Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Legend of Galactic Heroes


  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#1 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 13:47

Posted Image


Απορώ γιατί δεν έχει γίνει ακόμα τόπικ γι αυτό...Πρόκειται κατά τη γνώμη μου για ένα από τα ωραιότερα άνιμε όλων των εποχών. Η αλήθεια είναι ότι αρχικά ήμουν δύσπιστη, γιατί δεν τα πάω πολύ καλά με τα ρέτρο, αλλά με αντάμοιψε ήδη από τα πρώτα λεπτά.

Βασισμένο στα βιβλία του Yoshiki Tanaka, διασκευάσθηκε σε άνιμε το 1987-1988 με 3 ταινίες και 110 επεισόδια, τα οποία χαίρουν του πολύ σημαντικού πλεονεκτήματος ότι κυκλοφόρησαν μόνο σε ova, πράγμα που σημαίνει όχι fillers, αλλά καθαρό στόρι, πιστό στο πρωτότυπο.

Πρόκειται για ένα γαλαξιακό έπος, αν σας αρέσουν, αλλά ακόμη κι αν δεν είναι το στοιχείο σας το LoGH αγγίζει τόσα θέματα που σίγουρα θα σας συγκινήσει. Περιλαμβάνει από battle of wits και στρατηγική, μέχρι πολιτικούς και κοινωνικούς προβληματισμούς, όλα δομημένα σε άρτιο σενάριο και, κυρίως, εντυπωσιακούς χαρακτήρες. Μην το χάσετε!:congrats:

Άλλοι πιστοί? Να αρχίσω τον προσυλητισμό?:hahaha:

Posted Image


επίσης, έρχεται review...be prepared:tensai:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#2 Srg.Keroro

Srg.Keroro

    Life,Death,Anime between!

  • Members
  • 1 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 14:37

Τα σεβη μου στο thread και στο ανιμε! Το μονο που θα μπορουσα να πω για να καταλαβουν το μεγεθος της ιστοριας αυτου του επικου αριστουργηματος ειναι οτι ποτε μα ποτε δεν υπηρξε τοσο απαραιτητος ο προλογος σε επεισοδεια σειρας ανιμε! Αν δεν υπηρχε θα εχανε ο καθενας την ροη της πλοκης καθως το story εξελισεται ταυτοχρονα σε πολλα διαφορετικα επιπεδα! Απλως επικο!

:hero:

#3 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 14:42

πρώτα κερόρο, μετά logh...είσαι ηγέτης μεγάλε, με συγκινείς :nanana:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#4 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 14:51

τα οποία χαίρουν του πολύ σημαντικού πλεονεκτήματος ότι κυκλοφόρησαν μόνο σε ova, πράγμα που σημαίνει όχι fillers, αλλά καθαρό στόρι, πιστό στο πρωτότυπο.


Και μειονεκτήματος συνάμα, μιας και ο κύριος λόγος που δεν την ξέρει πολύς κόσμος είναι πως δεν κυκλοφόρησε στην τηλεόραση. Το γεγονός πως μέχρι πριν λίγο καιρό όποιος ήθελε να δει την σειρά, έπρεπε να προμηθευτεί τα Laserdiscs (χωρίς υπότιτλους εννοείται), κάνει την σειρά ακόμα πιο άγνωστη στο κοινό:nanana:
Υπήρχε βέβαια και η περίπτωση των Bootleg DVDs, αν και δεν νομίζω να άντεχε κανείς να δει πάνω από 3-4 επεισόδια με τέτοια μετάφραση.



Ακόμα κι έτσι, είναι σταθερά μέσα στα ΤΟΡ 10 του aniDB, ενώ παράλληλα είναι το μόνο OVA στην λίστα (αν εξαιρέσουμε το Kenshin) και η μόνη σειρά του 80.

Τα παραπάνω για όσους επιμένουν πως δεν αξίζει να δουν animation από το 2000 και πριν :hehehe:

E5VV38U.jpg


#5 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 15:02

major respect to Glastenen, που ξεκινησε το thread για την καλυτερη σειρα Sci-fi ever
(και δεν μιλαω μονο για anime).
Απο οτι ξερω για dll τα files υπαρχουν μονο σε torrent των Central Anime BitTorrent Files for [Central Anime] Anime , σε καλες ταχυτητες γιατι παντα υπαρχουν seeds.
Να προσθεσω οτι υπαρχουν και 2 σειρες Prequel. Η πρωτη (gaiden) ειναι ongoing απο τους Central-anime.

#6 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 16:11

Αγαπημένο, πολύ αγαπημένο anime. Μαζί με το 999, η αφρόκρεμα των space opera.

Glastelen, ετοιμάζω αφιέρωμα, αν θες το πάμε μαζί...XD



Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#7 etellen

etellen

    Anime Newbie

  • Members
  • 56 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 16:15

Είναι όντως πολύ ωραίο αν και θα πάρει καιρό να το τελειώσω (τελείωνε Μαρία με τα dvd). Ωρα Glastenen να αναθεωρήσεις για τα ρετρο space ανιμε που δεν ειναι ιδιαίτερα του γούστου σου. Επίσης δεν εχει και εκνευριστικα κωλοπαιδα μεσα να τσιρίζουν κα να στη σπανε.Ηξεραν τοτε τι εφτιαχναν
"I'm the Law"
The Judge

#8 Lockie

Lockie

    Psycho Otacku

  • Members
  • 137 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 19:09

είναι μακραν η ωραιοτερη σειρα που εχω δει ποτε μου...:wooi2:
δεν συγκρινεται με τιποτα απο όσα εχω δει μεχρι στιγμης...και δεν νομιζω να υπαρξει ποτε κατι αναλογο...
είναι απο τις σειρες που σου ξαναθημιζουν γιατι ξεκινησες να βλεπεις ανιμε... και σε μια εποχη που τα παντα εχουν κορεστει είναι καλο να βλέπεις κατι που αξιζει πραγματικα...
τα αισθηματα που προκαλει και τα πραγματα που σε κανει να σκεφτεσαι είναι εκπληκτικα...
βλέπεις 10 επισοδεια και εχει γινει ο κακος χαμος κατι που σε άλλα

ανιμε
θα επερνε 1 ολοκληρη σεζον για να γινουν ακριβως τα ιδια πραγματα...βεβαια αυτο είναι κακο για την ψηχικη μας υγεια...:emptyonexg1:
επισης έιναι μια σειρα με καταπληκτικους χαρακτηρες ,περα γαι περα αληθηνους , τοσο που σου είναι σχεδον όλοι συμπαθεις...

τι να πω μακαρι να βγαινουν ποιο συχνα τετοιου είδους ανιμε...:congrats:

Glastenen dono...σε ευχαριστω για το thread...σνιφ...:nod:

Δημοσιευμένη  εικόνα
I shall conquer the universe...

#9 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 22:23

Glastenen dono...σε ευχαριστω για το thread...σνιφ...:nod:


εγώ ευχαριστώ για τον προσυλητισμό:frozen:

@etellen έχεις κάτι συγκεκριμένο σε σπαστικά παιδάκια υπ' όψιν σου?....:orly: ότι έχει παιδάκια πάντως εδώ έχει, απλά τα σπάνε όπως όλοι:nod:

Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#10 sumiregusa

sumiregusa

    Anime Amateur

  • Members
  • 80 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 23:00

Μια σειρα που που δεν επιδεχεται αναλυσεισ που προβληματιζεται πανω σε διαχρονικα ζητηματα στο πεπερασμενο για εμασ παρελθον, τοποθετωντασ τα στον χωροχρονο του μελλοντοσ.
Οσοι επιλεξουν να ασχοληθουν ανεβαζουν ψηλα τον πυχη επισησ προτεινω και το Arslan senki του ιδιου συγγραφεα αν και δεν ελαβε την ιδια διεξοδικη μεταχειριση

#11 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 03 Ιούλιος 2008 - 11:56

sumiregusa, έχεις πράγματι δίκιο για το Arslan, αν και δεν φτάνει το LotGH κατά την γνώμη μου...^^

BTW....I want these!!

[media]http://www.youtube.com/watch?v=t9DiCZ2FLmA[/media]
[media]http://www.youtube.com/watch?v=96cFH1ocppw[/media]

Και φυσικά...

‹β‰Ν‰p—Y“`ΰ ON THE WEB SHOP <-----(fap, fap, fap)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#12 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιούλιος 2008 - 13:37

Πάντως οι Central Anime συνεχίζουν με τα Gaiden, αν και δεν ξέρω πως τα έχουν χωρίσει (δεν έχω καταφέρει να τα δώ ακόμα). Βγάζουν περίπου 2 επεισόδια ανά 2 μήνες, ίσως και πιο αργά.

(Τώρα είμαι στην δουλειά και δεν έχω τα links για να σας δώσω).

#13 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιούλιος 2008 - 15:06

Πάντως οι Central Anime συνεχίζουν με τα Gaiden, αν και δεν ξέρω πως τα έχουν χωρίσει


Υπάρχουν 2 Gaidens. Το πρώτο και το δεύτερο. Μέχρι στιγμής έχουν βγάλει επεισόδια μόνο από το πρώτο Gaiden (20/24). Απλώς τα ονομάζουν Gaiden 1,2,3 κλπ ανάλογα με την ιστορία που διαδραματίζεται. Συγκεκριμένα από το πρώτο Gaiden:

Επεισόδια 1-4 ------> Gaiden 1
Επεισόδια 5-8 ------> Gaiden 2
Επεισόδια 9-12 ----> Gaiden 3
Επεισόδια 13-24 --> Gaiden 4



Λογικά, κάτι αντίστοιχο θα κάνουν και για το δεύτερο Gaiden.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Phantom Duck: 18 Ιούλιος 2008 - 14:35
fixed

E5VV38U.jpg


#14 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιούλιος 2008 - 16:01

Ευχαριστώ PK.

Ελπίζω να τα τελειώσουν σύντομα, αν και δεν φαίνεται κάτι τέτοιο προς το παρόν.

#15 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιούλιος 2008 - 19:02

Οι central-anime βγαζουν το LoGH gaiden με ρυθμο 2επ/μηνα.
Παντως η 1η σειρα gaiden δεν μ'αρεσει και τοσο
Spoiler: