Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Poll: OEL manga


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

Poll: OEL: Yay or Nay? (24 member(s) have cast votes)

OEL: Yay or Nay?

  1. Yay, διαβάζω καμιά φορά και μου αρέσουν. (6 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

  2. Nay, δεν εχω διαβάσει ποτέ. (3 votes [12.50%])

    Percentage of vote: 12.50%

  3. Έχω διαβάσει αλλά δε μου άρεσαν. (6 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

  4. Πρώτη φορά τα ακούω. (9 votes [37.50%])

    Percentage of vote: 37.50%

Vote Guests cannot vote

#1 penslinger girl

penslinger girl

    Started and is on a roll!

  • Members
  • 46 posts

Posted 03 June 2008 - 19:34

και πάλι poll ftw! μέχρι να πεθάνω ή να φτιάξω καμιά της προκοπής. διαβάζετε OEL manga? (original english - language manga) σας αρέσουν? τα ανακάλυψα σχετικά πρόσφατα, συγκεκριμένα, έχω τρελλαθεί με το Dramacon και το Off*beat ενώ δεν διάβαζα καθόλου "ρεαλιστικές" ιστορίες. οπότε μου φαίνεται ότι κρύβουν πολλές εκπλήξεις. τι γνώμη έχετε λοιπόν?
Posted Image

#2 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 03 June 2008 - 19:36

εμ δωσε κανα link να διαβασουμε τις πρωτες σελιδες να σου πουμε :P

#3 penslinger girl

penslinger girl

    Started and is on a roll!

  • Members
  • 46 posts

Posted 03 June 2008 - 19:41

θα σε γελάσω, έχω μόνο hard copies. δεν ξέρω πού μπορείς να τα διαβάσεις online.:emptyonexg1:
...πάντως το dramacon κυκλοφόρησε και στα ελληνικά.
Posted Image

#4 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 04 June 2008 - 14:13

Τα OEL manga δεν είναι manga που να χτυπιούνται κάτω! :df13952b:

Εγώ μόνο αυτά που έβαζε το Akasuki έχω διαβάσει αλλά κι από αυτά μόνο το Jibun-Jishin έλεγε κάτι. :stubborn:

#5 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 04 June 2008 - 14:19

Εφόσον χρησιμοποιουν τον τροπο σχεδιασμου μπορουν να θεωρηθουν μανγκα. Αλλα υπαρχουν αλλες ονομασιες οπως "Ameri-manga" klp...Αγγλικο δεν εχω διαβασει,αλλα τa manwha (κορεατικα μανγκα) οπως Warcraft & War Angels και ειναι αρκετα καλα κ απο σεναριο κ απο σχεδιο...

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#6 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 04 June 2008 - 14:24

Εφόσον χρησιμοποιουν τον τροπο σχεδιασμου μπορουν να θεωρηθουν μανγκα. Αλλα υπαρχουν αλλες ονομασιες οπως "Ameri-manga" klp...Αγγλικο δεν εχω διαβασει,αλλα τa manwha (κορεατικα μανγκα) οπως Warcraft & War Angels και ειναι αρκετα καλα κ απο σεναριο κ απο σχεδιο...


Όμως δε μπορούμε να πούμε ότι τα manga έχουν ένα συγκεκριμένο στιλ, αφού δε σχεδιάζονται όλα με τον ίδιο τρόπο. Άρα το στιλ δεν είναι αρκετό για να θεωρηθεί μια σειρά καθαρόαιμο manga.

15fkk04.jpg


#7 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 04 June 2008 - 15:33

ρε!! λεγω, ρε! αντι να τσακωνεστε δε δινετε κανα λινκ, να τα δουμε και εμεις που δε τα χαμε ακουσει ποτε και μετα συνεχιζετε τη διαφωνια σας? seraph? ;)

#8 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 04 June 2008 - 18:35

ρε!! λεγω, ρε! αντι να τσακωνεστε δε δινετε κανα λινκ, να τα δουμε και εμεις που δε τα χαμε ακουσει ποτε και μετα συνεχιζετε τη διαφωνια σας? seraph? ;)

>.<

DRAMACON
Jibun-Jishin

Μανγκα απο κορεάτη
Warcraft:The sunwell trilogy
War Angels

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#9 Daf_Chan

Daf_Chan

    Fumoffu!

  • Members
  • 63 posts

Posted 03 September 2008 - 13:57

never heard of 'em. :canthelp:
Posted Image Konata rulez.:hero:

#10 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 03 September 2008 - 14:09

Εγώ πάλι πήρα τις προάλλες ένα yaoi, ονόματι Saihoshi the guardian που είχε μέσα 4 ιστορίες (βασικά ήταν εισαγωγές σε αυτές τις ιστορίες) αυτού του στυλ, απο ότι κατάλαβα γραμμένες απο αμερικάνες/ευρωπαίες, εκτός αν τα ονόματα Yamila Abraham και Tina Anderson ανήκουν σε γιαπωνέζες :P Ντάξει, φανερή η διαφορά νοοτροπίας στην αντιμετώπιση χαρακτήρων (όχι κατ' ανάγκη προς το χειρότερο). Το σκίτσο μια χαρά manga ήταν, εκτός απο τη τρίτη ιστορία που εντάξει, είναι καθαρά αμερικάνικο το σχέδιο.

Όπως και να έχει, δεν είμαι καθόλου αρνητικός σε τέτοιες περιπτώσεις, προφανώς και δεν είναι μόνο οι γιαπωνέζοι/ές ικανοί/ές να σχεδιάσουν και απο τη στιγμή που και το σενάριο είναι καλό, δε βρίσκω λόγο να μη μου αρέσουν ή να μη τα θεωρώ manga.
Posted Image

#11 Yu_Kanda

Yu_Kanda

    Live and die by the sword

  • Members
  • 309 posts

Posted 03 September 2008 - 19:08

Never heard of them αλλα απο manwa διαβαζω αυτη τη στιγμη το Shaman Warrior το οποιο ειναι απο τα πιο ωραια μανγκα που εχω διαβασει μεχρι τωρα και ναι τα manwa ειναι σχετικα ωραια το Dramacon του εριξα μια ματια στο πιο πανω λινκ αλλα δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα
Posted Image

#12 kamehame-kyma

kamehame-kyma

    Starting...

  • Members
  • 18 posts

Posted 04 September 2008 - 17:42

Eιχα αγορασει και τουσ τρεισ τομουσ του Warcraft:The sunwell trilogy στα Ελληνικα (κλασικοσ καμενοσ με το WoW τοτε) και μπορω να πω οτι ηταν καλουλι (δεν το λεσ και εποσ αλλα διαωαζεται και εχει οραιο σχεδιο) βεβαια αν ειχα να διαλεξω σημερα μεταξυ του να τα αγορασω η οχι ,θα προτημουσα να τα βρω on-line καπου χωρισ να χρειαστει να σκασω κοντα 30 ευρα :cry5:.
:oo::oo:Ο Φαρμακοτρυφτησ Ειναι Ο Yu Kanda:oo::oo:
:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

Spoiler:

#13 Ame Warashi

Ame Warashi

    Surgeon of death...

  • Members
  • 82 posts

Posted 04 September 2008 - 18:02

Για το Dramacon θα συμφωνήσω με την penslinger...Είναι πολύ καλό,με ωραίο χιούμορ...έχω ξεκινήσει το sunwell trilogy αλλά ακόμα είναι σε αναμονή...Όμως δ είναι πολλοί οι τίτλοι απο OEL που μου έχουν κινλησει το ενδιαφέρον...

#14 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 04 September 2008 - 18:08

Η προσπαθεια των Αμερικανων να βαλουν το χερι στο βαζο με το γλυκο που λεγετε "Πωλησεις manga στις Ηνωμενες Πολιτειες" δεν εχουν τελος...:bahhh:

Τα manga λεγονται ετσι οχι επειδη γραφουν απο πισω "Made in Japan"! Λεγονται ετσι επειδη εχουν εναν χαρακτηριστικο τροπο γραφης και ενα χαρακτηριστικο τροπο εικονογραφησης. Και το σχεδιο δεν ειναι ψηλα στην λιστα μου (για αυτο και δεν εχω προβλημα να διαβασω manwa και ιστοριες σαν το Blame!) αλλα το πως δινετε η ιστορια με ενδιαφερει. Οποτε ιστοριες σαν το Dramacon...απορριπτονται!!!

:smokingg:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#15 Tidus87

Tidus87

    Kanzen Kankaku Dreamer

  • Members
  • 65 posts

Posted 05 September 2008 - 17:16

Έχω διαβάσει τα Dramacon, Jibun-jishin, War Angels (και αν φιλοτιμηθεί και ο kamehame-kyma θα διαβάσω και το warcraft:sunwell trilogy:P). Λοιπόν αφού τα War Angels και warcraft:sunwell trilogy εντάσσονται στην κατηγορία των manhwa θα ασχοληθώ με τα αλλά δυο.Το Jibun-jishin έπεσε τυχαία στα χέρια μου το διάβασα και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα αλλά το Dramacon(που μου το πρότειναν παρεπιπτώντως η Penslinger girl και η Ame warashi) είναι πολύ καλό και με πολύ γέλιο. (καλά και μερικές γλυκανάλατες σκήνες!!! που παλέυονται ομως).Τέλος τα chibi του συγκεκριμένου manga είναι κορυφαία.