Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Για όποιον ενδιαφέρεται (και βαριέται). . . μυθιστόρημα φαντασίας online


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#16 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 01 November 2008 - 11:26

Διάβασα και το 4ο κεφάλαιο ... και μπορώ να πω με σιγουριά ότι δε θα διαβάσω άλλο.

Ο τρόπος γραφής σου είναι πραγματικά μαγευτικός και δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο.

Αλλά η ιστορία... πάει με ρυθμούς χελώνας. Θα μου πεις, τόσο μαγευτικές περιγραφές, θέλουν τον χώρο τους. Άλλά μέχρι να τελειώσω την πρώτη παράγραφο, έβγαλα σπυριά.

Τι να πω, είναι του γούστου μου να υπάρχει πιο γρήγορη πλοκή σε μια ιστορία. Καλές οι περιγραφές αλλά με κουράσανε. Και η ιστορία δε με τράβηξε διόλου. Μου φάνηκε σαν να διάβαζα 1000 σελίδες για τα καπρίτσια κάποιας κακομαθημένης πριγκήπισσας. Καμία δράση ή κανένα μυστήριο για να πω "αναρωτιέμαι τι θα γίνει μετά". Ναι, είναι εύκολο για τις γυναίκες να λένε "Αχ, θα φιληθούνε ποτέ;" αλλά έγω θέλω πιο ... βίαια σενάρια. Γούστα, τι να πω.

Κοινώς, αυτή η ιστορία είναι καλογραμμένη αλλά κουράζει όλους τους μη-ρομαντικούς. Οι παράγραφοι είναι απελπιστικά μεγάλοι και το ρομαντικό / λαογραφικό στοιχείο από μόνο του δεν μου αρκεί προσωπικά για να συνεχίσω να διαβάζω.

Σου προτείνω να διαβάσεις το παρακάτω, που σίγουρα δεν φτάνει τον μαγευτικό τρόπο γραφής σου και η ιστορία είναι αρκετά χαβαλέ. Αλλά βασίζεται σε αρκετή δράση, τρόμο και μυστήριο που μπορώ να πω ότι κατεβαίνει καλύτερα.

ΟΣΤΕΟΔΡΟΜΙΟ - SFF.gr - Science Fiction & Fantasy Greece

#17 Souzana

Souzana

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 01 November 2008 - 21:01

Χμμ.. εμένα μου αρέσουν οι πολύ αργοί ρυθμοί. Τους λατρεύω :)

Φιλιά! :D


Edited by Souzana, 01 November 2008 - 22:58.


#18 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 03 November 2008 - 14:51

roriconfan, μη σώσεις και διαβάσεις Ντοστογιέφσκι, τότε.

Ο ρυθμός του "Ίριδα" είναι εξαιρετικός: αργός όσο χρειάζεται για περιγραφές, γρήγορος αρκετά για την κύρια πλοκή. Συνέχισε έτσι, Σουζάνα!:congrats:

Έχω φτάσει στο κεφάλαιο 10 και συνεχίζω ακάθεκτη! Βρε θα το διαβάσω όλο, πού θα μου πάει...

Posted Image


#19 Souzana

Souzana

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 03 November 2008 - 16:18

Ευχαριστώ Teachan... είναι θέμα γούστου.
Άλλωστε άλλο η λογοτεχνία, άλλο τα κόμικς, άλλο οι ταινίες, άλλο τα επιστημονικά βιβλία... ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του.

Άλλωστε γι΄ αυτό είπα... για όποιον δεν έχει οτιδήποτε άλλο να κάνει! :D


#20 Lilia20

Lilia20

    Want a cookie? ^^

  • Members
  • 48 posts

Posted 15 November 2008 - 15:38

Hδη διαβασα τα 2 πρωτα κεφαλαια, ειναι πραγματι πολυ φοβερο!!Συγκινηθηκα, ειλικρινα...ειναι πολυ ρομαντικο χωρις υπερβολες ;3 Προσωπικα διαβαζω μονο ξενη λογοτεχνια διοτι μου αρεσει ο τροπος που γραφουν...ξερεις..διαφορετικη νοοτροπια κτλ. αλλα εσυ με εκανες να αλλαξω γνωμη...x333 Καταφερες να κεντρισεις το ενδιαφερον του αναγνωστη και να τον κανεις να ταυτιστει με τον ηρωα, μπραβο σου ^^ Μακαρι να παιρνα μερικα μαθηματα απο σενα...!!:wooi2:
Α! ηθελα να σε ρωτησω, τι χρωμα μαλλια εχει η Λιλλυ?? Και το σχεδιο το θες σαν manga η κατι πιο σουρεαλιστικο?? Αν θες καποια μικρολεπτομερεια πανω στο σχεδιο πες μου!!:thatsit:
Υ.Σ Οι εικονες που εχεις στο blog σου, που τις βρηκες?? Ειναι πανεμορφες και υποθετω καπως ετσι φανταζεσαι τον κοσμο που μας περιγραφεις, ε?:blingeye2:
:joyful:Yoshaaaa!! ;333

#21 Souzana

Souzana

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 15 November 2008 - 16:04

Lilia20 καλησπέρα! (καλά, ταιριάζει και το όνομά σου χιχι!) Σ΄ ευχαριστώ πολύ, ελπίζω κι η συνέχεια να σου κρατήσει το ενδιαφέρον :)
Tί μαθήματα, άσε, κι εγώ αυτοδίδακτη είμαι και στο περίπου, γι΄ αυτό και μερικές φορές το χάνω το θέμα... τεσπα, το σημαντικό είναι να περνάμε δημιουργικά το χρόνο μας πιστεύω.

Η Λίλλυ είναι καστανόξανθη με καστανά μάτια, το σχέδιο δε με νοιάζει πώς θα είναι, όπως θέλει ο καθένας και όπως το φαντάζεται... αααχ ανυπομονώ πάρα πολύ να δω κάτι! Είναι σα να ΄το ΄χω μέσα στο κεφάλι μου και να μη μπορώ να το δω μπροστά μου:blingeye2:
Εγώ δεν το πέτυχα όσο κι αν το προσπάθησα

Τις εικόνες τις βρήκα τυχαία ψάχνοντας στο νετ, σε διάφορα sites και δε θυμάμαι ακριβώς από πού είναι η καθεμιά, αλλά μου φάνηκε ότι ταίριαζαν και γι΄ αυτό τις δανείστηκα. Μάλλον κάπως έτσι είναι ο κόσμος της ιστορίας.
Βασικά κι εγώ μόνο ξένη λογοτεχνία διαβάζω εκτός από κάποιους κλασσικούς έλληνες συγγραφείς τους οποίους τους διάβασα παλιότερα... καταλαβαίνω τί εννοείς γιατί κι εγώ την ίδια γνώμη έχω. Εσύ γράφεις καθόλου?


#22 Lilia20

Lilia20

    Want a cookie? ^^

  • Members
  • 48 posts

Posted 17 November 2008 - 15:26

Προσπαθω να γραψω...>.< Ειναι 2 ιστοριες που εχω αρχισει απο μικρη και θεωρω κριμα να πανε χαμενες και θελω ειτε να τις γραψω σαν μυθιστορημα, ειτε να τις κανω κομικ...x3 Πηρα κι ενα βιβλιο οδηγο πολυ καλο για το πως να γραψεις, αλλα ειναι καπως για προχωρημενους!! Μακαρι να καταφερω κατι απ τα δυο!!! Λιλια λενε βασικα εναν χαρακτηρα μου απο ενα στορυ...χεχε x333
Τhanxxx πολυ για τα τips!!! Παντως, αν θες να μου περιγραψεις μια εικονα που φανταζεσαι πες μου !!!:gotit:
Και παλι μπραβο σου γραφεις καταπληκτικα!! Μια απορια, σκοπευεις να το εκδοσεις?? Γιατι ελικρινα ειναι παρα πολυ καλο!! Ζητα το κι οτι γινει!!! ;33
:joyful:Yoshaaaa!! ;333

#23 Souzana

Souzana

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 17 November 2008 - 19:28

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι πρέπει να γράφουμε όσο περισσότερο μπορούμε γιατί μόνο με την εξάσκηση βελτιωνόμαστε. Καμιά φορά γράφω ό,τι μου ΄ρθει, ακόμα και βλακείες, προκειμένου να συνηθίσω τις λέξεις. Και αν το αφήσω για καιρό μετά δε μπορώ να βγάλω ούτε συλλαβή χιχι :D

Αν στ΄ αλήθεια σε εμπνεύσει φτιάξε ό,τι θες εσύ... ειλικρινά δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει. Τα φαντάζομαι όπως είναι μέσα στο κείμενο οπότε το αποτέλεσμα δεν θα πρέπει να διαφέρει και πολύ απ΄ αυτό που θα έχω στο νου μου... αν έχω καταφέρει να το περιγράψω σωστά! :ureshii:

Επειδή είναι πολύ μεγάλο δε γίνεται να εκδοθεί, θα έπρεπε να γίνει σε 3 τόμους, οπότε μάλλον θα παραμείνει σε ηλεκτρονική μορφή.


#24 the goblin

the goblin

    the 4th Espada

  • Members
  • 155 posts

Posted 17 November 2008 - 19:51

μπραβο πολλη καλη δουλεια και ωραια ιστορια:riiight::thumbup:
[SIGPIC][/SIGPICPosted Imagei can see you

#25 Lilia20

Lilia20

    Want a cookie? ^^

  • Members
  • 48 posts

Posted 27 November 2008 - 15:46

Hiiiii~~~ και παλι!! x333 Μαντεψε!!! Σου τελειωσα μια ζωγραφια!!!! Μονο πες μου που θες να στη στειλω ^^ Αχ, ελπιζω να σου αρεσει...!! Γιατι ξεχαστηκα κι εκανα ενα λαθος >.< εκανα τη Λιλλυ με ξανθα μαλλια, αν μου πεις ομως το διορθωνω!!!! ^ο^ Κι ο Σον καστανοξανθος δεν ειναι?? Αχ, ειμαι πολυ ξεχασιαρα, sorry....:uhh:
Υ.Σ Σου ετοιμαζω αλλες 2, χιχι :kill4u:
:joyful:Yoshaaaa!! ;333

#26 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 27 November 2008 - 22:16

...................

Edited by legeon, 11 December 2008 - 02:48.


#27 Souzana

Souzana

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 29 November 2008 - 01:12

@The goblin: Eυχαριστώ πάρα πολύ :D

@Lilia20: Βασικά η Λίλλυ είναι καστανόξανθη, αλλά δεν πειράζει καθόλου, στείλ΄τη έτσι κι αλλιώς, ανυπομονώ να τη δω! Το email μου είναι Souzy_Hatzi@yahoo.gr Mόλις μου τη στείλεις θα την αναρτήσω! Eπίσης στείλε ό,τι στοιχείο σου θες να αναρτηθεί μαζί, όνομα, ψευδώνυμο, λεζάντα κλπ. Αχ thanks!!!:awww:

@legeon: Σ΄ ευχαριστώ! :) Aλλά τί εννοείς να είχες το θάρρος? Θάρρος θέλει για να το διαβάσει κανείς χαχα!!!








#28 Souzana

Souzana

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 30 November 2008 - 17:51

Lilia20 σ΄ ευχαριστώ πάρα πολύ για την πανέμορφη εικόνα σου. Είναι φοβερή! :blingeye2:
Το φόρεμα της Λίλλυ και τα μάτια του Σον, wow!!!!

Για όποιον θέλει να τη δει, είναι εδώ: "IΡΙΣ": EΞΉΞΊΟ�Ξ½Ξ± 1


#29 Kamui-da

Kamui-da

    Oai-deki-te ureshii-desu.

  • Members
  • 41 posts

Posted 30 November 2008 - 18:01

πραγματικα πολυ καλος ο τροπος που γραφεις.
εχεις φοβερο ταλεντο.
συνχαρητηρια
Fukai ao no sekai koete meguriau,kaze ga toori tokete ku..
Posted Image

#30 Souzana

Souzana

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 30 November 2008 - 20:17

Παιδιά, είστε πολύ καλοί όλοι, ευχαριστώ για τα καλά λόγια... αλλά πιστεύω ότι η ζωγραφική είναι πολύ πιο όμορφη από το γράψιμο. Άλλο να βλέπεις αυτό που φαντάζεσαι ζωντανό μπροστά σου με χρώματα, δεν είναι? Θα προτιμούσα να μπορούσα να το ζωγραφίσω. :blush2: