Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ψύξη (Ακούω Προτάσεις)


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 26 May 2008 - 22:52

Πρόσφατα έκανα μια αλλαγή και έβαλα Linux μαζί με WIndows. Θέλω λοιπόν να κάνω και άλλη μια αλλαγή την οποία σκέφτομαι καιρό.

Θα ήθελα να μου προτείνετε συστήματα ψύξης (ολόκληρης της μονάδας, ή ότι χρειάζεται τέλος πάντων) με όσο μικρότερο κόστος γίνεται και συνάμα όσο λιγότερο θόρυβο!

Θα προτιμούσα να ξέρετε τι μου προτείνετε ( ευκολη/δυσκολη εγκατασταση,προβληματα, συμβατοτητα) Αν χρειαστεί κάνω ποστ τα χαρακτηριστικά του Υπολογιστή!

Arigatou!~

Edited by karkas, 26 May 2008 - 22:59.

[URL="http://roarus.mybrute.com/"]
[/URL]

#2 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 26 May 2008 - 22:56

Πρόσφατα έκανα μια αλλαγή και έβαλα Linux μαζί με WIndows. Θέλω λοιπόν να κάνω και άλλη μια αλλαγή την οποία σκέφτομαι καιρό.

Θα ήθελα να μου προτείνετε συστήματα Υδρόψυξης (ολόκληρης της μονάδας, ή ότι χρειάζεται τέλος πάντων) με όσο μικρότερο κόστος γίνεται και συνάμα όσο λιγότερο θόρυβο!

Θα προτιμούσα να ξέρετε τι μου προτείνετε ( ευκολη/δυσκολη εγκατασταση,προβληματα, συμβατοτητα) Αν χρειαστεί κάνω ποστ τα χαρακτηριστικά του Υπολογιστή!

Arigatou!~

Μμμμ...Εγώ θα σε συμβούλευα να μην πάρεις αν δεν καίγεσαι τελείως να κάνεις overclocking κτλ γιατί σε άλλη περίπτωση είναι πολύ ακριβή χωρίς ιδιαίτερα διαφορετικά αποτελέσματα από ένα καλό ανεμιστήρι...
Και επίσης ένός φίλου μου του έσκασε π.χ. και να μην πω τι έπαθε το pc γιατί είσαι κι ανήλικος.:hahaha:(πλακίτσα ήταν Γιάνναρε μην παρεξηγείς-αλλά σοβαρά δε μετράει και πολύ υδρόψυξη...)
Posted Image

#3 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 26 May 2008 - 23:01

Τότε αλλάζω το όνομα και κάνω μια τροποποίηση στο thread, και πλέον ενδιαφέρομαι για παντός είδους ψύξη.

Θέλω όμως να μην υπάρχει θόρυβος, έτσι κι αλλιώς όντως overclockin δεν κάνω!
[URL="http://roarus.mybrute.com/"]
[/URL]

#4 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 26 May 2008 - 23:11

Λοιπον εγω σου προτεινω αυτο το ολοκαινουργιο ψηγειο της Wirlpool, χωρις προβληματα εγκαταστασης και παραλαβη στο σπιτι:thatsit:

Posted ImagePosted Image


#5 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 26 May 2008 - 23:40

Μετά από μικρή έρευνα κατέληξα εδώ για ανεμιστήραE-SHOP.GR: THERMALTAKE CL-P0114-01 BIGTYPHOON 120. Εγώ έχω Socket LGA 775 (Intel Pentium 4).

Τα 16 db θορύβου είναι λίγα? Με το πέρασμα του χρόνου αυξάνεται όντως ο θόρυβος?
[URL="http://roarus.mybrute.com/"]
[/URL]

#6 Skiarxon

Skiarxon

    Starcaller

  • Members
  • 134 posts

Posted 26 May 2008 - 23:50

Μετά από μικρή έρευνα κατέληξα εδώ για ανεμιστήραE-SHOP.GR: THERMALTAKE CL-P0114-01 BIGTYPHOON 120. Εγώ έχω Socket LGA 775 (Intel Pentium 4).

Τα 16 db θορύβου είναι λίγα? Με το πέρασμα του χρόνου αυξάνεται όντως ο θόρυβος?


Νομιζω ναι γιατι δεν παιρνει τις σωστες στροφες σε καποιες φασεις.Βεβαια μπορει να λεω και μαλακιες.

#7 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 26 May 2008 - 23:53

Γιατι σε πειραζει ο θορυβος? Ακριβως τον ιδιο θορυβο με σενα κανει το PC μου, αλλα δεν ενοχλει και τοσο πια.
Την δοθλεια του την κανει παντως, απο το πρωι ειναι ανοιχτο κι δεν εχει ζεσταθει καθολου

Posted ImagePosted Image


#8 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 26 May 2008 - 23:57

Εφιάλτη ένα θα σου πω. Το PC μου είναι ακριβώς δίπλα μου το βράδυ. Άμα είναι ανοιχτό είναι σα να χτυπάει διαρκώς ξυπνητήρι με ενίσχυση FUUTON!

Άσε που το θέλω για κατεβαστήρι. Τι να πεις...για πείτε ρε παίδες...
[URL="http://roarus.mybrute.com/"]
[/URL]

#9 Skiarxon

Skiarxon

    Starcaller

  • Members
  • 134 posts

Posted 27 May 2008 - 00:00

Εφιάλτη ένα θα σου πω. Το PC μου είναι ακριβώς δίπλα μου το βράδυ. Άμα είναι ανοιχτό είναι σα να χτυπάει διαρκώς ξυπνητήρι με ενίσχυση FUUTON!

Άσε που το θέλω για κατεβαστήρι. Τι να πεις...για πείτε ρε παίδες...


Αλλαξε μερος στο pc.Δεν κοστιζει τιποτα.

#10 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 27 May 2008 - 00:02

Θέλω να το έχω στο δωμάτιό μου. Τεσπα, παρήγγειλα μόλις το από πάνω κουλέρι, φτηνό είναι, καλό φαίνεται, να δούμε τι θα δούμε.

Keep Spamming advice
[URL="http://roarus.mybrute.com/"]
[/URL]

#11 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 27 May 2008 - 00:06

Εφιάλτη ένα θα σου πω. Το PC μου είναι ακριβώς δίπλα μου το βράδυ. Άμα είναι ανοιχτό είναι σα να χτυπάει διαρκώς ξυπνητήρι με ενίσχυση FUUTON!

Άσε που το θέλω για κατεβαστήρι. Τι να πεις...για πείτε ρε παίδες...


Και εγω ακριβως στην ιδια θεση με σενα το εχω:fromabove:

Posted ImagePosted Image


#12 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 27 May 2008 - 01:29

Εφιάλτη ένα θα σου πω. Το PC μου είναι ακριβώς δίπλα μου το βράδυ. Άμα είναι ανοιχτό είναι σα να χτυπάει διαρκώς ξυπνητήρι με ενίσχυση FUUTON!

Άσε που το θέλω για κατεβαστήρι. Τι να πεις...για πείτε ρε παίδες...



αστο εκει κ βαλε το να ανοιγει αυτοματα καθημερινα στις 7-45 για να ξυπνας για το σχολειο
~αλλιως να πας στο πλαισιο (ξερω ακουστηκε καπως αλλα τι να κανεις.....ειναι το ποιο βολικο για ολους) κ να αγορασεις εναν κανουργιο ανεμηστηρακι (η οπως παιζει, να χρειαστεις να αλλαξεις τον εσωτερικο σκληρο γιατι απο τα φορματ/copy-paste-delete/deftagmane klp klp, να εχει φρικαρει το πσ κ να ζοριζεται να τον διαβασει)
Posted Image

#13 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 27 May 2008 - 09:58

Όπως είπα παρήγγειλα ήδη αυτό το ανεμιστηράκι από το e-shop (με βολεύει καλύτερα νομίζω)E-SHOP.GR: THERMALTAKE CL-P0114-01 BIGTYPHOON 120.

Μου φαίνεται καλό, έτσι κι αλλιώς είναι φτηνό, και είναι και Thermaltake. Είδωμεν....
[URL="http://roarus.mybrute.com/"]
[/URL]

#14 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 27 May 2008 - 12:25

βάλε αυτόνομη υδροψυξη.
εγώ αυτό έχω κάνει στον επεξεργαστή cpu, κάρτα γραφικών, κ mother board επεξεργαστή.

κόστος : πάρα πολύ μικρό.
θόρυβος = 0
αλλαγή υγρού : ποτέ

πληροφοριακά: αυτονομη υδρόψυξη σε κάρτα γραφικών: η NVidia τις δείνει τζάμπα αν πας κατασκευαστικά*
αυτονομη υδρόψυξη σε cpu: χαλαρά και με 20 Euro μόνο έχεις μια πάρα πολύ καλή
αυτονομη υδρόψυξη σε motherboard επεξεργαστή: τις δείνουν τζάμπα αν πας κατασκευαστικά*.


*αν δεν πας κατασκευαστικά κ πάλι δεν θα δώσεις πάνω απο 15 Euro.

#15 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 27 May 2008 - 14:30

Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες...

τι ακριβώς έχεις βάλει εσύ? (ακυρώνω την παραγγελία και με ενημερώνεις οκ zweistein?, σε έβαλα και στο msn)
[URL="http://roarus.mybrute.com/"]
[/URL]