Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Γνώμες για αγορές hardware


  • Please log in to reply
554 replies to this topic

#16 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2.051 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Σεπτέμβριος 2008 - 12:32

προτασεις για οθονη υπολογιστη κανεις? μεγιστο οριο τα 250-270 ευρα

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#17 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 08 Σεπτέμβριος 2008 - 13:02

Μονόδρομος.

Samsung TFT 22" SM2232BW

Mε διαφορά η καλύτερη οθόνη στο budget σου.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#18 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2.051 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Σεπτέμβριος 2008 - 13:08

ναι και εγω αυτη νσκεφτομουν απλα ηθελα και μια δευτερη( και τριτη...) γνωμη

thanx man

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#19 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Σεπτέμβριος 2008 - 14:42

Εγω θα σου προτεινα επισης αυτην E-SHOP.GR: SAMSUNG SYNCMASTER T200 και αυτην E-SHOP.GR: LG 20" LCD L207WT-PF BLACK .
Ναι,το ξερω οτι ειναι 20" και οχι 22" αλλα οταν χρησιμοποιεις την οθονη μπροστα σου σε κοντινη αποσταση (στο γραφειο σου πχ.) και η οθονη ειναι πανω απο 20" αρχιζεις και χανεις τις γωνιες της οθονης οταν παρακολουθεις κατι γιατι βγαινουν εξω απο το ορατο πλαισιο των ματιων σου. Και οι δυο οθονες που σου προτεινω ειναι εξαιρετικης ποιοτητας και βεβαια σαν πιο φτηνες απο 250 Ευρω θα σου αφησουν και ρεστα (μην ξεχνας οτι με 59 Ευρω παιρνεις και 640 GB σκληρο δισκο)

:tensai: :kill4u: :riiight:
Δημοσιευμένη  εικόνα
Courtesy of Kenny!

#20 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 08 Σεπτέμβριος 2008 - 20:52

Αλλά ρε Δήμο, έχουν dot pitch μικρότερο και από 17αρας στην native...μην στραβωθεί το παιδί...γενικά μιλώντας, η μοναδική σωστή ανάλυση για 1680x1050 είναι οι 22'' λόγω του κανονικού pixel sizing τους...

Επίσης, δεν έχει λόγο να βάλει την οθόνη στα 20εκατοστά από τα μάτια του. Στα περισσότερα γραφεία έχεις headway για να είσαι σε απόσταση ενός μέτρου.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#21 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Σεπτέμβριος 2008 - 22:21

dot pitch μικρότερο και από 17αρας στην native...μην στραβωθεί το παιδί


Το κανεις και ακουγεται λες και το pixel της 20"αρας εχει μεγεθος ελεφαντα! :hahaha:
Εξηγησα ηδη τους λογους για τους οποιους προτεινα τις οθονες...

Στα περισσότερα γραφεία έχεις headway για να είσαι σε απόσταση ενός μέτρου.


Το δικο μου δεν εχει. Ουτε το δικο σου. Αν δεν εχει ουτε το δικο του, να μην ξερει οτι υπαρχει προβλημα θεασης? Προσωπικα δεν θα μου αρεσε να φευγω μισο μετρο πισω απο το γραφειο μου για να δω ολοκληρη την οθονη...:bahhh:
Δημοσιευμένη  εικόνα
Courtesy of Kenny!

#22 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 08 Σεπτέμβριος 2008 - 22:52

Μα ναι, δεν του είπα να την βάλει ντε και καλά στο metro..αλλιώς θα βλέπει τα μισά.... 50εκ είναι μια χαρά. Στο γραφείο μου η απόσταση είναι 80εκ για 22αρα, και σκύβω κιόλας..XD

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τις 20αρες είναι όπως είπα το dot pitch. Έχω μια τέτοια στην δουλειά, από το παράθυρο πρέπει να την πετάξω. Τα γράμματα είναι ΠΟΛΥ μικρά, τουλ για τα γούστα μου. Το γεγονός επίσης πως μπορώ να τα ανεβάσω μέσω windows ή ρίχνοντας την ανάλυση δεν λέει κάτι, μιας και πέφτει η ποιότητα (ακόμα και με cleartype ενεργοποιημένο). Δεν μπορείς να δουλέψεις έτσι, ειδικά σε office περιβάλλον (excel // oracle). Μπορεί να έπεσα βέβαια πάνω στην συγκεκριμένη dell (φυσικά, για anime κτλ δεν το συζητάω καν). Απλά πιστεύω μιας και δουλεύω και τις 2 διαστάσεις πως 22'' με 20'' είναι απλά Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. :wooi2:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#23 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Σεπτέμβριος 2008 - 23:07

Οταν περασει το παιδι απο κανενα Πλαισιο, ας τις δει αναμμενες να δει τι τον βολευει. Προτασεις καναμε, επιχειρηματα παραθεσαμε, αλλα απο την συγκεκριμενη πιτα αλλος σκοπευει να φαει...

:Blissfull: :drink: :wis:
Δημοσιευμένη  εικόνα
Courtesy of Kenny!

#24 pointman-aka-thenewguy

pointman-aka-thenewguy

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 62 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Σεπτέμβριος 2008 - 00:03

.....................

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από pointman-aka-thenewguy: 10 Δεκέμβριος 2008 - 23:58


#25 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 09 Σεπτέμβριος 2008 - 00:35

Clamp, εννοείται man, γνώμες δίνουμε για να βοηθήσουμε το παλικάρι...

Πόσα λεφτά δίνεις, τι οθόνη έχεις, τι CPU και μνήμη, παίζεις παιχνίδια?...κτλ κτλ

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#26 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Σεπτέμβριος 2008 - 00:43

Αυτα που γυρεψε ο Δαντης απο πανω θα βοηθουσαν. Pointman, σαν πρωτη απαντηση κοιτα αυτην ΥπολογιστΞ*Ο‚ & Αναβάθμιση : Hardware : Ξ�Ξ¬Ο�τες Ξ“Ο�αφικΟ�Ξ½ : TwinTech 9800 GT SVGA (PCI-Express, DDR3, 512MB) - Plaisio Computers και αυτην ΥπολογιστΞ*Ο‚ & Αναβάθμιση : Hardware : Ξ�Ξ¬Ο�τες Ξ“Ο�αφικΟ�Ξ½ : EVGA 9800 GTX+ SVGA (PCI-Expess, DDR3, 512MB) - Plaisio Computers . Δεν βλεπω καποιο λογο να πας στην σειρα 8000 εκτος και αν κοιτουσες για 9600 μια και το GPU της ηταν υποβαθμισμενη εκδοση του 8800.

Επισης, αν δεν εχεις καποιο πιο αντικειμενικο επιχειρημα απο φημες/γνωμες φιλων μην αποκλειεις τις ATI! Η σειρα των 4850/4870 ειναι πολυ καλες και πολυ "τιμιες" καρτες σε αυτα που προσφερουν σε σχεση με τα λεφτα που κοστιζουν...

:chigau:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από clampman17: 09 Σεπτέμβριος 2008 - 08:07

Δημοσιευμένη  εικόνα
Courtesy of Kenny!

#27 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2.051 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Σεπτέμβριος 2008 - 07:55

guys relax
δεν θα κανω αναβαθμιση το πισι ακομα, καλα κραταει
η προηγουμενη καρτα γραφικων που ειχα ηταν ATI και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. τωρα εχω την Gforce 7600NGXS. πλαια πλεον, αλλα κανω υπομονη, σε 1-1.5 χρονο θα κανω full upgrade :hehehe:

ευχαριστω για τις πληροφοριες για τις οθονες. νομιζω η καλυτερη συμβουλη ηταν " πανε στο πλαισιο και δες τι σε βολευει καλυτερα"
αυτο ειναι το κακο με το e-shop δνε μπορεις να εχεις αποψη παρα μονο αφου ερθει σπιτι σου το προιον

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#28 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2.983 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Σεπτέμβριος 2008 - 16:56

Ευχαριστω Digitaltracker και Dante80 για τις προτασεις περι μοντεμ. Dante επειδη με βλεπω να καταληγω στο δικο σου, εχεις κατεβασει ποτε torrents πχ με 1000 sources χωρις προβλημα;



Επομενη ερωτηση παιδες, χαλασε το Lite-On DVD-Rom μου και θελω να παρω καινουριο. Εκτος απο Pioneer που εχω ηδη, τι μαρκα αντιγραφικο προτεινετε να παρω που να ειναι καλο οχι τοσο στο να αντιγραφει οσο στο να διαβαζει DVD (κοινως να βγαζει οσο λιγοτερα crc γινεται)?
Δημοσιευμένη  εικόνα

#29 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 09 Σεπτέμβριος 2008 - 21:54

Adventurer ρίξε μια ματιά σε αυτό:

Samsung SH-S223F/BEBE Black DVDRW +/- (Dual Layer ReWriter, Sata 22X) Bulk

Ως τώρα καλά πάει σε μένα...


Για το θέμα router,
1000 sources δεν βάζεις ποτέ, για καθαρά αντικειμενικούς λόγους. Αλλά όλα τα σύγχρονα routers over ethernet (μακριά από USB) θα σε καλύψουν στα torrents.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#30 Skyhigh

Skyhigh

    In need of vacation...

  • Members
  • 99 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Σεπτέμβριος 2008 - 22:13

Καιρός να ταΐσουμε και τα Hobby μας...
Λοιπόν:
Έχει δοκιμάσει κανείς τους Green δίσκους της WD? Κάτι σαν αυτό ας πούμε : E-SHOP.GR: WESTERN DIGITAL 500GB WD5000AACS CAVIAR GP SATA2 ή μικρότερος
Τον θέλω για HTPC και οι απαιτήσεις είναι απλές: SATA, αθόρυβος, κρύος και με χαμηλή κατανάλωση... οι επιδόσεις είναι απλά αδιάφορες...

Ακούω και προτάσεις για SATA DVR-RW, το NEC πέθανε 3 μήνες μετά την εγγύησή του (μάλλον από το καθισιό). Κάτι εκτός του Samsung του Dante ;