Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 15 August 2008 - 08:02

...

Edited by ATANASHIOSU, 24 January 2009 - 06:12.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#2 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 18 August 2008 - 08:43

συγκεκριμένα για τον Άρη...

την εβδομάδα που ήμουν Θεσσαλονίκη βγήκα με τους άλλους "προπονητές" που γνωρίζω από ένα άλλο φόρουμ.
Η κουβέντα πήγε στον Άρη... και τους λέει ο ΠΑΟΚτσης
"εγώ που είμαι ΠΑΟΚ και θέλω το κακό του Αρη, θα έβαζα μέσα και τους 5 Έλληνες [Νεμπεγλέρας, Βανγκελι, Καράμπελας, Πρίττας, Κουλοχέρης] και θα έβγαζα τους ξένους..."

και το σκέφτονται οι Αρειανοί της παρέας και λένε ότι έχει δίκιο. Ναι είναι ελληνική ομάδα. Αν όμως οι Ελληνες δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με τους ξένους; Τι θα κάνει ο προπονητής; Θα τους βάζει μέσα και ας χάνει; Γιατί πάλι οι Έλληνες φίλαθλοι θα ζητήσουν το κεφάλι του αν δεν τα πάει καλά η ομάδα...

Και εγώ στον ΠΑΟ θέλω τους Έλληνες... όταν όμως ο Βύντρα, ο Τζιώλης, ο Μάντζιος μου βγάζουν τα συκώτια κάθε χρόνο, τότε θα είμαι ψυχικά άρρωστος να τους θέλω στην εντεκάδα... :D

#3 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 18 August 2008 - 13:35

Και θα συμπλήρωνα ότι προσωπικός όταν βλέπω ένα αγώνα οποιουδήποτε αθλήματος προτιμώ να βλέπω καλό ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλει, κτλ. Απο την άλλη, καταλαβαίνω το σκεπτικό του Athanasiou. Αυτή η συζήτηση γίνεται παντού απο ότι έχω καταλάβει. Και στο αμερικάνικο μπάσκετ που παρακουλουθώ γίνεται πολύς λόγος για το αν π.χ. οι ευρωπαίοι που έχουν μπεί μέσα έχουν μειώσει την αξία του αθλήματος. Αλλά, απο τη στιγμή που οι παίκτες προσφέρουν θέαμα (αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε) προσωπικός δεν έχω πρόβλημα να τους βλέπω να παίζουν. Δεν μπορώ να πώ δηλαδή ότι με χαλάει να βλέπω τον Gasol να παίζει εκεί. αν απο την άλλη παίρνουν κάποιο παίκτη και τον εμπιστεύονται περρισσότερο μόνο και μόνο επειδή είναι απο το εξωτερικό, εκεί υπάρχει ένα πρόβλημα.
Posted Image

#4 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 posts

Posted 18 August 2008 - 13:52

Ένα άλλο θέμα είναι ότι πολλοί Ελληνες ποδισφαιριστές είναι τραγικά υπερτιμημένοι.Δε μου βγαίνει από το μυαλό ότι με τα λεφτά που δώσανε ΠΑΟ και ΟΣΦΠ για Χριστοδουλόπουλο και Αβραάμ παίρνανε παίκτες πολύ καλύτερους από αλλές χώρες.Καλό είναι να υποστηρίζουμε την ελληνική αγορά ποδοσφαιριστών,όχι με αυτόν τον τρόπο,αλλά με βελτίωση των ακαδημιών των ομάδων και τη σωστή τους αξιοποίηση.Δυστυχώς δεν έχουμε ούτε τον πλη8υσμό,ούτε την παράδοση στο άθλημα που έχουν χώρες όπως Γερμανία,Γαλλία,Ισπανία,Αγγλια.Έτσι η χρησιμοποίηση ξένων ποδοσφαιριστων είναι λίγο πολύ επιτακτική.

#5 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 18 August 2008 - 17:34

Νομίζω πως η Uefa πέρασε μέτρο, ότι σε 2 χρόνια, οι ομάδες που θα παίζουν Ευρώπη θα πρέπει να χουν τουλάχιστον 5 ή 6 παίκτες της χώρας στην αρχική τους σύνθεση
Posted Image

#6 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 18 August 2008 - 18:37

...

Edited by ATANASHIOSU, 24 January 2009 - 06:12.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#7 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 18 August 2008 - 18:49

Μια απάντηση στα γρήγορα:

-ποιος φίλαθλος ποιάς ομάδας δεν θέλει η ομάδα του να κερδίζει τα πάντα? Το θέσανε το ερώτημα και τα παιδιά, αφού οι έλληνες παίκτες δεν αποδίδουν γιατί να τους βάλεις να παίξουν?

-για το NBA, υσχίει ότι παίζουν κυρίως αμερικάνοι, αλλά απο την άλλη μπορείς να βρείς και πολλούς ξένους, ειδικά σε σχέση με παλιά. Πάρε π.χ. τους Toronto Raptors που ξεκινάνε το βασικό σχήμα με Calderon-Bargnani-Delfino ενώ είχαν και τους Garbajoca - Nesterovic στην ομάδα και τώρα παίζει ο σλοβένος Brezzec. Υπάρχουν αντιδράσεις προς την ομάδα για αυτό το λόγο, αν και προσωπικός, πιστεύω ότι αν τα αποτελέσματα ήταν καλύτερα για το σύλλογο, αυτές οι αντιδράσεις θα μειώνονταν κατά πολύ, οπότε επιστρέφουμε σε αυτό που είχα πεί αρχικά

Αλλά, απο τη στιγμή που οι παίκτες προσφέρουν θέαμα (αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε) προσωπικός δεν έχω πρόβλημα να τους βλέπω να παίζουν. Δεν μπορώ να πώ δηλαδή ότι με χαλάει να βλέπω τον Gasol να παίζει εκεί. αν απο την άλλη παίρνουν κάποιο παίκτη και τον εμπιστεύονται περρισσότερο μόνο και μόνο επειδή είναι απο το εξωτερικό, εκεί υπάρχει ένα πρόβλημα.



Εγώ προσωπικός θα ήθελα να μου δικαιολογήσεις απο που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα:

Αν υπάρχουν μόνο ξένοι, ο αθλητισμός θα γίνει μόνο εμπορεύσιμο προϊόν.



και επίσης, θα 'θελά να μου πείς, εσύ δηλαδή αν ήσουν στη θέση ενός προπονητή, και είχες να επιλέξεις ανάμεσα σε κάποιους ξένους που μπορεί να σου πρόσφεραν κάτι παραπάνω και κάποιους λιγότερο ταλαντούχους ντόπιους (αυτό απο ότι έχω καταλάβει υσχίει στο Άρη που ανέφερες) εσύ τι θα έκανες?
Posted Image

#8 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 19 August 2008 - 07:50

Στην UEFA ισχύει εδώ και κάποια χρόνια ότι στην 25άδα που δηλώνεις για ΤσουΛου ή Ουέφα η ομάδα πρέπει να έχει 4 παίκτες που είναι από τα "σπλάχνα" της ομάδας ή προπονούνται σε αυτήν για κάποια χρόνια πριν τα 17 τους και 8 παίκτες που να είναι από τη χώρα της ομάδας.

πέρσι ήταν 2 + 4 αντίστοιχα.

για περισσότερες λεπτομέρειες αργότερα άμα ανοίξω το FM :D

#9 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 19 August 2008 - 10:43

Να το νέο μέτρο που έλεγα
Fifa support Sepp Blatter's six plus five rule

Τελικά δε μπήκε ακόμα σε ισχύ και φαίνεται δύσκολο να γίνει
Posted Image

#10 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 19 August 2008 - 13:06

...

Edited by ATANASHIOSU, 24 January 2009 - 06:12.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#11 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 August 2008 - 13:54

Προτιμώ η ομάδα μου να χάσει 100-0, αλλά να παίζουν παίκτες οι οποίοι δεν είναι απλά μισθοφόροι.


Μα και με τους έλληνες που βλέπω να παίζουν, κατά κύριο λόγο για μισθοφόρους μιλάμε, αν και η λέξη είναι κάπως λανθασμένη, το επαγγελματίες ταιριάζει πιο πολύ. δε παίζει πια κανείς για τη φανέλα, εκτός απο παίκτες σύμβολα που έτσι και αλλιώς αποτελούν εξαιρέσεις.

Όσο για το θέμα της ιστορίας ενός συλλόγου, νομίζω ότι δε μπορεί να υσχίσει απο τη στιγμή που μεγαλώνει υπερβολικά μια ομάδα. Δηλαδή π.χ. ποιος απο αυτούς που το 2002 χοροπήδαγε πάνω-κάτω για το πρωτάθλημα της ΑΕΚ είχε στο μυαλό του τους μετανάστες της Μικράς Ασίας? Απο ελάχιστους εώς κανένα.

Το κύρος μιας ομάδας φαίνεται από τους παίκτες που βγάζει, όχι από τους παίκτες που αγοράζει.


Εγώ απ' την άλλη πιστεύω ότι το κύρος μιάς ομάδας φένεται απο τις επιτυχίες που έχει ως σύλλογος αλλά και απο τη διάρκεια αυτών των επιτυχιών.

υ.γ. τελικά το τόπικ αναφέρεται στο ζήτημα μόνο για το ποδόσφαιρο ή για τον αθλητισμό γενικά? να ξέρω και εγώ αν μπορώ να συνεχίσω να απαντάω.
Posted Image

#12 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 20 August 2008 - 19:05

...

Edited by ATANASHIOSU, 24 January 2009 - 06:12.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#13 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 26 August 2008 - 22:50

...

Edited by ATANASHIOSU, 24 January 2009 - 06:11.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#14 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 26 August 2008 - 22:54

Χμ, μήπως το επίπεδο λίγο πολύ όλων των ποδοσφαιριστών εκεί είναι έτσι και αλλιώς χαμηλό, οπότε και για αυτό δεν ξεχωρίζει κάποιος? Είναι καλό το ποδόσφαιρο εκεί? απορία, γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι οι 3 ξένοι είναι που το κάνουν ενδιαφέρον?
Posted Image

#15 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 27 August 2008 - 01:07

...

Edited by ATANASHIOSU, 24 January 2009 - 06:11.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.