Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

Saishuu Heiki Kanojo


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 17 April 2006 - 21:56

Μιας και ειμαι και newbie ας δώσω και ένα preview που έχω κάνει για ένα απο τα πιο λατρεμένα μου Anime...



Έλα να καούμε Darling....


_________________________________________________

Saishuu Heiki Kanojo: The Last Love Song on This Little Planet...

_________________________________________________


Posted Image


Το studio GONZO νομίζω πως δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη παρουσίαση...με σειρές όπως το Gankutsuou και το FMP αποτελεί ένα απο τα μεγαλύτερα production studios της χώρας του ανατέλλοντος ηλίου, και σίγουρα ένα απο τα σημαντικότερα....Ένα απο τα πιό γνωστά και καταξιωμένα έργα του, είναι και το παρόν αριστούργημα...


Posted Image


Σε αυτό το Preview μας θα ξεκινήσουμε ανάποδα για λόγους ευχρηστίας των αναγνωστών...έτσι λοιπόν...

ΑΝ...

Ι. Είστε αναίσθητοι.
ΙΙ. Είστε υπερευαίσθητοι.
ΙΙΙ. Πάσχετε απο μανιοκατάθλιψη.
ΙV. Δεν θέλετε να πάσχετε στο μέλλον απο μανιοκατάθλιψη.
V. Κλάψατε όταν είδατε το "Braveheart" ή το "the Titanic".
VI. Είστε αισιόδοξοι
VΙΙ. Είστε απαισιόδοξοι.
VIII. Είστε ερωτευμένοι.
ΙΧ. ΔΕΝ έχετε ερωτευτεί ακόμα.
και Χ. Νομίζετε οτι "La Vie est Belle"


TOTE...

Παρακαλώ όπως σταματήσατε το διάβασμα του παρόντος post σε αυτό το σημείο, και να μην επανέλθετε ΠΟΤΕ...

...

Αφου έφυγαν οι προαναφερόμενοι, παρακαλούνται όσοι απέμειναν να εξοπλιστούν με θάρρος, θράσσος και τουλάχιστον 5τμ χαρτομάνδηλα και να συνεχίζουν το διάβασμα....


Posted Image


My girlfriend, The Ultimate Weapon...


Shuji is your average emotionally stunted high school male living his life as he saw fit. Chise, a girl known for her frailty and inability, has a crush on him. In an effort to change her doormat personality, Chise breaks down and asks him out.

Posted Image


To her surprise, he accepts, albeit reluctantly. Chise and Shuji slowly break down the barriers between them and go through personal journeys of self-discovery.

Posted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image

In the meantime, Chise is recruited by the military to become the Ultimate Weapon, an experimental tool of destruction intended to aid in the ongoing war. Looks like emotional communication isnΆt the only problem Shuji has.

Posted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image


Then, with no warning, a squadron of bombers from an unknown country destroy the city of Sapporo. All hope is lost when suddenly, the bombers are destroyed by a small red light floating across the sky. At this point, Shuji finds out that the one responsible for eliminating the enemy forces is Chise, who reveals herself as a cyborg engineered for mass-destruction.

Posted Image

A world out of hope. A war out of sanity. An end soon to come. And two lovers, destined to lose everything.
There is nothing more painfull in this life, than the love of the lost brethren...Welcome...to SAIKANO...

Posted Image


Με την υπογραφή του Mitsuko Kase, το SAIKANO του 2002 αποτελεί ένα απο τα καλύτερα αντιπολεμικά έργα που έχω δει ποτέ, και ταυτόχρονα ένα ερωτικό δράμα που με ευκολία ξεριζώνει την καρδιά σου και στην βάζει στο πιάτο για να την απολαύσεις...Σπάνια (αρκετά σπάνια) συναντάω ένα έργο που μπορεί να μου προκαλέσει τόσο δυνατά αισθήματα...τόσο πόνο...
Το SAIKANO το κατάφερε...και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απο αυτόν που ήθελα...


Posted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image


Αν είστε έτοιμοι για το ταξίδι, κοπιάστε..μιά συμβουλή μόνο...αν δεν την παλεύετε τότε δείτε μέχρι και το 10ο επεισόδιο της σειράς και μετά πείστε τον εαυτό σας ότι εκεί τελειώνει το έργο...μην πάτε παραπέρα...
Επίσης χτυπήστε οπωσδήποτε και το καταπληκτικό OVA της σειράς...Another Love Song
...την live action movie...δεν την προτείνω.


Posted Image


I am a monster. I am a demon. I...am Death.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#2 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 17 April 2006 - 22:14

Respect. :anime44:

Και στο σπουδαίο αυτό ανίμε, αλλά και στο εξαιρετικό preview... :fun24:
1

#3 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 08 May 2006 - 13:04

Μας πέθανες Dante-sensei...

καθάρισαν και οι φακοί επαφής από το κλάμα που έριξα :oops:

αλλά χαλάλι σου. Πραγματικά απίστευτο anime. τώρα αν το ξαναδώ είναι άλλο θέμα... :D

#4 xxnioxx

xxnioxx

    Anime Fan

  • Members
  • 141 posts

Posted 08 May 2006 - 21:00

Oreo fenete peste ligo omos ligo poli tin istoria ... :wink:

#5 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 09 May 2006 - 04:40

Αν ξαναδιαβάσεις το πρωτο πόστ...θα δείς αυτό...:wink:


Shuji is your average emotionally stunted high school male living his life as he saw fit. Chise, a girl known for her frailty and inability, has a crush on him. In an effort to change her doormat personality, Chise breaks down and asks him out.
To her surprise, he accepts, albeit reluctantly. Chise and Shuji slowly break down the barriers between them and go through personal journeys of self-discovery.
In the meantime, Chise is recruited by the military to become the Ultimate Weapon, an experimental tool of destruction intended to aid in the ongoing war. Looks like emotional communication isnΆt the only problem Shuji has.
Then, with no warning, a squadron of bombers from an unknown country destroy the city of Sapporo. All hope is lost when suddenly, the bombers are destroyed by a small red light floating across the sky. At this point, Shuji finds out that the one responsible for eliminating the enemy forces is Chise, who reveals herself as a cyborg engineered for mass-destruction.


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#6 Etherios

Etherios

    Anime Fan

  • Members
  • 219 posts

Posted 28 August 2006 - 13:45

Loipon Egw kratithika kai den eklapsa ... me ta bias bebea alla ta katafera.

Thelw na mou peite ti katalabate gia to telos re paidia... ...

ta spoils aleart na barane ... ehhe

#7 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 28 August 2006 - 14:24

Το δα κι εγώ πρόσφατα και μου άρεσε αρκετά... Όχι δεν έκλαψα!!!! Δεν είμαι αναίσθητη, αλλά απλά δεν έκλαψα....
όσο για το τέλος έχω να πω το παρακάτω (όποιος δεν το χει δει καλό θα είναι να μη διαβάσει από εδώ και πέρα)

Spoiler:

Posted Image



#8 Etherios

Etherios

    Anime Fan

  • Members
  • 219 posts

Posted 28 August 2006 - 23:32

Ne ne sinfwnw mazi sou apolyta... to minima eine poli dinato.

Alla...(Προσοχή Spoiler Chrno Crusader :( )

Spoiler:


#9 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 29 August 2006 - 00:12

Βασικά δεν το πρόσεξα πριν... Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! :bye: :clap:
Πρέπει να σε ενημερώσω όμως ότι εδώ και λίγο καιρό πάρθηκε απόφαση από τα μέλη του φόρουμ και εφαρμόστηκε σαν κανόνας όλα τα ποστ να είναι γραμμένα με ελληνικούς χαρακτήρες... :bleh:

Spoiler:

Posted Image



#10 Etherios

Etherios

    Anime Fan

  • Members
  • 219 posts

Posted 29 August 2006 - 00:56

OK Greek Char activation comencing...

:D Αυτό το κατάλαβα αλλά Super weapon Κτλπ... πόσο δύσκολο ήταν να πετάξει? Ετσί δεν θα τελείωνε η επαφή τους...

Τέλος πάντων είναι από τα καλύτερα anime που έχω δεί ως τώρα...


Υ.Γ. Ξέχασα να γράφω ελληνικά :P

#11 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 29 August 2006 - 01:18

Etherios , καλώς ήρθες και από εμένα.

Εκτός από τα ελληνικά που πρέπι να γράφουμε, να σου πω ότι πρέπει να βάλεις Warning και για Chrno Crusafe Spoiler στο ποστ σου (γιατί εμμέσως λες για το τέλος μίας σειράς που δεν συζητιέται σε αυτό το θέμα)

Αυτά, καλή διαμονή :)

E5VV38U.jpg


#12 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 29 August 2006 - 15:18

Επρεπε να ποσταρώ εδώ ;)
Αυτό το anime θα το ξαναδώ σίγουρα. Δηλώνω οπάδος κ τώρα αρχίζω κ το manga το οποίο προσπαθώ να αρχήσω εδώ κ καιρό αλλά δεν με αφήνουν :dry:
Απο εκεί κ πέρα δεν έχω καταλήξει για το μύνημα του τελευταίου επισοδείου... Πρέπει να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου κ για αυτό πρέπει να το ξαναδώ. (Χωρίς να υπερβαλώ καθόλου) Πρέπει να ξανανιώσω το πόνο του Saikano κ έτσι ίσως βελτιώθω κ ως άτομο...
Γενικότερα για τη σειρά, το σωστό κ το λάθος συγχέονται δημιουργώντας μια κατάσταση αδιέξοδου. ¶μα καλοσκεφτείς κάθε επισόδειο βρίσκεις κάτι πολύ θλιβερό όπως έκανα έγω με το επισόδειο στο οποίο ο Shuji κ η Chise έκαναν μια απόπειρα να αποδράσουν. Αυτό όμως (να το πω πολύ απλά ) που μου μάμησε την ψυχολογία ήταν ότι ο Shuji ήταν ότι αυτή θα ήταν η τελευταία τους φορά. Εκεί ένιωσα πλέον ότι χάνεται η ελπίδα..Αλλά αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα στο σύνολο!
Κ τέλος να πω κ κάτι για τον πόλεμο, πραγματικά δύσκολα θα μπορούσε κάποιος να με κάνει να νιώσω κάποιες από τις επιπτώσεις του πολέμου στον άνθρωπο πόσο μάλλον σε ένα ερωτεύμενο άνθρωπο που ο/η σύντροφος του ''πρέπει'' να πολεμήσει...

Dante να σε καλά ρε παλίκαρε που μου γνώρισες αυτό το ανιμε κ btw good review 8)
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#13 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 29 August 2006 - 19:41

Εγώ τώρα άρχισα να το βλέπω και είμαι στο 4ο ep. Μέχρι στιγμής μου άρεσε αρκετά.

#14 Dae-su

Dae-su

    Anime Newbie

  • Members
  • 34 posts

Posted 29 August 2006 - 22:52

το live action τι λεει τωρα τηνκατευαζω ακσιζει?
Posted Image

#15 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 29 August 2006 - 22:59

το live action τι λεει τωρα τηνκατευαζω ακσιζει?


Πέτα το.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.