Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Candy Candy


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#31 hgatakoskylos

hgatakoskylos

    Anime Fan

  • Members
  • 139 posts

Posted 06 September 2015 - 11:00

ωραία τα λες, εγώ ωστόσο πιστεύω πως με τραυμάτισε σεξουαλικά αυτή η σειρά ως κορτισάκι της προεφηβείας 

Συγνώμη, δεν το κατάλαβα; Τι το ακατάλληλο-ανώμαλο έχει αυτή η σειρά; Τέλος πάντων, ίσως δεν το κατάλαβα επειδή εγώ την είδα ολόκληρη ως μεγάλη και παραδέχομαι ότι στο νου μου τη σύγκρινα με κάτι κοριτσίστικες σειρές σαν την Πάττυ, που πρόβαλλαν πριν κάποια χρόνια τα κανάλια και για αυτό τη βρήκα καλύτερη. Ίσως, αν κάποιο κορίτσι το έβλεπε όλο ως μικρή να είχε την ίδια ΄γνώμη με τη δικιά σου, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω γιατί όταν ήμουνα μικρή δεν την είχα δει, αν και θυμόμουνα κάποιες λεπτομέρειες



#32 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 06 September 2015 - 11:11

Συγνώμη, δεν το κατάλαβα; Τι το ακατάλληλο-ανώμαλο έχει αυτή η σειρά; Τέλος πάντων, ίσως δεν το κατάλαβα επειδή εγώ την είδα ολόκληρη ως μεγάλη και παραδέχομαι ότι στο νου μου τη σύγκρινα με κάτι κοριτσίστικες σειρές σαν την Πάττυ, που πρόβαλλαν πριν κάποια χρόνια τα κανάλια και για αυτό τη βρήκα καλύτερη. Ίσως, αν κάποιο κορίτσι το έβλεπε όλο ως μικρή να είχε την ίδια ΄γνώμη με τη δικιά σου, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω γιατί όταν ήμουνα μικρή δεν την είχα δει, αν και θυμόμουνα κάποιες λεπτομέρειες

 

1ον κάνω πλάκα

2ον την είδα την εποχή που έπρεπε και στο παιδικό μοναχικό μου μυαλό δημιουργήθηκαν προσοδοκίες που φυσικά δεν πραγματοποιήθηκαν ποτέ.

3ον, την είδα και μετά όταν μεγάλωσα και άρχισα να κλαίω από τα γέλια.

 

είναι καλή σαν coming of age και συμφωνώ μαζί σου πως θυμίζει παλιά βιβλία. 



#33 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 September 2015 - 15:49

 Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι η Κάντυ είναι νοσοκόμα 

 

Μην το πεις αυτό μπροστά τους γιατί θα τσατιστούν.

Νοσηλεύτριες θα τις λες!



#34 LittleLordFauntleroy

LittleLordFauntleroy

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 10 February 2017 - 20:44

Η Κάντυ Κάντυ παρέμεινε το σύμβολο της εφηβείας τις δεκαετίες του '70 και του '80! :-D



#35 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 February 2017 - 00:11

Η Κάντυ Κάντυ παρέμεινε το σύμβολο της εφηβείας τις δεκαετίες του '70 και του '80! :-D

 

.....δεν ξέρω σε ποια 80s μεγάλωσες...αλλά στα 80s που έζησα εγώ οι έφηβοι έπαιρναν ναρκωτικά, χτυπιόντουσαν στα γήπεδα και έκαναν αγώνες με τις μηχανές...

είναι σύμβολο παιδικής ηλικίας  για εμάς που μεγαλώσαμε μαζί της.... σύμβολο εφηβείας εκέινη την εποχή ήταν μόνο το Akira αλλά όπως είπα οι Ελληνες έφηβοι των 80s δεν έβλεπαν τηλεόραση, γιατί μεγάλωσαν με ΥΕΝΕΔ 



#36 LittleLordFauntleroy

LittleLordFauntleroy

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 12 February 2017 - 00:45

.....δεν ξέρω σε ποια 80s μεγάλωσες...αλλά στα 80s που έζησα εγώ οι έφηβοι έπαιρναν ναρκωτικά, χτυπιόντουσαν στα γήπεδα και έκαναν αγώνες με τις μηχανές...

είναι σύμβολο παιδικής ηλικίας  για εμάς που μεγαλώσαμε μαζί της.... σύμβολο εφηβείας εκέινη την εποχή ήταν μόνο το Akita αλλά όπως είπα οι Ελληνες έφηβοι των 80s δεν έβλεπαν τηλεόραση, γιατί μεγάλωσαν με ΥΕΝΕΔ 

Αχ, ίσως στην Ιταλία να ήταν διαφορετικά στα 80ς (έζησα κάποια χρόνια εκεί), γενικά στην Ιταλία ακόμα και στις μέρες μας οι έφηβοι τρελαίνονται για παλιά κινούμενα σχέδια, πόσο μάλλον εκείνη την εποχή που παιζόταν η Κάντυ Κάντυ στη τηλεόραση. Αφού είναι η δεύτερη χώρα μετά την Ιαπωνία που προβλήθηκαν όλες οι ανιμε σειρές, ακόμα και τα σίκουελ, μέχρι και σε κάποια Ιαπωνικά γνήσια DVDs σαν δεύτερη γλώσσα επιλογής έχουν την Ιταλική... :P 



#37 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 February 2017 - 20:13

Αχ, ίσως στην Ιταλία να ήταν διαφορετικά στα 80ς (έζησα κάποια χρόνια εκεί), γενικά στην Ιταλία ακόμα και στις μέρες μας οι έφηβοι τρελαίνονται για παλιά κινούμενα σχέδια, πόσο μάλλον εκείνη την εποχή που παιζόταν η Κάντυ Κάντυ στη τηλεόραση. Αφού είναι η δεύτερη χώρα μετά την Ιαπωνία που προβλήθηκαν όλες οι ανιμε σειρές, ακόμα και τα σίκουελ, μέχρι και σε κάποια Ιαπωνικά γνήσια DVDs σαν δεύτερη γλώσσα επιλογής έχουν την Ιταλική... :P

 ενδιαφέρον αυτό που λες δεν το ήξερα, αλλά τουλάχιστον εξηγεί πολλά.

βλεπως έμαθες να χρησιμοποιείς το quote!! 



#38 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 February 2019 - 16:02

Τι κοινο εχουν οι σειρες Candy Candy & Elfen Lied;

Spoiler:

Βγηκε και με καλυτερη ποιοτητα εικονας το 17. Θα το δω στα Ιαπωνικα καποια στιγμη, το χω κανει ταμα. Να λεει "χαι ταδε-σαμά" η Καντυ επιτελους, αντι το "μαλιστα κυρια".

Αχ, ίσως στην Ιταλία να ήταν διαφορετικά στα 80ς (έζησα κάποια χρόνια εκεί), γενικά στην Ιταλία ακόμα και στις μέρες μας οι έφηβοι τρελαίνονται για παλιά κινούμενα σχέδια, πόσο μάλλον εκείνη την εποχή που παιζόταν η Κάντυ Κάντυ στη τηλεόραση. Αφού είναι η δεύτερη χώρα μετά την Ιαπωνία που προβλήθηκαν όλες οι ανιμε σειρές, ακόμα και τα σίκουελ, μέχρι και σε κάποια Ιαπωνικά γνήσια DVDs σαν δεύτερη γλώσσα επιλογής έχουν την Ιταλική... :P


Εκει εστω και καθυστερημενα αρχες του 80, ηταν γνωστη και μια αλλη πρωτοποριακη shojo σειρα, η Megu-chan. Μαλιστα ειχε και επιρροες απο Cutie Honey να φανταστεις και ακομα και η Sailor moon ψιλοεπηρρεαστηκε.
Τουλαχιστον οι Dragonballαδες αναγνωριζουν την υπαρξη παλιοτερων σειρων ξυλου. Στους Sailormoonαδες αντιθετα υπαρχει σκοταδισμος. Λες και πριν δεν υπηρχε τιποτα...

#39 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 March 2022 - 09:03

Tι Utena και κουραφεξαλα.

Η Κάντυ είναι το νούμερο 1 ανατρεπτικό shojo, γεμάτο συμβολισμό για την Ιαπωνία

http://journal.bequi.com/2020/10/annex-iv-analysis-of-novel-candy-candy.html?m=0