Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αγαπημενο Comic Strip


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 28 July 2008 - 18:56

Από ότι έχω παρατηρήσει, αν και σε πολλούς αρέσουν τα comics εδώ (δεν αναφέρομαι στα manga) δεν υπάρχουν πολλά threads για τα ημερήσια στριπάκια με τα οποία πολλοί έχουν μεγαλώσει. Αναφέρομαι φυσικά σε κόμικς του στιλ Peanuts, Garfield και Mafalda που δημοσιεύονται σε εφημερίδες κάθε μέρα για χρόνια. Σε αυτό εδώ το thread λοιπόν, μπορείτε να μιλήσετε κι εσείς για το αγαπημένο σας comic strip.

Εγώ θα ξεκινήσω με το Calvin and Hobbes του Bill Watterson (κυκλοφόρησε την περίοδο 1985-1996). Από τότε που πέτυχα δυο τόμους σε ελληνική μετάφραση όταν ήμουν 7 χρονών, έχω περάσει ατέλειωτες ευχάριστες ώρες γελώντας με τις περιπέτειες του Calvin και του τίγρη του, και τώρα ξαναδιαβάζω τις ιστορίες τους στο προτότυπο.

Posted Image

Posted Image
Posted Image

P.S. Δε βρήκα άλλα παρόμοια threads στο forum. If there are others, feel free to lock. :nod2:

15fkk04.jpg


#2 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 28 July 2008 - 19:09

Αρκετά είναι τα στριπάκια που μου αρέσουν, ενδεικτικά όμως θα αναφέρω για αρχή τον Garfield

Spoiler: Garfield Strips

E5VV38U.jpg


#3 dionik

dionik

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 29 July 2008 - 11:35

Και φυσικά όταν μιλάμε για στριπάκια, δεν πρέπει να αφήνουμε από έξω τον θρυλικό Donald Duck του Al Taliaferro.

Attached File  YD1.jpg   86.7KB   16 downloads

Attached File  YD2.jpg   84.46KB   13 downloads

Attached File  YD3.jpg   83.14KB   13 downloads

Attached File  YD4.jpg   92.03KB   14 downloads

Attached File  YD5.jpg   82.52KB   13 downloads


Posted Image


#4 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 July 2008 - 18:43

αν και μου αρεσαν τα αμερικανικα, προτιμώ το βρεταννικό χιούμορ.

Το Andy Capp (Αντυ και Φλώρα, στα Ελληνικα), το οποιο, μαζι με αλλα κομικς και γελοιογραφιες, ειναι ο κυριος λογος που ξεφυλλιζω σταυρολεξα, μιας και απευχθανομαι να τα λυνω.

British Cartoon Archive

#5 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 29 July 2008 - 22:57

Εγώ χωρίς να είμαι τρελαμένος, γουστάρω το Life is hell του Matt Groening, μετέπειτα δημιουργού των Simpsons. Πολύ καλοφτιαγμένο χιούμορ, λίιιγο πιο geek like αλλά σίγουρα αξίζει να το τσεκάρει κανείς. δυστηχώς έχω 1 χρόνο κάπου να διαβάσω μιάς και έχασα τα σκανς που μου είχαν δώσει.

Καλά λόγια έχω ακούσει και για το American Splendor που νομίζω θεωρίται strip κόμιξ.
Posted Image

#6 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 30 July 2008 - 18:30

@phantom duck
το Garfield τα σπαει κανονικα....
εμενα μου αρεσουν τα comicαπο τη marvel και ο ΑΡΚΑς.
''χαμηλες πτησεις''
Posted Image
''η ζωη μετα''

Posted Image

Posted Image

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#7 Luohi

Luohi

    Starting...

  • Members
  • 6 posts

Posted 24 August 2008 - 18:21

Αρκας και Μαφαλντα,τα αγαπημενα μου...
(Υπηρχαν καρε του Al Taliaferro σε εφημεριδα?..Σε ποια και δεν το'χα παρει χαμπαρι?..Και της Marvel?...)

#8 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 24 August 2008 - 19:47

Αρκας και Μαφαλντα,τα αγαπημενα μου...
(Υπηρχαν καρε του Al Taliaferro σε εφημεριδα?..Σε ποια και δεν το'χα παρει χαμπαρι?..Και της Marvel?...)


Δεν το πηρες χαμπαρι γιατι δεν υπηρχες στην αμερικη της δεκαετιας του 30' :hahaha:

Πολλα τα αγαπημενα μου στριπ, αλλα απο τοτε που μεγαλωσα και αρχισα να δουλευω εχουν ξεχωριστη θεση στη καρδια μου τα στριπ του Dilbert.. Βασιζονται σε πολλες αληθειες..

Posted Image

Posted Image

Posted Image
Posted Image