Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 4 votes

One Piece latest episode discussion [Επιτρέπονται spoilers ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΙΜΕ]


  • Please log in to reply
5362 replies to this topic

#5341 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1,994 posts

Posted 01 May 2021 - 00:55

Παιδια το τελευταιο ανιμε με την μαχη συο wano ειναι υπερβολικά καλοφτιαγμενο.. σας συνιστώ να το δειτε

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#5342 Usopp MZ

Usopp MZ

    The COOL-GUY

  • Members
  • 492 posts

Posted 14 July 2021 - 10:19

Επιτέλους, εδώ και λίγο καιρό το anime (και δη, το animation) του One Piece έχει γίνει όπως θα ήθελα να είναι εδώ και χρόνια.

 

Δεν ξέρω πώς τα έχουν καταφέρει, γιατί σε επίπεδο αλληλοκάλυψης chapter/episode είμαστε στο ίδιο ratio 1:1.

Ωστόσο, πλέον δεν αισθάνεσαι αυτήν την ατελείωτη βαρεμάρα, περιμένοντας απλά το επεισόδιο να τελειώσει, ελπίζοντας μπας και δεις μία ωραία σκηνή.

Σίγουρα βοηθάει το animation, που δεν "κολλάει" σε σκηνές, π.χ. να τραβάει μία επίθεση τύπου μπουνιά 5 λεπτά. Αντιθέτως, μπορεί να προσθέσουν σκηνές, η μία επίθεση να γίνουν 5, αλλά διατηρεί διαρκώς μία φρεσκάδα και ένα αίσθημα φυσικότητας, συνεχούς ροής. Ταυτόχρονα, δίνει ένταση και βάθος στις σκηνές.

Ειδικά από το flashback του Oden και μετά (όχι ότι πριν ήταν άσχημο, ενδεχομένως παίζει ρόλο ότι ξεκίνησε να γίνεται αισθητά πιο ενδιαφέρον και το στόρι), κάθε επεισόδιο είναι πραγματικά ένα διαμάντι.

Για το τελευταίο, δε, έχουν βουίξει τα ίντερνετς. Πραγματικά, τέτοιο animation δεν περίμενα ότι θα δω ποτέ σε επεισόδιο One Piece - συγκρίνεται άνετα με αυτό των πιο πρόσφατων ταινιών. Είναι όλο μια υπερπαραγωγή.

 

Φτου φτου, μακάρι να συνεχίσει έτσι.


Posted Image

#5343 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 23 January 2022 - 16:02

LoL έκατσα και είδα το reverie. Πόσο flashback να αντέξει ένας άνθρωπος και πληφορορίες ελάχιστες αν και ενδιαφέρουσες.

Είδα και τα πέντε πρώτα από το Wano, το animation μετά το 890 παίρνει τρελή αναβάθμιση, λες και βλέπεις άλλο anime.

Τεσπα, θα περιμένω να τελειώσει το arc (κάποτε) και να το δω δεν την ξαναπατάω όπως στο Dressrosa.  :wet2:


rsrGbGx.gif

#5344 maarinos

maarinos

    Anime Freak

  • Members
  • 311 posts

Posted 28 January 2022 - 08:49

Chapter 1038 "Kid & Law vs. Big Mom" (TCB Scans)

Κανονικά κεφάλαιο



#5345 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1,994 posts

Posted 10 January 2023 - 14:44

Για οσους ειδαν το τελευταιο επεισόδιο...

Ο Οντα εχει δηλωσει επισημα οτι ο Ζορρο δεν εχει καμια σχεση με την οικογενεια shimotsuki. Λεει οτι οντως μοιαζει με τον Daymo tou Ringo αλλα δεν ειναι ο πατερας του

Edited by Zem@c, 10 January 2023 - 14:45.

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#5346 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1,906 posts
  • LocationΑθηνα

Posted 07 August 2023 - 14:17

Δεν καταλαβαινω κατι με το G5. Ο Λουφι το καταλαβαμε γινεται καραγκιo... εεε lοoney toon. Ολο αυτο το υφος και το στυλ πως γινεται να το μεταφερει και στον Καιντο με τα πεταγμενα ματια γλωσσιτσες κτλ; Εχει καποιο μαγικο ραβδακι που κανει και τους αλλους το ιδιο με αυτον;


Edited by Kaidou, 07 August 2023 - 15:28.

image.jpg


#5347 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 08 August 2023 - 10:15

Πρώτον, το επεισόδιο ήταν η απόλυτη επικήλα. Πως κατάφεραν να παντρέψουν coyote-beepbeep με FLCL δεν ξέρω αλλά μπράβο τους. Θα το ξαναδώ κάποια στιγμή να το εμπεδώσω.

Τώρα όσον αφορά το να το μεταδίδει στον Καιντο, στο έδαφος κτλ., αυτό συνέβαινε και στα άλλα φρούτα (κυρίως logia and paramecia to be fair) όταν κάναν awakening. Πχ. Όταν ο Crocodile ακουμπούσε κάποιον, αυτός ξεραινοταν.

Χαίρομαι επίσης που με το Ενμα για το Ζορο, το awakening των ιδιοτήτων το Sanji ως Vinsmoke, και του φρούτου του Λουφη, φαίνεται να κλείνει σημαντικά το κενό ανάμεσα στους ίδιους και στους τελικούς τους αντιπάλους, admiral Yonko etc. Ήταν μεν αναμενόμενο μιας και Law και Kid είχαν ήδη ξυπνήσει τα φρούτα τους αλλά αυτό νομίζω ξεπέρασε κάθε φαντασία :)

stasou%2520mygdala.jpg


#5348 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1,906 posts
  • LocationΑθηνα

Posted 08 August 2023 - 12:44

Δεν μιλαω για τις ιδιοτητες του φρουτου του, αλλα για το asspull cartoon gag faces που μετεδιδε και στον Kaido. Αν δεν το εξηγησει αυτο τοτε μιλαει για μεγαλο plothole.


image.jpg


#5349 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 08 August 2023 - 13:55

Δηλαδή δεν είναι εφικτό ο Kaidou απλά να είναι μέρος του γκαγκ, του καρτούν αστείου, πρέπει να είναι κυριολεκτικό  :riiight: Σιγά το plothole ρε συ, asspull ήταν το ίδιο το awakening του gear 5 και όχι το γεγονός ότι ο Kaidou "συμμετέχει" στο γκαγκ που θυμίζει παλιά καρτούν. Καταλαβαίνω ότι δεν σου αρέσει το gear 5, αλλά νιώθω ότι βλέπεις προβλήματα που δεν υπάρχουν ουσιαστικά. Είναι σαν να μου λες ότι και παλιότερα που τους φεύγουν τα μάτια από το κρανίο σε διάφορα αστεία γκαγκς επειδή βλέπουν κάτι που τους τρομάζει είναι plothole και πρέπει να εξηγηθεί, αλίμονο δηλαδή!

 

Επίσης, αν είναι να το εξηγήσουμε τελείως κυριολεκτικά, τα πάντα γύρω από τον Luffy έγιναν λάστιχο/καρτούν (σε μια πιο αφηρημένη λογική). Πάταγε στο πάτωμα και και ήταν rubber. Ίσως να εφαρμόστηκε και στον Kaidou, αν και πιστεύω ότι σαν εξήγηση είναι τελείως μαλακία και πως προφανώς είναι απλά μέρος του αστείου χωρίς κάποια εγκεφαλική εξήγηση. Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται παρανοϊκό να σου φαίνεται αυτό asspull, ενώ η φύση του είναι ξεκάθαρα αστείου, ως μέρος μιας αισθητικής που ήθελαν να πετύχουν  :canthelp:

 

Lord Leon, εμένα το επεισόδιο δεν μου άρεσε τόσο. Είχε κάποιες πολύ καλές σκηνές, αλλά λίγο τα τεράστια φλασμπακ, λίγο η άκυρη σκηνή με Orochi, λίγο το ότι είδαμε το awakening με το ίδιο animation ΤΡΕΙΣ φορές σε τρια διαφορετικά σημεία, μου έκοψαν κάπως από τη διασκέδαση και έκαναν το επεισόδιο να φαίνεται κάπως φτηνιάρικο. Η μουσική γάμησε πάντως και το animation με ικανοποίησε στο μεγαλύτερο κομμάτι του, απλά εύχομαι μερικά shots να ήταν λίγο πιο σταθερά και διακριτά. Σίγουρα προτιμώ το gear 5 στο μάνγκα. Θα δω και το επόμενο επεισόδιο με την μάχη τους και μετά θα περιμένω μέχρι το One Pace να τα πάρει όλα αυτά και να κάνει ένα supercut που δεν θα έχει δεκάδες επαναλήψεις και τότε θα είναι όντως η απόλυτη επικίλα!


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#5350 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 08 August 2023 - 13:56

@Kaidou https://vsbattles.fandom.com/wiki/Toon_Force

 

Αν και υπάρχει debate στην κοινότητα για το αν είναι Toon Force ή κάτι πιο περιορισμένο.

 

Προσωπικά δεν ξετρελάθηκα με το επεισόδιο. Ετοιμαζόμουν να γράψω αυτό που είπε ο Angel ότι χρησιμοποίησαν το ίδιο animation 3 φορές, όπως επίσης το ότι με ενοχλεί όταν σε μια ιστορία φαίνεται ότι το studio/ο συγγραφέας αυτο-επαινούνται, και αυτό το επεισόδιο (όπως και πολλά άλλα στο Wano) ήταν του στυλ "Δείτε πόσο γαμ@το είναι το One Piece, μπράβο σας που το βλέπετε". Επίσης δεν μου αρέσει όταν Oda ρίχνει την σοβαρότητα του manga αλλά έχει την απαίτηση να νοιαστούμε για τις συνέπειες. Αν ήθελε, θα μπορούσε να κάνει ό,τι ο mangaka του One Punch Man, αλλά όχι, θέλει και τα 2.

 

Τέλος πάντων, η αρνητικότητά μου μπορεί να έχει να κάνει με το ότι το ενδιαφέρον μου για το One Piece πέφτει σταδιακά τα τελευταία χρόνια (μπορεί επειδή μεγαλώνω). Επίσης μπορεί απλά να είμαι εκνευρισμένος από πολλούς fans που συγκρίνουν το One Piece με τα πάντα (τώρα τελευταία έλεγαν ότι το Gear 5 είναι πιο iconic από το Super Saiyan...) ή ότι ο Luffy τώρα είναι ο πιο OP πρωταγωνιστής (επειδή έχει Toon Force, αν έχει). Γενικά οι κοινότητα του One Piece μου θυμίζει cult πολλές φορές.


Edited by MPVNsf123, 08 August 2023 - 14:05.


#5351 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1,906 posts
  • LocationΑθηνα

Posted 08 August 2023 - 14:12

Δηλαδή δεν είναι εφικτό ο Kaidou απλά να είναι μέρος του γκαγκ, του καρτούν αστείου, πρέπει να είναι κυριολεκτικό  :riiight: Σιγά το plothole ρε συ, asspull ήταν το ίδιο το awakening του gear 5 και όχι το γεγονός ότι ο Kaidou "συμμετέχει" στο γκαγκ που θυμίζει παλιά καρτούν. Καταλαβαίνω ότι δεν σου αρέσει το gear 5, αλλά νιώθω ότι βλέπεις προβλήματα που δεν υπάρχουν ουσιαστικά. Είναι σαν να μου λες ότι και παλιότερα που τους φεύγουν τα μάτια από το κρανίο σε διάφορα αστεία γκαγκς επειδή βλέπουν κάτι που τους τρομάζει είναι plothole και πρέπει να εξηγηθεί, αλίμονο δηλαδή!

 

Επίσης, αν είναι να το εξηγήσουμε τελείως κυριολεκτικά, τα πάντα γύρω από τον Luffy έγιναν λάστιχο/καρτούν (σε μια πιο αφηρημένη λογική). Πάταγε στο πάτωμα και και ήταν rubber. Ίσως να εφαρμόστηκε και στον Kaidou, αν και πιστεύω ότι σαν εξήγηση είναι τελείως μαλακία και πως προφανώς είναι απλά μέρος του αστείου χωρίς κάποια εγκεφαλική εξήγηση. Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται παρανοϊκό να σου φαίνεται αυτό asspull, ενώ η φύση του είναι ξεκάθαρα αστείου, ως μέρος μιας αισθητικής που ήθελαν να πετύχουν  :canthelp:

 

Lord Leon, εμένα το επεισόδιο δεν μου άρεσε τόσο. Είχε κάποιες πολύ καλές σκηνές, αλλά λίγο τα τεράστια φλασμπακ, λίγο η άκυρη σκηνή με Orochi, λίγο το ότι είδαμε το awakening με το ίδιο animation ΤΡΕΙΣ φορές σε τρια διαφορετικά σημεία, μου έκοψαν κάπως από τη διασκέδαση και έκαναν το επεισόδιο να φαίνεται κάπως φτηνιάρικο. Η μουσική γάμησε πάντως και το animation με ικανοποίησε στο μεγαλύτερο κομμάτι του, απλά εύχομαι μερικά shots να ήταν λίγο πιο σταθερά και διακριτά. Σίγουρα προτιμώ το gear 5 στο μάνγκα. Θα δω και το επόμενο επεισόδιο με την μάχη τους και μετά θα περιμένω μέχρι το One Pace να τα πάρει όλα αυτά και να κάνει ένα supercut που δεν θα έχει δεκάδες επαναλήψεις και τότε θα είναι όντως η απόλυτη επικίλα!

Εγω κραταω οτι δεν υπαρχει εξηγηση πως ο Kaido που παλευει σε τοσα επεισοδια σοβαρος ξαφνικα εγινε καρτουν επειδη ο Λουφι εγινε καρτουν. Δεν βγαζει κανενα νοημα, απλα αλλαξε ολο το στυλ του manga ξαφνικα.


image.jpg


#5352 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 08 August 2023 - 18:09

Οκ, νομιζω οτι συμβαινουν δυο τρεις συζητησεις ταυτοχρονα, και καλό ειναι να τις ξεχωρισουμε. Αν δεν αρεσει σε καποιους κατι, ειναι ενα θεμα να μιλαμε για γουστα (δεν μου αρεσει το cartoonish gags π.χ.) το οποιο ειναι οκευ εμενα δηλαδη μου αρεσει να συζηταω και τα γουστα που ειναι αλλα απο τα δικά μου, και αλλο θεμα τα quality issues like animation recycling, τα οποιο επισης χαιρομαι που το προσεξατε γιατι εγω δεν το προσεξα π.χ. και ειναι οντως φαουλ. 

Και ειναι αλλο να διαλεγουμε τα facts με βαση τι εχουμε ηδη αποφασισει συναισθηματικα οτι μας αρέσει. Εκει ας πουμε δεν συμφωνω. Το one piece ηταν παντα καρτουνιστικο, και οι δυναμεις ειδικά των paramecia ακροβατουσαν στα ορια της λογικης. Τι να πρωτο θυμηθω απο gags, τον Λουφη να δαγκωνει τον Αρλονγκ; το ichi gorilla, ni gorilla του Ζορο; Tα funny faces της Ρομπιν και του Ουζοπ στο Wano? Σιγουρα αυτο το επεισοδιο ηταν στα τερματα καρτουνιστικο δεν αντιλεγω, αλλά οκ στο one piece εγινε οχι στο Monster... 

Oσο για asspulιες, ο Κακου ηταν πιο καρτουν πεθαινεις οταν εφαγε το φρουτο της καμηλοπαρδαλης και ο Δονφλαμινγκο κυριολεκτικα εκανε οτι υπηρχε στο background κλωστες. Ε δεν θα πεσω και απο τα συννεφα προσωπικά με αυτο που ειδα σημερα. Δεν ειναι οτι καταριφθηκαν και ολοι οι κανονες του one piece με ενα awakening. Καποιοι, ναι, ισως, αλλά λιγοι κατ'εμέ. 

Προσπαθω να πώ οτι ναι, τελευταια ειναι συνολικά πιο σοβαρο και σκοτεινο, αλλά δεν νομιζω οτι ειναι και τοοοσο μακρια απο πραγματα που εχουμε δει κατα καιρους, αν και πρεπει να παραδεχτω οτι αυτο ειναι λιγο υποκειμενικο. Προσωπικά μου αρεσε, γιατι δεν μπορουσα να φανταστω οτι αυτες οι δυο τεχνικές μπορουσαν να παντρευτουν τοσο ωραια. Ειδα και το μανγκα, και μπορω να πω οτι στο ανιμε μου αρεσε πιο πολύ. Στο μανγκα δεν απεικονιστηκε το τρομαχτικό κομματι της μεταμορφωσης, μονο το σατυρικό. Ή έτσι μου φανηκε τελοσπαντων.


stasou%2520mygdala.jpg


#5353 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 08 August 2023 - 21:58

Πολύ καλό animation στο λιγοστό fight. Κουραστικά τα επεναλαμβονόμενα awakenings, χάλασε λίγο η σκηνή της Hiyori γιατί σε επεισόδιο μαζί με G5 δεν της έδωσε κανείς σημασία. Για το φίδι , οι μάνγκα ρίντερς ήξεραν οπότε κλάιν , φάγαμε την σαπίλα στο τσάπτερ την περιμέναμε και εδώ. 

Νομίζω ότι οι ίδιο τα λέγαμε τότε και στο manga post αλλά το G5 είναι από τα χειρότερα asspull powerups ever. 

Αρχικά και πιο σημαντικά εφόσον το φρούτο είναι τόσο op η κυβέρνηση θα έπρεπε να το κυνηγάει πολύ περισσότερο. Ειδικότερα από την στιγμή που έμαθαν ποιος το έχει και τι έχει καταφέρει. Εδώ είναι το plot hole το μεγάλο. 
Μετά εμφανισιακά είναι ωραία σαν artwork αλλά ο τρόπος που το χειρίζεται πηδάει ένα από τα πιο δυνατά στοιχεία του Oda, την δημιουργικότητα. Ο Οda πάντα έκανε τους χαρακτήρες διαφορετικούς και ιδιαίτερους. Τώρα τον πρωταγωνιστή τον έκανε κόπι paste the mask-toon world-looney tunes...Μόνο δημιουργικότητα δεν είναι αυτό.

Και πολλά ακόμα αλλά επειδή το έχω χιλιο κράξει το g5 το αφήνω εδώ.

 

@MPVSsf123 Γενικότερα τα τελευταία χρόνια τα anime communities γίνονται όλο και πιο τόξικ. Ειδικά των μεγάλων franchise. Δες Attack,δες DB, δες OP. Μην δίνεις σημασία.

Κριτικάραμε το G5 και μας έλεγαν αν είναι να κράζετε μην το βλέπετε. Μια δεκαετία περίπου up to date αλλά δεν θα σχολιάζω αρνητικά αυτά που με χαλάνε γιατί το community κάνει μόνο praise. Χαζομάρες, μην ασχολείσαι.


Edited by teo13, 08 August 2023 - 21:59.


#5354 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 09 August 2023 - 01:13

Μετά εμφανισιακά είναι ωραία σαν artwork αλλά ο τρόπος που το χειρίζεται πηδάει ένα από τα πιο δυνατά στοιχεία του Oda, την δημιουργικότητα. Ο Οda πάντα έκανε τους χαρακτήρες διαφορετικούς και ιδιαίτερους. Τώρα τον πρωταγωνιστή τον έκανε κόπι paste the mask-toon world-looney tunes...Μόνο δημιουργικότητα δεν είναι αυτό.

 

Πώς γίνεται να μην είναι δημιουργικό? Δεν έχουμε ξαναδεί αντίστοιχη δύναμη σε τέτοιο επίπεδο, σε τέτοιο κόσμο. Είναι πιθανότατα η πιο δημιουργική συσχέτιση δύναμης που θα μπορούσε να έχει γίνει για ένα φρούτο που νομίζαμε ότι είναι λάστιχο. Αν μη τι άλλο, η ιδέα ότι καρτούν = λάστιχο είναι πολύ εφευρετική και διαφορετική. Διάβασα ένα σχόλιο τις προάλλες που βρήκα πολύ σωστό, το οποίο έλεγε ότι το Gear 5 είναι ουσιαστικά ο τρόπος που μπορεί ο Luffy να χρησιμοποιήσει όσες ιδέες μπορεί να είχε για το λάστιχο αλλά χωρίς περιορισμούς. Σαν να λέμε ότι το Gear 5 ξεκλειδώνει τη φαντασία του Luffy στις μάχες και του επιτρέπει να κάνει πράγματα που δεν μπορούσε πριν.
 
Όπως έχουμε πει κι άλλες φορές, είναι απολύτως κατανοητό (αν και ακόμα διαφωνώ με την απαξίωση των καρτούν) να μην σας αρέσει αισθητικά η δύναμη του Gear 5, να μην αρέσει ο ρόλος στην ιστορία ως asspull power up, να μην αρέσει ο τρόπος που αλλάζει το ύφος της μάχης και αποκλιμακώνεται η ένταση. Ακόμα κι αν διαφωνώ με όλα αυτά. Παρολ' αυτά, ειλικρινά νιώθω ότι έχετε εφεύρει προβλήματα από κόντρα. Δεν πολυκαταλαβαίνω το κόλλημα με ένα πολύ απλό και προφανές γκαγκ, που έχουμε δει πάρα πολλές φορές στο One Piece με ένα εκατομμύριο παραλλαγές, ακόμα κι αν προέρχεται από έναν κακό που μέχρι τώρα ήταν πολύ σοβαρός στην παρουσία του, ούτε καταλαβαίνω πώς προκύπτει ότι το Gear 5 είναι απλά κλέψιμο παλιών καρτούν δυνάμεων. Πρέπει να ξεχωρίζουμε τι είναι κόπυ πέιστ και τι είναι πηγή έμπνευσης και "παντρεύεται", όπως είπε και ο Lord Leon, με κάτι διαφορετικό. Η ιδέα ζευγαρώματος γομολάστιχας και καρτούν είναι φοβερή. Πολύ ιδιαίτερη δύναμη για τέτοιο shonen είναι, τελείως αντικειμενικά αν το πάμε. Αυτό εννοώ και εγώ, ότι, επειδή αισθητικά και σεναριακά δεν σας αρέσει κάτι, όπως λέει και ο Λόρδος, "διαλεγουμε τα facts με βαση τι εχουμε ηδη αποφασισει συναισθηματικα οτι μας αρέσει", κάτι που δεν είναι ούτε δίκαιο, ούτε αντικειμενικό στα επιχειρήματα.

 

Οπότε και σε ρωτώ, τι εννοείς δεν είναι δημιουργικό? Οι επιθέσεις του? Η εμφάνισή του? Η ίδια η ιδέα? Και ποιοι ήταν όλοι αυτοί οι χαρακτήρες που λες ότι ήταν τόσο μοναδικοί και ιδιαίτεροι? Ποιο σκέλος τους είναι δημιουργικό? Οι δυνάμεις τους? Δεν θα το έλεγα. Όλες οι δυνάμεις βασισμένες σε πολύ λογικά πλαίσια είναι, απλά ο ίδιος ο κόσμος είναι αρκετά ξέφρενος για να ξεχωρίζουν ο ένας από τον άλλον και άντε, πού και πού, υπάρχει και εφευρετική χρήση κάποιων από τις δυνάμεις φρούτων.

Φαντάζομαι ότι έχει κουράσει η συζήτηση γύρω από το ίδιο θέμα τόσες φορές, αλλά το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον προσωπικά, γιατί η οπτική μου δεν έχει καμία σχέση με τη δική σας, μιλάμε για τελείως αντίθετες γνώμες.

 

 

Κριτικάραμε το G5 και μας έλεγαν αν είναι να κράζετε μην το βλέπετε. Μια δεκαετία περίπου up to date αλλά δεν θα σχολιάζω αρνητικά αυτά που με χαλάνε γιατί το community κάνει μόνο praise. Χαζομάρες, μην ασχολείσαι.

 

Έχει κουράσει αυτή η επανάληψη/"μπηχτή". Έχω ξεκαθαρίσει αρκετές φορές τι εννοούσα και ποια ήταν η πρόθεσή μου έκτοτε και μάλιστα ζήτησα συγγνώμη για το ύφος μου, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένετε να το αναφέρετε (αν θυμάμαι καλά, έχει ξαναγίνει νύξη άλλες δύο φορές). Όπως και να έχει, πιστεύω ότι το κράξιμο είχε ξεφύγει από τα πλαίσια της κριτικής και είχε φτάσει στα όρια ασέβειας προς ένα είδος που έχει αφήσει εποχή, αυτό του rubber animation, με -φαινομενικά πάντα, απ' όσα διάβασα στο thread- τρομερή απαξίωση, σαν να μην το θέλουμε επειδή είναι "γελοίο". Δεν θα το ξανασυζητήσω αυτό, αν πραγματικά θέλετε να κρατήσετε αυτό που είχα πει ως απωθημένο, δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#5355 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1,906 posts
  • LocationΑθηνα

Posted 09 August 2023 - 02:09

Ποτε ξανα στο peak της μαχης, στο last stand με εναν τρομερο κακο, ο Λουφι δεν εκανε καραγκιοζιες και γελοιες φατσες, μεταδιδοντας με εναν μαγικο τροπο αυτο στον αντιπαλο του. Το εκανε στις αρχες; Στα μεσα της μαχης που το κλιμα ηταν ακομη αρκετα αναλαφρο; Μπορει... Οταν σοβαρευε, σοβαρευε ομως. Αυτο το τονιζω γιατι εγραψες για κουραστικη επαναληψη και αυτο ειναι μια κουραστικη επαναληψη. Ποτε δεν εγινε αυτο που τονιζετε ξανα και ξανα για αστειες φατσες αλα cartoon οταν τα πραγματα σοβαρευαν. Ισα ισα εμενα μου αρεσε που στο ενδιαμεσο ειχαν και αστειες στιγμες οι μαχες του Luffy. Αλλα οχι οταν μπαινει σε mode "Ο θανατος σου η ζωη μου"...

 

Ισως δεν εγινε κατανοητη η ερωτηση μου πιο πανω. Το καρτουνιστικο του Λουφι το εξηγησε ο Oda. Ειναι ο sun god Nika που φερνει το γελιο στους υπολοιπους, γι'αυτο και πετανε ματια γλωσσες κτλ. Ειναι ο τροπος που παλευει, αλλαζει την πραγματικοτητα, την φυσικη του μορφη κατα το δοκουν και αρα μπορει να κανει οτι θελει με τα ματια του κτλ. Πως αυτο το μετεφερε στον Kaido; Ειναι σαν να τον μετεφερε στον δικο του looney tune κοσμο. Αυτο θελει εξηγηση, αλλιως ο Oda αποφασισε οποτε μεταμορφωνεται ο Λουφι σε Joyboy οι αλλοι, μαζι με τον ιδιο, να αλλαζουν προσωπικοτητα, συμπεριφορα, εκφρασεις... Δηλαδη εσεις ειστε οκ με αυτο; Οχι αν σας αρεσει, αλλα οτι ξαφνικα ολοι θα αλλαζουν εκφρασεις και συμπεριφορα χωρις καμια εξηγηση; Αν για παραδειγμα το awakening του μεταδιδει οτι τελος παντων κανει και στους αντιπαλους του οταν τους ακουμπαει. Και για εμενα προσωπικα, οπως εχετε καταλαβει, ειναι η ουσια του προβληματος μου με το G5. Χανεται καθε σοβαροτητα. Δεν με ενοχλει το σχεδιο, δεν με ενοχλει που χαμογελαει αν θελει να τονισει οτι ειναι η μετενσαρκωση του JB, αλλα τα υπολοιπα ειναι too much για εμενα και με κανουν να μην μπορω να ξαναπαρω σοβαρα μαχη του Λουφι...


Edited by Kaidou, 09 August 2023 - 02:21.

image.jpg