Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Yotsuba&!


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 12 June 2008 - 11:51

Yotsuba&! (よつばと!, Yotsuba to!)

Posted Image

Το σχολιο "from the creator of Azumanga Daioh" νομιζω σε προιδεαζει καταλληλα για το τι θα διαβασεις σε αυτο το manga... Επισης το κοριτσακι στο εξωφυλλο μοιαζει καπως με την Chiyo-chan.. Οι ομοιοτητες ομως σταματανε εδω... Προκειται για ενα απολαυστικο "slice of life" manga απο τον Kiyohiko Azuma.

:wooi2:

Το συγκεκριμενο manga θα το χαρακτηριζα ως τον απολυτο ορισμο του "slice of life". Ακομα και το Azumanga Daioh θα μπορουσες να πεις οτι εχει καποια υποθεση... Το Yotsuba& ομως ειναι απλα οι καθημερινες περιπετειες μιας μικρης που μεσω των καθημερινων εμπειριων της ανακαλυπτει τον κοσμο γυρω της.

Yotsuba&! is centered on Yotsuba Koiwai, a five-year-oldadopted girl who is energetic, cheerful, curious, odd, and quirky—so odd and quirky, in fact, that even her own father calls her strange. She is also initially ignorant about many things a child her age would be expected to know, among them doorbells, escalators, air conditioners, and even playground swings.This naiveté is the premise of humorous stories where she learns about, and frequently misunderstands, everyday things.At the start of the series, Yotsuba and her adoptive father, Koiwai, relocate to a new city with the help of Koiwai's best friend, an impressively tall man nicknamed Jumbo. Yotsuba makes a strong impression on the three daughters of the neighboring Ayase family, Asagi, Fuka, and Ena, and many of her misadventures come from her interactions with them.
The series has no continuing plot—the focus is Yotsuba's daily voyage of discovery. Many chapters take place on successive days (for details, see List of Yotsuba&! chapters), so that the series follows, almost literally, the characters' daily lives. The tone can be summarized by the motto, used on chapter title pages and advertising, "Today is always the most enjoyable day" ("Itsu de mo kyō ga, ichiban tanoshii hi").


Posted Image

Να τονισω επισης οτι το χιουμορ του ειναι διαφορετικο απο αυτο του Azumanga Daioh. Τα κουφα του Azumanga Daioh λειπουν απο εδω, και τα αστεια ειναι πιο καθημερινα, και ισως και πιο kawaii. Διαβαζοντας αυτο το manga δεν μπορεις παρα να λατρεψεις αυτο το υπερ-ενεργητικο κοριτσακι και τελειονοντας καθε κεφαλαιο σου μενει μια "feeling good" αισθηση.

Ανιμε δεν υπαρχει και συμφωνα με δηλωσεις του δημιουργου δεν προκειται να υπαρξει, τουλαχιστον συντομα. Ειναι ενα manga που ξεκιναει αργα, αλλα γινεται πολυ καλυτερο οσο περνανε τα κεφαλαια. Εχει παρει διθυραμβικες κριτικες στην Ιαπωνια.

Yotsuba&! has been popular with readers as well as reviewers. For example, volume six was the third best-selling comic in Japan for the first half of 2007,and volume seven debuted at number two on the Tohan comics chart for the week of October 4, 2007. The first five volumes of the English translation were each among the top 100 selling graphic novels in the United States in the month of release. Yotsuba&! received an Excellence Award for Manga at the 2006 Japan Media Arts Festival, where the jury citation praised the vivid characters and gentle atmosphere.The English translation was listed as one of the best 20 comics of 2005 by Publishers Weekly, one of the best comics of 2006 by the staff of The Comics Journal,and one of the top graphic novels for teens in 2008 by YALSA. Volume one was named Book of the Month in the June 2005 issue of Newtype USA.
In 2008 Yotsuba&! was nominated for the 12th Osamu Tezuka Culture Award and the Eisner Award "Best Publication for Kids" category.


Posted Image

Το Yotsuba& μπορειτε να το διαβασετε online εδω: Read Yotsuba Online | Read on English

Να ξερετε ομως οτι μπορειτε να αγορασετε ολους τους τομους απο το Otaku No Sekai, το μαγαζι του Κονατα στα εξαρχεια. Κατι, που αν σας αρεσει το manga, θα επρεπε να το κανετε μια που αξιζει αυτοι οι τομοι να κοσμουν τα ραφια της βιβλιοθηκης σας.
Posted Image

#2 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 13 June 2008 - 13:33

niiiiiiiiice !
Posted Image
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#3 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 15 June 2008 - 20:13

Παρακολουθώ το manga πάνω απο ένα χρόνο και το λατρεύω, με πιό αγαπημένες στιγμές όλες όσες εμφανίζετε το δίδυμο Yotsuba/Yanda.

Αν γίνει ποτέ anime (ο Azuma έχει πεί οτι δέν θέλει) και κάνουν όσο καλή δουλειά έκαναν με το Azumanga Daiou μπορεί να μου αρέσει περισσότερο και απο το Azu (/heresy)

LfNX0dh.png


#4 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 20 June 2008 - 16:56

Ρε παιδια που ειναι οι φανς του Αζουμανγκα Νταιο?? Περιμενα περισσοτερη ανταποκριση για αυτο το thread...

Yotsuba needs more exposure!!! :wooi2::wooi2:
Posted Image

#5 archeria

archeria

    pudding is delicious

  • Members
  • 87 posts

Posted 23 June 2008 - 20:00

Είναι απολαυστικό manga :drink:......Ειδικά στο τεύχος Yotsuba & Revenge είχα σκάσει στα γέλια:hahaha:. Στην αρχή το σνομπάριζα και έλεγα "πω, πω, μια βλακεία θα είναι για μικρά παιδιά...." αλλά είχα πάρα πολύ άδικο. Μάλλον φταίει το πρώτο επεισόδιο το οποίο δεν είναι και το πιο ωραίο της σειράς......

Θέλω να βλέπω να βγαίνουν κι άλλα τέτοιου είδους, που να μπορώ να τα δω άφοβα με τη μικρή μ αδερφή χωρίς να της λέω " Αααα....αυτό δεν κάνει για σένα....έχει πολύ βία... - ααα....αυτό δεν είναι και τόοοσο της ηλικίας σου (κάθε τρεις και λίγο έχει πονηρά υπονοούμενα) ....κ.τ.λ
Βασικά περνάω καλά όταν το διαβάζω!

Υ.Γ Θα ήθελα να έχει λίγο πιο πολύ πλοκή μεταξύ των επεισοδίων (μες το ίδιο το επεισόδιο είμαι καλυμμένη). Να μην είναι πιο πολύ αυτοτελή επεισόδια... Σε μερικούς αρέσει αυτό ίσως γιατί η πλοκή μπορεί να κάνει πιο εύκολα κοιλιά...δεν ξέρω. Πάντως το μόνο το οποίο περιμένω με αγωνία είναι το
Spoiler:


#6 momO

momO

    somber

  • Members
  • 285 posts

Posted 27 June 2008 - 12:02

yotsuba is an adorable manga!
δεν έχω προλάβει ακόμη να διαβάσω πολύ αλλά μέχρι στιγμής το βρίσκω φανταστικό.too kawaii ^w^

Αν γίνει ποτέ anime (ο Azuma έχει πεί οτι δέν θέλει) και κάνουν όσο καλή δουλειά έκαναν με το Azumanga Daiou μπορεί να μου αρέσει περισσότερο και απο το Azu (/heresy)

:oo: ιεροσυλία :P
Posted Image

#7 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 27 June 2008 - 19:46

LOOOOOL ελεος... απιστευτα θεικο manga... θυμαμαι στιγμες π το διαβαζα κ μετα γελαγα μονη μ... /Yotsuba θεα παντως μπορω να δηλωσω οτι η θεικη κ καφρικη υποσταση της πλησιαζει την Osaka του Azumanga.../ πλησιαζει ειπα για να μην παρεξηγηθουμε...:hahaha:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#8 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 27 June 2008 - 20:46

Όσο λίγο κι αν έχω διαβάσει μου άρεσε πάρα πολύ η σειρά...Η ελαφρότητα της μπορώ να πω ότι το καθιστά ένα από τα πιο ευχάριστα manga που έχω διαβάσει και κάποια στιγμή πρέπει να του δώσω τη σημασία που του αρμόζει.Πάλι καλά τελειώνει η εξεταστική τη δευτέρα :hihi2:
Posted Image

#9 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 30 June 2008 - 19:29

Βγήκε το 55.

LfNX0dh.png


#10 Zouhan

Zouhan

    業火に鋼鉄

  • Members
  • 397 posts

Posted 05 July 2008 - 21:32

Πολύ όμορφο manga και η Yotsuba είναι φοβερή μορφη (και πολύ γλυκιά:wooi2:) και ειδικά
Spoiler:
Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν να κάνουν ένα "διάλειμμα" από όσα διαβάζουν.

#11 IlPalazzo

IlPalazzo

    Anime Fan

  • Members
  • 147 posts

Posted 28 August 2008 - 10:20

Η αδερφή μου (κατά κόσμον n.yuki) ήθελε να διαβάσει manga, αλλά φοβόταν τα Ιαπωνικά της. Οπότε, της έδωσα το Yotsuba&!. Δεν το 'χει μετανοιώσει μέχρι στιγμής.

Εγώ το 'δα στα αγγλικά, και ναι, είναι απολαυστικότατο.

Αν έχυνα ένα δάκρυ για κάθε λεπτομέρεια που χάνεται στη μετάφραση, ο Νώε θα έπρεπε να φτιάξει καινούρια κιβωτό.

 

唯今翻訳...


#12 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 07 September 2008 - 16:03

Από τον πρώτο τόμο που διάβασα μου φάνηκε πολύ αστείο και χαριτωμένο. Μάλιστα -μη με δείρετε- η αρχή μου άρεσε καλύτερα από την αρχή του Azumanga.

15fkk04.jpg


#13 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 17 June 2009 - 14:26

Μόλις τελείωσα και το 64 κεφάλαιο, και ανυπομονώ για τη συνέχεια.

Πραγματικά απολαυστικό, ανάλαφρο και βγαλμένο από τη ζωή, χωρίς να λείπει το γέλιο και οι καφρίλες. Πολύ χαριτωμένο, έξυπνο και κει που λες ότι πάει να γίνει λίγο βαρετό, κάτι γίνεται και ανανεώνει το ενδιαφέρον.

Αυτό που μου αρέσει πολύ είναι τα μικρά πράγματα που εμφανίζονται σε ένα κεφάλαιο, δεν φαίνονται σημαντικά, και μετά ξαναεμφανίζονται από το πουθενά.

Spoiler:


Εγώ αυτό που κοιτάω σε ένα μάνγκα είναι το σχέδιο, το σέναριο και οι χαρακτήρες. Και στους τρεις τομείς έμεινα παραπάνω από ευχαριστημένος. Απλό, λιτό αλλά λειτουργικό και πολύ χαριτομένο σκίτσο, και υπέροχοι χαρακτήρες. Η Yotsuba και ο πατέρας της, οι τρεις γειτόνισες, ο Jumbo και γενικά όλο το καστ των βασικών και δευτερεύοντων ηρώων!

Συνηστάται ανεπιφύλακτα!!!



#14 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 17 June 2009 - 17:42

yarr this manga is godlike! υπερτατο kawaiiness με απειρο γελιο. Τελειο για οσους νιωθουν λιγο down :P


ps. το μονο κακο.. δε βρισκω πουθενα το v6 :(:(

#15 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 17 June 2009 - 19:16

Μόλις τελείωσα και το 64 κεφάλαιο, και ανυπομονώ για τη συνέχεια.


Hey, there's a time traveler! Now I need an Alien and an ESPer!
Μέχρι το 60 έχει βγει. Εκτός αν βγήκαν και άλλα και δεν τα πήρα χαμπάρι. :hahaha:

LfNX0dh.png