήδη 12 ποστ και ούτε ένας Klimt????????????????

Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:



:nanana:

Posted Image


#14 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 October 2008 - 13:01

Francis Bacon

Άγγλος ζωγράφος του 20ού αιώνα, άνθρωπος που μεγάλωσε σε ένα τρομερά ασταθές οικογενειακό περίγυρο, εγκατέλειψε την οικογένεια του πριν κλείσει τα 18 για να πάει να βρεί τη τύχη του στο Παρίσι. Πέρασε τα 30 κάπου πρώτα χρόνια τηε ζωής του σε άθλια ψυχολογική και μή κατάσταση καταστρέφοντας τα περισσότερα έργα του.

Τελκά, και χάρη στη βοήθεια φίλων (και βέβαια ξεκινόντας να σταθεροποιήται ψυχολογικά) άρχιζε να αναγνωρίζεται σιγά σιγά απο εκεί και πέρα, κερδίζοντας το κοινό τόσο με τους πειραματισμούς του με τη φόρμα της κάθε φιγούρας όσο και με τη θεματολογία του (είναι αν δε κάνω λάθος η πρώτη φορά που είχαμε στη τέχνη σκηνικά σχετικά με το σέξ, ειδικά μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου, τη βία μέσω αυτού, το θάνατο, βιασμούς-κακοποιήσους, κτλ).

Δέν είναι και ότι πιο χαρούμενο, αλλά τον λατρεύω

Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:

Posted Image

#15 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 22 October 2008 - 21:35

KANDINSKY WASSILY AND VAN GOGH μακραν οι αγαπημενοι μου καλλιτεχνες!!!!
Spoiler:

Spoiler:

γιατι ο Schiele ειναι πιο emo απο τον van gogh...


εδω ο van gogh εκοψε ολοκληρο αυτι (το δικο του) για να αυτοτιμωρηθει........ποιος Schiele και αηδιες:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'