Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

what you do first read manga or see the anime?


  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: anime or manga first???? (124 member(s) have cast votes)

anime or manga first????

  1. anime (59 votes [47.58%])

    Percentage of vote: 47.58%

  2. manga (10 votes [8.06%])

    Percentage of vote: 8.06%

  3. εξαρτάται από την περίπτωση (55 votes [44.35%])

    Percentage of vote: 44.35%

Vote Guests cannot vote

#31 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 04 September 2008 - 15:39

Εξαρταται απο την περιπτωση,αλλα συνηθως τεινω προς τα ανιμε:8):

#32 Umi no Ossan

Umi no Ossan

    The last 20th Century Boy

  • Members
  • 503 posts

Posted 04 September 2008 - 15:53

Εξαρταται....Αν το ανιμε ειναι ηδη πολλα επεισοδια κ δεν το εχω ξεκινησει ακομα διαλεγω το μανγκα....Αν επισης το μανγκα εχει πολυ καλο στορυ το προτιμω (αλλα παραλληλα βλεπω κ το ανιμε πχ Ναρουτο κ δεν με ενοχλει το θεμα του σποιλερ,αντιθετως εχω μεγαλυτερη αγωνια !!!) Τωρα αν το αποτελεσμα του ανιμε ειναι παρα πολυ καλο πχ Οne Piece ε τοτε βλεπω το ανιμε !!!!
Humans are weak... but we want to live... even if we're wounded... or tortured... we feel the pain...

#33 neste

neste

    anbu_xousou _ANBU Squad

  • Members
  • 88 posts

Posted 09 September 2008 - 02:37

βασικα αρχιζα να διαβαζω naruto manga οταν περιμενα να βγαλι epsode ..... για αυτο λεο προτα βλεπω το anime μετα διαβαζω τα manga του

Spoiler:


#34 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 09 September 2008 - 08:31

Σχεδόν πάντα πρώτα βλέπω το anime.Τα manga πέρνουν πολύ παραπάνω χρόνο με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σχεδόν ποτέ για την ανάγνωση τους.Παρόλα αυτά έχω διαβάσει και δει αρκετές σειρές και στις δύο μορφές,αν και όταν δεν υπάρχουν διαφορές καταντάει κάπως κουραστικό να βλέπεις τα ίδια πράγματα για δεύτερη φορά:sleepy:.


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#35 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 09 September 2008 - 14:40

εξαρταται .....
βλεπω το anime(naruto,bleach) και οταν τελειωνουν τα επ. αρχιζω να διαβαζω το manga(σε αυτην την περιπτωσει το manga και το anime βρισκονται σε εξεληξη...)

αλλα τωρα τελευταια εχω αρχησει να διαβαζω περισσοτερο manga και μετα να βλεπω το anime...(vampire knight,berserk)

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#36 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 10 September 2008 - 08:10

παντα ανιμε πρωτα

qzMHWHd.png


#37 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 18 September 2008 - 19:03

Βασικα τα αντιπαθω τα μανγκα, οσο time saving και να ειναι γιατι μπλεκομαι με τις απρομαυρες γραμμες και χανω σημαντικα σκηνικα μαχης κλπ.. Ο μονος λογος που τα διαβαζω ειναι απλα για να δω τι θα γινει παρακατω, ουσα ανυπομονη μεχρι το κοκκαλο..

Tsumari, βλεπω πρωτα το ανιμε και μετα διαβαζω και το μανγκα..
Εκτος απο 2 περιπτωσεις(vampire knight:lovulovu:+death note:canthelp:), που μου ειχαν μιλησει για 2 ανιμε (Ιristella did!!:hero:), και για να κρινω αν ειναι καλο η οχι, διαβασα ενα δυο chapters να δω αν μου αρεσουν και επειδη μου αρεσαν(arigatou gozaimashita!:joyful::kakashithumbup:) ξεκινησα κανονικα το ανιμε και οταν το τελειωσα, η γνωστη σειρα, διαβασα και τα μανγκα παρακατω..:hihi2:

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#38 IlPalazzo

IlPalazzo

    Anime Fan

  • Members
  • 147 posts

Posted 18 September 2008 - 21:27

Εγώ σχεδόν πάντα διαβάζω μερικά κεφάλαια manga να δω τι γίνεται...
...και καταλήγω να το διαβάσω ολόκληρο. Άρα, πρώτα διαβάζω το manga.

Μοναδική φορά που μου βγήκε ξινό αυτό ήταν με το NHK ni Yokoso. Στα υπόλοιπα δεν το 'χω μετανοιώσει.

Αν έχυνα ένα δάκρυ για κάθε λεπτομέρεια που χάνεται στη μετάφραση, ο Νώε θα έπρεπε να φτιάξει καινούρια κιβωτό.

 

唯今翻訳...


#39 kelborn3

kelborn3

    Toki

  • Members
  • 2,054 posts

Posted 18 September 2008 - 21:28

ε οπως κατσει δεν εχω καπιο ιδιαιτερο κολλημα^^

Posted Image


#40 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 25 September 2008 - 12:13

Το να διαβάζεις το μάνγκα πρώτα κρύβει έναν μεγάλο κίνδυνο: να ξενερώσεις μετά με τα φίλερ του άνιμε. Επίσης τις περισσότερες φορές το μάνγκα είναι καλύτερο από το άνιμε, οπότε δεν υπάρχει λόγος να δεις το άνιμε μετά.
Ωστόσο δεν ακολουθώ κάποιον κανόνα. Όπως τύχει, αλλά συνήθως ασχολούμαι και με τα δύο



#41 ayaubu

ayaubu

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 25 September 2008 - 12:37

Συμφωνώ με το παραπάνω πόστ... το καλό επίσης με τα μάνγκα είναι οτι μπορείς να τα κουβαλάς παντού μαζί (τρένο, λεωφορείο , αναμονή σε ιατρείο...) ενώ ανιμε βλέπεις με συγκεκριμένες προδιαγραφές...

#42 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 05 December 2008 - 06:27

Μου κανει εντυπωση το χαμηλο ποσοστο αυτων που διαβαζουν πρωτα manga :oo:

Προσωπικα παντα το ανιμε βλεπω, και στη σπανια περιπτωση που θα μου αρεσει παρα πολυ και θα θελω να ξερω τι γινεται στη συνεχεια τοτε μπορει να πιασω το manga.
Posted Image

#43 Gaiseric

Gaiseric

    Anime Fan

  • Members
  • 132 posts

Posted 05 December 2008 - 08:29

Προσωπικα παντα το ανιμε βλεπω, και στη σπανια περιπτωση που θα μου αρεσει παρα πολυ και θα θελω να ξερω τι γινεται στη συνεχεια τοτε μπορει να πιασω το manga.


Παρομοίως, στην περίπτωση που υπάρχει ολοκληρωμένο anime ξεκινώ από αυτό. Άλλωστε έτσι ξεκίνησα να διαβάζω manga: Για να δω τι γίνεται παρακάτω στα Berserk, Hajime no Ippo και Fullmetal Alchemist!

Τώρα τελευταία όμως έχω ξεκινήσει και κάμποσα manga (παλιά και νεότερα, ongoing και μη) τα οποία δεν υπάρχουν σε anime και ούτε προβλέπεται να βγουν σύντομα.

Και γενικά θα συμφωνήσω με άλλους ότι τα anime που βασίζονται σε manga είναι στις περισσότερες περιπτώσεις λιγάκι έως πολύ χειρότερα του πρωτότυπου, με κάποιες εξαιρέσεις. Για παράδειγμα, το anime του Naruto είναι τόσο εντυπωσιακά χειρότερο από το manga που δεν άντεξα παρά να δω 2-3 επεισόδια δειγματοληπτικά, και αυτά ούτε καν ολόκληρα. (Κι αν λάβουμε υπόψη ότι το manga είναι από μόνο του κακό... that says a lot! Αλλά βγαίνουμε off-topic.) Από την άλλη, τα Fullmetal Alchemist και Berserk είναι καλά ως anime, αλλά ακόμα καλύτερα ως manga (είναι βέβαια ιεροσυλία να βάζω στην ίδια πρόταση κάτι απλώς καλό με ένα αριστούργημα). Το Hajime no Ippo -η εξαίρεση που λέγαμε- είναι λίγο καλύτερο ως anime, πιθανότατα επειδή είναι καρέ-καρέ πιστή μεταφορά του manga και η κινούμενη έγχρωμη εικόνα ταιριάζει καλύτερα στη θεματολογία του.

#44 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 08 March 2009 - 03:57

Πρωτα βλεπω το anime και μετα manga αν και σε οσες περιπτωσεις εχω διαβασει πρωτα το manga μετα δν μαρεσαν τα anime.

#45 ssj2sanji

ssj2sanji

    This is suicide season!

  • Members
  • 723 posts

Posted 08 March 2009 - 23:15

λογικα εαν δεν υπαχρει σε ανιμε θα δω το manga.Αλλα σχεδον παντα βλεπω το anime
και κατα την διαρκεια του ανιμε βλεπω λιγο απο το manga και συνγκρεινω