Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Bounen no Xamdou (Xam'd: Lost Memories)


  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#121 TheChoSenOnE

TheChoSenOnE

    Anime Freak

  • Members
  • 499 posts

Posted 21 March 2010 - 15:50

Παιδια το τελειωσα σημερα και πραγματικα ηταν φοβερο...
:respect:RESPECT:respect:
Posted Image

#122 IronSword

IronSword

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 21 March 2010 - 15:53

Αλήθεια, ξέρουμε αν κανείς συνεργάτης του Miyazaki, ειδικά στο σχέδιο, ευθύνεται γι'αυτό ή είναι απλά αντιγραφή;


μπορεί απλά να τους επιρρέασε η δουλιά του, δίχως αυτό να σημαίνει ότι τον αντιγράφουν αλλά ότι τον θαυμάζουν :)
Posted Image

#123 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 21 March 2010 - 21:29

Φοβερό σχέδιο και απίστευτο και πλούσιο animation που με κόλλησε στη σειρά από την πρώτη στιγμή!
Το σενάριο δεν με ενθουσίασε. Οι χαρακτήρες καλοί ήταν και γενικά η σειρά ήταν αρκετά καλή.
Βέβαια δεν θα την κατατάξω και στα αγαπημένα μου. Θα της έδινα 8,5/10.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#124 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 21 March 2010 - 21:35

μπορεί απλά να τους επιρρέασε η δουλιά του, δίχως αυτό να σημαίνει ότι τον αντιγράφουν αλλά ότι τον θαυμάζουν :)


'Εχεις ένα δίκιο ως προς τον προβληματισμό. Το συγκεκριμένο βρίσκεται στο πολύ λεπτό και θολό όριο μεταξύ αντιγραφής-έμπνευσης. Το ότι τους έχει επηρεάσει η δουλειά του είναι το πλέον σαφές όχι μόνο λόγο Nakiami αλλά και άλλων θεμάτων στην πλοκή όπως προανέφερα. Σε αυτήν την παρατήρηση βασίστηκε η ερώτησή μου, αν δηλαδή δεν είναι μόνο αυτό αλλά επιπλέον υπάρχει και κάποιος συνεργάτης του Miyazaki στους συντελεστές.

#125 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 22 March 2010 - 10:57

Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αλλά ο σκηνοθέτης Masayuki Miyaji έχει πάρει μέρος σε training program των Studio Ghibli και μία από τις πρώτες του δουλειές ήταν assistant director του Miyazaki στο spirited away. Επομένως μπορεί να επηρεάστηκε από τον Miyazaki αρκετά και για αυτό να βλέπουμε κάποιες ομοιότητες...

Πάντως για το τέλος...
Spoiler: ending spoilers

xbJ3b2w.jpeg


#126 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 22 March 2010 - 11:33

Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αλλά ο σκηνοθέτης Masayuki Miyaji έχει πάρει μέρος σε training program των Studio Ghibli και μία από τις πρώτες του δουλειές ήταν assistant director του Miyazaki στο spirited away. Επομένως μπορεί να επηρεάστηκε από τον Miyazaki αρκετά και για αυτό να βλέπουμε κάποιες ομοιότητες...


Αυτή ακριβώς ήταν η απάντηση που περίμενα. :)

Πάντως για το τέλος...

Spoiler: ending spoilers

:mador2:
Spoiler:


#127 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 22 March 2010 - 13:35

Spoiler:


Και τι θα συζητάμε αν δεν είναι φλου το τέλος; No fun...

Posted Image


#128 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 22 March 2010 - 14:42

Και τι θα συζητάμε αν δεν είναι φλου το τέλος; No fun...


Την πλοκή, τα σχέδια, την μουσική, την εξέλιξη, το σενάριο...

Αλλά είπαμε (ας το πω αλλιώς για να μην επαναλαμβάνομαι). Αν ήθελα happy end (or an end for that matter..) θα έβλεπα καμιά αμερικανιά. :canthelp:

#129 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 22 March 2010 - 14:53

Πάντως εμένα ανέκαθεν μου άρεσαν τα open endings... Πιστεύω ότι ο καθένας ερμηνεύει κάποια κατάσταση, ένα έργο τέχνης, το τέλος ενός anime με βάση μια προσωπική αισθητική και δικές του εμπειρίες...Έτσι όσο περισσότεροι συζητάνε κάτι τόσες περισσότερες απόψεις και αισθητικές εμφανίζονται...Μου φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον...

xbJ3b2w.jpeg


#130 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 22 March 2010 - 14:58

Πάντως εμένα ανέκαθεν μου άρεσαν τα open endings... Πιστεύω ότι ο καθένας ερμηνεύει κάποια κατάσταση, ένα έργο τέχνης, το τέλος ενός anime με βάση μια προσωπική αισθητική και δικές του εμπειρίες...Έτσι όσο περισσότεροι συζητάνε κάτι τόσες περισσότερες απόψεις και αισθητικές εμφανίζονται...Μου φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον...


spot on ^^
btw, λέτε να μπορούσε να συνεχιστεί το franchise; Από ανταπόκριση ανά τον κόσμο πώς πήγε;

Posted Image


#131 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 22 March 2010 - 16:11

btw, λέτε να μπορούσε να συνεχιστεί το franchise; Από ανταπόκριση ανά τον κόσμο πώς πήγε;

Πάτος. Για κάποιο περίεργο λόγο, εκτός Ελλάδας οι περισσότεροι το θεωρούν αίσχος.

Ούτε από πωλήσεις πήγε καλά. Αφενός το δυσκοίλιο σύστημα του PSN, αφετέρου οι χαμηλές πωλήσεις των bluray... θα έλεγα ότι marketing-wise, ήταν ένα πείραμα που απέτυχε παταγωδώς. Κρίμα (για το anime, όχι για το PSN).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#132 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 22 March 2010 - 16:32

Wow αυτό που λες τώρα μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί και στα σχόλια του Bakabt και στο animesuki forum η σειρά έχει πάρει πάρα πολύ καλά σχόλια από τους περισσότερους και μάλιστα μεταφέρθηκε και σε manga...

Spoiler: Quiz


Spoiler: answer

xbJ3b2w.jpeg


#133 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 22 March 2010 - 16:33

Αυτό που με ψιλοαπογοήτευσε στο τέλος
Spoiler:


#134 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 05 April 2010 - 11:59

Χθες τελείωσα και εγώ την σειρά αν και αρκετά καλή με κυρία χαρακτηριστικά τα υψηλά production values και τους καλογραμμένους χαρακτήρες προσωπικά δεν μου άρεσε και τόσο κυρίως γιατί στο μεγαλύτερο μέρος της ήμουν μπερδεμένος με διάφορες πτυχές του σεναρίου ενώ λόγω και των βραβείων που πήρε περίμενα πολύ περισσότερα πράγματα.

Βασικά το κύριο πρόβλημα μου ήταν ότι δεν κατάλαβα γιατί γινόταν όλα αυτά(για ποιο λόγω πολεμούσαν North και South?)και ποια ήταν τα ρίσκα κινδύνευε ο κόσμος κάποια χωρά η κάτι άλλο κάτι που ενισχύεται από την έλλειψη main antagonist(ο Hiruken Emperor ήρθε κάπως αργά)αυτό σε συνδυασμό με διάφορα μικρότερα ερωτήματα(γιατί η Haru που δεν είναι Xam’d μπορούσε να δει τον πύργο)με άφησαν μπερδεμένο στο μεγαλύτερο μέρος τις σειράς.

Στην τελική νομίζω ότι η σειρά εστιάζει κυρίως στους χαρακτήρες και το κύριο θέμα της είναι ένα ταξίδι αυτογνωσίας για τους χαρακτήρες αυτό δεν είναι κακό ίσα ίσα άλλα μερικές φόρες αυτό γίνεται σε βάρος του σεναρίου.

Καλύτερο παράδειγμα γι'αυτό αποτελεί η midori
Spoiler:

Στην τελική η σειρά δεν είναι τυπικό Shōnen(κάτι που είναι κάλο)και πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα σειρά παρόλα αυτά εκτός από τους χαρακτήρες δεν πιστεύω ότι έχει την κατάλληλη ανάπτυξη που έπρεπε και χάνει κάπως στην ιστορία.
[SIGPIC]Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#135 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 05 April 2010 - 12:29

Spoiler: