Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Gintama - γενική συζήτηση


  • Please log in to reply
427 replies to this topic

#1 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 September 2008 - 05:36

Αυτό το thread θα εξυπηρετεί όλους εκείνους που βλέπουν τη σειρά αλλά δεν έχουν φτάσει ακόμα στο πιο πρόσφατο επεισόδιο.

Για σχολιασμό των πρόσφατων επεισοδίων, επισκεφτείτε αυτό το thread.

Μην ξεχνάτε να χρησιμοποιείτε spoiler tags αν θέλετε να αποκαλύψετε κάτι από την πλοκή, και να γράφετε σε ποιο επεισόδιο αναφέρεστε.

Discuss. :Blissfull:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#2 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 08 September 2008 - 13:25

Subforum για Gintama ?? μπραβοοο!!!!!!!!
ας κανω και γω μια ερωτηση... σε ποιο σημειο εχουν φτασει τα raw??
μονο η Rumbel subαρει??

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#3 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 September 2008 - 14:38

Αυτή τη στιγμή τα raws βρίσκονται στο 122. Για να το ελέγχεις ανά πάσα στιγμή, επισκέψου αυτήν την σελίδα.

Όσο για το subbing, μέχρι και πριν από μια βδομάδα το μετέφραζαν μόνο οι [rumbel], αλλά τώρα το ξαναέπιασαν οι [shs] σε συνεργασία με τους [yuurisan]. Βέβαια, από την σύγκριση που έκανα μεταξύ του 76 από [rumbel] και του 76 από [shs], προτείνω [rumbel]. Πιο πλήρης μετάφραση.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#4 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 08 September 2008 - 14:52

Α! Εξαίρετα γιατί εγώ μόλις το ξεκίνησα και είμαι στο 5ο επισόδειο! Και με χαροποιεί ιδιαίτερα το ότι παρωδουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Πραγματικά! Στο 5ο επισόδειο παρωδούσε και πολύ γνωστά doramas!

For example:

Spoiler:


#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 September 2008 - 15:06

Το post της a2a είναι απόδειξη ότι οι [shs] έχουν κάνει εγκλήματα στην μετάφραση των επεισοδίων 1-24. Δεν ήξερα σχεδόν τίποτα από αυτά, και οι [shs] δεν βάζανε notes. :nanana:

Ευτυχώς που με τους [rumbel] βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 08 September 2008 - 15:34

Βρε μήπως να τα μεταφράζαμε εμείς;;; Η αλήθεια είναι και το παρατήρησα ότι λείπουν πολλά cultural notes σε αυτά τα πρώτα επισόδεια. Η σειρά βρίθει από αναφορές στην ιαπωνική κουλτούρα και γι αυτό πιστεύω ότι θα είναι κάπως δύσκολο να γίνει licensed. Οι Αμερικάνοι δε θα πιαναν τα μισά από τα αστεία. Οκ τα άνιμε αστεία τα πιάνουμε όλοι όσοι ασχοληθήκαμε. Αλλά τα popular japanese culture αστεία;
Αν παρατηρήσω και άλλα θα τα αναφέρω εδώ. Κρίμα να χαθεί το 50% από το χιούμορ της σειράς!

#7 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 08 September 2008 - 18:17

ojama shimaaaaaasu!

Είμαι μόνο στο 5 αλλά η σειρά με μάγεψε:nbleed:

Και τι να πω για την Ελίζαμπεθ! :wooi2: Καθε φορά που εμφανίζεται, τραντάζεται το δωμάτιο απ' τα γέλια. :hahaha: Ελπίζω να την βλέπουμε συχνά στο εξής!

a2a kore kara osewani narimasuuu!

Θα επανέλθω με λογοδιάρροια όταν το προχωρήσω κι άλλο!:nosey:

EDIT: Η παράφραση των ονομάτων των shinsengumi και η "γελοιποίησή" τους είναι τρανταχτό παράδειγμα γιατί οι Ιάπωνες θεωρούν την άνιμε-bunka σκουπίδι...Χρειάζεται πολύ χιούμορ και ανοιχτό μυαλό για να γελάσεις με τους εθνικούς σου ήρωες.

Edited by himawarinosekai, 08 September 2008 - 18:32.


#8 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 08 September 2008 - 22:39

Τα post που διαβασα πιο πανω επιβεβαιωνουν τους φοβους μου...
Ξεκινησα να δω Gintama απο παροτρυνση του συνηθους υποπτου Kenny. Δυστηχως δεν μου αρεσε γιατι δεν μπορουσα να "πιασω" το χιουμορ της σειρας. Μετα τα πιο πανω σχολια, καταλαβαινω οτι θα επρεπε να εχω καποια μεγαλυτερη γνωση επανω στην Ιαπωνικη τηλεοπτικη κουλτουρα (που δεν εχω) γιατι η ελλειψη της μου χαλαει την διασκεδαση. Και οπως ανιμε, οπως το Hayate no Gotoku και το Sgt.Frog, χρειαζονται να εχεις καποια γνωση επανω σε ανιμε και βιντεοπαιχνιδια για να καταλαβεις ολα τους τα αστεια και να μην τα θεωρεις ακυρα,το ιδιο ισχειει και με το Gintama...
:bahhh: :canthelp: :nanana:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#9 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 08 September 2008 - 23:40

ΛΟΛ...πιστευω καποιος χάρηκε με αυτο το φορουμ ΧΡ Εγω προς το παρον ειμαι στο 3ο επεισοδιο...οταν εχω ορεξη θα δω και τα υπολοιπα.

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#10 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 09 September 2008 - 07:49

Οh people μην τα παρατάτε στα πρώτα επεισόδια. Ειναι τα πιο βαρετά για οσους δεν έχουν και τρελές γνώσεις ιαπωνικής κουλτουρας. Μετα απο απο κάποιο σημειο, ξέρεις δεν ξέρεις τπτ απο dramas κλπ ξεραίνεσαι στα γέλια. Plz give it another chance.

#11 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 14 September 2008 - 13:36

Η σειρά βρίθει από αναφορές στην ιαπωνική κουλτούρα και γι αυτό πιστεύω ότι θα είναι κάπως δύσκολο να γίνει licensed.

απο οτι ξερω το ιταλικο mtv το μεταδιδει μεταγλωτισμενο στα ιταλικα.
λενε να γινει τιποτα με το νεοφωτιστο ελληνικο mtv :if:???

#12 Ame Warashi

Ame Warashi

    Surgeon of death...

  • Members
  • 82 posts

Posted 22 September 2008 - 12:00

Το ξεκίνησα χθες κι έβγαλα τα πρώτα 25...(και δίνω αύριο τρομάρα μου!) Ακουγα γνώμες θετικές αλλά πραγματικά δεν περίμενα να είναι τόσο καλό!Ανυπομονώ να κατέβουν τα υπόλοιπα! :wooi2: Μπήκε στα top μου ^^ Όλοι είναι όλα τα λεφτά,Ελίζαμπεθ ftw!!!!!!

#13 donald13

donald13

    living on the dark side..

  • Members
  • 483 posts

Posted 22 September 2008 - 21:50

Παιδες είπα και εγω να το ξεκινησω μιας και εχουμε ξεμεινει, αλλα στο anidb δεν το εχουν και στα τοπ...

Αξίζει όντως το κόπο και αν ναι , τι θυμίζει?
Posted Image

#14 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 27 September 2008 - 12:52

τι θυμηζει???
ειναι το απολυτο parody anime...
φυσικα και αξιζει να το ξεκινησεις

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#15 Eze

Eze

    Anime Freak

  • Members
  • 495 posts

Posted 29 September 2008 - 13:11

EφΤιαξα και εφαγα το πολυτιμημενο,
HIJIKATA SPECIAL!!!!
Mayonnaise,,,
Posted Image
To αστειο ηταν οτι δεν ειχε κ ασχημη γευση..ηταν 95% edible.

Signature Removed