Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 10 Ψήφοι

One Piece latest chapter discussion [επιτρέπονται spoilers]


  • Please log in to reply
16945 replies to this topic

#16756 AnimeWeed

AnimeWeed

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Νοέμβριος 2022 - 12:37

Η θεωρια οτι το φρουτο του μομο ειναι αποτυχια γιατι ειναι ροζ βγηκε σωστη

Θυμαμαι ο οντα καποτε ειχε πει οτι ηθελε να φτιαξει ενα mecha manga μετα το one piece

Εμενα παντως προς το παρον δεν μου καθεται καλα σαν post apocalyptic κοσμος το one piece δεν ηθελα τετοιες τεχνολογιες λες και αλλαξε το μανγκα νιωθω

Ειχανε τοσο προηγμενες τεχνολογιες και σκαλιζανε πετρες;
Ακομα και στους τοιχους κτλπ τους δειχνει με πρωτογονα ρουχα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται

Θυμαμαι ο οντα ειχε πει δεν θελει μαγεια στο one piece θελει τα παντα να εξηγουντε με καποιο τροπο επιστημονικα και καλα,βλεπω το χακι που γινεσαι σαν σηδερο να εξηγηθει σε φαση ειμαστε ολλοι mecha human

#16757 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1.994 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Νοέμβριος 2022 - 21:03

Διαφωνω... κατιπου ειναι τεχνολγικα εξελιγμένο δεν σημαινειβοτι ειναι κ καλυτερο... τα μηχανηματα χαλανε, σκουριαζουν, τους κανουν χακ... ο αρχαιος τροπος ομως με τις πετρες π δεν παθαινουν τπτ ειναι κατι π κανενα ρομποτ δεννμπορει να αλλαξει.. το οτι υπηρχε αυτη η τεχνολογια τοτε ειναι ενα μεγαλο σοκ.. αλλα ειμαι σιγουρος οτι στο τελος ολα θα βγαλουν νοημα καπως


Αυτο δεν βγαζει νοημα ειναι οτι τον Lucci τον εχουν θεο παρολο π του εκανε τα μουτρα κρεας ο Λουφφυ... ειναι ενας χαρακτηρας π ξεπεραστηκε, εχασε κ δεν μας ενδιαφερει πλεον.. εκτος αν ειναι διπλος πρακτορας.. γτ αν νικησει τον λουφφυ τοτε θα ειναι τραγικο.. ουτε θελω να δω εκβιασμο τυπου αν φερεις αντισταση θα σκοτωσουμε ενα μελος του πληρωματος π πιασαμε ομηρο...

Θα επρεπε με το που ακουσει οτι ο λουφυ ειναι εκει να γκαζωσει με οπισθεν οπως ο τιτανικος

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16758 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Νοέμβριος 2022 - 05:03

Περιμένω ο Lucci να πάει έτοιμος να τις παίξει με τον Luffy και απλά να του τις βρέξει ο Jimbei/Sanji.

 

Το post apocalypse που τα έχουν ξεχάσει και η παλιά τεχνολογία ήταν εξωπραγματική με τα τωρινά δεδομένα δεν με χαλάει. Θεωρώ ότι γίνεται αρκετά καλά και το έχω δει και σε άλλα έργα πχ

Spoiler:
.


Δημοσιευμένη  εικόνα

#16759 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθηνα

Καταχωρήθηκε 20 Νοέμβριος 2022 - 11:53

Διαφωνω... κατιπου ειναι τεχνολγικα εξελιγμένο δεν σημαινειβοτι ειναι κ καλυτερο... τα μηχανηματα χαλανε, σκουριαζουν, τους κανουν χακ... ο αρχαιος τροπος ομως με τις πετρες π δεν παθαινουν τπτ ειναι κατι π κανενα ρομποτ δεννμπορει να αλλαξει.. το οτι υπηρχε αυτη η τεχνολογια τοτε ειναι ενα μεγαλο σοκ.. αλλα ειμαι σιγουρος οτι στο τελος ολα θα βγαλουν νοημα καπως


Αυτο δεν βγαζει νοημα ειναι οτι τον Lucci τον εχουν θεο παρολο π του εκανε τα μουτρα κρεας ο Λουφφυ... ειναι ενας χαρακτηρας π ξεπεραστηκε, εχασε κ δεν μας ενδιαφερει πλεον.. εκτος αν ειναι διπλος πρακτορας.. γτ αν νικησει τον λουφφυ τοτε θα ειναι τραγικο.. ουτε θελω να δω εκβιασμο τυπου αν φερεις αντισταση θα σκοτωσουμε ενα μελος του πληρωματος π πιασαμε ομηρο...

Θα επρεπε με το που ακουσει οτι ο λουφυ ειναι εκει να γκαζωσει με οπισθεν οπως ο τιτανικος

Αν ηταν ο Μπαγκι μπορει. Ο Λουσι που ξερουμε δεν θα το εκανε ποτε αυτο. Ειναι ενας περηφανος, σκληρος χαρακτηρας και απο τους πιο καλοπροπονημενους χαρακτηρες στην σειρα που ειναι απολυτα λογικο μετα την ηττα του να ελιωσε πολυ περισσοτερο απο πριν και να εγινε δυνατοτερος. Και αν ειναι ο δυνατοτερος πρακτορας της κυβερνησης, που αυτο νομιζω θελει να περασει ο Oda, τοτε επισης ειναι λογικο να ειναι πολυ δυνατος για το επιπεδο που ειμαστε τωρα. Αμφιβαλλω βεβαια αν θα ειναι στο επιπεδο του Luffy, αλλα αυτο που περιγραφεις δεν ειναι ο Lucci που ξερουμε...


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Kaidou: 20 Νοέμβριος 2022 - 12:14

image.jpg


#16760 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1.994 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Νοέμβριος 2022 - 15:54

για το επιπεδο που ειμαστε τωρα. Αμφιβαλλω βεβαια αν θα ειναι στο επιπεδο του Luffy, αλλα αυτο που περιγραφεις δεν ειναι ο Lucci που ξερουμε...


Καταλαβαινω τι λες αλλα ποιο το νοημα να παιξεις ξυλο με καποιον π σε νικησε παλια και τωρα εχει νικησει το δυνατοτερο ον στο ο.π world.. αυτο ειναι κ το νοημα των yonko.. να τρεχουν ολοι πανικοβλητοι οταν πεσουν στον δρομο τους...

Αν ο λουφυ φεν βγαζει την ιδια αυρα με αυτους τοτε εχουμε αποτυχει σε κατι

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16761 AnimeWeed

AnimeWeed

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Νοέμβριος 2022 - 11:01

Ο λουτσι ξερει οτι ειναι οι straw hats εκει;
Δεν μ φενεται οτι το γνωριζουν δειχνουν χαλαροι...ας εχουν ενα σεραφιμ μαζι τους π κατα πασα πιθανοτητα μπορει να το ελεγχει ο βεγκαπανκ και να τους γυρισει μπουμερανγκ

Προς το τελος του αρκ ισως ο βεγκαπανκ δολοφονηθει τελικα,δεν πιστευω να καταφερει να φυγει με τον λουφη...εξαλου πρεπει να κανει χωρο για τον φρανκυ

#16762 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1.994 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Δεκέμβριος 2022 - 11:36

https://w4.readone-piece.com/manga/one-piece-chapter-1068/

Its out!

Αν παιζει κανονικο rematch luffy vs lucci, τοτε οι SH θα χασουν με την εννοια οτι ο βεγκα θα δολοφονηθει οποτε και η αποστολη θα ολοκληρωθει..


Να σας θυμησω οτι κ παλια πχ αν ακομα κ αν ειχαν χασει πι ΣΗς και η ρομπιν ειχε περασει την πυλη τοτε παλι θα ηταν ηττα...

Δεν ξερω τι θελει να κανει ο οντα με αυτη την συναντηση αλλα καθε φορα π ο λουφφυ συναντα εναν παλιο αντιπαλο, καταληγουν να ειναι συμμαχοι

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16763 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Δεκέμβριος 2022 - 12:42

Τραγική εξέλιξη το fight
Ευτυχώς είχε λίγο lore για df.

#16764 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1.994 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Δεκέμβριος 2022 - 13:57

1069

https://w6.onepiece-manga-online.net/manga/one-piece-chapter-1069/

Break next week


Εχω να πω μερικα πραγματα.....

Προφανως δεν ειναι τον κ τζερυ η μαχη οπως ελεγαν καποιοι π ειχαν διαβασει σποιλερς...

Προσωπικα δεν θελω να δω καπακι αλλον εναν μινι πολεμο. Θα ηθελα κατι ηρεμο τυπου Ζου.. με πολλες πληροφοριες

Δεν ξερω γτ ο οντα το σπρωχνει τοσο πολυ.. ισως επειδη θελει να τελειωσει η ιστορια σε 5 χρονια..

Αλλα πλεον η κατασταση εχει γινει:

SHs + Boney + Kuma + Vegapunk Robots
Vs
CPO + Kizaru + 4xSeraphims

Αυτο π ειπε ο Ζορο οτι μειναμε πισω γτ αυτοι θα πιαστουν πιστευβ οτι θα γινει... καπως θα χασουν οι SHs που ειναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σε αυτο το σημειο και μετα θα κερδισουν

Ζω πλεον για να δω Zoro vs S-Hawk & Sun god vs Light Admiral

Ο Λουτσι πρεπει να τις φαει... ΚΑΝΕΝΑΣ not top-ranked δεν μπορει να παλεψει στα ισα με εναν Yonko..

Παντως οσον αφορα αυτο π εγινε με τα Σεραφινμς, ο οντα εκανε οτι ακριβως εκανε η μικρη φιλη μας στο wano και αλλαξε την σκακιερα.. αυτη την φορα εναντίον των SHs

Θελω πολυ να δω τον Λουτσι τσακισμενο. Μου το βγαζει πιο πολυ απο τον Ακαινου.. αληθεια

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Zem@c: 08 Δεκέμβριος 2022 - 15:37

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16765 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Δεκέμβριος 2022 - 16:24

Ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω ότι έκοψε τόσα fight στο Wano για να βλέπουμε αυτά τα πράγματα.
Fight με Lucci εν έτει 2022...Πόσο ακόμα θα γλείφεις τους φαν ρε όντα

#16766 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1.994 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Δεκέμβριος 2022 - 20:22

Ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω ότι έκοψε τόσα fight στο Wano για να βλέπουμε αυτά τα πράγματα.
Fight με Lucci εν έτει 2022...Πόσο ακόμα θα γλείφεις τους φαν ρε όντα

Δεν ειναι θεμα γλύψιματος ... ακομα δεν εχουμε καταλαβει γτ εφερε πισω τον Λουτσι.... χιλιες φορες να ηταν ο CP0 agent που σκοτωσε ο Καιντο

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Zem@c: 08 Δεκέμβριος 2022 - 20:22

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16767 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθηνα

Καταχωρήθηκε 22 Δεκέμβριος 2022 - 15:27

https://w1.onepiece-manga-online.net/manga/one-piece-chapter-1070/

 

Χαμουλης γενικα αλλα αυτο με τις μαχες του lonney tune Luffy πρεπει να σταματησει. Ή τουλαχιστον να βγαλει μια αλλη version του G5 που να ειναι πιο σοβαρη.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Kaidou: 22 Δεκέμβριος 2022 - 15:42

image.jpg


#16768 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Δεκέμβριος 2022 - 16:12

Δεν ειναι θεμα γλύψιματος ... ακομα δεν εχουμε καταλαβει γτ εφερε πισω τον Λουτσι.... χιλιες φορες να ηταν ο CP0 agent που σκοτωσε ο Καιντο

Μετά το σημερινό τσάπτερ αδερφέ κατάλαβες ότι τον έφερε για να γλύψει τους φαν; Κανένας απολύτως λόγος να μπει στην πλοκή ο Λεοπάρδαλης και όχι κάποιος καινούριος CP0.
Κανένα story progression, τίποτα απολύτως. Εκεί 2 μάπες με Λούφι να βρέξουν τα βρακάκια τους τα fanboy.

Εφόσον το Raftel, έγινε Laugh Tale δεν υπάρχει περίπτωση να σοβαρέψει το G5(ευελπιστώ να κάνω λάθος), αυτή την τροπή φαίνεται ότι πάει να πάρει η σειρά. 
Όσο σοβαρεύουμε το plot κάνουμε πιο child friendly τα fights. Εδώ με το worlds strongest creature και έκανε σαν τον Bugs Bunny δεν νομίζω να το αλλάξει μετά.



#16769 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Δεκέμβριος 2022 - 17:38

Εκανα και εγω catch up με το one piece προσφατα και διαβασα λιγο καποιες σελιδες του thread. Δεν σκοπευω να γραφω εδω γενικα, ειδικα με αυτα που διαβαζω εδω, αλλα ρε παιδια γιατι τοσο, μα τοσο κλαμα με το gear 5? Κανετε λες και δεν ειναι τελειως on brand για τον Luffy ή οτι το one piece δεν εχει παρα πολλες goofy στιγμες. Πώς ατιμαζεται ή δειχνει ασεβεια στο εργο ο Oda με τις πιο καρτουνιστικες μαχες? Ηταν πραγματικο hype μεγατονων η εμφανιση του gear 5. Ειλικρινα δεν μπορω να φανταστω κατι πιο ταιριαστο για τον Luffy απο αποψη εκδηλωσης ικανοτητων. Ειναι το Joyboy, αναμενομενες οι δυναμεις αυτες. Κουραστηκα με την συγκριση με τα looney tunes ειλικρινα, οι επιρροες ειναι ξεκαθαρα απο tom and jerry και ειναι απιστευτα φρεσκο να το βλεπουμε σε shonen. Οριστε, το ειπα.

 

Το ποστ μου οντως βρωμαει αλατι, ειμαι οντως αρκετα ενοχλημενος, γιατι νιωθω οτι κυνηγατε κατι που το one piece δεν θα ειναι ποτε. Μια σκοτεινη, σαπια ιστορια, θριλερ σχεδον. Ειναι ξεκαθαρο οτι ο Oda εξαρχης εκανε establish ενα συγκεκριμενο υφος. Το one piece ΔΕΝ ειναι "σοβαρο". Εννοειται πως εχει ορισμενα στοιχεια που ειναι πολυ δυνατα και βαρυσημαντα, αλλα στον πυρηνα του ειναι μια τεραστια περιπετεια παιδιων που εξερευνουν τον κοσμο και εχουν ονειρα. Δεν υπαρχει τιποτα το κακο στο να απολαμβανεις κατι "παιδικο" με σοβαρα undertones, αντι να μας πλακωσουν στην μαυριλα για να πουμε οτι α, επιτελους σοβαρεψε. Αν ξαναμιλησει καποιος για ασεβη Oda θα τρελαθω ειλικρινα. Πού την ειδατε την ασεβεια? Στο οτι εφαρμοσε πιο "παιδικα" στοιχεια? Cope, ειλικρινα. Αυτο ειναι ζητημα ελιτισμου εναντια στο "παιδικο", αχ μην μας πιασουν να βλεπουμε κατι πιο παιδικο, μην χασουμε τις τριχες μας. Αν μη τι αλλο, ο Oda δειχνει τον αμεριστο σεβασμο του στο εργο πηγαινοντας κοντρα στην γενικη γνωμη και κανοντας το gear 5 ετσι, μη υποκυπτοντας στην αναμενομενη κακη ανταποκριση απο μεριδα των φανς (το ειπε και σε συνεντευξη). Αναρωτιεμαι πώς αντιδρασατε στον bounceman ή στον snakeman, που ειναι ξεκαθαρα πολυ παιδικα ως powerups του Luffy. Γενικα, σε ΟΛΟ το μανγκα εχουμε δει ενα σωρο goofy δυναμεις και ιδεες, γιατι μας χαλασε μονο τωρα?  :canthelp:

 

Και ναι, στην τελικη, το νομιζω οτι απλα εχετε λανθασμενες προσδοκιες απο το one piece, για καποιο λογο, αγνοωντας αυτα που ειναι ολον αυτον τον καιρο. Ισως οι μαχες να εγιναν πιο child friendly (αν και εγω δεν εχω καταλαβει αυτο για να ειμαι απολυτως ειλικρινης, εκτος κι αν εννοειτε οτι ειναι πιο καρτουνιστικες στην οποια περιπτωση αδυνατω να το κανω comprehend σαν νοοτροπια), αλλα η ψυχη του one piece ειναι ιδια, τα στοιχεια που το κανουν τοσο γαματο ειναι ακομα εκει. Ειναι τελειως frustrating να βλεπω οτι μπαινετε στο φορουμ καθε εβδομαδα, ΜΟΝΟ για το one piece, και το κραζετε anyway, λες και καποιος θα σας κρινει που σας αρεσει παρολο που ειναι παιδικο. Δεν ξερω αν ισχυει οντως 100% αυτη η αισθηση, αλλα στην τελικη αν σας ξενερωνει τοσο μην το διαβαζετε, αντι να προχωρατε σε misplaced γκρινια επειδη δεν περιμενατε ο Luffy να συνεχισει να ειναι ο goofy χαρακτηρας που ηταν παντα, παρα τα οσα σοβαρα πραγματα τους εχουν συμβει. Αυτο ειναι το one piece, μια ομαδα παιδιων που πανε κοντρα στον κοσμο και σε οσα τους λενε οτι πρεπει να πιστευουν. Εδω εχουμε σχεδον σιγουρεψει οτι το power system του one piece ειναι οι κινητηριες δυναμεις των ανθρωπων, τα ονειρα και η θεληση. Κυριολεκτικα manifestation των ονειρων τους (devil fruits) και της θελησης τους (haki). Πιο παιδικο, ονειροπολο, σχεδον αφελες, μηνυμα δεν εχω ξαναδει, αλλα ειναι ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ. Εσας σας κακοφαινεται? Αν ναι, ειλικρινα νομιζω οτι διαβαζετε το λαθος μανγκα. Αυτη ηταν ανεκαθεν η θεματολογια του. Τα ονειρα των ανθρωπων. Η δυναμη της θελησης τους. Οι μικρες στιγμες διασκεδασης σε εναν απαισιο κοσμο. Η αντισταση τους σε ολα αυτα που μισουν.

 

tldr: ειστε φανς παρα πολλα χρονια και ειτε ζητατε κατι που το one piece ηταν πριν απο 20 χρονια (βλεπε Alabasta, γιατι ειδα σχολιο και για αυτο) ή ζητατε να γινει κατι που δεν εχει δωσει ποτε σημαδια οτι θα γινει. Γιατι δεν μπορειτε να το απολαυσετε για αυτο που ειναι, εφοσον ειναι ακομα διασκεδαστικο? 

 

Σορρυ για τον τονο μου, αλλα ωρες ωρες νιωθω οτι δεν το "πιανετε" καθολου το νοημα του Oda και ετσι μου βγηκαν τα ωμα αισθηματα, μετα απο τοσο μεγαλη επενδυση που εριξα στο εργο, διαβαζοντας τοσα πολλα κεφαλαια (και εσεις το ιδιο κανατε). Εννοειται πως ειμαι μεσα για συζητηση, να καταλαβω τι ακριβως σας χαλαει τοσο πολυ που πρεπει να αναφερθει καθε εβδομαδα (με αφορμη το gear 5) και να γινει η ιδια ενοχλητικη συγκριση με τα looney tunes, με υποτιμητικο τονο που δεν αξιζει ΟΥΤΕ το one piece ΟΥΤΕ τα looney tunes ΟΥΤΕ οποιοδηποτε αλλο καρτουν παλιο ταιριαζει εδω.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Angel.tze: 22 Δεκέμβριος 2022 - 17:42

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#16770 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθηνα

Καταχωρήθηκε 22 Δεκέμβριος 2022 - 18:46

Να ξεκαθαρισω κατι γιατι φαινεται οτι ενοχληθηκαν οι OPtards του forum. Και θα το δω μεχρι το τελος και θα το κραζω αν κρινω οτι το αξιζει σε καποια σημεια. Αυτο που γραφεις δεν βγαζει καν νοημα. Τι σημαινει αν ασκειτε αρνητικη κριτικη μην το βλεπετε; Ειμαι φαν της σειρας απο το δημοτικο. Κοντευω τα 30. Αν κρινω οτι κανει κατι λαθος θα το γραψω. Deal with it.

 

Παμε τωρα σε αυτα που εχω ξαναπει εδω μεσα. Το One Piece δεν ηταν ποτε Naruto ή Bleach στυλ shounen τουλαχιστον ως προς τις μαχες του. Φυσικα και ειχε γκουφι στιγμες πριν ή κατα την διαρκεια των μαχων. ΑΛΛΑ... Οταν τα πραγματα σοβαρευαν, τα πραγματα σοβαρευαν... Και οταν λεω σοβαρευαν εννοω να φτανει η πλοκη του arc σε ενα σημειο που ολα κρεμονται απο μια κλωστη και υποτιθεται οι ηρωες μας μαχονται για την ζωη τους και οσων προστατευουν. Αυτο το κλιμα σε συνδυασμο με τα ματια που πεταγονται, τις γλωσες μονιμα εξω κτλ δεν μου κολλαει. Ο αλλος (Sentomaru) ψυχορραγει και ο Λουφι γελαει διπλα του και πεταει ματια εξω... Σε μια στιγμη που θα επρεπε να εχουμε δραμα ετσι; Ελεος! Μπραβο Oda, πετυχες τον στοχο σου, στεναχωρηθηκα πολυ για τον Sentomaru... Και μιας και το εθεσες, γραψε μου σε ποσες μαχες πριν το gear 5 εβλεπες ματια, γλωσσες να πεταγονται, γελια απεναντι στους δυνατοτερους αντιπαλους, γελοιοποιηση κακων που πριν ειχαν ενα κυρος και μια αυρα που σου δημιουργουσε δεος και με το gear 5 σχεδον τους λυπασαι. Θα σου πω εγω ποτε. Ποτέ! Τα παραδειγματα που μου γραφεις ειναι το σχεδιο του Oda. Το λατρευω το στυλ του Oda. Εδω δεν μιλαμε για τον τροπο που σχεδιαζει, αλλα για το υφος που θελει να θεσει. Ειναι looney tunes, ισως στο ακομη πιο ασοβαρο. Διπλα διπλα να τα βαλεις θα καταλαβεις τι εννοω. Ο Oda επελεξε με το gear 5, το Joy boy, να φερει κατι νεο στο One Piece. Αυτο σε καποιους θα αρεσει σε καποιους οχι. Αλλα δεν θα βγαλετε κανεναn τρελο με το να λετε οτι ετσι ηταν το One Piece πριν το gear 5. Εγω αγαπησα το One Piece για το Damn Right του Luffy οταν εδωσε το καπελο στην Ναμι, για το βλεμμα του οταν κοιταξε τον Arlong μεσα στο γραφειο των παιδικων βασανιστηριων της, για το δεν με νοιαζει ποιος εισαι, θα σε ξεπερασω στον Crocodile, για την οργισμενη φωνη του οταν ο Ουσοπ του λεει δεν θα πεθανεις εδω περα και ο Λουφι του απαντησε εχεις απολυτο δικιο. Σε ολες αυτες τις στιγμες το ματι του γυαλιζε ειτε ηταν bounceman, ειτε ηταν gear 2nd. Και φυσικα για τις ξεκαρδιστικες στιγμες πριν και κατα την διαρκεια των μαχων παντα με μετρο ωστε να κρατησει τις ισορροπιες. Δεν αγαπησα το One Piece για το pole dancing του Luffy στους κεραυνους οταν αντιμετωπιζει το δυνατοτερο ον στον πλανητη στο τελος της μαχης. Τωρα φαινεται να εχει χασει την ισορροπια.

 

Αν εσυ αγαπησες το One Piece για τις gag στιγμες του οταν τα πραγματα βρισκονταν σε μια λεπτη κλωστη τοτε μαλλον αλλο manga διαβαζες. Και η αναφορα μου στα αγαπημενα looney tunes δεν ειναι υποτιμητικη για αυτα. Το One Piece ομως δεν ειναι στο επιπεδο τους. Ειναι τα παντα, χαρες λυπες ανατριχιλα αγωνια epic μαχες γελιο κτλ. Οχι το gear 5. Με το gear 5 βλεπουμε "γελιο" σε στιγμες που θα επρεπε να βλεπουμε αγωνια, αγχος, epic σκηνες, δυσκολια κτλ Χαλαει το κλιμα, πως να στο εξηγησω... Ας εκανε sumo στυλ το gear 5. Ας το αφηνε ετσι οπως ειναι. Δεν θα με ενοιαζε. Οι εκφρασεις που διακωμωδουν τις μαχες και τους αντιπαλους τις θεωρω υποτιμητικες για την δουλεια του Oda. Ας διαβασω τωρα απο εσενα πως εσυ εβλεπες ενα διαφορετικο anime απο εμενα και τοσους αλλους που ενοχληθηκαν με το gear 5.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Kaidou: 22 Δεκέμβριος 2022 - 19:49

image.jpg