Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 2 Ψήφοι

The best song covers!


  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#16 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2008 - 14:04

oooo θελω να πω : ->
ξεχασα να πω πριν για το painted black ενω μ'αρεσουν οι διασκευες του!!!
νομιζω πως το original ειναι το καλυτερο
ναι το the man who sold the world το εχω αγαπησει απο Nirvana
και οχι απο bowie. νομιζω τα σπαει η διασκευη πολυ καλη!!

Johnny Cash απιστευτος!

tori amos <3 <3 <3 μ'αρεσει πολυ πολυ πολυ <3 <3

να και το Enjoy the Silence-tori amos(depeche mode)
Spoiler:

ω!και ενω υπαρχουν χιλιαδες διασκευες αυτη μου ερχεται τωρα:
Maryslim feat. Jyrki69 "This Corrosion"(cover sisters of mercy)
και τα 2 μ'αρεσουν το ιδιο.

Spoiler:


#17 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2008 - 14:56

@ilovel: άψογη για τη Tori ^^ αλλά για τη διασκευή σε Depeche Mode θα διαφωνίσω. Τώρα την ακούω καθώς γράφω και δεν μου έκανε καμιά τρομερή εντύπωση. Πολύ καλά δεύτερα φωνιτικά βέβαια, αλλά κάπως κενό σαν κομμάτι, αν με πιάνεις.

Πάντως γενικά, οι Depeche Mode πρέπει να είναι απο τις πιο εύκολες μπάντες για διασκευές, μιάς και τους έχουν διασκευάσει απο τους In flames και τη Tori Amos μέχρι electro μπάντες και συγκροτήματα σαν τους Callenish Circle. Ειλικρινά, μόνο ρεμπέτικη διασκευή σε αυτούς δεν πρέπει να υπάρχει.

Για τη διασκευή των Nirvana, απλά έχω τσακωθεί απίστευτα με σωρό άτομα που την υποτιμούν λόγο Cobain. Έλεος πια.

Λέω να πούμε μερικά λόγια και για metal διασκευές

Όσοι ακούτε metal, ξέρετε λογικά και τον Dio. Ίσως λοιπόν στους πιο σοβαροφανείς οπαδούς του να μην άρεσε πολύ, αλλά σε όλους τους υπόλοιπους, δηλαδή και εμένα, η διασκευή στο Holy diver απο Killswitch Engage απλά τα έσπασε και μάλιστα πολύ άσχημα. Τέλειες κιθάρες, η φωνή του τραγουδιστή τους σκίζει (αν και λίγο φλωρέ τα πιο σκληρά φωνιτικά) και γενικά οι τύποι είναι λατρεία :D. Βάλε μέσα και ένα videoclip που το βλέπεις και πέφτεις κάτω απο τα γέλια, και απλά έχεις βρεί το παράδεισο.

Spoiler:


Άλλο κομμάτι που έχει υποστεί σωρό διασκευές, το Fear of the dark απο τους Iron Maiden. Αν οι τύποι πέρνανε ένα δολλάριο για κάθε διασκευή θα είχαν τα διπλάσια απο όσα έχουν τώρα.

Κλασσική διασκευή του κομματιού, αυτή των Cradle of filth. Είχε γίενι αν θυμάμαι καλά για το ''From the cradle to escape'' ep και είχε κάνει πολύ κόσμο να τους μισήσει (όπως και για τη διασκεύ στο Hell awaits, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Αν θέλετε τη γνώμη μου, το σκοπό τους τον πετύχαν στο έπακρο. Πήραν ένα τρομερό κομμάτι, του αλλάξαν τα φώτα (πραγματικά όμως) χωρίς να χάσει την αξία του, κερδίσαν φήμη απο αυτό. Τι άλλο να ζητήσει κανείς?

Πάρτε το με βιντεάκι απο Dragonball

Spoiler:


άλλη διασκευή αυτή των Graveworm, αν θυμάμαι σωστά κατά το 2004 και αυτή, για το τότε δίσκο που είχαν βγάλει. Ιδιαίτερη περίπτωση και αυτή, αν και ο κομμάτι σίγουρα άξιζε καλύτερη υποδοχή. Το περίεργο είναι ότι, υπάρχει διαμάχη, μιάς και οι Graveworm είναι κατά κύριο λόγο επηρεασμένοι απο Cradle of filth, υπάρχει μια διαφωνία στο ποια διασκευή ανήκει σε ποιον, μιάς και στο διαδύκτυο πολύς κόσμος μπερδεύει τη διασκευή των μεν με τους δε, και πάει λέγοντας. Κανείς να βοηθήσει υπάρχει?

Βέβαια, οι Graeworm θα μείνουν αξέχαστοι και για μια άλλη διασκευή, αυτή στο Loosing my relligion των R.E.M. Είμαι σίγουρος ότι αν οι R.E.M. το ακούσουν ποτέ, οι Graveworm την επόμενη μερα θα φάνε μια υπέροχη μύνηση, όλη δικιά τους.

υ.γ δυστηχώς το youtube δεν μου φορτώνει τώρα οπότε δνε μπορώ να δώσω link, ίσως αργότερα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#18 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1.430 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2008 - 11:58

Maggie Reilly & Mike Oldfield - To France
Spoiler:

Αυτό είναι το αυθεντικό κομμάτι το οποίο είναι ένα κομμάτι που σου μένει ο ρυθμός και δεν το βαριέμαι όσο και να το ακούσω.
Και ακολουθεί παρακάτω η διασκευή που κατά την προσωπική άποψη το απογείωσε και το πέρασε σε ένα άλλο επίπεδο που δεν πίστευα ότι μπορούσε να πάει.
Με άλλα λόγια πιστεύω ότι η διασκευή ξεπέρασε το αυθεντικό.:nod2:
Blind Guardian - To France
Blind Guardian - To France

Δημοσιευμένη  εικόνα
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Δημοσιευμένη  εικόνα .aNiMe//GR IRC channel Δημοσιευμένη  εικόνα

#19 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2008 - 12:55

Stevie Wonder - Pastime Paradise
Spoiler:


Έχει κρατήσει το ρυθμό και λίγο το ρεφραίν αλλά αξίζει να αναφερθεί πιστεύω
Coolio - Gangsta's Paradise
Spoiler:


Και μιας και αναφέρατε και Tori Amos ακούστε και το Lovesong απ' αυτή και προσκυνήστε :congrats:
Spoiler:


Μην κάτσω να ασχοληθώ με το Summer Wine που κάθε καλοκαίρι βγαίνει καινούργια version(αν και φέτος δεν άκουσα τίποτα)

Περνάμε στα ελληνικά:congrats:

Διασκευές των Magic de Spell

Πότε Βούδας πότε Κούδας
Spoiler:


Ο Μαθητής
Spoiler:


Βιετνάμ
Spoiler:


Επίσης διασκευές που δε βρήκα βίντεο
Τα παράσιμα του παραδείσου από Χάσμα(αυθ Γενιά του Χάους) πολύ καλό
Ένας ευαίσθητος ληστής από Παύλο Παυλίδη( Χατζιδάκης) τέλειο:wooi2:
Χωρίς κανόνα από Φορίδη Χριστόφορο στο cd του Σαδίκη( Εν πλω) super duper τέλειο :dazed:

Τα λόγια και τα χρόνια από Πράσσειν άλογα (Γαργανουράκης-Μαρκόπουλου) αξιόλογο

Δε μου ρχονται άλλα για την ώρα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#20 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Ιούνιος 2008 - 19:31

Stairway to heaven από Rodrigo y Gabriela.
Η συγκεκριμένη version μου φάνηκε απλώς απίστευτη
κλικ.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#21 Skiarxon

Skiarxon

    Starcaller

  • Members
  • 134 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Ιούνιος 2008 - 23:09

Stairway to heaven από Rodrigo y Gabriela.
Η συγκεκριμένη version μου φάνηκε απλώς απίστευτη
κλικ.



OMG!Καλα αυτο θα το δειξω στην καθηγητρια μου στην κιθαρα μπας και μας το γραψει για την ορχηστρα.

#22 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Ιούνιος 2008 - 22:02

Kαι εσύ κιθαρίστας ε!! Me too. Θα ήθελα πολύ να έπαιζα έτσι.
Πάρτε άλλο ένα από τον Scott d davis (nothing else matters σε πιάνο)
Δημοσιευμένη  εικόνα

#23 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιούνιος 2008 - 00:27

οι Apocalyptica κανανε καλες διασκεβες κομματια των metallica

Δημοσιευμένη  εικόνα

Spoiler: yarrr,yarrr


#24 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Ιούνιος 2008 - 11:16

Jah worshippers ενωθείτε .

Πάρτε Μπομπ [media]http://www.youtube.com/watch?v=0NHbOqmNVm8[/media]
να τραγουδάει το Exodus και μετά πάρτε τον γιό του ,τον Damian να αλλάζει το τραγούδι σε move! και να μιλάει για μετανάστευση και τις δυσκολίες της : [media]http://www.youtube.com/watch?v=xvR-xs_zJMU[/media]

Σίγουρα δεν φτάνει το αρχικό ,αλλά τα λέει καλά ο μικρός

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Δημοσιευμένη  εικόνα
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#25 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1.790 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Καταχωρήθηκε 12 Ιούλιος 2008 - 15:06

Ααααααααπ.


Ξέχασα αυτό.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Czpbxh3xFek[/youtube]

Επειδή δεν υπήρχε πουθενά ξόδεψα 5 λεπτά από τη ζωή μου για να φτιάξω το παραπάνω αριστούργημα. :drink:

Spoiler:

HnH5aB0.jpg


#26 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 15 Ιούλιος 2008 - 23:33

Και μερικές όχι και τόσο κολακευτικές διασκευές

Evanescence - Heart Shaped Box (Nirvana)

Συγνώμη που θα είμαι σκληρός, αλλά για να διασκευάσεις Nirvana πρέπει να το νιώθεις πραγματικά το κομμάτι, καθότι μπάντα που βασίστηκε καθαρά στη προσωπικότητα των μελών της (βασικά του Cobain:nanana:). Συγνώμη, αλλά καμία επαφή και ούτε καν σύγκριση με το αυθεντικό.

Spoiler:


Geri Halliwell - It's Raining Men (Weather Girls)

Επίσης άθλια και εκτός κλίματος διασκευή σε κλασσικό ύμνο της pop. Η σύγκριση στο feeling με το αυθεντικό απλά ανύπαρκτη, η φωνή της Geri κατώτερη των περιστάσεων και γενικά καλύτερα θα ήταν να μην το είχαν καν πιάσει στα χέρια τους.

Spoiler:


All Star Tribute - What's Going On (Marvin Gaye)

Ναι, πολλά απο τα ονόματα που συμμετέχουν σε αυτή τη διασκευή είναι γνωστά και αξιόλογα. Πάλι όμως καμία επαφή με το αυθεντικό. Ίσα ίσα, οι όποιες αλλαγές έχουν γίνει μειώνουν τη σύνθεση απίστευτα, ειδικά τα άκυρότατα hip hop σημεία (rap τη λατρεύω, αλλά σόρρυ, εδώ δεν κολλάει) και ειδικά τα μέρη των Bono/Fred Dust. Ο σκοπός βέβαια θετικότατος, μιάς και η διασκευή έγινε για να ενισχυθούν οικονομικά οργανώσεις ενάντια στο AIDS στην Αφρική. Ως μουσική όμως χωλένει μέχρι εκεί που δεν πάει.

Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα

#27 ai_chan

ai_chan

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούλιος 2008 - 19:38

τωρα τελευταια μου αρεσει πολυ το Wanna Be Starting Something - Michael Jackson Ft. Akon & Will I. Am

#28 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Ιούλιος 2008 - 10:10

βασικά μπερδεύουμετις επανεκτελέσεις με τις διασκευές.
το από πάνω είναι επανεκτέλεση μιξαρισμένη δεν είναι διασκευή.


οι αγαπημένες μου διασκευές είναι στο τραγούδι Light My fire των Doors θα ήθελα ένα cd μονο με αυτές, καθώς και του Συν is Shining του Bob Marley, και του Word Up των Gameo.
με αυτές τις διασκευές φτάνω στη ψύχωση θέλω να τις μαζέψω όλες.

αυτή τη διασκευή την άκουσα πολύ πριν ακούσω το γνήσιο τραγούδι
.
Youtube Video


όπως και το word up το έμαθα από επανεκτέλεση και όχι από τους Gameo αργότερα λάτρεψα και την επανεκτέλεση των Korn

Youtube Video


για μένα βασιλιάς των διασκευών είναι ο paff daddy και όχι ο Marilyn Manson
και ναι κάθε φορα θα κλαίω που θα το ακούω

Youtube Video


και ας μη ξεχνάμε την διασκευή του Κασμίρ / paff daddy Jimmy Page

Youtube Video




στον 88.50 στη θεσσαλονίκη παίζει μονο διασκευές και μια από αυτές που λάτρεψα είναι φυσικά αυτή για το τραγούδι τον Gorillaz

Youtube Video


φυσικά ας μη ξεχνάμε τους nouvelle vague που το μονο που κάνουν είναι να διασκευάζουν.


και εντάξει μπορώ να γράφω για ώρες εδώ.

a ναι και μερικές φορες όταν η διασκευή ξεπερνάει το γνήσιο τότε τα λες ότι this is a Mad World ( original Tears for fears)

Youtube Video

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Erisabetsu: 24 Ιούλιος 2008 - 11:25


#29 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Ιούλιος 2008 - 17:43

Death - Painkiller
Van Halen - You Really Got Me
Jimi Hendrix - All Along The Watchtower
Faith No More - War Pigs & Easy

#30 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Αύγουστος 2008 - 13:08

είμαι devastated μώλις άκουσα original εκτέλεση ενος τραγουδιού που τόσο καιρό δεν ήξερα ότι ειναι διασκευή....

θέε μου θα κλάψω. μόλις παίθανε η παρθενογένεση.

Cat's in the Cradle απο Ugly Kid Joe