Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Disturbed


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 29 July 2008 - 20:26

Δεν πιστευω οτι δεν υπαρχει Thread για αυτο το καταπληκτικο Συγκροτημα!!

[Aποσπασμα Απο Rocking.gr]


"Παρεξηγημένη μπάντα στην Ελλάδα που τα τελευταία χρόνια κέρδισε περισσότερους φίλους κυρίως χάρη στον προηγούμενο δίσκο της. Το "Ten Thousand Fists" ήταν ένας πολύ καλός δίσκος ο οποίος περιείχε 5-6 συνθέσεις / ύμνους που σήκωσαν στις πλάτες τους το μουσικό εγχείρημα του David Draiman και της παρέας του. Το σήμα κατατεθέν της μπάντας είναι το στακάτο, κοφτό παίξιμο που οδηγεί και σε παρερμηνείες. Οι Disturbed δεν είναι επ' ουδενί nu metal, new metal ίσως. Και φυσικά ο χαρισματικός frontman που μετά τα «yeah yeah» του James Hetfield έχει τις πιο αναγνωρίσιμες κραυγές. Μεγάλη υπόθεση...

Δε θέλω να μπω στη διαδικασία σύγκρισης και δε θα το κάνω μεταξύ του "Indestuctible" και της προηγούμενης κυκλοφορίας τους. Δεν είναι δίκαιο και θα χαθεί και η ουσία. Μπορώ όμως να παρατηρήσω κάποιες μικροδιαφορές που είναι ουσιαστικές. Τα τραγούδια είναι δώδεκα και η συνολική διάρκεια μειωμένη κατά εφτά λεπτά. Δύο ολόκληρα τραγούδια, έχει διαφορά. Οι μελωδίες είναι ισόποσα κατανεμημένες και τα κολλητικά ρεφραίν των Disturbed -εξαιρουμένου του "Divide"- εμφανίζονται σε όλα τα υπόλοιπα κομμάτια και όχι στα μισά. Ο David Draiman ακούγεται και είναι περισσότερο στενοχωρημένος / απογοητευμένος παρά θυμωμένος / εξοργισμένος. Αυτό έχει να κάνει με τις προσωπικές του περιπέτειες κι έτσι οι συνθέσεις και η ερμηνεία του είναι πιο σκοτεινές.

Τα στοιχεία εκείνα που μας τους έχουν κάνει αγαπητούς είναι -ευτυχώς- παρόντα κι εδώ: Τα άκρως heavy πορωτικά μέρη, οι μελωδίες, οι μονολεκτικοί τίτλοι και φυσικά το εξώφυλλο. Οι Disturbed συνεχίζουν να ξεχωρίζουν με ευκολία από τις wannabe μπάντες που προσπαθούν να παντρέψουν τον κλασσικό με το σύγχρονο ήχο του metal και σε αντίθεση με αυτές είναι πλέον αποδεκτοί από μεγάλη μερίδα του καθαρόαιμου μεταλλικού κοινού. Προσωπική μου άποψη είναι πως ένα μεγάλο μέρος αυτής της αποδοχής οφείλεται στον κύριο Draiman. Άδικα; Κάθε άλλο. Ένα από τα χαρισματικότερα κι εκφραστικότερα λαρύγγια της γενιάς του, χωρίς το οποίο οι Disturbed θα ήταν μια τελείως διαφορετική μπάντα.

Τελικά είναι το "Indestuctible" ο καλύτερος δίσκος τους; Ο ωριμότερος σίγουρα και θα σας το θέσω ως εξής: Συγκρίνονται οι κορυφές; Ο Πελέ με το Μαραντόνα; Το "Ride The Lightning" με το "Master Of Puppets"; Το πανσπάνιο 7ιντσο που έχω με το αντίστοιχο δικό σας; Το ότι έχω πιει πέντε μπύρες με τον Ozzy ενώ εσείς τέσσερις; Το cheesecake με τον κορμό; Όχι. Μόνο μεμονωμένα στιγμιότυπα και φάσεις, μελωδίες, γουλιές και μπουκιές μπορεί να σου μείνουν χαραγμένα στη μνήμη περισσότερο από κάποια άλλα. Έτσι ακριβώς κι εδώ, οπότε αφήστε τους «ειδικούς» να προχωρήσουν στην ενδελεχή σύγκριση που δε θα οδηγήσει πουθενά κι απολαύστε το δίσκο γιατί πολύ απλά είναι κι αυτός άφθαρτα κορυφαίος."



Εγω εχω τον καινουργιο τους δισκο και Ροκαρει Αγρια!!!!

Top 5 Songs

5.Denial
4.Awaken
3.Stricken
2.Down With The Sickness
1.Intoxication

Ειναι πολυ δυσκολο να διαλεξω μιας και ολα τα κομματια τους τα σπανε αγρια,Μιληστε παρακατω για αυτο το Φαινομενικο Groupaki!

Berserk___Gatsu.jpg


#2 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 29 July 2008 - 20:31

Έχω ακούσει 2-3 τραγούδια τους και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ωραία αν και δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο μιας και όπως είναι γνωστό ακούω μόνο anime ost:burningbe3:

Posted Image


#3 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 posts

Posted 29 July 2008 - 20:34

i love them!!

εγω προχτες ειδα το καινουριο τους pv
love the song
and pv cool thriller suicide whatever cool xD


edit: για το Inside The Fire λεω
συμφωνω με το τοπ
και δεν μπορω να διαλεξω ουτε εγω

και Droppin' Plates και Meaning Of Life
again edit:
και get phycho and i love (cover)land of confusion

δεν ξανα κανω edit δεν μπορω να διαλεξω τοπ τραγουδια too many awesome songs

Edited by iloveL, 29 July 2008 - 20:52.


#4 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 29 July 2008 - 20:48

Oντως Dropping Plates τα εσπαγε αγρια,Και εχουν και αλλα καταπληκτικα οπως

The Game
Stupify

γενικα ειναι παρρα πολυ δυσκολο να διαλεξεις,Επισης,εχει ακουσει κανεις το Land Of Confusion

ειναι πολυ πιο διαφορετικο απ'τα αλλα,Ομως εμενα μαρεσει πολυ,και ειναι το μονο που δεν σου διημουργει την τρελα Να τα σπασεις ολα γυρω σου!!

Jiraiya,Its never too late to start!!

Berserk___Gatsu.jpg


#5 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 posts

Posted 29 July 2008 - 20:54

αααα εκανα edit απο πανω και το ειπα την ωρα που απαντουσες ταυτοχρονα XDD lol. γι αυτο μου την δινει το edit.

i love this song ! sooooO better than the original( i hate the original mpliax)

#6 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 29 July 2008 - 21:05

People can no longer cover their eyes if this disturbs you then walk away you will remember the night you were struck by the sight of 10000 fists in the air


Top 5 songs

ten thousand fists
inside the fire
liberate
the game
denial

Απο τις αγαπημενες μου μπαντες.Επισης εχουνε και το θετικο οτι ακουγονται πολυ σε amvs:congrats:

#7 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 29 July 2008 - 21:13

Ακριβως,Εγω απο εκει τους εμαθα,Απο Dragonball AMV's!!!

και κολησα εντελως,

OMG,

ξεχασα το Ten Thousand Fists,I Should Die Now!!


I've been waiting my whole life for just one fuck
And all I needed was just one fuck
How can you say that you don't give a fuck
I find myself stupified, coming back again

Berserk___Gatsu.jpg


#8 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 posts

Posted 29 July 2008 - 22:35

Δεν μου αρέσανε ποτέ,αλλά κατανοώ ποια στοιχεία στον ήχο τους σας αρέσουν.Απλώς δεν είναι του γούστου μου,αν και η διασκευή του Midlife Crisis ήταν αξιοπρεπέστατη.

#9 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 29 July 2008 - 22:41

Δεν μου αρέσανε ποτέ,


Aυτο Μπηκες Να Μας Πεις??:erk::erk::erk:

αν και η διασκευή του Midlife Crisis ήταν αξιοπρεπέστατη.


Tωρα Καλυτερα!!:Blissfull:

Berserk___Gatsu.jpg


#10 ::Eye Rean::

::Eye Rean::

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 31 July 2008 - 13:28

Τα σπάνε. Απλά αυτό. Έχω και τα 4 άλμπουμς τους, και απλά είναι τέλεια...! Δεν μπορώ με την καμία να διαλέξω λίγα τραγούδια τους... Μμ... Down with the sickness.. Stricken.. Meaning of life.. Land of confusion, Ten thousand fists, Inside the fire, Enough, Torn, Haunted, The Night, Criminal, Divide πωωω ειδικά το Indestructible ολόκληρο σαν album τα σπάει...! Όλο όμως..!
Το μόοονο ίιισως που μου αρέσει λιγότερο στους Disturbed είναι το ηλεκτρονικό στοιχείο που έχουνε, αν και αυτό τους κάνει πιο ιδιαίτερους, άρα πάλι μας αρέσει...!
Όπως και να 'χει, τα σπάνε. :D

Edited by ::Eye Rean::, 31 July 2008 - 13:34.



#11 nasia27

nasia27

    Anime Freak

  • Members
  • 273 posts

Posted 31 July 2008 - 13:36

Οντως το συγκροτημα τα σπαει! ειναι πολυ ωραια η μουσικη! το καινουριο το cd ειναι απιστευτο! πραγματικα δν μπορω να σταματησω να το ακουω! το αγαπημενο μου κομματι βεβαια ειναι το meaning of life το οποιο δν μπορω να σταματησω να ακουω ποτε! χιχιχιχι!

#12 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 31 July 2008 - 20:41

Ωραιο Ειναι Να Βλεπω και αλους μεγαλους Θαυμαστες των Disturbed!!!!

kαλα ο Draiman σε καθε τραγουδακι Οταν κανει το θεικο ΟΥΑΑΑΑΑΑΑ,Τα σπαει,καλυτερη στιγμη!!

Παιδια,Θελετε να φτιαξουμε κανενα Social Group?:gotit:
Ενδιαφερεστε?:nosey:

Berserk___Gatsu.jpg


#13 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 01 August 2008 - 00:40

Disturbed ftw RE!!!!

my fav songs:

1)Perfect Insanity
2)The Night
3)10.000 fists
4)Deceiver
5)Hell



Posted Image






#14 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 01 August 2008 - 00:46

Ωχ,Να και ενας που του αρεσει το Perfect Insanity

ΕΙναι λιγο διαφορετικο απ'τα αλλα,Ομως τα σπαει πραγματικα,

Το ρεφρεν του ειδικα ειναι πολυ πορωτικο,οταν το ακουω,μου ερχεται να τα σπασω ολα και να τα κανω λιμπα,

Ναι, Τετοια Πορωση Διημουργουν οι Disturbed!

Berserk___Gatsu.jpg


#15 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 01 August 2008 - 01:30

ναι bro τα σπαει το song,ειδικα προς στο τελος..τα δινει ολα το αλανι!!''Ι'VE LOST MY MIND'',to eipe toses fores p sto telos xathike k to diko m to mind!



Posted Image