Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Revolutionary Girl Utena


  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#76 Gasai_Yuno

Gasai_Yuno

    Starting...

  • Members
  • 22 posts

Posted 07 March 2015 - 02:37

Μόλις τελείωσα την θέαση της σειράς. Στην κυριολεξία πριν κανα τέταρτο είδα και το τελευταίο επισόδειο... Μου αρέσει αρκετά το Yuri Kuma Arashi (και το yuri σαν genre) και αποφάσισα να ψάξω λίγο τον κύριο Kunihiko Ikuhara.

Μπορώ να πω με απόλυτη ειλικρίνια πως δεν έχω ξαναδεί κάτι τόσο όμορφο και δεν έχω ξαναεπηρεαστεί τόσο πολύ από τίποτα με αυτόν τον τρόπο.

Λυπάμαι πραγματικά που δεν το είδα σε νεαρότερη ηλικία... Αν και τόσο παλιό είναι ένα υπέροχο διαχρονικότατο διαμαντάκι για μένα.   

Πάω να δω την ταινία και να πεθάνω στο προαναφερθέν forum ... μάλλον όχι απαραίτητα με αυτήν την σειρά :P



#77 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 07 March 2015 - 02:53

:o Κάποιος bumpάρε το topic, ντρεπόμουν να το κάνω τόσο καιρό.

 

Τη σειρά την είδα στο τέλος του καλοκαιριού, ήταν ένα άνθος τελειότητας που αντανακλούσε το φως του φεγγαριού στον νυχτερινό ουρανό.

 

Νομίζω ότι καλύτερο έχω δει!

 

Θα έγραφα περισσότερα αν δεν είχα να παραδώσω εργασία αύριο, θα επανέλθω όμως.


qzMHWHd.png


#78 Gasai_Yuno

Gasai_Yuno

    Starting...

  • Members
  • 22 posts

Posted 07 March 2015 - 04:19

Ντροπή σου που ντρεπόσουνα τόσο καιρό! :P

 

Τη σειρά την είδα στο τέλος του καλοκαιριού, ήταν ένα άνθος τελειότητας που αντανακλούσε το φως του φεγγαριού στον νυχτερινό ουρανό.

 Δεν θα μπορούσα να την περιγράψω καλύτερα πιστεύω.

 

Θα έγραφα και εγώ περισσότερα , αλλά μόλις είδα και την ταινία και πρέπει να μαζέψω τα μυαλά μου απ' το πάτωμα :P 
Καλη επιτυχία σε ,ότι αφορά την εργασία σου!



#79 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 March 2016 - 23:22

χαχα! τι ΟΡ είναι αυτό για το παιχνίδι του Sega Saturn; Σκάω!

 

Και όμως αυτό αντιπροσωπεύει καλύτερα τη σειρά!

 

Youtube Video



#80 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 March 2016 - 11:00

Kάθε φορά που το βλέπω τα εγκεφαλικά μου κύτταρα αυτοκτονούν ομαδικά και ζεσταίνεται η καρδούλα μου. 



#81 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 09 May 2018 - 12:09

Έχει βγει manga που να βασίζεται στην ταινία; Γραμμένο από την Chiho Saito; Και είναι μεταγενέστερο του manga της Utena που γράφτηκε -νομίζω- στα 90's; Έχω δει την σειρά και τη ταινία. Δεν έχω διαβάσει κανένα manga, οπότε δεν έχω εικόνα.


Posted Image

#82 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 05 August 2019 - 12:37

Πραγματικά μερικές φορές ρε παιδάκι μου λες ότι θα δεις κάτι και μερά, ΜΠΟΥΜ, δεκαπέντε χρόνια έχουν περάσει.

Γιατί δεν το είχα δει τόσο καιρό και είδα άλλες κι άλλες αηδίες κάνεις δεν θα μάθει.

 

Πλέον έχοντας δει σειρά και ταινία, πραγματικά μιλάμε για τον OG daddy τον Bakemonogatari, Zetsuno Sensei, some Gainax stuff και γενικά πάαααρα πολλών σειρών.

Από περιεχόμενο, δεν λέω πολύ καλό και φαίνεται ότι ο σκηνοθέτης δεν πέρασε και τόσο καλά στην TOEI κάνοντας το Sailormoon.

Παράπονο μου ότι η επανάληψη των σκηνών πάει αβέρτα κι από ένα σημείο η φάση του είναι λίγο villain of the week.

Γενικά ωραίοι χαρακτήρες, Η ΑΝΤΗΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΜΑΛΑΜΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΙΜΕ, που νταξ στα τελειώματα σώζεται κάπως μιας και που σπάει σαν άτομο.

Τώρα η υπόθεση πιστεύω απλά υπάρχει, δεν βγάζει κάποιο νόημα αλλά είναι εκεί για να δώσει πάτημα στην ας πούμε ανάπτυξη των χαρακτήρων.

 

Επειδή στα προηγούμενα post έγινε αναφορά στα αστεία επεισόδια, να πω ότι είναι από τα αγαπημένα μου. Χρειάζονταν για να χαλαρώνει λίγο ο θεατής.

 

Αυτά για την σειρά.

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.

ΜΑ ΤΙ ΤΑΙΝΙΑ ΟΜΩΣ.

 

Νταξ το μεγαλύτερο κομμάτι είναι ένα γρήγορο reimagination της σειρά, με glorious cinema movie animation.

Χρειάζεται να χεις δει την σειρά και να χεις πιει μερικές μπύρες γιατί οι εικόνες που περνάνε από μπροστά σου είναι άκρως ... ερμ καλλιτεχνικές.

Και εκεί που είσαι και λες μα τι βλέπω, ENTER THE SECOND HALF ή μάλλον το τελείωμα της ταινίας.

Full ντρόγκες, σκηνές που θα έβλεπε κανείς σε random ova της Gainax/Studio4c/Trigger/Madhouse. Στην ουσία βλέπουμε τι οδήγησε κάποτε στο redline.

Επιγραμματικά έχει να κάνει με αγώνες μεταξύ οχημάτων, ποιος θα το περίμενε, σε alternative shojo anime αγώνες δρόμου με τις δύο πρωταγωνίστριες.

 

Τεσπα δείτε τι σειρά, milestone που λένε και στο χωριό για τα anime της τελευταίας εικοσαετίας και μετά "χαλαρώστε" με την ταινία!


rsrGbGx.gif

#83 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 07 August 2019 - 11:11

Κάλιο αργά παρά ποτέ! :lovulovu:

Από σειρά σε ταινία, το anime σπάει το κατεστημένο σε όλα τα επίπεδα τελειώνοντας με αυτό της συμβατικής big budget anime αφήγησης.

Revolutionary indeed, must watch! 



#84 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 09 August 2019 - 01:01

https://brickme.tumblr.com/post/151041378563/that-one-time-saito-chiho-said-utena-is-basically

That one time Saito Chiho said Utena is basically Kaze to ki no uta

In that new Takemiya Keiko fanbook, Saito Chiho said that when she read Kaze to ki no uta, she realized that Revolutionary Girl Utena was basically entirely based on it, just repackaged for the afternoon anime audience.

A boarding school closed off from the rest of the world.
A person who gets cruelly passed around among the powerful elite of the school – and secretly seems to enjoy this on some level.
Another person coming in from the outside to break this status quo and “save” the victim.
But was this “saving” what the victim wanted, or asked for, or needed?

My mind: blown.

She also says that the predominately male anime staff hired her on as an artist because they were afraid they’d otherwise end up making a parody of shojo manga, which wasn’t their intention