Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

what you do first read manga or see the anime?


  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: anime or manga first???? (124 member(s) have cast votes)

anime or manga first????

  1. anime (59 votes [47.58%])

    Percentage of vote: 47.58%

  2. manga (10 votes [8.06%])

    Percentage of vote: 8.06%

  3. εξαρτάται από την περίπτωση (55 votes [44.35%])

    Percentage of vote: 44.35%

Vote Guests cannot vote

#16 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 31 July 2008 - 16:30

Eξαρταται απο την περιπτωση... Υπαρχουν σειρες anime που τελειωνουν αλλα η ιστορια συνεχιζει στο manga οποτε τελειωνοντας το anime ξεκινω το manga . Αλλα δεν εχω κατι στανταρ
Posted Image

#17 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 03 August 2008 - 00:48

δεν ειμαι και πολυ των manga...
και δεν προτειμω να διαβασω manga σε ενα ongoing anime γιατι βαριεμαι να περιμενω να βγουν τα επισοδεια...

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#18 MaSaKa

MaSaKa

    Anime Freak

  • Members
  • 342 posts

Posted 03 August 2008 - 04:57

Πρωτα βλεπω το ανιμε, και μετα αν το μανγκα εχει διαφορετικη πλοκη ή συνεχιζει το διαβαζω κ αυτο. Μερικες φωρες αν διαβασω ενα μανγκα και μαρεσει θα ψαξω αν υπαρχει και ανιμε.

#19 Millia

Millia

    Dragon Spooker

  • Members
  • 130 posts

Posted 05 August 2008 - 00:26

Εξαρτάται. Συνήθως ξεκινάω κάποιο manga έχοντας δει ή βλέποντας το anime. Κάποιες φορές όμως που σκέφτομαι να δω ένα anime ξεκινάω πρώτα να διαβάζω το manga για να δω αν είναι καλό. Κάποιες άλλες φορές μόλις μάθω για το anime adaptation κάποιου manga που δεν έχω ξανακούσει ρίχνω μια ματιά στα πρώτα chapters για να δω αν είναι καλό ώστε να αρχίσω να βλέπω το anime όταν ξεκινήσει να προβάλλεται. Τέλος υπάρχει και η περίπτωση που έχω ξεκινήσει να διαβάζω ένα manga πολύ πριν βγει το anime, όπως το Black Cat που το ξεκίνησα μερικά χρόνια πριν βγει το anime.
Tasogare yori mo kuraki mono, chi no nagare yori akaki mono
Toki no nagare ni umoreshi idainaru nannji no na ni oite
Ware koko ni yami ni chikawan
Wareraga mae ni tatifusagarishi subete no orokanaru mono ni
Ware to nanji ga chikara mote hitoshiku horobi o ataen koto o
DRAGON SLAVE!!!

#20 Kapou

Kapou

    Alt τίς εί;;

  • Members
  • 33 posts

Posted 12 August 2008 - 13:54

Η δικία μου λογική (I reject common logic and accept my own,είναι το a.k.a μου υπόψην) πάντος λέει anime πρώτα πρός χάριν εντυποσιασμού,κοινός οφθαλμόλουτρο,και μετά το manga μπας και κατάλάβω την ιστορία!!
¨Ω'ναί και εγώ ειμαι ένας ελεεινός υπόδουλος της κινούμενης εικόνας σνίφ σνίφ

Posted Image
Spoiler:

#21 jimmare

jimmare

    Anime Freak

  • Members
  • 339 posts

Posted 12 August 2008 - 14:04

εξαρτάται από την περίπτωση...Βασικα,ειναι αναλογως τον καθενα.Δλδ ας πουμε,εγω προτιμω πιο πολυ το anime επειδη εχει κινηση και ηχο(ειναι σαν κινουμενα σχεδια).Επισης το manga,8α το αρχιζε καποιος πρωτα μονο και μονο επειδη το manga ειναι μπροστα...

Υ.Γ.Μερικες φορες υπαρχουν και σπανιες περιπτωσεις,που καποιος εχει αργη ταχυτητα(παρα πολυ αργη)και προτιμαει το manga επειδη εχει πιο λιγα MB και κατεβαινει πιο γρηγορα

Posted Image

#22 Kapou

Kapou

    Alt τίς εί;;

  • Members
  • 33 posts

Posted 12 August 2008 - 14:27

Σωστό το Υ.Γ. σου jimmare και εγώ ειχα φάει τα νιάτα μου με την κωλο56ρα
Posted Image
Spoiler:

#23 Shikamaru

Shikamaru

    So Troublesome

  • Members
  • 912 posts

Posted 12 August 2008 - 14:38

anime πρωτα επειδη πρωτα να καταλαβεις τι παιζει και μετα να προχωρησεις με το manga
Posted Image
Posted Image

#24 Asarkos

Asarkos

    Starting...

  • Members
  • 22 posts

Posted 15 August 2008 - 02:22

Prwta to anime kai meta to manga alla panta prospa8w na diavasw ola ta manga apo ta anime pou vlepw!
Whatever Can Go Wrong, Will Go Wrong!

Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#25 MewMew

MewMew

    Death 'n' Rebirth

  • Members
  • 71 posts

Posted 02 September 2008 - 08:55

χμμμμ πολύ καλό thread αν και (κατα την άποψη μου) βλέπω πως πολύ έχουν "ψιλοκαεί" στον υπολογιστή.. Τα manga είναι μεν ακριβά, αλλά νε το ρυθμό που βγαίνουν μπορείς άνετα να παρακόλουθήσεις μία ή δύο σειρές.. οπότε δεν θεωρώ την οικονομική δυνατότητα του καθενός ως παράγοντα...Επιπλέον τα anime μπορούμε να τα παρακολουθήσουμε μόνο στο Η/Υ πράγμα που όχι μόνο σε καθηλώνει στο "χαζοκούτι" αλλα και δεν σου δλινει την δυνατότητα να αναπτύξεις την φαντασία σου (πράγμα που τα manga πετυχαίνουν)...
Για εμένα τώρα όταν άρχισα με την όλη υπόθεση, τα anime με είχαν ξετρελάνει... Έβλεπα συνέχεια και μόλις τελείωνε η μία σειρά κατέβαζα την άλλη.. Έμαθα πως άνοιξε μαγαζί με περιοδικά στο Ηράκλειο και από τότε λίγα τα ανιμε που έχω δει (5cm και Hoshi no Koe μόνο..)... Το θέμα είναι πως πάω, παίρνω το μανγκα και μπορώ να το διαβάσω σε ένα παρκάκι, μετά το μπάσκετ, στο διάλλειμα του σχολείου και όπου αλλού μπορεί να σκεφτεί κανείς... Και όχι μόνο αυτό μετά από κάποιο αριθμό μάνγκα αρχίζει να σου αρέσει περισσότερο καθώς μαθαίνεις να ερμηνεύεις τόσο
τα συναισθήματα των χαρακτήρων όσο και του ίδιου του συγγραφέα.... Όπως και να χει εγώ ψηφίζω μάνγκα και ξερώ ψωμί γιατί υπερτερεί σε πολλά σημεία του ανιμε... Σημειώσατε πως μετά την ολοκλήρωση του ανιμε ίσως δω κάποια επεισόδια από το αντιστοιχο ανιμε για να δω πως έγινε η απόδωση της εικόνας σε βίντεο :frozen:

Αυτά τα λίγα από εμένα και συγγνώμη σε όσους έχουν αντίθετη άποψη..
"Μπορεί να μην είμαι σύ,φωνος με την άποψη σου, αλλά θα πολεμάω με κάθε μέσο για να μπορείς να την εκφράζεις"- ή κάπως έτσι τέλοσπάντων...

#26 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 02 September 2008 - 11:49

Με το που ακούω ότι ένα anime έχει καλή ιστορία, το πρώτο που θα ρωτήσω είναι: manga έχει;

Και τραβάω εκεί. Αν μου αρέσει το manga, δε βρίσκω κανένα λόγο να πάω να δω το anime. Εκτός του ότι είναι μπελαλίδικο να το κατεβάσεις, πιάνει πολύ χώρο, το manga κατά κύρια βάση είναι πιο μπροστά, εξηγεί πιο πολλά...

Θέλω ιστορία, όχι θέαμα.

Posted Image


#27 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 02 September 2008 - 12:10

Εξαρτάται...Κατα βαση μαρεσει να ξεκιναω πρωτα με το μανγκα.Αλλα αν δω ενα καλο ανιμε δεν θα πω οχι γιατι δεν εχω διαβασει το μανγκα.Επισης μετα το ανιμε θα ξεκινήσω το μανγκα ειδικά αν έχει διαφορετικό τελος.

#28 Yu_Kanda

Yu_Kanda

    Live and die by the sword

  • Members
  • 309 posts

Posted 02 September 2008 - 13:32

Εξαρταται απο την περιπτωση μερικα μανγκα τα διαβαζω πρωτα απο internet επειδη εχω ακουσει καλα λογια μετα παω τα αγοραζω και αν μαθω οτι υπαρχει και αντιστοιχη σειρα σε ανιμε την βλεπω κ αυτη.Αλλα ειναι κ αλλες περιπτωσεις που εχω δει πρωτα το ανιμε της σειρας κ επειδη μου αρεσε αγορασα και το μανγκα(τις πιο πολλες φορες προτιμω απο καποιο σημειο κ μετα το μανγκα να μην εχει κιολασ σχεση με το ανιμε για να διαβαζω κ κατι καινουργιο).
Posted Image

#29 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 02 September 2008 - 13:36

Tην έκανα μια φορά τη βλακεία(berserk) δεν την ξανακάνω πρώτα anime ή καθόλου το anime.Μεγάλη αλήθεια της ζωής.Srs bsns.Τα manga τείνουν να είναι πιο uncesored και να δίνεται μεγαλύτερο βάρος στην ιστορία+οτι συνήθως η ιστορία στα manga προχωράει κατα μέσο όρο 3 φορές περισσότερο σε σχέση με το anime,οπότε είναι αρκετά καλύτερο να πάρεις πρώτα μια οπτικοακουστική γεύση και μετά να δώσεις βάρος στην ιστορία.

#30 Hikari-sama

Hikari-sama

    Mukyu !!

  • Members
  • 177 posts

Posted 04 September 2008 - 15:08

Πάντα πρώτο έρχεται το anime. Αν η ιστορία μ' αρέσει, τότε πιάνω και το manga γιατί (συνήθως) τα manga έχουν καλύτερη πλοκή απ' τα αντίστοιχα anime.
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image