Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Bounen no Xamdou (Xam'd: Lost Memories)


  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1 iLLuv4tar

iLLuv4tar

    Addicted to anime

  • Members
  • 14 posts

Posted 11 August 2008 - 00:41

Ειναι ενα καινουριο anime απο Βones.
Anidb info:
Akiyuki, the main character of the animated series, lives on Sentan Island, a land that has preserved its status as a free and peaceful island in a world consumed by fighting between the Northern and Southern Governments. All of this changes when Akiyuki boards a bus along with a mysterious white-haired girl who transforms his arm with the lost memories and power of Xam'd.

As Xam'd, Akiyuki goes on a rampage and is saved when a foreign girl with red hair named "Nakiami" calms him down, taking him back to her postal vessel. Akiyuki now must gain control of his powers and use them against the Northern Government's latest weapons, known as "Humanforms". Travelling the world on a postal vessel, Akiyuki hopes to return home one day, but until then he befriends other passengers on the boat.

Εχω δει τα 3 πρωτα επισοδεια και μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε.
Πολυ καλο animation, ωραιοι χαρακτηρες και ενδιαφερον σεναριο , αρκετα πρωτοτυπο μπορω να πω. Ακομα η μουσικη τα σπαει .
Προβλεπω να γινετε απο τα καλυτερα ανιμε της σεζον.:congrats:

Ακουω εντυπωσεις/comments

#2 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 11 August 2008 - 00:54

/wants T^T
why it's not on lolipower and/or irc somewhere? D:
/sad ;^;
i don't want torrents~ :cry5:

#3 Raziel666

Raziel666

    Trolling is srs bzns

  • Members
  • 326 posts

Posted 11 August 2008 - 01:17

IRC bots
Waryas' XDCC Bots
(search for xamdou or whatever...)
Brighter Death Now
Posted Image
エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death

Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

#4 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 11 August 2008 - 05:03

Ωραίο ανιμάκι. Φαίνεται αρκετά εξελίξιμο και μπορεί να κάνει την έκπληξη. Αν και στο anidb είναι καταχωρημένο ως seinen, προσωπικά μου φάνηκε πιο κοντά σε shounen προς το παρόν. Μου έφερε στο μυαλό Last Exile (airships, mail services, federations etc.). Νούμερο 1 εντυπωσιακό του στοιχείο το OP του, το οποίο είναι ιδιαίτερα πιασάρικο.
Από releases τσέκαρα 2-3 και προτιμώ [Fabulous]. Σημειωτέον ότι είναι απλά encodes όχι fansubs. (damn those left aligned subs are butt ugly...).

Posted Image


#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 11 August 2008 - 11:01

Μόλις είδα τα 2 πρώτα επεισόδια, και εντάξει, τί άλλο θες, BONES, για να μας τρελάνεις; :P

Πολύ ωραίο, και (δεν το περίμενα) μου άρεσε περισσότερο από το Soul Eater. Αυτό θα έπρεπε να είναι το 10th Anniversary Project τους.

Αλλά επιτρέψτε μου να πω τώρα δύο φωνήεντα στον licensor (Sony).

Θα πρέπει να ζω στις ΗΠΑ ή στον Καναδά (ναι, ελέγχουν IPs), θα πρέπει να έχω PS3, θα πρέπει να πληρώνω $4 ανά επεισόδιο, και θα το έχω μόνο για 24 ώρες;

BITE MY SHINY METAL ASS, Sony. Get fuckin' real. >.>

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 11 August 2008 - 21:10

Ειδα τα πρωτα 3 επεισοδια και θα ελεγα οτι ειναι πολυ καλο και προσεγμενο ανιμε και απο τεχνικης αποψης και απο πλευρας σεναριου. Αυτο ειναι κατι που μπορεις να το περιμενεις απο το Studio Bones, και δεν απογοητευουν!
Μοναδικη μου αντιρρηση? Για να απολαυσω ολα τα καλα του συγκεκριμενου studio ειναι αναγκη να εχει τοσες πολλες ομοιοτητες στους χαρακτηρες και το σεναριο με το Eureka 7?
Δεν μπορουσαν να το διαφοροποιησουν λιγο? Τοσο πολυ copy-paste? Υπαρχει εστω και ενας που εχοντας δει το Eureka 7 δεν θα καταλαβαινε με την μια οτι προκειτε για μια δουλεια απο τους ιδιους ανθρωπους?

Off topic:
Spoiler:

Posted Image
Courtesy of Kenny!

#7 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 16 August 2008 - 23:30

μεχρι τωρα δε με εχει εντυπωσιασει αλλα για καποιο περιεργο λογο εχω κολλησει με αυτη τη σειρα (ειμαι στο 5ο επισοδειο και περιμενω μα ανυπομονησια το 6ο).
ενω δινω περιθωριο σε καθε σειρα 1 επισοδειο (το 1ο συγκεκριμενα) αν ειναι να συνεχισω να τη βλεπω, στο xam'd μαλλον θα δωσω περιθωριο μεχρι το τελευταιο επισοδειο :tensai:.

#8 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 17 August 2008 - 06:00

Είδα το πρώτο επισόδειο και μου φάνηκε καταπληκτικό. Φοβάμαι να συνεχίσω γιατί με το που τελείωσε ήθελα το 8πλάσιο, και τώρα που έχω τα άλλα 4 είναι καλά, αλλά άμα ξεμείνω την έβαψα:hahaha:
Ωραία πάντως που υπάρχει και αυτό, γιατί πέρα από αυτό δεν έβρισκα κανα άλλο ενδιαφέρον στην summer season:drink:

Posted Image


#9 Sanosuke

Sanosuke

    Anime Fan

  • Members
  • 245 posts

Posted 17 August 2008 - 09:22

Παρα πολυ ωραιο,μου θυμιζει eureκa seven τα σχεδια....ωραια μουσικη :burningbe3::congrats:
Posted Image

#10 bujar

bujar

    Anime Fan

  • Members
  • 231 posts

Posted 26 September 2008 - 05:09

Πολυ καλο.Λιγο περιεργο σαν πλοκη,οπως το κοβω δηλαδη ή θα μου αρεσει πολυ ή θα ξενερωσω απιστευτα και θα το κανω χωρις 2η σκεψη

#11 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 26 September 2008 - 11:54

εξαιρετικο sci fi με μπερδεψε λιγο στην αρχη με το ποια ακριβως ειναι η ιδιοτητα του πλοιου, ωραιο σχεδιο - χαρακτηρες και καλο σεναριο it's got them all, αμα δηλαδη βγει το αναθεματισμενο το 10ο επισοδειο xD

#12 donald13

donald13

    living on the dark side..

  • Members
  • 483 posts

Posted 26 September 2008 - 15:55

Εγω έχω δει τα 5 πρώτα και δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Ωραία ατμόσφαιρα, ωραίο σχέδιο αλλα η πλοκή εκτιλίσεται βασανιστικά αργά. Δεν μπορώ να έχω ακόμα ξεκάθαρη άποψη έτσι θα το συνεχίσω και θα επανέλθω.
Posted Image

#13 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 16 October 2008 - 18:52

οσο παει και καλυτερευει, το σεναριο δενει, οι χαρακτηρες ερχονται πιο κοντα...

ep 12 no action, just full emotion ...

Fertilized by solitude, watered by tears of the moon
the night blooming flower shines for eternity..

#14 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 16 October 2008 - 19:00

... too many syllables XD

Posted Image


#15 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 16 October 2008 - 19:28

Είδα το πρώτο, με έψησε, περιμένω να το ολοκληρώσουνε για να το δω :P

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear