Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Γάτες και γάτοι!!!!


  • Please log in to reply
279 replies to this topic

#1 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 25 June 2008 - 09:08

Λοιπόν, τυγχάνει να λατρεύω τις γάτες, να έχω πολλές γάτες στο εξοχικό μου, αλλά κι έναν φουντωτό γάτο ονόματι Sevan να μου κρατάει συντροφιά στην Αθήνα. Ως γατόφιλος λοιπόν μου τράβηξε το ενδιαφέρον ένα αρθράκι μιας εφημερίδας για τις γάτες του Hemingway. Παραθέτω το link:

Our Cats - HEMINGWAY HOME & MUSEUM

Ενδιαφέρον έχουν εκτός από τις εικόνες που πρωταγωνιστούν τα αξιαγάπητα πλασματάκια, τα ονόματά τους που πραγματικά έχουν πολύ γέλιο και τα βρήκα πρωτότυπα.

Με αφορμή λοιπόν το link καλώ όλους τους γατόφιλους του forum μας να δηλώσουν το παρόν τους στο συγκεκριμένο topic και να ιδρύσουμε χεχεχε τον Σ.Γ.A. = Σύλλογος Γατόφιλων Anime.gr που φυσικά με εμφανή διάθεση ανωτερότητας απέναντι στον προαιώνιο εχθρό των γατιών θα ανεχθεί τον ενδεχόμενο Σ.Φ.Σ.A. = Σύλλογος Φίλων του Σκύλου Anime.gr, ως μια χειρονομία καλής θέλησης, στο πλαίσιο μιας ειρηνικής συνύπαρξης, προσβλέποντας σ' ένα κόσμο δίχως απειλητικά γαβγίσματα.
Περιμένω συμμετοχή...

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 June 2008 - 09:22

OK........ count me in then....... Cats rule!!!!!!!!!ΧDDDDDDDDDDDD

#3 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 25 June 2008 - 09:34

Both cats and dogs rule ρε!! Εγω ειμαι dog person προσωπικα, αλλα τρελενομαι και για τα γατια..Αλλα για κατοικιδιο θελω κατι πιστο..οι γατες παραεχουν προσωπικοτητα και μου την ψιλοδινει..οχι οτι με χαλανε σαν κατοικιδια ομως..απλα πιο πολυ με συγκινει η αφοσιωση του σκυλου.
Εχει η αδερφη μου γατο, και μεχρι προτεινος που εμενε σπιτι μαζι μας, ειχαμε και το σκυλι και το γατι μαζι..αλλα μετακομισε και το πηρε μαζι της.
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#4 momO

momO

    somber

  • Members
  • 285 posts

Posted 25 June 2008 - 10:12

neko-fan ^w^
οι γάτες είναι τα πιο όμαρφα πλάσματα...παθαίνω nosebleed κάθε φορά που πετυχαίνω ένα γατί :nbleed: they're just so kawaii

μέχρι πρόσφατα είχα και γω έναν ωραίο φουντοτό σκούρο γάτο με πολύ ισχυρή προσωπικότητα και εκλπεπτισμένα γούστα (κοιμόταν μόνο πάνω σε μαξιλάρια ΄γιατί μόνο αυτό δεχόταν ο αριστοκρατικός πισινός του και απαιτούσε συνέχεια την προσοχή μου γρατσουνώντας με και καταστρέφοντας τα μπατζάκια των παντελονιών μου) αλλά δυστυχώς αποφάσισε μια μέρα να παέι να ζήσει αυτόνομος...:nanana: γυρισε καμιά δυο τρεις φορές αλλά που...ο γκομενιάρης ψάχνει θυληκιές
so υπολόγισε με
Posted Image

#5 Liberty19

Liberty19

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 25 June 2008 - 10:37

Neko-fan all the way!!!

Μ'αρεσουν και τα σκυλια πολυ αλλα προτιμω και ερωτευομαι τρελα την ανεξαρτητη φυση της γατας. Εχω μια η οποια ειναι ολη γκρι χωρις καποιο αλλο χρωμα πανω της με πρασινα ματια. Τη μαζεψα απο τα σκουπιδια οταν ηταν οσο η παλαμη μου και απο τοτε ειμαστε αχωριστες. Μπορει να ειναι ανεξαρτητες ατιθασες ελευθερες (οτι ακριβως μου αρεσει και οτι ταιριαζει στο χαρακτηρα μου, δε θελω να συμβιβαζομαι με τπτ)η συγκεκριμενη γατα κι εγω επικοινωνουμε.Δε καθετεαι και δεν ακουει κανεναν αλλο περα απο εμενα.

Τωρα περιμενω να μου γεννησει για τεταρτη φορα...Meow!!!!!

So count me in!
Posted Image
Kaname-kuuun:wooi2:

#6 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 25 June 2008 - 11:24

neko neko nekooooooooooooo *____________*
me wuuuubs:nanana::nanana::wooi2::wooi2:
*can't say more because of the cuteness overload*

συμμαζωχτείτε γατολάτρεις λέμε! :bike:

Cats are smarter than dogs. You can't get eight cats to pull a sled through the snow. - Jeff Valdez


:hahaha:

Posted Image


#7 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 25 June 2008 - 11:26

Τωρα περιμενω να μου γεννησει για τεταρτη φορα...Meow!!!!!


Πρώτα από όλα respect:nod: επειδή δεν έχεις στηρώσει τη γάτα σου! Απλός ήθελα να σε ρωτήσω τι τα κάνεις τόσα γατάκια.
Γατί δεν έχουμε σπίτι, αλλά προσπαθούμε να φροντίζουμε τα αδέσποτα της γειτονίας (δύσκολο, επειή υπάρχουν @#$%^* γείτονες). Πάντως δεν μπορώ να διαλέξω ανάμεσα σε ζώα, μου αρέσουν όλα.



#8 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 25 June 2008 - 13:00

Πρώτα από όλα respect:nod: επειδή δεν έχεις στηρώσει τη γάτα σου! Απλός ήθελα να σε ρωτήσω τι τα κάνεις τόσα γατάκια.


Η ερωτηση που εκανες , θα μπορουσε να απαντηθει απο το respect που εδωσες..αν δεν εχεις που να δωσεις τα γατακια, και για να μην τα πεταξεις στο δρομο, στειρωνεις τη γατα σου...αντιστοιχως και με τα σκυλια...
Αν εχεις ανθρωπους να τα παρουν, δεκτο, να μην το στειρωσεις το ζωντανο, αλλα αν ειναι επειδη δεν θελεις να "επεμβεις" στη φυση, να γεμισεις τους δρομους αδεσποτα, σορρυ κιολας, αλλα ειναι παραλογο. Εγω το σκυλι το στειρωσα γι αυτο ακριβως το λογο...δεν τον ζευγαρωναμε γιατι δεν εχουμε που να δωσουμε το κουταβι, και ειχε γινει επιθετικος επειδη ακριβως δεν ζευγαρωνε..εγω αρνουμαι κατηγορηματικα να παρατησω ζωο στο δρομο, οποτε μια λυση υπηρχε μονο για τη σωματικη ακεραιοτητα ολονων..στειρωση...

sorry για το offtopic...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#9 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 25 June 2008 - 13:04

ειμαι αλλεργικος στις γατες :OMG3:.

#10 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 25 June 2008 - 13:06

Μέσα κι εγώ! Γατάκια και σκυλάκια rule!:wooi2:

Posted Image


#11 kith

kith

    Anime Freak

  • Members
  • 297 posts

Posted 25 June 2008 - 13:36

και και εγω μεσα!!! ειναι πολλυ Cool Τα γατια...
Posted Image
Spoiler:

#12 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 25 June 2008 - 13:55

Η ερωτηση που εκανες , θα μπορουσε να απαντηθει απο το respect που εδωσες..αν δεν εχεις που να δωσεις τα γατακια, και για να μην τα πεταξεις στο δρομο, στειρωνεις τη γατα σου...αντιστοιχως και με τα σκυλια...
Αν εχεις ανθρωπους να τα παρουν, δεκτο, να μην το στειρωσεις το ζωντανο, αλλα αν ειναι επειδη δεν θελεις να "επεμβεις" στη φυση, να γεμισεις τους δρομους αδεσποτα, σορρυ κιολας, αλλα ειναι παραλογο. Εγω το σκυλι το στειρωσα γι αυτο ακριβως το λογο...δεν τον ζευγαρωναμε γιατι δεν εχουμε που να δωσουμε το κουταβι, και ειχε γινει επιθετικος επειδη ακριβως δεν ζευγαρωνε..εγω αρνουμαι κατηγορηματικα να παρατησω ζωο στο δρομο, οποτε μια λυση υπηρχε μονο για τη σωματικη ακεραιοτητα ολονων..στειρωση...

sorry για το offtopic...

Συγνώμη και από εμένα για το off topic, αλλά θα ήθελα να απαντήσω.
Θεωρώ πολύ σημαντικό ένας άνθρωπος που έχει κάποιο ζώο, να αποφασήσει να μην το στειρώσει. Όμως υπό προϋποθέσεις. Για αυτό και ρώτησα τι κάνει με τα γατάκια. Ούτε εγώ θα μπορούσα να αποδεκτώ μια απάντηση του τύπου "τα αφήνω ελεύθερα", και σε καμία περίπτωση δεν υποννοώ κάτι τέτοιο. Φυσικά και είναι παράλογο να διώχνουμε κάποιο ζώο από το σπίτι μας, και αυτό να καταλήγει στο δρόμο, όποια και να είναι η δικαιολογία. Απλός είμαι ενάντια στη στείρωση σαν πρακτική. Δεν κατηγορώ όποιον το κάνει, εγώ όμως θα επέλεγα να μην πάρω καθόλου κάποιο κατοικίδιο, παρά να πάρω κάποιο και να αναγκαστώ να το στειρώσω αργότερα.
Τέλος πιστεύω ότι αν κάποιος πάρει ένα ζώο, και αποφασίσει να μην το στειρώσει, αλλά να περάσει όσες δυσκολίες αυτό συνεπάγεται (συμπεριλαμβανομένου και το τι θα κάνει τα μικρά) αξίζει σεβασμού
Spoiler:



#13 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 25 June 2008 - 14:01

Γάτες, σκυλιά... έχουν περάσει διάφορα ζωάκια από το σπίτι. Τώρα μας έχουν μείνει 2 χελώνες.

Κι εγώ μέσα.

#14 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 25 June 2008 - 14:24

Spoiler:


Γιατι το σκυλι μου ειναι λιγο εως πολυ διαχυτικο με τον κοσμο...χαιρεται υπερβολικα και κανει βλακειουλες...και οταν ενα σκυλι ειναι 32 κιλα το σκεφτεσαι να το αμολησεις με κοσμο στο σπιτι..θα εκανε ζημιες, θα σας επρηζε για χαδια κτλ κτλ...αλλα αφου καιγεσαι, θα το αφησω μια μερα να ερθεις να το δεις...:wooi2:
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#15 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 25 June 2008 - 14:51

γατες? χμμμμμμμ νομιζω οτι και εμενα μου αρεσουν ;)