Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Akasuki - Shoujo Manga από την Anubis


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 bez

bez

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 31 March 2006 - 15:53

Konnichiwa*!
*Γεια σας!

Girisha de, saisho no Shoujo Manga "Akasuki" ga hakkan saremashita*!
*Ήρθε το Akasuki, το πρώτο περιοδικό manga στην Ελλάδα.

Εμ... Φοβάμαι ότι τα ιαπωνικά μου περιορίζονται σε όσα γράφει το δελτίο τύπου των Εκδόσεων Anubis Manga για την νέα κυκλοφορία του περιοδικού Akasuki. :)
Αν και προκατειλημμένη απέναντι στον ιδιαίτερο τρόπο ανάγνωσης των Manga, τελικά το Akasuki με έκανε να αγαπήσω το είδος του ιαπωνικού κόμιξ. Ακόμα περισσότερο, με έκανε να αγαπήσω και τη γιαπωνέζικη κουλτούρα - το περιοδικό περιέχει θέματα για το ιαπωνικό lifestyle, ιαπωνικές συνταγές, how to draw manga κ.λπ. Πρόκειται για ένα πολύ αξιόλογο περιοδικό που θα απολαύσετε :)

#2 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 31 March 2006 - 18:16

Παιδιά, ήταν παράλειψή μου να μην το αναφέρω και στο Anime.gr. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ http://www.animeplanet.gr/forum/viewtopic.php?t=3758&start=0

Και πείτε και τις απόψεις σας για το Akasuki :D

E5VV38U.jpg


#3 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 15 August 2007 - 15:15

Δυστυχως δεν κρατησε και παρα πολυ σαν περιοδικο....ειχα την εντυπωση οτι ειχε fans αλλα δεν εοιβιωσε τελικα...οσο για τις ιστοριες που ειχαν μεσα ηταν ομορφες αλλα το σχεδιο δεν μου αρεσε και παρα πολυ.....ηταν πολυ...γωνιωδες....:nod:
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#4 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 15 August 2007 - 15:39

Ήταν όντως καλό περιοδικό. Από ό,τι είχα ακούσει όμως είχε εκδωθεί σε "πειραματική" βάση, δηλαδή θα έβγαιναν περιορισμένα τεύχη εξ αρχής, εκτός αν γινόταν κάποιο τεράστιο "μπαμ".
Πάντως, λεγόταν πως θα έβγαινε ένα άλλο περιοδικό από την Anubis γενικότερα για τον κόσμο των anime/manga, στο στυλ του extra τεύχους Manga no Sekai που είχε κυκλοφορήσει.
Αν κάποιος μάθει κανένα νέο για τέτοιο περιοδικό ας το πει a.s.a.p.
Καιρός είναι να βγει κάτι τέτοιο και στο Ελλάντα.

#5 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 August 2007 - 18:26

βασικά έμαθα κανα δύο νέα πράγματα για τα manga Και τα anime.
σπάστικα λίγο που οι ιστορίες ήταν απο την Γερμανία και όχι απο την Ιαπωνία.
ήταν πολύ καλή προσπάθεια κρίμα που δεν κράτησε.

#6 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 15 August 2007 - 18:59

Ομολογουμένως και μένα μ'άρεσαν περισσότερο όλα τα άρθρα που είχε τόσο για anime/manga όσο και για την Ιαπωνία, παρά τα manga.
Αναρωτιέμαι γιατί δεν επέλεξαν έστω ένα σχετικά γνωστό αλλά καθαρά Γιαπωνέζικο shoujo manga να βάλουν, αν δεν μπορούσαν όλα να είναι γνωστά.
Σίγουρα θα το διάβαζαν περισσότεροι, νομίζω...

#7 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 August 2007 - 19:10

υποθέτω θα ήταν πιο εύκολο να πάρουν τα δικαιώματα έκδοσης τους απο την γερμανία. Πάντως το πριγκίπισσα Αι που έβγαλαν δεν είναι και τόσο κακό.

#8 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 15 August 2007 - 19:16

Ναι, δεν ήταν κακά, ειδικά από σχέδιο, αν και προσωπικά προτιμώ τα πιο fantasy shoujo.
Υποθέτω πως όντως ήταν πιο εύκολο να πάρουν τα δικαιώματα έκδοσης από Γερμανία, αν και χμμμ κρίνοντας από το πόσα manga μεταφράζονται στα Γαλλικά και Ιταλικά δεν πρέπει γενικά να είναι κάτι δύσκολο. Βέβαια δικαιώματα "επανέκδοσης" από κάποιο Ευρωπαικό περιοδικό δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να τα πάρει κανείς.
Πάντως έχουμε στην Ελλάδα ένα τέτοιο παράδειγμα (που πιθανά να είναι και η μόνη σειρά manga που βγήκε στα Ελληνικά), το κόμικ της Candy-Candy που ήταν μεν σχεδιασμένο στην Ιαπωνία, αλλά εδώ εκδώθηκε η χρωματισμένη Ιταλική έκδοση, από ό,τι θυμάμαι όταν το αγόραζε η μικρή μου αδελφή τότε (και το διάβαζα βέβαια και γω).

#9 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 August 2007 - 19:27

ανα γειά σου και εγώ αυτό αγόρζα και τρελάθηκα όταν όλοι μιλούσαν για manga ενώ τα δικά μου τεύχη είχαν χρώματα.

#10 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 15 August 2007 - 21:30

Βασηκά το έπερνα και έχω όλα τα τεύχη,οκ,καλό ήταν,και το σκίτσο μου άρεσε,αλλά ήταν υπερβολικό,φανατίλα πολύ ρε παιδί μου,και από τις 3 ιστορίες μ΄νο η 1 ήταν πραγματικά ενδιαφέρουσα.
Posted Image

#11 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 15 August 2007 - 21:46

Υπερβολικό και φανατίλα από ποια άποψη? <---Απορία.

#12 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 16 August 2007 - 13:04

Υπερβολικό και φανατίλα από ποια άποψη? <---Απορία.


Ναι,μάλλον δεν το έθεσα σωστά.Λοιπόν,προέβαλε τα manga σαν κάτι το υπερβολικά αξιόλογο,σχεδόν έλεγε όι οι άλλες τεχνοτροπίες ήταν χειρότερες και ανάξιες προσοχής σε σχέση με τα manga.Αυτό εμένα τουλάχιστον μου θυμίζει κάτι αθλητικές εφημερίδες που παρουσιάζουν τα πράγματα πολύ καλύτερα από όπως είναι για να βγάλουν κερδος.Άκυρη η παρομοίωση αλλά δεν μου ήρθε καμιά καλύτερη.
Εκτός αυτού είχε ΟΛΑ τα κλισέ που θα περίμενες από ελληνικό περιοδικό που ασχολείται με τα manga.π.χ.συνταγές ιαπωνικής κουζίνας,πόσο υπέροχη είναι η ιαπωνία,κτλ,δεν τα θυμάμαι όλα έχω και καιρό να το διαβάσω.
Posted Image

#13 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 August 2007 - 13:17

Ναι,μάλλον δεν το έθεσα σωστά.Λοιπόν,προέβαλε τα manga σαν κάτι το υπερβολικά αξιόλογο,σχεδόν έλεγε όι οι άλλες τεχνοτροπίες ήταν χειρότερες και ανάξιες προσοχής σε σχέση με τα manga.Αυτό εμένα τουλάχιστον μου θυμίζει κάτι αθλητικές εφημερίδες που παρουσιάζουν τα πράγματα πολύ καλύτερα από όπως είναι για να βγάλουν κερδος.Άκυρη η παρομοίωση αλλά δεν μου ήρθε καμιά καλύτερη.
Εκτός αυτού είχε ΟΛΑ τα κλισέ που θα περίμενες από ελληνικό περιοδικό που ασχολείται με τα manga.π.χ.συνταγές ιαπωνικής κουζίνας,πόσο υπέροχη είναι η ιαπωνία,κτλ,δεν τα θυμάμαι όλα έχω και καιρό να το διαβάσω.


Ξεχνάτε μάλλον οτι το αγοραστικό κοινό στο οποίο στόχευε ήταν κοριτσάκια 12-16 χρονών οπότε ειναι φυσιολογικό να έχει τέτοια άρθρα άσε που εμένα μου φάνηκαν χρήσιμα. και δεν έχω δεί αλλο περιοδικό να ασχολείτε με τα manga πέρα απο το 9

#14 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 16 August 2007 - 16:18

βασικά έμαθα κανα δύο νέα πράγματα για τα manga Και τα anime.
σπάστικα λίγο που οι ιστορίες ήταν απο την Γερμανία και όχι απο την Ιαπωνία.
ήταν πολύ καλή προσπάθεια κρίμα που δεν κράτησε.


Άμα ήταν ελληνικό θα σε ξενέρωνε τόσο?Γιατί ντε και καλά πρέπει να 'χει γραφτεί από ιάπωνα για να θεωρίτε καλό?ύστερα παραπονιόμαστε για την προκατάληψη απέναντι σε έλληνες σκιτσογράφους,ενώ εμείς οι ίδιοι είμαστε προκατελειμένοι.:nosey:
Posted Image

#15 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 August 2007 - 17:42

Άμα ήταν ελληνικό θα σε ξενέρωνε τόσο?Γιατί ντε και καλά πρέπει να 'χει γραφτεί από ιάπωνα για να θεωρίτε καλό?ύστερα παραπονιόμαστε για την προκατάληψη απέναντι σε έλληνες σκιτσογράφους,ενώ εμείς οι ίδιοι είμαστε προκατελειμένοι.:nosey:


δεν ειμαι προκατελειμένη αν ήταν ελληνικό θα το υποδεχόμουν με ενθουσιασμό.
αλλά το ότι το σχεδίαζαν 16χρονα γερμανοκόριτσα ε δεν με τρέλανε κιόλας.