Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Revolutionary Girl Utena


  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#31 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2012 - 16:30

και φυσικά οι μουσική με τους ανυπέρβλητους στίχους...

Spoiler:




Eμπειρικο δεν εχεις διαβασει;

#32 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Φεβρουάριος 2012 - 18:54

Στα δικά μου, απαίδευτα με την ποίηση γενικότερα(πόσω μάλλον δε με τον Εμπειρίκο, έργα του οποίου δεν αναγνωρίζει εύκολα η ισχνή μου μνήμη*) μάτια οι στίχοι στα τραγούδια, που παίζουν κατά τη διάρκεια των μονο(και_διπλό_ενίοτε)μαχιών της Utena, φαίνονται σχεδόν... τυχαίοι. Είναι λεκτικά(μα και μουσικά) δομημένοι κατά τέτοιον τρόπο ώστε να έχουν αντίκτυπο περισσότερο συναισθηματικό/αισθητικό παρά λογικό. Οι μάχες εν γένει στο RGU δεν ακολουθούν μιαν λογική, αληθοφανή νόρμα στοχεύοντας κατά τη γνώμη μου σε ενδοσκόπηση χαρακτήρων και έκφραση ιδεών και συμβόλων των δημιουργών. Εν ολίγοις απόλαυσα πολύ την όποια μουσική υπόκρουση των ξιφασκιών στη σειρά. Πράγματι αυτό συνέβη.

*ίσως έχω συναντήσει ποίηση του Α. Εμπειρίκου στο σχολείο...
Δημοσιευμένη  εικόνα

#33 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 07 Μάρτιος 2012 - 21:11

Αναφέρω ακόμη ότι αγαπημένος χαρακτήρας ανάμεσα στο φοβερό cast είναι η Jury με τα σούπερ μαλλιά και το μελαγχολικό πρόσωπο. Ωραίο στυλ, διεκδικεί επάξια θέση σε μια fantasy εκδοχή του The L Word.

Αυτά για την ώρα. Θαρρώ η ταινία αποτελεί συνδετικό κρίκο στο όλο σύμπαν της Utena οπότε δεν απαιτεί ξεχωριστό thread... ε; :P


Αγαπάμε Juri όσο λίγους χαρακτήρες εκεί μέσα. Για την ακρίβεια, μαζί με την Utena και την Wakaba (by far my favorite yuri fantasy) ανήκει στους καλύτερους της σειράς.

Όσο για την ταινία, προφανώς και αξίζει δικό της θέμα και παλιότερα είχα ξεκινήσει να το γράφω, αλλά δεν έχω προλάβει ακόμη να το τελειώσω. Προσωπικά πιστεύω πως το ίδιο ισχύει και με τα δυο manga (τη σειρά και το manga της ταινίας) που αποτελούν ξεχωριστές ιστορίες και τα θεωρώ καλύτερα δομημένα και πιο ξεκάθαρα από τις animated εκδοχές.

Σύγκριση με το Mawaru Penguindrum δεν παίζει. Οι δυο σειρές εξελείχθηκαν εντελώς διαφορετικά και τουλάχιστον στα δικά μου μάτια η Utena είχε τη συνοχή η οποία έλειπε πικρά από το Mawaru.

Α και επειδή αυτό το καιρό το λιώνω το sountrack, πάμε και το καλύτερο του κομμάτι

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=F9sJxMoaR0s[/youtube]
Δημοσιευμένη  εικόνα

#34 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Μάρτιος 2012 - 21:22

Αν έβλεπε κανείς και την Utena οngoing πιθανόν να έλεγε ακριβώς τα ίδια πράγματα. Οι διαφορές στο ύφος ανά επεισόδιο ήταν τεράστιες ώρες ώρες.

Πιστεύω ότι καμία από τις δύο σειρές δεν είναι για να βλέπεται επεισόδιο επεισόδιο.

#35 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 07 Μάρτιος 2012 - 21:28

Μόλις έχω το χρόνο σκοπεύω να τις δω μαζί ώστε να δω κατά πόσο ισχύει αυτό που γράφεις. Πιστεύω όμως πως υπάρχουν χαρακτηριστικά που έδεναν το ένα επισόδειο του RGU με το άλλο (π.χ. τα συνεχή flashbacks, οι σκηνές μάχης, το Absolute Destiny Apocalypse, κτλ.). Θυμάσε τίποτα αντίστοιχο στο Mawaru Penguindrum;
Δημοσιευμένη  εικόνα

#36 klasobaniera

klasobaniera

    .........................

  • Members
  • 156 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Μάρτιος 2012 - 21:31

εφοσων προτεινει η iristella εγω θα το δω οτι εχει προτυνει μεχρι στιγμης ηταν πορωση,παντρεγουμε

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από klasobaniera: 07 Μάρτιος 2012 - 21:38


#37 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Μάρτιος 2012 - 21:47

Μόλις έχω το χρόνο σκοπεύω να τις δω μαζί ώστε να δω κατά πόσο ισχύει αυτό που γράφεις. Πιστεύω όμως πως υπάρχουν χαρακτηριστικά που έδεναν το ένα επισόδειο του RGU με το άλλο (π.χ. τα συνεχή flashbacks, οι σκηνές μάχης, το Absolute Destiny Apocalypse, κτλ.). Θυμάσε τίποτα αντίστοιχο στο Mawaru Penguindrum;

Δεν χρειάζεται να υπάρχουν δομικές ομοιότητες για να υπάρχει θεματική σύνδεση.
Πιστεύω ότι και στις δύο σειρές η θεματική συνέπεια είναι εμφανής, αν και με διαφορετικούς τρόπους. Επίσης θεωρώ ότι αυτή η θεματική συνέπεια είναι ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία που έχουν καθιερώσει το Utena ως κλασική σειρά.

#38 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Μάρτιος 2012 - 21:51

Μόλις έχω το χρόνο σκοπεύω να τις δω μαζί ώστε να δω κατά πόσο ισχύει αυτό που γράφεις. Πιστεύω όμως πως υπάρχουν χαρακτηριστικά που έδεναν το ένα επισόδειο του RGU με το άλλο (π.χ. τα συνεχή flashbacks, οι σκηνές μάχης, το Absolute Destiny Apocalypse, κτλ.). Θυμάσε τίποτα αντίστοιχο στο Mawaru Penguindrum;



Συνεχή flashbacks είχε και το Mawaru. Επίσης έπαιξε πολύ με την προοικονομία ενώνοντας έτσι τα επεισόδια της σειράς αμφίδρομα (από το παρελθόν προς το μέλλον και τούμπαλιν). Το πώς τελειώνει δε είναι σε άμεση αντιστοιχία με το πώς ξεκινά η σειρά, επιτελώντας έτσι έναν πλήρη κύκλο. Δεν θεωρώ ότι η συνοχή καθορίζεται από τις πανομοιότυπες σεκάνς οι οποίες πιστευω ότι στο Utena κατά ένα μεγάλο μέρος οφείλονταν και στην οικονομία πόρων και κακά τα ψέμματα θα μπορούσαν εύκολα να κουράσουν αν δεν ήταν τόσο επιβλητικές. Πιο σημαντική imo είναι η συνοχή στους χαρακτήρες, την ροή της υπόθεσης και τις εξελίξεις και σε αυτά το MpD ήταν πολύ πιο διαδραστικό από την Utena..

Σε αυτόν τον τομέα θα πρέπει να παρατηρήσω ότι το MpD δεν είχε το αντίστοιχο του επεισοδίου 37 της Utena το οποίο είμαι μεν διατεθειμένη να καταπιώ επειδή όλη η υπόλοιπη σειρά είναι super, αλλά σαν επεισόδιο και στην θέση που ήταν το θεωρώ τη μοναδική μελανή της στιγμή.

Για να μην παρεξηγηθω δεν λέω ότι η Utena δεν έχει και αυτή τις δικές της χάρες, μοναδικές σε αυτήν. Το επαναλαμβάνω ότι την σειρά την λατρευω και την θεωρώ σταθμό όχι μόνο στο είδος της αλλά και για τα anime γενικότερα.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από iristella: 07 Μάρτιος 2012 - 21:56


#39 klasobaniera

klasobaniera

    .........................

  • Members
  • 156 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Μάρτιος 2012 - 21:41

ειδα το πρωτο επ τι πιπα ηταν αυτη
Spoiler:


#40 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Μάρτιος 2012 - 21:48

Την πιάνεις λίγο από λάθος βάση τη σειρά. XD Mην παίρνεις την κάθε μάχη τοις μετρητοίς ώς ένα "φυσικό γεγονός".
Spoiler:


Anw keep watching. :)

#41 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάρτιος 2012 - 00:23

Ναι, η σειρά δεν ποντάρει στις μάχες με τρόπο ελκυστικό=πορωτικό, αλλά κινείται πιο συμβολικά και φέρει παράλληλα σημασία για τους χαρακτήρες η έκβαση της. Διακυβεύονται πράγματά από το αποτέλεσμα των μαχών και βλέπουμε να συγκρούεται η κοσμοθεωρία χαρακτήρων. Η Utena έχει και το δικό της αίσθημα δικαίου οπότε θέλει να τσακίζει τον αντίπαλο, κάτι που...

Spoiler:


Γενικά η σειρά δεν στέκει λογικά. Αλλά δεν θέλει να το κάνει... έχει βέβαια τους νόμους της και καλό φυσικά είναι να μην ξεφεύγει ιδιαίτερα από αυτούς. Αλλά έχει συμβολισμούς ~φαινομενικά~ άκυρους, έχει τη δική της αισθητική και δεν μπορεί να αρέσει σε όλους. Ίσως να είναι σημείο αμφιλεγόμενο και ίσως να μην είναι αυτό πλεονέκτημα, ωστόσο ξεχωρίζει. Καλώς-κακώς έχει το χαρακτήρα της. Την καταευχαριστήθηκα και μάλλον θα την ξαναδώ.

Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα

#42 klasobaniera

klasobaniera

    .........................

  • Members
  • 156 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάρτιος 2012 - 01:41

εγω το πρωτο επ ειδα και μ φανηκε καπως ξεκαρφωτω θα παω να καθαρισω για τη φιλη μου λες και αυτη δεν μπορουσε μονη της θα σωσω και την αλλη στην πορεια βεβαια αυτο που με χαλασε περισσοτερο ειναι οτι μου ετεινε στο ψιλοφεμινιστικο σε καπιες φασεις και αρχισε να μου τη δινει σαν ολα τα συγχρονα θεματα που μας εχουν πρηξει τα μπιπ οι γκαιει,οι γυναικες οτι μπορουν και μονες τουσ κλπ δεν με νοιαζουν δεν γουσταρω να μου ρχεται μια και να μου λεει ειμαι πιο γαματη απο σενα επειη ειμαι γυναικα και τοσα χρονια ημουν υπο σαν φυλο κλπ κλπ και τψρα που επαναστατησα ειμαι πολυ γαματη κλπ κλπ κλπ χεστηκα εγω τη σου φταιω μαγκια σου αντε γεια αν τεινει προς τιποτα τετοιο πειτε μου να το διαλοστειλω απο τωρα

#43 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάρτιος 2012 - 02:41

Ναι οκ τότε μάλλον η Utena δεν είναι για σένα καθώς έχει ως theme και την γυναικεία χειραφέτηση. Βέβαια προς τιμήν της δεν μένει μόνο εκεί αλλά παρουσιάζει το θέμα πολύ πιο ολοκληρωμένα και αμφίπλευρα και ασκεί κριτική στα πάντα. Ιn a sence αποδεσμεύει και τα δύο φύλα από τα στερεότυπα τα οποία τα καθορίζουν και τα περιορίζουν όποια και αν είναι αυτά. Δεν είναι μισανδρικό το anime.

Η Utena δεν είναι γαμάτη επειδή είναι γυναίκα απλά. Ειναι γαμάτη γιατί είναι ένας άνθρωπος ο οποίος έχει ιδανικά και αρχές και θάρρος και ζει με βάση αυτά. Eίναι ένας άνθρωπος ο οποίος θα υπερασπιστεί τους φίλους του, και το άδικο όταν το βλέπει δεν το θέλει. Νομίζω αυτές είναι αρετές οι οποίες εκτιμούνται στον καθένα ανεξαρτήτως φύλου.

Τώρα ξέρω γω αν δεν τις μπορείς τέτοιες πρωταγωνίστριες δες κανά Saikano όπου η καλή νοικοκυρά είναι όπλο και κυρά. :P

#44 klasobaniera

klasobaniera

    .........................

  • Members
  • 156 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάρτιος 2012 - 10:23

δεν νομιζω να καταλαβες τι ειπα απλως δεν μ νοιαζει αν η γυναικα ειναι χειραφετημενη η οχι να μην ειναι καμια ηλιθια φεμινιστικη ιδεολογια του στυλ ειμαστε γαματες οι αντρες ειναι για το ποτσου κλπ κλπ

#45 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 09 Μάρτιος 2012 - 14:40

δεν νομιζω να καταλαβες τι ειπα απλως δεν μ νοιαζει αν η γυναικα ειναι χειραφετημενη η οχι να μην ειναι καμια ηλιθια φεμινιστικη ιδεολογια του στυλ ειμαστε γαματες οι αντρες ειναι για το ποτσου κλπ κλπ



η αληθεια ειναι πως για να σου αρεσει η Utena πρεπει να εχεις μια προτιμηση ή εστω ανοχη απεναντι στα shojo ή shonen ai. Οχι μονο λογω του σχεδιου, αλλα και της θεματολογιας.

Ασχετα αν μετα ξεφευγει τελειως απο αυτο το καλουπι και παει σε επιπεδα Evangelion.

θα σε συμβουλευα να εβλεπες πρωτα τη σειρα Versailles no Bara να μπεις στο ζουμι και μετα να δεις τη Utena.

Eγω ειχα δει πρωτα το Evangelion, μετα το ροδο και μετα την Utena και την εκτιμησα περισσοτερο ετσι.

Επαναστατικο κοριτσι ουτ' ένα. Το λεει και η αποδοση στα Ελληνικα.

Η σειρα Penguin Drum δεν εμοιαζε τοσο πολυ στη shojo θεματολογια.