Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Προώθηση ερασιτεχνών μουσικών


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 calipsoula

calipsoula

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 29 July 2008 - 10:24

βρε παιδιά θα ήθελα να μάθω ,πως ένας μουσικός αρχάριος ξεκινάει να προωθεί ένα cd single που έχει.

πως γίνονται όλα αυτά ?γνωρίζει κάποιος ?

#2 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 29 July 2008 - 10:44

Πρώτα να μάθεις πως δημιουργείς τον τίτλο για ένα νέο θέμα που ανοίγεις.
Πρέπει να είναι σαφής και κατατοπιστικός ώστε να μπορεί ο καθένας να καταλάβει περί τι μιλάει το θέμα και να το δει κάποιος που μπορεί να ξέρει και να σε βοηθήσει.
Αν κάποιος που μπορεί να σε βοηθήσει δει τον τίτλο που έβαλες ''θα ήθελα να μάθω'' τότε είναι πολύ πιθανό να μην κάνει τον κόπο να κοιτάξει μέσα στο θέμα.
Συνεπώς μετονόμασα τον τίτλο καταλλήλως.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#3 calipsoula

calipsoula

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 29 July 2008 - 11:40

ευχάριστο πολύ !
έχω γεννηθεί στην σκανδιναβία και μένω scandinavia ,περνώ βοήθεια από λεξικό για ερωτήσεις μου και γραπτά μου ,,επίσης γράφω πάνω σε σύστημα μετατροπής από greeklish σε ελληνικά.
πρέπει να το μάθεις :)

#4 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 29 July 2008 - 12:23

Λοιπον καλως η κακως τα cd και οι εταιριες δεν εχουν μελλον μπροστα τους. Για μενα, ο καλυτερος τροπος προωθησης ειτε εισαι αρχαριος μουσικος ειτε επαγγελματιας ειναι πλεον το internet! Κανε ενα ''μουσικο'' προφιλ σε μια απο τις net κοινοτητες κι ασε τον κοσμο να ακουσει τη μουσικη σου! Περνα τα τραγουδια σου στον υπολογιστη (αφου τα κατοχυρωσεις εννοειται) κι απο κει και περα στελνε links σε γνωστους και φιλους και γενικως δημιουργησε μονη σου μια αλυσιδα ακροασεων η οποια απο ενα σημειο και μετα θα μεγαλωνει χωρις να το καταλαβαινεις! Ελπιζω να βοηθησα!
Posted Image

#5 calipsoula

calipsoula

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 29 July 2008 - 13:11

hmmmm είναι μια άποψη ,αλλα !!!αυτές η εταιρίας πως ονομάζονται?αγγλικά και ελληνικά.

δεν είμαι εγώ μουσικός ,αλλα φίλος.

#6 attsifte D

attsifte D

    Anime Freak

  • Members
  • 271 posts

Posted 29 July 2008 - 13:47

hmmmm είναι μια άποψη ,αλλα !!!αυτές η εταιρίας πως ονομάζονται?αγγλικά και ελληνικά.

δεν είμαι εγώ μουσικός ,αλλα φίλος.

You can write in english but not greeklish, it's better imo :(

Λοιπον καλως η κακως τα cd και οι εταιριες δεν εχουν μελλον μπροστα τους. Για μενα, ο καλυτερος τροπος προωθησης ειτε εισαι αρχαριος μουσικος ειτε επαγγελματιας ειναι πλεον το internet! Κανε ενα ''μουσικο'' προφιλ σε μια απο τις net κοινοτητες κι ασε τον κοσμο να ακουσει τη μουσικη σου! Περνα τα τραγουδια σου στον υπολογιστη (αφου τα κατοχυρωσεις εννοειται) κι απο κει και περα στελνε links σε γνωστους και φιλους και γενικως δημιουργησε μονη σου μια αλυσιδα ακροασεων η οποια απο ενα σημειο και μετα θα μεγαλωνει χωρις να το καταλαβαινεις! Ελπιζω να βοηθησα!


Yes, somehow like this, only mind that the songs must be some seconds and not the whole song, because easy someone can download it/steal it.
Spoiler:

"The more you know yourself the less things upset you"

#7 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 29 July 2008 - 14:23

Ναι

@attsifte Χμμμ ναι εγω ελεγα στην περιπτωση που δεν ενδιαφερεται τοσο για τα λεφτα οσο για την προωθηση.Αλλωστε οι καλλιτεχνες χρηματα βγαζουν οχι τοσο απο τα cd οσο απο τα live...
@calipsoula Να προτεινεις στο φιλο σου να περασει μια βολτα απο το site του myspace. Νομιιζω πως ειναι το πλεον καταλληλο. Κι αν δε θελει να κατεβαζουν τα τραγουδια του τζαμπα νομιζω οτι μπορει να το ρυθμισει ωστε να μπορουν οι επισκεπτες της σελιδας απλως να ακουν τα κομματια, οχι να τα κατεβαζουν.

Edited by Fingolfin, 29 July 2008 - 14:58.
double posts merged

Posted Image

#8 calipsoula

calipsoula

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 29 July 2008 - 14:56

attsifte,,,με βρίσκει πολύ σύμφωνη με την τελευταία παρατήρηση του ,,έχουν γίνει κλοπές πολλές , και από sample!!

myspace έχει .μήπως όμως μια κατεύθυνση από επαγγελματίας που θα τον αναλάβουν είναι πιο καλή ?
μπρaβο παιδιά ευχάριστο που βοηθάτε θέλω όλες τις γνώμες!!

record companys λέγονται τελικά η promo companys ?.έχω μπερδευτεί γιατί διαβάζω πολλά.στην ελλάδα πόσες έχουμε ?,και τι έχουμε.?

#9 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 29 July 2008 - 15:11

Καταρχην για τι ειδος μουσικης μιλαμε? Μενει στην Ελλαδα να φανταστω? Εχει κανει live? Και οταν λες cd single μηπως εννοεις demo?Ο στοχος του ποιος ειναι?Απλως η προωθηση(το να τον γνωρισει δηλαδη κοσμος) ή το να κανει συμβολαιο με δισκογραφικη? Θα βοηθησουμε οσο μπορουμε!
Σε γενικες γραμμες παντως ειναι δυσκολο να σε αναλαβει εταιρια...Πρεπει να το ψαξει πολυ! Γιατι χρειαζονται γνωριμιες, συστασεις και πολυ δυνατο υλικο! Οπως σου ειπα και σε προηγουμενο ποστ αν ηταν δυσκολο πριν απο 10 χρονια να κυκλοφορησει καποιος cd το 2008 ειναι 100000 φορες πιο δυσκολο.Κι αυτο λογω internet!
Posted Image

#10 calipsoula

calipsoula

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 29 July 2008 - 15:20

δεν μένει στην ελλάδα και δεν μιλάει καν ελληνικά ,από ότι έλεγε θέλει να τον γνωρίσουν.εγώ βασικά του πρότεινα ,manager αυτή ήτανε η δικη mου γνώμη με τα λίγα που γνωρίζω ,αλλα μπορεί να κάνω και λάθος και έτσι το έβαλα σαν topic εδώ για να ακούσω και άλλες γνώμες

#11 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 29 July 2008 - 15:23

Για μενα myspace και παλι myspace....
Posted Image

#12 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 29 July 2008 - 16:47

Θα συμφωνησω απολυτα....to MYSPACE ειναι το καλυτερο για να γινεται γνωστοι και να προωθησετε την μουσικη σας...καντε add ενα τονο και πειτε τους να ακουσουν....
ενας αλλος τροπος ειναι να βγαλετε cd και να το μοιραζετε σε φιλους και αυτοι σε αλλους!! :)
και επισης να κανετε κανα Live σε κανα μαγαζι του στυλ....Παπαγαλος 8ball Και αλλα τετοια!!
Αυταα!! :)

Tiger-stock-blog-header.jpg


#13 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 July 2008 - 17:52

... και είναι αυτό το κατάλληλο forum για να κάνεις αυτήν την ερώτηση. YARLY. :|

BRB, πάω στο rebetiko.gr να τους ρωτήσω σε ποιες παραλίες της Ελλάδας θα βρω σκάρους και μπαρμπούνια για να ψαρέψω. :fromabove:

Τελικά πολλοί δυσκολεύονται να συλλάβουν την απλή αρχή "the right forum for the right job". :sigh2:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#14 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 29 July 2008 - 18:34

Ενταξει αφου βρηκε τοπικ ξεχωριστο για μουσικη.... :lockulocku:?
Posted Image

#15 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 29 July 2008 - 18:40

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να το απαγορεύει.
Εκτός και αν θέλετε να ενεργήσουμε χουντικά ''αποφασίζομεν και διατάζομεν'' να κλείσει αυτό το topic!
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image