Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Όλα τα ιαπωνικά RPGs παρούσας γενιάς κονσολών που κυκλοφόρησαν και θα κυκλοφορήσουν!


  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1.604 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 17:43

Παρατηρώντας την τωρινή γενιά κονσολών είναι εύκολο να καταλάβει κανείς ότι πλέον δεν υπάρχει η «κυριαρχία του ενός» στον τομέα των διαθέσιμων παιχνιδιών ανά κονσόλα (οι πωλήσεις είναι άλλο θέμα). Σε αντίθεση με την προηγούμενη γενιά όπου, με εξαίρεση περίπου καμιά 15αριά RPGs στο Gamecube, το PS2 αποτελούσε την καλύτερη λύση του λάτρη των ιαπωνικών RPGs, πλέον η κατάσταση έχει αλλάξει τόσο δραματικά, που έχουμε φτάσει το σημείο ακόμα και μία αμερικάνικη κονσόλα να παρέχει αποκλειστικά πολλά από τα καλύτερα αυτού του είδους ( hint hint, Xbox 360 ). Αποφάσισα λοιπόν να κάνω αυτό το θέμα για να σας παρουσιάσω συνοπτικά τι έχει να προσφέρει η κάθε μία από τις τρεις μεγάλες κονσόλες και τέσσερα μεγάλα φορητά στον τομέα των ιαπωνικών RPGs (και μόνο). Με τον όρο RPGs, σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι μόνο στα turn based RPGs, αλλά περιλαμβάνω όλες τις υποκατηγορίες αυτού του γενικού συνόλου. Κάποιοι μπορεί να διαφωνήσουν για το αν κάποια από τα ακόλουθα θα έπρεπε να αποκαλούνται RPGs (παρασυρόμενοι προφανώς από την δυτική προπαγάνδα των τελευταίων ετών που κρίνει με βάση τα “δικά του” RPG, κάτι που δεν εγκρίνω προσωπικά και φυσικά τα κατηγοριοποιώ ακριβώς όπως και ο ιαπωνικός τύπος), όπως είναι ελεύθεροι και να το κάνουν άλλωστε –αλλά παρακαλώ μην το κάνετε αυτό κυρίως θέμα αυτού του θέματος και αρχίσετε να τρώγεστε για ασήμαντα πράγματα–. Αν δεν τα δέχεστε κάποια, απλά μην τα δέχεστε και κοιτάξτε τα υπόλοιπα. Εγώ αυτό που θέλω είναι να σας δώσω μια συνοπτική ματιά στο τι είναι και θα είναι διαθέσιμο και στις 7 κονσόλες, ώστε να έχετε μια γενική ιδέα για το τι διαμάντια μας περιμένουν τώρα και στο μέλλον ( μόνο 100% επιβεβαιωμένοι τίτλοι – όχι φήμες – όχι “ξεχασμένα” που ανακοινώθηκαν πριν χρόνια ). Ελπίζω να εκτιμήσετε το θέμα, γιατί μου πήρε μερικούς μήνες να το δημιουργήσω :) Καλή διασκέδαση :)


Wii U (2)

Spoiler:



PS3 (61)

Spoiler:



Xbox 360 (37)

Spoiler:



Wii (59)

Spoiler:



PS Vita (19)

Spoiler:



N3DS (48)
Spoiler:



PSP (241)

Spoiler:



NDS (300)


Spoiler:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Cassiel: 24 Αύγουστος 2012 - 23:06


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#2 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1.409 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 18:09

Οντως πολυ καλο θεμα. Μπραβο για τη δουλεια που εκανες.
Βλεπω οτι στο Γουϊ εχεις ενα Tales of...Αυτο ειναι παιχνιδι που δεν εχει ανακοινωθει ακομα?
Γιατι θα μπορουσες να βαλεις το ιδιο και στο PS3 μιας και εχει βγει μια teaser εικονα (κενή ΧΡ)

Δημοσιευμένη  εικόνα

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#3 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1.005 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 18:20

:nod:

Τρομερή δουλειά, πολύ ενημερωτική λίστα.
Νομίζω ότι όντως υπάρχουν κάποια παιχνίδια που πολύ δεν θα θεωρούσαν RPG, παρόλ' αυτά η λίστα σίγουρα περιέχει ό,τι είναι όντως RPG επίσημα.

Όσον αφορά τα παιχνίδια αυτά καθαυτά, όντως η γενιά που διανύουμαι φέρνει πάρα πολύ καλά RPG, στις Home Consoles, και ακόμα περισσότερο στα Portables. Άλλο ένα θετικό είναι η διείσδηση νέων I.P. εκτός των κλασσικών Final Fantasy, Dragon Quest και Tales of. :P

Βλεπω οτι στο Γουϊ εχεις ενα Tales of...Αυτο ειναι παιχνιδι που δεν εχει ανακοινωθει ακομα?
Γιατι θα μπορουσες να βαλεις το ιδιο και στο PS3 μιας και εχει βγει μια teaser εικονα (κενή ΧΡ)


Όντως. Και για την ακρίβεια αυτό του PS3 θα βγει λογικά νωρίτερα. :P

Edit:
Εγώ θα έλεγα είτε να προστεθούν τα αναμενόμενα ημι-επίσημα RPG που λείπουν, είτε να σβηστούν τα είδη υπάρχοντα. Προσωπικά προτιμώ την πρώτη ιδέα.

Final Fantasy Haeresis XIII (Unknown Platform)
Tales of XII/XIV (PS3) (Mothership Titles/Mothership Titles + Tempest/Symphonia: Dawn of the New World)
Tales of XIII/XV (Wii)
(Mothership Titles/Mothership Titles + Tempest/Symphonia: Dawn of the New World)
Final Fantasy VII Sequel (PS3)

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Ash_Pokemaster: 30 Αύγουστος 2008 - 18:30

oR4yYRl.gif


#4 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1.604 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 18:30

Βασικά Seraphimon-T.K. αυτό που έγινε είναι ότι το εν λόγο περιοδικό που έβαλε την κενή εικόνα,δεν είχε ούτε πληροφορίες αλλά ούτε και πηγή για να στηρίξει αυτό που έκανε.Οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα κυκλοφορήσει κάποιο Tales of στο PS3 γενικά ή ότι δεν θα είναι απλά το Tales of Vesperia που δεν είπαν ποτέ ότι είναι αποκλειστικό στο 360 σε τελική ανάλυση.Ως να ακουστεί κάτι επίσημο δεν θα ήθελα να το συμπεριλάβω στην λίστα.Όσο αφορά την περίπτωση του επόμενου Tales of του Wii αυτό έχει επιβεβαιωθεί 100%.Το είχε επιβεβαιώσει σε συνέντευξη που έδωσε ένα από τα στελέχη της Bandai Namco όταν μιλούσε για το Tales of Hearts λίγο μετά από την αποκάλυψη του, και μάλιστα είπε ότι θα είναι το επόμενο -βασικό- Tales of.Ίσως με αυτό να εννοεί ότι θα είναι πάλι μέρος του Aselia timeline που περιλαμβάνει τα Phantasia,Symphonia,Symphonia: DotNW & World: Nakihiri Dungeon 2 (με χρονολογική σειρά).


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#5 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1.058 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 18:45

Εξαιρετικό τόπικ! Τρελαίνομαι για RPG και δη ιαπωνικά! Όταν με το καλό πάρω το PS3 θα μου χρησιμεύσει σαν οδηγός! Good job!

#6 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 19:01

μπραβο ρε φιλε κριμα που του wii ειναι σχεδον ολα παιδικα

#7 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1.604 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 19:09

7 από τα 25 του Wii είναι παιδικά και στο gameplay:gn2:.Αν θεωρείς ότι τα anime-like γραφικά κάνουν και τα ίδια τα παιχνίδια παιδικά τότε όλα σχεδόν τα ιαπωνικά RPGs είναι παιδικά,είτε είναι cel shaded είτε είναι GC-3D.Από την άλλη ποιος είπε ότι το παιδικό είναι κατώτερο:wis:.To Mario Galaxy ακόμα δίνει ρέστα από τότε που βγήκε (χωρίς να είναι RPG,απλά ένα παράδειγμα λέω). Εγώ πιστεύω σε παρέσυρε η πολυχρωμία που έχουν κάποια από τα παιχνίδια στο Wii.Πρόσεξε καλύτερα και τις άλλες 2 κονσόλες και θα δείς ότι έχουν ίδιο ποσοστό "παιδικότητας" (το οποίο δεν υφίσταστε για μένα σε καμιά περίπτωση:drink:).


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#8 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 Δημοσιεύσεις:
  • Locationplateia eleytherias

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 19:23

ωραιο αφιερωμα.
για μενα το καλυτερο jrpg αυτης της γενιας ειναι το lost odyssey (ΠΟΛΥΥΥ ΚΛΑΜΑ)
:zetsubou::zetsubou::zetsubou:

#9 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 20:09

Για κάτσε, το Lost Odyssey από αυτά που ξέρω είναι μια πατάτα. Μόνο από αυτά το Eternal Sonata έχω παίξει και είναι υπέροχο.

Μπράβο ρε Cassiel, φοβερή δουλειά. Αν έχεις όρεξη, κάνε το ίδιο και σε retro φάση για τα rpg παλαιότερων κονσόλων. Και μη βάζεις εικόνες (χάλια τα γραφικά, θα ξενερώσουν όλοι), μόνο λινκάκια αρκούνε.

#10 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1.005 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 21:38

Μπράβο ρε Cassiel, φοβερή δουλειά. Αν έχεις όρεξη, κάνε το ίδιο και σε retro φάση για τα rpg παλαιότερων κονσόλων. Και μη βάζεις εικόνες (χάλια τα γραφικά, θα ξενερώσουν όλοι), μόνο λινκάκια αρκούνε.


Καλά, μην γενικολογείς. Επειδή θα ξενέρωνες εσύ δεν σημαίνει ότι θα ξενέρωναν και όλοι. :P Προσωπικά τα βρίσκω διαφορετικά και όμορφα και πιστεύω ότι η σύγκρισή 2D και 3D games γραφικώς είναι κάτι βλακώδης. Μακάρι να συνεχίσουν να φτιάχνουν ΠΑΝΤΑ 2D Games. ΜΑΚΑΡΙ. Πάντως για 8-bit και 16-bit RPGs, η λίστα θα ήταν τεράστια. ΤΕΡΑΤΟΔΗΣ.
Εγώ θα πρότεινα μία λίστα για τα Portables της γενιάς, όμως δεν θα πάει και αυτή καθόλου μα καθόλου πίσω από την άποψη τεραστίου. :terror2: Έτσι όπως πάμε το DS θα ξεπεράσει κάθε κονσόλα σε RPG. Go. DS. :burningbe3: Το δε PSP δεν πάει και άσχημα επίσης.

oR4yYRl.gif


#11 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1.604 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 21:55

Απαπα,σιγά μην κάνω τα ίδια για retro κονσόλες και φορητά.Ουσιαστικά μου ζητάς να καθήσω να σου γράψω όλη την συλλογή που διαθέτω.Τα roms για κάποιο λόγο δεν τα έχω στις λίστες μου:frozen:.Εδώ τα CD/DVD είναι 1500+.Έλεος please:fromabove:!!!Όσο για εικόνες να είσαι σίγουρος roricofan ότι πιο πολύ όρεξη θα είχα να βάλω για αυτά του SNES ας πούμε παρά από τις νέες κονσόλες (που τα δες τα χάλια γραφικά από SNES και πάνω:terror2:; ).Όποιος ξενερώνει με την χρυσή εποχή του gaming απλά δεν είναι gamer στα δικά μου βιβλία:wis:.Και τι είναι αυτά που λες για το Lost Odyssey.Βρίζεις που βρίζεις τις "δυτικούρες", τώρα πας και μου ακούς απόψεις δυτικών για ένα ιαπωνικό RPG;Άντε παίξτο και νιώσε να σχηματίσεις σωστή άποψη μόνος σου:chigau:. Btw Ash 8 & 16 bit RPGs είναι περίπου καμια χιλιάδα αν βάλεις όλες τις κονσόλες.Αν βάλεις και 32bit πάμε στα 1500+ και με τα 64/128 στις 2500+.Αν βάλεις και το PC απλά ξέχνα το.Μπορεί και 10000+:oo:.


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#12 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1.005 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Αύγουστος 2008 - 22:12

Όποιος ξενερώνει με την χρυσή εποχή του gaming απλά δεν είναι gamer στα δικά μου βιβλία:wis:


Εντάξει, αυτά είναι σχετικά.
Για εμένα η παραγωγή των Video Games είναι καλύτερη την παρούσα μέρα. Εν μέρει επειδή μαζί με τα καινούργια υπάρχουν και τα παλιά, μα κυρίως διότι τώρα υπάρχει επιλογή δημιουργίας παιχνιδιών Retro και Modern. Και ας μην ξεχνάμε ότι είναι εξ' ίσου άτοπο και ηλίθιο είναι κάποιος να θεωρήσει τα 8-bit και 16-bit Generation άσχημα, με το να πει ότι τα νέα παιχνίδια είναι άσχημα. Κατ' εμέ απλώς αποτελούν ξεχωριστές εμπειρίες, και χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα παραδείγματα Retro inspired παιχνιδιών! :Blissfull:

Πάντως συμφωνώ ότι είναι περίεργο κάποιος να θεωρήσει τα 90's άσχημα.

oR4yYRl.gif


#13 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Αύγουστος 2008 - 00:48

Πωρωση..... :nod:

και επονται πανελληνιες γαμωτο.....

Παρατηρουνται ομως δυο τασεις που δεν μαρεσουν καθολου.......

1)Το "μοιρασμα" τιτλων Microsoft-Sony κανει και παλι την εμφανιση του......η sony εχει χασει τις αποκλειστικες στα πιο σημαντικα της franchises......μονο το mgs εμεινε δηλαδη.Ως κατοχος 360 με συμφερει απο τη μια.....απο την αλλη παλι ειναι καπως......πολυ εμποριο να πουμε.....

2)Μα καλα για ποσο ακομα θα συνεχιζεται αυτη η ^%$^%$ ταση.......εχουν ακομα την εντυπωση οι ιαπωνες οτι δεν υπαρχει αγοραστικο κοινο στη δυση και κρατανε το καλο πραμα για τον εαυτο τους.Δηλαδη τι ζηταω ο ανθρωπος.....ουτε αποτυχημενα dubbing oυτε τπτ.....μια μεταφρασουλα μονο....αντε πες με τα patches βρισκεις μεταφρασμενα παλια θαμενα j-rpgs που δεν ηρθαν ποτε ευρωπη........αλλα τωρα τι γινεται..... :bahhh: αντε να δουμε.....
Δημοσιευμένη  εικόνα


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#14 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 Δημοσιεύσεις:
  • Locationplateia eleytherias

Καταχωρήθηκε 31 Αύγουστος 2008 - 01:08

Για κάτσε, το Lost Odyssey από αυτά που ξέρω είναι μια πατάτα.

εγω "απο αυτα που ξερω" το Eternal Sonata ειναι πατατα.:try:
αν βασιζεσαι τοσο πολυ σε οτι τι λεει ενα site, το metacritic εβαλε στο Eternal Sonata 79 και στο Lost Odyssey 78.
αν ενα rpg "υποδειγμα" ειναι ανωτερο απο ενα αλλο κατα 1% τοτε το αλλο ειναι πατατα?
για κατσε να παιξεις το Lost Odyssey και μετα πες πως ειναι πατατα.

#15 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1.604 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Αύγουστος 2008 - 12:48

"Aπό αυτά που ξέρω εγώ" κανένα δεν είναι πατάτα:hahaha:.

Update:

Ninety-Nine Nights (Xbox 360)
Angel Love Online (PS3)
Tears to Tiara: Kakan no Daichi (PS3)
X Edge (PS3)
Dokapon Kingdom (Wii)
Harukanaru Toki no Naka de 4 (Wii)
Lost in Blue: Shipwrecked! (Wii)
Monster Hunter 3 (Wii)
Soul Eater: Monotone Princess (Wii)
Sugoro Chronicle: Hidarite ni Ken wo Migite ni Saikoro wo (Wii)


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail