Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Legend of Galactic Heroes


  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#106 Jooji-san

Jooji-san

    Lieutenant

  • Members
  • 437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Σεπτέμβριος 2010 - 18:12

Μολις τωρα ειδα την 1η ταινια Legend of the Galactic Heroes: My Conquest is the Sea of Stars
κ μπορω να πω οτι ηταν τελεια. Ξεκιναω αμεσως να δω τα επεισοδια!!
Gz Glastenen για το thread γτ δυσκολα θα το περνα χαμπαρι!!!

#107 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Σεπτέμβριος 2010 - 18:47

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και τη δεύτερη ταινία και μετά τα επεισόδια.
http://www.anime-awmn.net/forum/index.php?action=tracker;sw=1;ona=20

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#108 Jooji-san

Jooji-san

    Lieutenant

  • Members
  • 437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Σεπτέμβριος 2010 - 20:01

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και τη δεύτερη ταινία και μετά τα επεισόδια.
http://www.anime-awmn.net/forum/index.php?action=tracker;sw=1;ona=20



Ωραια θα το χω στα υποψην.Προς το παρον 1α τα επεισοδια. Thnx

#109 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 20 Σεπτέμβριος 2010 - 20:41

Θα συμφωνήσω δείτε πρώτα τις ταινίες παίδες...

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#110 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2010 - 14:33

Καλό είναι να υπάρχει πλοκή με πλούσιους διαλόγους αλλα οταν γίνονται μάχες περιμένω να δώ μάχες. Και σε αυτόν τον τομέα(των μαχών δηλαδή) έμεινα απογοητευμένος. Θεωρώ ατυχή την επιλογή της μουσικής, αφου σε καμία περίπτωση δεν μεταδίδει την ένταση και την φρίκη των συγκρούσεων.
Ενα ελαφρυντικό για την σειρά είναι οτι βλέπουμε τις μάχες απο τα μάτια των διοικητών, γι' αυτό και αποκομίζουμε αυτή την απόμακρη αίσθηση. Αυτό ομως στερεί απο το anime κάθε δυνατότητα να παρουσιάσει τις μάχες με εναν ελκυστικό για το θεατή τρόπο.
Ενα άλλο παράπονο που έχω απο τη σειρά είναι οι χαρακτήρες. Αν και είναι ρεαλστικά δοσμένοι δεν κατάφερα να δεθώ με κανέναν τους. Βέβαια είμαι στο ένατο επεισόδιο ακόμα και μπορεί στην πορεία να συναντήσω ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Σε αυτό το σημείο δεν αποκλείω τίποτα, εξ' άλλου πρόκειται για σειρά εκατόν δέκα επεισοδίων αν δεν κάνω λάθος.
Παρ' όλα τα παράπονά μου, θα συνεχίσω τη σειρά. Μου αρέσουν οι ραδιουργίες που βλέπουμε στην αυτοκρατορική αυλή.
Αυτός ο φαλακρός που διοικεί το Φεζάν είναι τραγικός τύπος(με την κακή έννοια). Δεν του πάει καθόλου ο ρόλος του manipulator. Το πολύ πολύ να τον έβαζαν να ασχολείται με παραεμπόριο.

#111 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2010 - 15:06

Η σειρά έχει μάχες και αρκετά ρεαλιστική απεικόνισή του πολέμου και της ασχήμιας του, σε πολλά από τα επεισόδια που ακολουθούν. Γενικά όμως, η όλη προσέγγιση γίνεται με τρόπο που να θυμίζει τα ντοκυμαντέρ για το β' παγκόσμιο πόλεμο.
Σίγουρα κάποιος που έχει συνηθίσει σε Gundam και καθαρόαιμο mecha, splater ή cyberpunk, θα μείνει ανικανοποίητος. Όμως αυτή η σειρά δεν απευθύνεται σε αυτό το κοινό.

Η μουσική είναι θέμα γούστου, γενικά όμως ταιριάζει με την σειρά και της προσδίδει διαχρονικότητα. Και εγώ προσωπικά περισσότερο κέφι θα έκανα με techno, trance, gabba και electro μουσική υπόκρουση, αλλά η ορχηστρική μουσική αποτελεί παράδοση στα anime αυτής της κατηγορίας (Space Opera) και βλέποντας δημιουργίες όπως το Space battleship Yamato του 1974, συμφωνώ απόλυτα με την επιλογή της κλασσικής μουσικής. Αν μη τι άλλο, το animation, η αισθητική, η σκηνοθεσία, το ίδιο το μέσο, όλα, αλλάζουν και εξελίσσοντε. Η κλασσική μουσική όμως παραμένει! Και είμαι σίγουρος, ότι εκείνοι που έφτιαξαν το LOGH, είχαν σκοπό να τo κάνουν όσο ποιο διαχρονικό θα μπορούσε να γίνει (πάντα βέβαια με βάση τις δυνατότητες της εποχής του).

#112 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2010 - 15:44

Το ξεκίνησα κι εγώ επιτέλους. Είδα πρώτα τις ταινίες my conquest is the sea of stars και overture to a new war και συνεχίζω στο 5ο επεισόδιο της σειράς με σκοπό να πάω στα prequel μετά το τέλος της 1ης σεζόν όπως με συμβούλεψε ο Radagast και μετά να την συνεχίσω.
Από την πρώτη στιγμή είμαι κάπως έτσι.:joyful: Υπέροχοι οι 2 πρωταγωνιστές: Δεν ξέρω ποιον να διαλέξω.:kawaii: Οι δολοπλοκίες και τα παρασκήνια μαζί με τις μάχες στρατηγικής μου θυμίζουν Foundation series σε συνδυασμό με the dispossessed και λίγο από dune. Μέχρι που σκέφτομαι μήπως κάνω λάθος και βλέπω την ιστορία σε anime και ίσως να ήταν καλύτερα να την διάβαζα σε βιβλία αν αυτό ποτέ γίνει δυνατόν. Αυτό γιατί λόγω παλαιότητας υστερεί στο animation και στην απεικόνιση του περιβάλλοντος και επίσης γιατί η ιστορία έχει πολλά να πει που δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσουν να αναπτυχθούν όπως πρέπει σε βίντεο. Το σχέδιο των χαρακτήρων μου αρέσει πάντως.

Για την μουσική που ειπώθηκε, προσωπικά αν και δεν με ενοχλεί η χρήση κλασικής μουσικής θα προτιμούσα κάτι πρωτότυπο σε σύνθεση: ορχηστρική μουσική αλλά δικής τους σύνθεσης. Αλλά εντάξει, δεν είμαι και τόσο απαιτητική.:P

--Προσπαθώ να το δω με ρέγουλα γιατί δεν λέει να τα δω μαζεμένα 170 περίπου επεισόδια και να καίγομαι για μέρες. Να δω αν θα μπορέσω να το καταφέρω αυτό.:hot:--

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Nighteyes: 01 Οκτώβριος 2010 - 15:51

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα


#113 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2010 - 17:01

Το ξεκίνησα κι εγώ επιτέλους. Είδα πρώτα τις ταινίες my conquest is the sea of stars και overture to a new war και συνεχίζω στο 5ο επεισόδιο της σειράς με σκοπό να πάω στα prequel μετά το τέλος της 1ης σεζόν όπως με συμβούλεψε ο Radagast και μετά να την συνεχίσω.
Από την πρώτη στιγμή είμαι κάπως έτσι.:joyful: Υπέροχοι οι 2 πρωταγωνιστές: Δεν ξέρω ποιον να διαλέξω.:kawaii: Οι δολοπλοκίες και τα παρασκήνια μαζί με τις μάχες στρατηγικής μου θυμίζουν Foundation series σε συνδυασμό με the dispossessed και λίγο από dune. Μέχρι που σκέφτομαι μήπως κάνω λάθος και βλέπω την ιστορία σε anime και ίσως να ήταν καλύτερα να την διάβαζα σε βιβλία αν αυτό ποτέ γίνει δυνατόν. Αυτό γιατί λόγω παλαιότητας υστερεί στο animation και στην απεικόνιση του περιβάλλοντος και επίσης γιατί η ιστορία έχει πολλά να πει που δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσουν να αναπτυχθούν όπως πρέπει σε βίντεο. Το σχέδιο των χαρακτήρων μου αρέσει πάντως.

Για την μουσική που ειπώθηκε, προσωπικά αν και δεν με ενοχλεί η χρήση κλασικής μουσικής θα προτιμούσα κάτι πρωτότυπο σε σύνθεση: ορχηστρική μουσική αλλά δικής τους σύνθεσης. Αλλά εντάξει, δεν είμαι και τόσο απαιτητική.:P

--Προσπαθώ να το δω με ρέγουλα γιατί δεν λέει να τα δω μαζεμένα 170 περίπου επεισόδια και να καίγομαι για μέρες. Να δω αν θα μπορέσω να το καταφέρω αυτό.:hot:--


Τελικά είχα δεν είχα σε έπεισα και σένα να το δεις. ^^ Άλλο που δεν ήθελες και συ. :kakaka: (Όντως θυμίζει και Dune btw)
Δοκίμασε να ξεκινήσεις τα Gaiden 1 (billion stars) μετά το season 1 που βλέπονται και πιο εύκολα imo, το Gaiden 2 ξεκινάει πολύ αργά (με μαθήματα ιστορίας και 0νική δράση) οπότε δεν ξέρω αν θα σε κρατήσει μη ξέροντας πολλά για το alliance και τον Yang. Ισως να είναι επίσης καλή ιδέα είτε να το δεις μετά το 2ο-3ο season είτε στο τέλος μια και καλή. Your choice.

Το animation πάντως που λες ότι υστερεί εγώ το βλέπω θετικά. Λόγω απλοϊκότητας ίσως και όχι πολλής κίνησης μπορώ να προσέχω πολύ περισσότερο τους διαλόγους, τη πλοκή που μόνο απλή δεν είναι, και λειτουργεί και καλύτερα η φαντασία μέσα μας. Το βίντεο καταντάει δευτερεύοντας παράγοντας όταν έχεις τόσο πλοκή. Imo πάντα. ^^

Το σχέδιο χαρακτήρων είναι πολύ μπροστά για την εποχή του παρότι έχει μια πινελιά bishounen, και το έχει επιμεληθεί και ο πολύ γνωστός Yoshiaki Kawajiri (personal fav), που αργότερα μας έδωσε το υπέροχο vampire hunter d bloodlust και πολλά άλλα. (cyber city oedo, wicked city, demon city shinjuku, midnight eye gokku κτλπ)

Όσο αφορά τη μουσική πολλά θες imo, όταν μιλάμε για σειρά που βγήκε τόσο παλιά χωρίς να αποσκοπεί σε τρελά budget ή σε τηλεθεάσεις για να βγάλει κέρδη, μιας και μιλάμε για Οriginal video animation (OVA) που έγινε πολύ αργότερα διαθέσιμο για αγορά και μόνο. Δεν παίχτηκε ποτέ στη TV.

Προσωπικά χαίρομαι που το LOGH έγινε δίχως να αποσκοπεί σε άμεσα κέρδη τηλεθέασης, γιατί έτσι ξέφυγε απ' το τρυπάκι να προσπαθήσει να γίνει mainstream για το τι ζητάει ακριβώς το κοινό, κι έτσι μπόρεσε να μείνει πιο κοντά στο feeling ενός καλού βιβλίου και δόθηκε ιδιαίτερη σημασία στη συνολική ποιότητά του (σενάριο, χαρακτήρες, φωνές και διάλογοι που είναι και το σημαντικότερο imo για μια σειρά που αποσκοπεί σε τόσο ρεαλισμό για το είδος της) την οποία διατήρησε από αρχή μέχρι τέλους χωρίς κοιλιά, κάτι που το βλέπει κανείς τρομερά σπάνια σε οτιδήποτε medium (μόνο τα βιβλία υπερτερούν imo). Χώρια που έτσι μπόρεσε να θίξει ελεύθερα και χωρίς ηθικούς φραγμούς, θέματα που σπάνια τα έβλεπες την τότε εποχή πόσο μάλλον σε σοβαρή animation σειρά. (σύγκρουση πολιτευμάτων, ιστορία, ματαιότητα του πολέμου κτλπ)

Πάντως παραδόξως ή όχι, αυτό ήταν και πιο σύνηθες τα τότε χρόνια, γιατί οι δημιουργοί αποσκοπούσαν περισσότερο στο να φτιάξουν "τέχνη" δίχως υπερβολές και φανφαρισμούς απλά παίρνοντας καλές ιστορίες απο βιβλία και προσπαθώντας να μην τις αλλοιώσουν, (βλέπε και world masterpiece theater series) παρά να πουλήσουν "εμπορικούς τίτλους" και περιεχόμενο όπως ίσως αναγκάζονται κιόλας οι πιο σύγχρονοι δημιουργοί (ευτυχώς όχι όλοι) λόγω της "κοινωνίας" του χρήματος...

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Radagast: 01 Οκτώβριος 2010 - 23:46

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#114 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2010 - 18:10

Μα δεν ήταν θεμα πειθούς. Θα το έβλεπα αργά ή γρήγορα.:canthelp:Αλλά ότι το παίνεψες και αυτό από μόνο του αποτελεί εγγύηση για κάτι από καλό εώς αριστούργημα, όντως.:gotit:

Όσον αφορά την εμπορικότητα και στο ότι θα έχανε αν φτιαχνόταν ας πούμε σήμερα, δεν ξέρω αν συμφωνώ. Δεν είναι όλα τα σύγχρονα anime μόνο animation και εντυπωσιασμός. Και δεν νομίζω να πήγαιναν να κάνουν κάτι τέτοιο σε ένα τέτοιο έργο. Πόσο να άλλαζαν την ιστορία και για ποιον λόγο; Δεν γίνεται να την αλλάξουν ετσι όπως το βλέπω εγώ. Ούτε ότι τα εφέ θα επισκίαζαν τέτοιους χαρακτήρες και ιστορία. No way! Δεν είναι τυχαίοι ούτε αυτοί ούτε η ιστορία. Δεν νομίζω να έχανε σε ποιότητα αν κρατούσαν σε γενικές γραμμές το σχέδιο των χαρακτήρων και την ατμόσφαιρα και απλά βελτιώναν τις μάχες και το περιβάλλον. Εξάλλου αυτοί που θα το έβλεπαν πρώτοι απ' όλους θα ήταν οι fan των βιβλίων και της 1ης σειράς. Αυτοί θα ήταν το σίγουρο κοινό, όχι το κοινό του fanservice και σ' αυτούς θα επικέντρωνε λογικά η παραγωγή.
Έτσι λέω τουλάχιστον.:P

Edit
Μετά από πρόσφατες εξελίξεις προστέθηκε και ο Κιρχιάις στο group των "δεν ξέρω ποιον να διαλέξω".:P Είμαι περίεργη να δω τι θα λέω στο τέλος.:D

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Nighteyes: 01 Οκτώβριος 2010 - 19:33

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα


#115 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2010 - 20:22

Θα βάζαν ecchi μέσα και πολλά άλλα είμαι σίγουρος...
Μη με ρωτάς πως, αλλά είμαι σίγουρος πως θα βρίσκαν τρόπο....

Και anyway όπως είπα υπάρχουν εξαιρέσεις. Απλά είναι αδύνατον να μη κοιτάξεις την λέξη εμπορικότητα εν έτη 2010, οπότε επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω για το πιθανό αποτέλεσμα...

PS : Αυτοί που θα το έβλεπαν πρώτοι λες θα ήταν οι fans των βιβλίων και της σειράς... Ελάχιστοι δηλαδή μιλάμε για τρελή μειονότητα. Αν βασιζόντουσαν σε τόσο λίγο κοινό, ζήτω που καήκανε imo. Bankruptcy FTW!

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#116 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2010 - 23:52

Έτσι μπράβο, να βλέπει περισσότερος κόσμος τη σειρά. :P

Nighteyes, έτσι όπως σε βλέπω μέχρι τη μέση θα έχεις λατρέψει τους μισούς χαρακτήρες της σειράς. :hihi2: Πάντως, αν και δεν έχει fanservice, από bishonen έχει πράμα. Ο Shenkopp είναι προσωπικό all-time favorite, αλλά και οι μισοί στρατηγοί της αυτοκρατορίας δεν πάνε πίσω. :kawaii:

Συμφωνώ πάντως ότι θα ήταν πολύ δύσκολο να βγει σήμερα (είτε σε remake είτε και στα αγγλικά ακόμα). Από τη μια λόγω μεγέθους και τεράστιου καστ χαρακτήρων που απαιτούν seiyuu (πάνω από 600, διάβασα κάπου) αλλά και γιατί δεν είναι εμπορικό anime και ούτε ιδιαίτερα γνωστό, και θα στηριζόταν κυρίως στη μειονότητα των anime/space-opera fans που το ήξεραν από παλιά ή που έχουν μια προτίμηση στο cult. Ακόμα κι αν έφταναν αυτοί σε μια συνηθισμένη περίπτωση, εδώ δεν θα αρκούσαν για να καλύψουν το κόστος και την ταλαιπωρία. Καλύτερο θα ήταν όντως να έβγαζε κάποιος τα βιβλία στα αγγλικά. Αν σε ενδιαφέρει πάντως να τα διαβάσεις, μπορείς να βρεις όλο το 1ο και το μισό από το 2ο και το 4ο βιβλίο εδώ. Τα βιβλία είναι 10 συνολικά.

Πάντως μέσα σε όλη τη σειρά έχει 2-3 ecchi σκηνές.

Radagast, το LOGH μπορεί αρχικά να βγήκε σε OVA, αργότερα όμως παίχτηκε στην τηλεόραση και μάλιστα πάνω από μια φορά.

15fkk04.jpg


#117 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 02 Οκτώβριος 2010 - 00:03


Radagast, το LOGH μπορεί αρχικά να βγήκε σε OVA, αργότερα όμως παίχτηκε στην τηλεόραση και μάλιστα πάνω από μια φορά.


Πέρασαν πολλά χρόνια για να γίνει αυτό όμως (το οποίο μη νομίζεις πως έγινε και σε πολλές χώρες), και το θέμα είναι ακριβώς αυτό, ότι επειδή ακριβώς τελείωσε πρώτα ολόκληρο πριν παιχτεί, αυτό από μόνο του αναιρούσε εντελώς τον παράγοντα εμπορικότητα-μάρκετινγκ-διαφήμιση για να το δει κάποιος ongoing κτλπ όπως άλλες σειρές... Κοινώς ΔΕΝ αποσκοπούσε σε ποσοστό τηλεθέασης. Σε VHS είχαν βγει οι κασέτες μονάχα σκέψου. Κι έτσι διατήρησε την ίδια ποιότητα εξαρχής μέχρι τέλους στη παραγωγή, δίχως να περιμένει ενδιάμεσα κάποια κέρδη για να συνεχίσουν το story ή όχι όπως γίνεται σε πολλά σημερινά anime. (αλλά και παλιά anime όπως τα gundam που έκαναν θραύση εκείνες τις 10ετίες ως ongoing series) Εκεί ακριβώς βρίσκεται η διαφορά... κι έτσι μπόρεσαν και πήγαν το story μέχρι τέλους.

Προφανώς κάποιοι μάλλον θα είχαν πολλά φράγκα ώστε να το καταφέρουν αυτό σε τόσο μεγάλη σειρά...

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Radagast: 02 Οκτώβριος 2010 - 00:25

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#118 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Οκτώβριος 2010 - 21:14

Θα βάζαν ecchi μέσα και πολλά άλλα είμαι σίγουρος...
Μη με ρωτάς πως, αλλά είμαι σίγουρος πως θα βρίσκαν τρόπο....

Και anyway όπως είπα υπάρχουν εξαιρέσεις. Απλά είναι αδύνατον να μη κοιτάξεις την λέξη εμπορικότητα εν έτη 2010, οπότε επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω για το πιθανό αποτέλεσμα...

PS : Αυτοί που θα το έβλεπαν πρώτοι λες θα ήταν οι fans των βιβλίων και της σειράς... Ελάχιστοι δηλαδή μιλάμε για τρελή μειονότητα. Αν βασιζόντουσαν σε τόσο λίγο κοινό, ζήτω που καήκανε imo. Bankruptcy FTW!

Φυσικά δεν ξέρουμε πως θα ήταν αν γινόταν κάτι τέτοιο και δεν έχει και νοημα να συνεχίσουμε τις υποθέσεις. Απλά εγώ δεν είμαι της άποψης ότι αν κάτι ξανα φτιαχτεί σήμερα θα χάνει σε άλλους τομείς απαραίτητα. Ούτε ότι εμπορικότητα και ποιότητα δεν μπορούν να συμβαδίσουν. Σε άλλες περιπτώσεις θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά γι 'αυτήν την σειρά όχι: Δεν πιστεύω ότι θα τους συνέφερε να την κάνουν έτσι.
Όσον αφορά τους fans: Μια σειρά 10 βιβλίων και επιπλέον side stories, με 110 ovas, manga που βγαίναν στην κυκλοφορία περίπου δεκαετία + άλλα 52 ovas που βγήκαν μετά το 90, δεν την βλέπω και πολύ άγνωστη στην χώρα της. Εκεί αναφερόμουν όταν μιλούσα για fans. Μπορεί αυτοί να είναι σήμερα 40 χρονών αλλά τα βιβλία που ξεκίνησαν όλο αυτό, πιστεύω ότι διαβάζονται σήμερα και από τους νεότερους. Άσε που αυτοί σήμερα θα έχουν παιδιά και τα παιδιά δεν έχουν λεφτά: οι γονείς όμως έχουν.:hehehe:

Maya, δεν έχεις άδικο. Έχει πολλούς ενδιαφέροντες χαρακτήρες. (Αν και έχω χάσει λίγο την μπάλα για το ποιος είναι ποιος σε κάποιες περιπτώσεις.) Αν και έχω σταθεροποιηθεί για την ώρα σ ' αυτούς τους 3.
Spoiler: big spoiler

Αν και τελικά μάλλον τείνω πιο πολύ στον Γιανγκ. Είναι πιο ολοκληρωμένος σαν άνθρωπος. Και πιο γήινος. Και έχει και πλάκα.:hihi2:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα


#119 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Οκτώβριος 2010 - 22:00

@Nighteyes

Spoiler:

15fkk04.jpg


#120 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Οκτώβριος 2010 - 17:37

Aπορία. Βλέπω το 4ο gaiden και ήθελα να ρωτήσω κάτι για τον Shenkopp και το τάγμα του.
Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα