Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

The Adventure Corner


  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 14 July 2008 - 20:21

Εδώ και καιρό ήθελα να δημιουργήσω ένα θέμα για τα adventure games. Να δω και πόσοι από εδώ μέσα ασχολούνται.
Επίσης όποιος θέλει μπορεί να ρωτήσει για λύσεις ή walkthrough για να τον βοηθήσουμε αν μπορούμε, αν και το θέμα με τα walkthrough είναι ότι με ένα απλό google search βρίσκεις πολλά.
Τα τελευταία χρόνια έχει παρατηρηθεί μία μεγάλη πτώση στην παραγωγή adventure games τόσο στην ποσότητα όσο και στην ποιότητα. Κάποια στιγμή είχα ακούσει ότι η Lucas Arts, η οποία έχει βγάλει τα καλύτερα adventures, θα σταματούσε την παραγωγή νέων adventure τίτλων!:oo: Αν ξέρει κάποιος νεότερα ας μας διαφωτίσει γιατί δεν το έχω παρακολουθήσει αυτό το θέμα.

Πλέον το ερώτημα είναι ''ποιο είναι το μέλλον των adventures σε μία εποχή όπου κυριαρχούν τα MMORPG και τα FPS;''
Λίγοι νέοι τίτλοι έχουν κάνει αισθητή την παρουσία τους, όπως η σειρά των ''Broken Sword'' που συνεχίζει την από παλιά καλή πορεία της.

Επίσης, επειδή πολλοί καλοί τίτλοι(οι καλύτεροι και περισσότεροι εδώ που τα λέμε) είχαν παραχθεί προ xp εποχή, έχουν πρόβλημα στην λειτουργία τους στα xp καθώς και σε άλλα λειτουργικά. Εδώ την λύση έρχεται να δώσει το ScummVM :: Home.
Αυτός είναι ένας δωρεάν emulator, ο οποίος τρέχει αρκετά από τα παλιά adventures (κυρίως της Lucas Arts αλλά και αρκετά ακόμη) σε Windows, Linux, Mac OS X, Dreamcast, PocketPC, PalmOS, AmigaOS, BeOS, OS/2, PSP, PS2, SymbianOS και άλλα λειτουργικά.
Προσέξτε ότι τρέχει ακόμη και σε κάποιες κονσόλες!:nod2:
Δεν έχω παίξει πολλά adventures, αλλά δεν θυμάμαι ένα παιχνίδι στο οποίο να μην χρειάστηκα ούτε μία φορά να διαβάσω walkthrough. Μερικές φορές τρώω κόλλημα στα πιο εμφανή σημεία!

Τέλος ας αναφέρω και τους αγαπημένους μου τίτλους:

Posted Image
Grim Fandango, το οποίο θα είναι πάντα το πρώτο adventure στις προτιμήσεις μου,
[media]http://www.youtube.com/watch?v=hV1NBHL9Fa4[/media][media]http://www.youtube.com/watch?v=3kVZ1sJZ9lo[/media]--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Posted Image
Monkey Island 3:The Curse of Monkey Island (τα δύο πρώτα δεν τα έχω παίξει και το τέταρτο το είχα παρατήσει σε σημείο που είχα κολλήσει όταν δεν είχα ίντερνετ και επομένως δεν μπορούσα να βρω την λύση. Κάποια στιγμή θα το ξαναπαίξω)
Τρελό γέλιο και απίστευτες μονομαχίες με άλλους πειρατές!
Θυμάμαι στις ρυθμίσεις του παιχνιδιού πήγαινες στα γραφικά και κάπου έλεγε αν ήθελες να ενεργοποιήσεις έναν επιταχυντή για καλύτερα γραφικά και όταν τον πατούσες σου έβγαζε ένα μήνυμα που σου έλεγε ''πλάκα σου κάνουμε'' και όσο το ξαναπάταγες σου έβγαζε νέα ξεκαρδιστικά μηνύματα!:hahaha:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=Y0NRwWFnoX8[/media][media][/media]

Edited by Fingolfin, 14 July 2008 - 20:28.

Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#2 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 14 July 2008 - 20:44

Το Grim Fandango δεν είναι απλά απο τα καλύτερα Adventure παιχνίδια, κατα τη γνώμη μου, είναι απο τα καλύτερα παιχνίδια που υπάρξαν γενικά.

LfNX0dh.png


#3 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 14 July 2008 - 21:54

Άλλες ωραίες adventure σειρές που γνωρίζω είναι είναι το myst αλλά και το broken sword.Το πρώτο αν και point & click είναι πολλύ ενδιαφέρον και δύσκολο σχετικά παιχνίδι(θέλει σκέψη)
Όπως και να το κάνουμε όμως ο κλάδος των adventure games περνάει έναν κορεσμό!
Posted Image

#4 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 14 July 2008 - 22:07

Θελω να το παιξω και το Grim Fandango... κατα τα αλλα εχω παιξει αρκετα της LucasArts τα οποια απλα τα σπανε. Απο Monkey Island εχω παιξει το 3 (τρελο γελιο) και το 4 (δε μου αρεσε και τοσο, κυριως λογω χειρισμου, και τα γραφικα μου αρεσαν καλυτερα στο 3). Καποτε ειχα παιξει επισης το Full Throttle (μανικι παιχνιδι, αλλα το ναρκοπεδιο με τα λαγουδακια μου εχει μεινει σαν σκηνη:hahaha:). Αυτον τον καιρο προσπαθω το Indiana Jones and the Fate of Atlantis (εχω κολλησει στην Κνωσσο, α ρε Ελλαδα ολο μας βασανιζεις). Τα δυο Monkey Island που ανεφερα απ' οτι θυμαμαι τα ειχα βγαλει χωρις οδηγο.

Μια σειρα που κατα τη γνωμη μου δεν βγαινει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ χωρις οδηγο: Discworld. Ολα εκει μεσα ειναι η απολυτη παρανοια.:dazed: Μερικες φορες εβλεπα την λυση και εμενα:erk:"Τα νυχια μου επρεπε να μυρισω; Τι θελει να πει ο ποιητης;"

Και φυσικα ας μην ξεχναμε την σειρα Broken Sword, εκει τα εχω παιξει ολα εκτος απο το πιο προσφατο νομιζω (καταραμενη κατσικα... σου εδειξα ομως εγω)

Γενικα τα adventure games ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου ειδη μαζι με τα RPG. Εχω παιξει κι αλλα τωρα δεν μου ερχονται.

#5 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 14 July 2008 - 22:21

ειναι το μονο ειδος παιχνιδιων που παιζω πια
εχω αφησει πισω τα action,shooter,RPG
εχω παιξει αρκετα μπορω να πω και θυμαμαι αξεχαστες στιγμες οταν επαιζα για πρωτη φορα το The Longest Journey...
ατελειωτα 12-ωρα και οταν τελειωσε επεσε κλαμααααα

προσωπικα δεν μ'αρεσει οπως καταληγουν πια αρκετα advebture που απο point and ckip βαζουν action στοιχεια μεσα..
τετοια παραδειγματα ειναι το broken sword,URU απο την σειρα των mist....

Μια σειρα που κατα τη γνωμη μου δεν βγαινει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ χωρις οδηγο: Discworld. Ολα εκει μεσα ειναι η απολυτη παρανοια.:dazed: Μερικες φορες εβλεπα την λυση και εμενα:erk:"Τα νυχια μου επρεπε να μυρισω; Τι θελει να πει ο ποιητης;"

εννοεις το Discworld Noir η τα αλλα 2 Discworld που ειχαν βγει??
το Discworld Noir ηταν και αυτο παιχνιδαρα απο τις λιγες...
και δεν ειδα ποτε walkthrough, βεβαια με πηρε 6 μηνες να το τελειωσω

το πιο προσφατο adventure που επαιξα ηταν το Paradise
point and clik με πολυ καλο σεναριο, εικονα, γραφικα και μουσικη αλλα ειχε παρα πολλα λαθη στο gameplay αν δεν βγει κανα καλο patch να τα φτιαξει τα προβληματα, το παιχνιδι σε ξενερωνει πολυ ασχημα

Edited by BarbasSs, 14 July 2008 - 22:27.

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#6 TotalOblivion

TotalOblivion

    Anime Amateur

  • Members
  • 106 posts

Posted 14 July 2008 - 23:17

Alo sτους απανταχού fans twn adventure!!!
Ομολογώ πως πάντα ήμουν στοον κόσμο των RPG συγκεκριμένων βέβαια αλλά κυρίως RPG.
Kαι μια μέρα έπεσε στα χέρια μου το monkey island. Απλά δεν μπορούσα να ξεκωλείσω!!! Ήμουν σε κατάσταση τρέλας:oo::oo::oo::oo:
Και έκτοτε κώλησα με τα adventure. Μέχρι στιγμής τα αγαπημένα μου είναι Syberia, το οποίο όμως ήταν σχετικά εύκολο. Και προφανώς όλα τα Mokey island και τα Broken Sword ( εκτός του 3).
Δυστυψώς δεν έχω παίξει πάρα πολλά και έτσι θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά καλά!

Και θα συμφωνήσω στο ότι η τρέλα που έχει ξεσπάσει με τα ΜΜORPG είναι απλά απογοτευτική...
Από προσωπική πείρα τολμώ να πω πως αυτά τα games δε είναι τίποτα άλλο παρά χάσιμο χρόνου και φυσικά χρημάτων, χώρια που περαγκονίζουν τα ΣΟΒΑΡΑ games.. Απογοήτευση.. :sleepy::sleepy::nod2::nod2:

Εδιτ: Είδα το intro του grim και έλιωσα σστα γέλια!!! Θα το παίξω το συντομότερο δυνατόν!!
!

#7 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 14 July 2008 - 23:41

Α ναι, και ας μην ξεχνάμε την άλλη θρυλική σειρά adventure games, τα Leisure Suit Larry

LfNX0dh.png


#8 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 14 July 2008 - 23:43

εφυγες για Longest Journey,
και κανα Sam and Max αλλα μετα απο το αποπανω

πωωωω Syberia (και τα 2 φυσικα) τι απιστευτη μουσικη που ειχαν...

και αυτα απο τα αγαπημενα μου...

Edited by BarbasSs, 15 July 2008 - 00:27.

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#9 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 14 July 2008 - 23:55

εννοεις το Discworld Noir η τα αλλα 2 Discworld που ειχαν βγει??


Συγκεκριμενα; Εκεινο που ο Χαρος τα βροντηξε και πηγε διακοπες.:hahaha:


Απο Myst εχω δοκιμασει αρκετα αλλα εχω τελειωσει μονο το Riven (με οδηγο φυσικα)

Και τα δυο Syberia μου αρεσαν, αν και μονο προς το τελος οι γριφοι γινονταν πιο δυσκολοι.

#10 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 14 July 2008 - 23:58

Το Grim Fandango δεν είναι απλά απο τα καλύτερα Adventure παιχνίδια, κατα τη γνώμη μου, είναι απο τα καλύτερα παιχνίδια που υπάρξαν γενικά.

x1000:nod2:
TotalOblivion να το παίξεις το συντομότερο δυνατόν και μην ξεχάσεις αυτό που είπα στο πρώτο ποστ, ότι λογικά θα χρειαστείς το scummvm.
Και τα Syberia ήταν πολύ καλά, ειδικά το πρώτο. Το επόμενο adventure που θα παίξω είναι το Sinking Island του Benoit Sokal που έφτιαξε και τα Syberia. Αν το έχει παίξει κανείς ας δώσει καμία πληροφορία για το αν αξίζει.
Όσο αφορά τα Discworld, έχω ακούσει ότι οι γρίφοι του και το τι έπρεπε γενικά να κάνεις για να προχωρήσεις, δεν ήταν καθόλου λογικά και σχετικά μεταξύ τους. Δεν το έχω παίξει βέβαια.
Ένα adventure πρέπει να δίνει μία λογική συνέχεια στο παιχνίδι, αλλιώς το να βάζεις άσχετα πράγματα μεταξύ τους, το μόνο που κάνει είναι να δυσκολεύει τον παίχτη χωρίς λόγο.
Το Full Throttle ήταν το τελευταίο adventure που έπαιξα και μου φάνηκε και το πιο εύκολο. Πρέπει να χρησιμοποίησα οδηγό μόνο δύο φορές. Ήταν όμως και μικρό σε διάρκεια.:(
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#11 TotalOblivion

TotalOblivion

    Anime Amateur

  • Members
  • 106 posts

Posted 15 July 2008 - 00:16

Thnx για τις συμβουλες guys!!! Είμαι τόσο χαρπύμενος που βρήκα επιτέλους άτομα που να σχολούνται σοβαρά με adventure!! Σπάνιο είδος... :nanana:

#12 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 15 July 2008 - 00:16

Α ναι, και ας μην ξεχνάμε την άλλη θρυλική σειρά adventure games, τα Leisure Suit Larry

:nod::nod::nod::nod::nod::nod::nod::nod::nod::nod:

στο Discworld Noir ειχες για πρωταγονιστη εναν ιδιοτικο detective
σε πολλα σημεια επρεπε να μπεις στον ρολο για να σου ερθει η φλασια για το τι πρεπει να κανεις παρακατω...
ειχε τρομερο γελιο και παραπολλες αναφορες σε γνωστες Noir ταινιες...

Fingolfin και γω το Sinking Island ψηνομαι να παιξω ειχα δει σε ενα pc master ενα review και μου κινησε το ενδιαφερων


επισης να προτεινω το Stupid Invaders σε οσους δεν το εχουν παιξει
επισης τρελο γελιο και καταπληκτικοι χαρακτηρες...

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#13 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 15 July 2008 - 00:19

Κι εμένα μου αρέσουν τα adventure!:kawaii: Έχω παίξει αρκετά από όσα αναφέρατε αλλά πιο πολύ κόλλησα με το Simon the sorcerer! Είναι έξυπνο και αστείο!!! Έχουν βγεί 4 παιχνίδια μέχρις ώρας!

[media]http://www.youtube.com/watch?v=HGyPtnEQ8gw[/media]



Πιο δύσκολα απ' όλα μου φάνηκαν τα myst
ενώ το longest journey και το Syberia ήταν ξεκούραστα και εύκολα. Το Syberia 2 διάβασα ότι δεν ήταν τόσο καλό και δεν το χω δοκιμάσει...

Αν σας αρέσει να υπάρχει και μυστήριο δοκιμάστε το Laura Bow (in the Dagger of Amon Ra)
Θέλει dos για να τρέξει και τα γραφικά είναι παλιά αλλά είναι καλό.

Και πιο soft είναι το virtual villagers. Αυτό τρέχει και την ώρα που δεν παίζεις. Σκοπός είναι να βοηθήσεις τους κατοίκους ενός νησιού να επιβιώσουν και να λύσουν τους μικρούς γρίφους του νησιού τους.

Θα τσεκάρω τις προτάσεις σας παιδιά! Να στε καλά γιατί βαριέμαι να ψάχνω!:emptyonexg1:

#14 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 15 July 2008 - 00:27

OMG 2.39 ωρες video....

ελα ρε δεν τα λες και ευκολο το Longest Journey...
η συνεχεια του βεβαια το dreamfall δεν ειναι poinτ & clik πραγμα που με ξενερωσε...
περιμενω να δω και το τριτο και τελευταιο longest journey ελπιζω να μην κανουν παλι 7 χρονια να βγαλουν το επομενο

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#15 TotalOblivion

TotalOblivion

    Anime Amateur

  • Members
  • 106 posts

Posted 15 July 2008 - 00:44

Ένα adventure που έπαιξα πρόσφατα και ξέχασα να αναφέρω είναι το Call of Cthulhu.
Είναι αρκετά καινούριο αν και με ψιλοενόχλησε που ήταν FPS. Το σίγουρο είναι πως είναι πολύ σκοτεινό και τρομαχτικό. Αμαφέρεται άλλωστε και στα βιβλία του H.P.Lovecraft...