Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

The Adventure Corner


  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#31 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 19 July 2008 - 10:31

Ανέφερε κανείς το Maniac Mansion? H τα θρυλικά παιχνίδια της Sierra? Space Quest, Larry, Police Quest... Και το θρυλικό Colonel's Bequest Που είχε αναπαράσταση της σκηνής στο ντούς?

Monkey Island Από τις αγαπημένες μου σειρές τα έχω παίξει όλα.

#32 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 23 July 2008 - 11:31

Χθες τελείωσα το Sinking Island.
Μέτριο παιχνίδι. Κάτω από τα Syberia που είναι του ίδιου δημιουργού.
Ήταν και πιο εύκολο από τα Syberia και μόνο 1-2 σημεία-γρίφοι στο τέλος μου φάνηκαν ότι ήταν ξεκάρφωτα και απλά για να συνεχίσει η ιστορία.
Τώρα ξαναπιάστηκα με το Monkey Island 4. Παλουκάκι. Πιο δύσκολο από το 3 μέχρι στιγμής.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#33 TotalOblivion

TotalOblivion

    Anime Amateur

  • Members
  • 106 posts

Posted 27 February 2009 - 19:00

Προχθές είδα ένα game στο internet ένα παιχνίδι που λέγεται "A Vampyre Story". Οφείλω να ομολογλισω πως ενθουσιάστηκα όταν έμαθα ότι υπεύθυνοι για το σχεδιασμό του ήταν άνθρωποι που δούλευαν στην Lucas Arts. Αυτό και μόνο νομιζω ότι το καταξιώνει αρκετά.

Δυστυχώς όμως όταν το κατέβασα προφανλως χρειαζόταν Cd και μόλις έβαζα cracks λαγκαρε και με πετούσε έξω.
Αν κάποιος από εσάς τύχη και το δοκιμάσει ας ενημωρώσει και τους άλλους αν όντως αξίζει.
[URL="http://sig.anidb.net/redirect/18901/DuLLw/"]Posted Image[/URL]
There's no Success like Failure and Failure is no Sucess at all...

#34 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 28 February 2009 - 20:37

μιας και μιλαμε για Lucasarts, να μην ξεχναμε και το THE DIG... για μενα, ενα απο τα καλυτερα adventures...
Posted Image

#35 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 posts

Posted 28 February 2009 - 23:54

Οτι έχει κυκλοφορήσει η Lucas κυριως από το Dig και μετα είναι απλά masterpieces.(Οχι οτι τα προγενέστερα είναι άσχημα,απλώς τα γραφικά τους είναι αρκετά παρωχημένα ώστε να με αποτρέψουν από το να ασχοληθώ μαζί τους.)

Μεγάλα κολλήματα και τα Discworld Noir,Post Mortem,Dracula,Phantasmagoria.

Εχει παίξει κανείς το Still Life,που συνδέεται ιστορικά με το Post Mortem να πει μια γνώμη;

#36 kleidokrator

kleidokrator

    Flame Master

  • Members
  • 237 posts

Posted 01 March 2009 - 02:47

Το Still Life είναι από τα πιο όμορφα παιχνίδια περιπέτειας τελευταίας γενιάς που έχω παίξει. Κάτι σαν τα Syberia, τρομερά γραφικά αλλά και μια ιστορία που σε καθηλώνει. Περιμένω με ανυπομονησία το Still Life 2.

"You can train a dog with food, you can buy a person with money, but there isn't a man alive able influence the wolves of Mibu! Some things will never change. A wolf will always be a wolf, the Shinsen Gumi will always be the Shinsen Gumi, and a manslayer will always be a manslayer!" Goro Fujita, also known as Hajime Saito


Posted Image


#37 TotalOblivion

TotalOblivion

    Anime Amateur

  • Members
  • 106 posts

Posted 01 March 2009 - 14:43

Μεγάλα κολλήματα και τα Discworld Noir,Post Mortem,Dracula,Phantasmagoria.


Post Mortem Phantasmagoria είναι αξιόλογα ως adventure; Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για αυτά αλλά δεν τα έχω παίξει ακόμα.
[URL="http://sig.anidb.net/redirect/18901/DuLLw/"]Posted Image[/URL]
There's no Success like Failure and Failure is no Sucess at all...

#38 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 posts

Posted 01 March 2009 - 19:43

Post Mortem Phantasmagoria είναι αξιόλογα ως adventure; Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για αυτά αλλά δεν τα έχω παίξει ακόμα.


To Post Mortem είναι απλά διαμαντάκι.Εκτώς απο κορυφαία ατμόσφαιρα,εχει πολύ ωραίους χαρακτήρες και καλοβαλμένους γρίφους.Ειδικά άμα γουστάρεις noir φάση θα το λατρέψεις.

Το Phantasmagoria πάλι αγγίζει τα ορια του interactive movie,σε σχέση με άλλα παιχνίδια tου genre περιορίζει πολύ τις κινήσεις του παίκτη,και γι αυτό άλλωστε ψιλοπάτωσε όταν κυκλοφόρησε.Αν δεν σε ενοχλεί αυτο (και έχεις και γερό στομάχι ;)) τσεκαρέ το.

#39 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 01 March 2009 - 20:23

Εχει παίξει κανείς το Still Life,που συνδέεται ιστορικά με το Post Mortem να πει μια γνώμη;


Πληροφοριακά, η μόνη σύνδεση που έχουν είναι ο ένας από τους δύο βασικούς χαρακτήρες αν θυμάμαι καλά. Το still life είναι τρίτου προσώπου και έχει εξαιρετικά γραφικά αν και κάποια μικρο προβληματάκια, όπως στους γρίφους του που δε φτάνουν αυτούς του Post Mortem για μένα.
Περιμένω το 2 αν και έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς το αποτέλεσμα.

Το vampyre story το έχω παίξει πολύ λίγο αλλά κάνει μπαμ από μακριά για adventure σχετικό με lucas arts.
Και το overclocked που έπαιξα τελευταία είναι πολύ καλό αν και δίνει το περισσότερο βάρος στην ιστορία και γι αυτό είναι και πολύ ατμοσφαιρικό

κανένα άλλο καινούργιο adventure έχει να προτείνει κανείς?
Go figure...
Posted Image

#40 TotalOblivion

TotalOblivion

    Anime Amateur

  • Members
  • 106 posts

Posted 08 March 2009 - 00:24

@kyoshuke: thnx για τις πληροφορίες θα τα κοιτάξω όταν μπορέσω...
@denCorg: το vampyre story το αγόρασες η κατεβασμένο το έχεις; Αν το έχεις κατεβασμένο μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις από που βρήκες crack, γιατί σε εμένα δεν δουλεύει κανένα; ( Γ**ώ τα vista μου μέσα ( αν φταίνε αυτά :P )

Τώρα στο ψητό:
Πρόσφατα έπεσε στην ανίληψή μου ένα απο τα κορυφαιότερα adventure games ever απ'οτι λένε, παρ'ότι ούτε και αυτό ( δυστυχώς ) έχω προλάβει να απολαύσω ακόμα. Λέγεται The Longest journey με sequel το DreamFall το οποίο αποδείχτηκε πατάτα :P
Οι μόνες info μου μπορώ να δώσω για την ώρα είναι πως είναι 3rd person point and click. Ηρωίδα μια γυναίκα που μεταφέρεται ανάμεσα σε 2 κόσμους, ένας μαγίας και ένας πργαματικότητας. Από εκεί κει πέρα αγνοώ τα πάντα...

Επίσης μόλις τώρα ξεκίνησα το Grim Fandango το οποίο απλά τα ΣΠΑΕΙ!!!! Αν και είμαι πολύ αρχή ακόμα.
Το μόνο που με απογοητεύει είναι ότι τα adventure δυστυχώς έχουν εκλείψει και νομίζω πως από κάποιο σημεία και μετά θα ανακυκλώνουμε σηζητήσεις.. Ανάθεμα τα FPS και τα δήθεν γρήγορα και "πιασάρικα" παιχνίδια μέσα!!!
[URL="http://sig.anidb.net/redirect/18901/DuLLw/"]Posted Image[/URL]
There's no Success like Failure and Failure is no Sucess at all...

#41 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 08 March 2009 - 00:57

Ένα παιχνιδάκι που άρχισα χτες και μου αρέσει αρκετά είναι το Soulstorm ή Outcry όπως είναι η δεύτερη ονομασία του. Μέχρι στιγμής έχει απίστευτο κόσμο αν και κλασική ιστορία και απίστευα γραφικά. Το μόνο π ου με χάλασε ήταν ένας γρίφος που έπρεπε να βάλεις μουσικές συχνότητες σε μια μηχανή. Μου πήρε ούτε και κι εγώ δεν ξέρω πόσο για να το λύσω.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#42 CommanderSP

CommanderSP

    under the members command

  • Retired Staff
  • 151 posts

Posted 15 March 2009 - 20:35

Ehm για ριξτε μια ματια στο wiki για point and click adventures. Ναι υπαρχει αναγεννηση και μπορει μεν η lucas arts να μην βγαζει πια adventure games αλλα με εναν νεο αερα βγαζει η capcom. Τα Gyakuten Saiban ειναι ο λογος που ενω ειχα σταματησει να παιζω adventure games (τα οποια ειχαν λογικη εκτος πραγματικοτηταε η ηταν πολυ ευκολα) ξεκινησα παλι να ασχολουμαι, με μερικες αλλαγες στην συνταγη των adventure games, εχουμε εναν δικηγορο που προσπαθει να βγαλει τους πελατες του αθωους. Το Zack and Wiki ηταν ενα απο τα παιχνιδια που με δυσκολεψε σε ορισμενα σημεια για ολους τους σωστους λογους (οχι επειδη δεν ειδα και εκανα click στο αντικειμενο που με το ζορι φαινεται στο βαθος).

Εχω την ιδια αποψη που εχει ο Yahtzee, ο λογος που πεθαναν τα point and click adventure ηταν οτι για καθε grim fantango και καθε monkey island υπηρχαν αλλα 5 παιχνιδια "driven by moon logic". Αυτο που τα σκοτωσε ηταν η ποσοστηα και η ελλειψη ποιοτητας αλλα με την διευρυνση της αγορας πιστευω θα τα ξαναδουμε ακομα και εαν ορισμενα απο αυτα διαφερουν παρα πολυ με τα παλια point and click games.

CSP

Edited by CommanderSP, 20 March 2009 - 11:11.


#43 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 17 March 2009 - 03:53

Gyakuten saiban for the greater win.

Είναι απίστευτα σκαλωματικά games. Δε θα ξεχάσω την ένταση της πρώτης δίκης μου ποτέ :P

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#44 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 17 March 2009 - 14:56

Gyakuten saiban for the greater win.

Είναι απίστευτα σκαλωματικά games. Δε θα ξεχάσω την ένταση της πρώτης δίκης μου ποτέ :P


:Blissfull:Οντως απολαυστικα παιχνιδια... Τωρα θα βγει και καινουριο με πρωταγωνιστη τον Edgeworth.

Ομως ως τι είδος game χαρακτηριζονται; RPG η κατι παρομοιο; Γιατι εμενα μου εδωσαν περισσοτερο την εντυπωση visual novel.:hmmm:

#45 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 17 March 2009 - 19:46

Ε ντάξ, adventure θα τα έλεγα. Αdventure/visual novel είναι ο πιό έυστοχος χαρακτηρισμός.

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear