Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Full Moon Wo Sagashite


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Raven Princess

Raven Princess

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 05 September 2008 - 17:18

Ισως γνωριζετε το ανιμε αλλα αποφασισα να ανοιξω thread για το μανγκα γιατι καταληξαμε να μιλαμε για ασχετα.
Ιδου η πλοκη για οσους δεν το γνωριζουν!!!:orly:

Η 12χρονη Mitsuki Koyama ειναι μια χαρισματικη κοπελα που ονειρευεται απο μικρη να γινει τραγουδηστρια...Εμποδιο στο ονειρο της αποτελει ομως ο ''καρκινος του λαρυγγος'' ,ο οποιος μπορει να θεραπευτει μονο με μια εγχειρηση,η οποια ισως της στερισει τις φωνιτικες της χορδες,επομενως το χαρισμα της να τραγουδα....Η μικρη Mitsuki μενει με την γιαγια της,μιας και οι γονεις της ειναι νεκροι...Παρολ'άυτα η ιδιαιτερα αυστηρη γιαγια της φαινεται να μισει τη μουσικη οσο τιποτ'αλλο και επομενος αποτελει ενα ακομα καταστροφικο εμποδιο στην εκπληρωση του ονειρου της..Ολα φαινονται ασκοπα μεχρι που μια μερα δεχεται επισκεψη απο 2 shinigami...!


Τα δυο αυτα πλασματα ειναι αυτα που αφερουν την ζωη των ανθρωπων οταν ερθει η ωρα τους να πεθανουν....Οι απλοι ανθρωποι φυσικα δεν μπορουν να τα δουν,η Mitsuki ομως μπορει!!!Ετσι αθελα της καταφερνει να τους ακουσει να λενε πως εχει μοναχα ενα χρονο ζωης!!!Η Mitsuki ομως δεν σοκαριζεται απο τα νεα,αντιθετα καταλαβαινει ποσο σημαντικο ειναι να εκπληρωσει το ονειρος της πριν πεθανει...ετσι με την βοηθεια των 2 shinigami,μεταμορφωνεται σε μια 16-χρονη κοπελα (Οταν εκεινη φυσικα θελει) χωρις προβληματα υγειας,και προσπαθει με μοχθο και πεισμα να γινει μια ξακουστη τργουδηστρια,με το ονομα Full Moon!


Η βασικη πλοκη ειναι ιδια με το ανιμε αλλα προχωρωντας υπαρχουν αρκετες διαφορες που με κανουν να το προτιμω απο το ανιμε.Παρολο που στερειται μουσικης επενδυσης ειναι εξισου συγκινητικο και ενδιαφερον.Η σειρα εχει ολοκληρωθει και αποτελειται απο 7 τομους.Αξιζει κανεις να το διαβασει ακομα και αν εχει δει το ανιμε.!!!:tensai:
Posted ImageI will always know that you love me....

#2 Marilou

Marilou

    niaaa??

  • Members
  • 28 posts

Posted 06 September 2008 - 17:16

Είναι ένα από τα καλύτερα shojo manga που έχω διαβάσει… καλοί χαρακτήρες, καλά twist, καλό art… Και εμένα βασικά σε σχέση με το anime, η πλοκή στο manga μου άρεσε πιο πολύ. (νομίζω αλλάζει κάπου μετά τα 2 πρώτα volumes ριζικά)
Είναι πιο emotional το manga…:nanana:

αχ τι καλός που ήταν ο Takuto…:awww:
Spoiler:

#3 Raven Princess

Raven Princess

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 07 September 2008 - 16:05

Ναι τα σχεδια ειναι πολυ καλυτερα στο μανγκα γεγονος που βελτιωνει και ολοκληρο το εργο!!!Οντως ο Takuto ειναι πολυ ωραιος αλλα εγω προτιμω τον Nachi!!!
Posted Image
Posted ImageI will always know that you love me....

#4 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 28 September 2008 - 01:41

Τωρα μολις ολοκληρωσα το ανιμε και εχω πλημμυρισει τον περιβαλοντα χωρο.. Ποιος ειναι ο Nachi ρε παιδια? Μονο στο μανγα ειναι?

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#5 Raven Princess

Raven Princess

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 28 September 2008 - 15:24

Ναι δυστυχως ο χαρακτηρας αυτος υπαρχει μονο στο μανγκα!!Ειναι ο boyfriend της Madoka και ειναι κουκλος κατα τη γνωμη μου και ο καλυτερος μετα τον Takuto!!!!
ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!!!Nachi-kun γιατι να μην σε βαλουν στο ανιμε????Για εικονα βλ.παραπανω
Posted ImageI will always know that you love me....

#6 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 28 September 2008 - 18:51

Οκ με ψησες το διαβαζω και το μανγκα κι ας μην εχει μουσικη!

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#7 Raven Princess

Raven Princess

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 30 September 2008 - 13:17

Αφου σου λεω διαβασε το και θα με θυμηθεις!!!!Μπορει να μην εχει μουσικη αλλα σε αγγιζει οσο και το ανιμε!!!!:if:
Posted ImageI will always know that you love me....

#8 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 01 October 2008 - 18:37

Το διαβασα μεσα σε 2 μερες (κατι σαν το πασατεμπο το πηγα)..

Μιλαμε... ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικο απο το ανιμε


ακολουθει μια μικρη αναλυση και συγκριση με το ανιμε..


Spoiler:

Edited by °•πίΟu-πίΟu•°™, 18 December 2008 - 23:35.

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#9 Raven Princess

Raven Princess

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 02 October 2008 - 14:22

Μου αρεσε πολυ αυτη η αναφορα ομοιοτητων-διαφορων ανιμε και μανγκα!!!Μπραβο!!!
Spoiler:

Posted ImageI will always know that you love me....

#10 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 05 October 2008 - 20:57

Nαι ειχε καποια σχεδια καλυτερα το μανγκα-ο συνολικος σχεδιασμος ηταν ηια μενα ιδιος- αλλα ηταν καποια σημεια πχ κατι εικονες του Takuto ΤΟΟΟΟΟΣΟ hot hot hot στ μανγκα.. Οπως και η εικονιτσα που αγκαλιαζεται ο takuto με τη Mitsuki στο τελος, με το μικροφωνο..

Απο κει και περα τα συναισθηματα μου μου τα ξυπνουσε πιο ευκολα το ανιμε!


Τεσπα, raven-chan, εχεις καποιο παρομοιο να προτεινεις???

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler: