Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 2 Ψήφοι

Code Geass vs Death Note


  • Please log in to reply
180 replies to this topic

Δημοσκόπηση: Code Geass vs Death Note (177 Μέλος (η) που έχουν ψηφίσει)

Code Geass vs Death Note

  1. Code Geass (73 ψήφοι [41.24%] - Προβολή)

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 41.24%

  2. Death Note (104 ψήφοι [58.76%] - Προβολή)

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 58.76%

Ψήφισε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#16 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Οκτώβριος 2008 - 23:49

Code geass χωρις πολλη σκέψη.

Τo Death note ήταν όντως ιδιοφυιες ως πλοκή και main idea. Πραγματικά αξεπέραστο σε αυτό τον τομέα(ειδικα η ιδεα του τετραδίου είναι απο τις καλυτερες των εποχων) Σε βάζει σε σκέψεις αναμφισβήτητα, παίρνεις πιο πολλά σε συγκριση με το geass.

Αλλα μέχρι εδώ. Το death note ΕΧΕΙ ΜΗΔΑΜΙΝΗ αναπτυξη χαρακτηρων. Το μόνο που κάνουν είναι να εξυπηρετουν το σεναριο ολοι τους. Ειναι απιστευτα προβλεψιμοι ως ανθρωποι, αν και απροβλεπτοι ως στρατηγοι. Εγω ποτε δεν σκέφτηκα ότι οι χαρακτήρες του death note είχαν ανθρωπινη υποσταση και συναισθηματα, ήταν απλως είτε μηχανές υπολογισμών είτε κομπαρσοι.(ισως η misa και ο αντικαταστατης του light που -δεν θυμαμαι το όνομα του- στο τελος να ήταν οι μονι ανθρωπινοι χαρακτηρες)

Ενω στο geass υπήρχαν ανθρωποι. Υπερβολικοι μερικές φορές μεν, αλλα πιο κοντά στην πραγματικότητα. Δλδ το geass ήταν ανωτερο στον συναισθηματικο τομεα(αν και η 2η season ήταν λίγο βαρετη μεχρι τη μεση και παραπανω).

#17 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1.790 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 00:24

Αύριο θα φτιάξω θρεντ για να συγκρίνουμε το μπουγιουρντί με την κουρτίνα.

HnH5aB0.jpg


#18 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4.499 Δημοσιεύσεις:
  • LocationArah

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 02:25

Code geass χωρις πολλη σκέψη.

Τo Death note ήταν όντως ιδιοφυιες ως πλοκή και main idea. Πραγματικά αξεπέραστο σε αυτό τον τομέα(ειδικα η ιδεα του τετραδίου είναι απο τις καλυτερες των εποχων) Σε βάζει σε σκέψεις αναμφισβήτητα, παίρνεις πιο πολλά σε συγκριση με το geass.

Αλλα μέχρι εδώ. Το death note ΕΧΕΙ ΜΗΔΑΜΙΝΗ αναπτυξη χαρακτηρων. Το μόνο που κάνουν είναι να εξυπηρετουν το σεναριο ολοι τους. Ειναι απιστευτα προβλεψιμοι ως ανθρωποι, αν και απροβλεπτοι ως στρατηγοι. Εγω ποτε δεν σκέφτηκα ότι οι χαρακτήρες του death note είχαν ανθρωπινη υποσταση και συναισθηματα, ήταν απλως είτε μηχανές υπολογισμών είτε κομπαρσοι.(ισως η misa και ο αντικαταστατης του light που -δεν θυμαμαι το όνομα του- στο τελος να ήταν οι μονι ανθρωπινοι χαρακτηρες)

Ενω στο geass υπήρχαν ανθρωποι. Υπερβολικοι μερικές φορές μεν, αλλα πιο κοντά στην πραγματικότητα. Δλδ το geass ήταν ανωτερο στον συναισθηματικο τομεα(αν και η 2η season ήταν λίγο βαρετη μεχρι τη μεση και παραπανω).


πραγματικα ειπες ακριβως οτι η8ελα και εγω, δε 8α μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο,

code geass και για μενα χωρις καν δευτερη σκεψη
η αναπτυξη των χαρακτηρων ειναι αυτο που με τραβαει περισσοτερο σε ενα ανιμε και η ανωτεροτητα του geass σε αυτο το τομεα ειναι εμφανεστατη

qzMHWHd.png


#19 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 03:21

Τρομακτικά "αστεία" σύγκριση κατά την άποψή μου και πιθανότατα το ίδιο αστείο θα είναι και το αποτέλεσμα.:oo:
Θα μπορούσε κάλλιστα να αλλάξει το poll σε

:
fanservice vs dark-serious theme :hahaha:

και το αποτέλεσμα θα ήταν πάλι το ίδιο δυστυχοτάτως γιατί αυτά προτιμάει συνήθως η μάζα.

Επίσης δεν βλέπω σύγκριση ούτε από πλευράς μουσικής-ατμόσφαιρας, ούτε απο πλευράς σκηνοθεσίας αλλά κι ούτε από σενάριο με τρύπες ή δίχως. Η σύγκριση είναι μέρα με τη νύχτα σε όλα...
Δε μπαίνω καν στον κόπο για να πω τι απ'τα δυο προτιμώ είναι προφανές... :deadga6:

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#20 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 09:07

Επίσης δεν βλέπω σύγκριση ούτε από πλευράς μουσικής-ατμόσφαιρας, ούτε απο πλευράς σκηνοθεσίας αλλά κι ούτε από σενάριο με τρύπες ή δίχως. Η σύγκριση είναι μέρα με τη νύχτα σε όλα...


Γραφικά
Πολύ καλά και στα δύο, με αρκετά σκηνοθετικά κόλπα που η κάμερα ζουμάρει ή το φόντο αλλάζει για να μπεις στην ψυχοσύνθεση των χαρακτήρων. Αισθητικά, οι χαρακτήρες στο DN ήταν μετρημένοι και πολύ ανέκφραστοι ενώ στο CG υπερβολικά χαζοχαρούμενοι ή δραματικοί. Η ένσταση μου βρίσκεται στο fan service του CG που το είχε τραβήξει από τα μαλλιά. Χλιδάτα μέκα, κλοτσοπατινάδες στις μάχες, μίνι φούστες και ζούμ στα βυζιά είναι ευτελή τρικ που χρησιμοποιούνται για να τραβάνε την προσοχή μακριά από την ιστορία και τους χαρακτήρες. Το DN δεν κατέφυγε σε τεχνικές "η βια και η τσόντα τραβάνε" πέρα από το να έχει τους χαρακτήρες να ποζάρουνε με κουλ τρόπους. Ήταν καθαρή ατμόσφαιρα και όχι μπαμπαμπουμ για να τραβάει τα 10χρονα. Οπότε οπτικά, το DN κερδίζει για εμένα με την σοβαρότητα του και τον σεβασμό του στον ποιοτικό θεατή.

Ήχος
Πολύ καλός και στους δύο. Στο DN μιλούσανε κυνικά και μετρημένα, στο CG φωναχτά και καρτουνίστικα.Τα μουσικά κομμάτια είναι καθαρά ανώτερα στο DN με το θρας και εκκλησιαστικό στοιχείο τους. Τα νερόβραστα του CG δεν θα τα θυμάται κανένας μέχρι του χρόνου. Ακουστικά, το DN είναι φανερά ο νικητής.

Σενάριο
Υπερβολικό και στα δύο. Στο DN έχασε την μπάλα στα 2/3 των επεισοδίων ενώ στο CG στα μισά. Γι αυτόν απλώς τον λόγο, σεναριακά το DNνικάει κι εδώ.

Χαρακτήρες
Εδώ βρίσκω του CG καλύτερους. Σαν προσωπικότητες ήταν περισσότεροι, πιο ποικιλόμορφοι και με περισσότερο character development. Στο DN ήταν παγωμένοι στην ίδια νοοτροπία για χρόνια ολάκερα.

Τελικό σκόρ:
DN 3 - CG1

#21 Scorpion

Scorpion

    Anime Professional

  • Members
  • 629 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 13:52

Death note κα γω λογο των φοβερων προταγωνιστων του

#22 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 14:28

To Code Geass cuz of having CC:tensai::smokingg::kakaka::smokingg:

Spoiler:



Δημοσιευμένη  εικόνα






#23 Ianus

Ianus

    Anime Fan

  • Members
  • 166 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 20:04

Death Note. Α! τα προηγούμενα post επιβάλλουν να πω κάτι παραπάνω... Χωρίς πολλή σκέψη! Ασυζητητί. :hahaha:

#24 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 20:34

Πάντως βλέπω ότι οι περισσότεροι νοιάζονται για τους χαρακτήρες παρά για τις τρύπες στο σενάριο

#25 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 20:52

meh,απλά δεν έχουν δει ακόμα Geass :canthelp:

#26 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 21:24

Οπότε το ψηφίζουν χωρίς να το δουν?

#27 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 21:32

Κλασικές εκλογές.
Ψηφίζουνε τον πολιτικό που ακούγεται καλύτερος και όχι τις πολιτικές του πεποιθήσεις.

#28 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 22:20

Code Geass ασυζητητί. Δεν θα κάτσω να κάνω αναλύσεις επί αναλύσεων, απλά το CG μου άρεσε περισσότερο από το Death Note. Στο CG μου άρεσε ο πρωταγωνιστής, ενώ στο Death Note ήμουν με το μέρος του L, σε δύο σειρές όπου οι πρωταγωνιστές είναι πάνω κάτω οι ίδιοι. O Lelouche κατάφερε να κερδίσει τον σεβασμό μου σε αντίθεση με τον Light, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως συμφωνώ με τις πράξεις ούτε του ενός, ούτε του άλλου.

Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο εδώ, PK. Δηλαδή κρίνεις ποια σειρά είναι καλύτερη με βάση το ποιος πρωταγωνιστής σου άρεσε περισσότερο; Προσωπικά, δεν μου άρεσε κανένας (καθίκι και ο Light, καθίκι και ο Lelouch). Η μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι το Death Note είναι μια πιστή μεταφορά σε anime ενός πολύ προσεγμένα γραμμένου manga, ενώ το Code Geass, ειδικά στην 2η season, αποφάσιζαν την πορεία που θα πάρει το σενάριο σε κάθε επεισόδιο, μια βδομάδα πριν προβληθεί. Ε δεν γράφεις σενάριο της προκοπής έτσι.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#29 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 22:43

Δεν αποφασίζω ποια σειρά είναι καλύτερη, αναφέρω ποια σειρά ήταν αυτή που άρεσε περισσότερο σε εμένα. Και παρά τα οποιαδήποτε προβλήματα, αυτή είναι χωρίς αμφιβολία το Code Geass.
Τους πρωταγωνιστές τους ανέφερα σαν παραδείγματα, εννοείται πως δεν είναι το μόνο πράγμα που με ενδιέφερε από τη σειρά.

Γούστα είναι αυτά.

E5VV38U.jpg


#30 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2.983 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Οκτώβριος 2008 - 23:43

Death Note γιατι ειναι ειναι εξυπνο ανιμε σε αντιθεση με το Code Geass που βασιζεται πιο πολυ στις υπερβολικες συμπτωσεις και ελαχιστα στην οποια εξυπναδα του Lelouch για να προχωραει την πλοκη.

Α και οι μισοί στο Death Note είναι ή πολύ εύπιστοι ή πολύ χαζοί.

Για λαθος σειρα μιλας, παιδι μου; Αυτο ισχυει γενικα στο Code Geass αλλα σχεδον για κανενα χαρακτηρα στο Death Note :terror2:
Δημοσιευμένη  εικόνα