Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Τι είναι τέχνη;


  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#46 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 26 May 2008 - 20:30

επισης δεν σημαινει οτι πρεπει σωνει και καλα να μας αρεσουν ολα τα εργα ενος καλλιτεχνη.
Πηγα πριν μια βδμαδα ακριβως ςστην εκθεση που εχει εδω με χαρακτικα και γλυπτα του Dali. οι πινακες του μου αρεσουν, γτ ειναι καθαρος σουρεαλισμος, και εμενα με ευχαριστει να βλεπω τις καμπυλες και τους διεστραμενους ελεφαντες που τοσο αρεσκονταν να χρησιμοποιει. αυτη τη φορα δυστυχως δεν ειχε πινακες να δω απο κοντα. τα χαρακτικα του δεν μου αρεσαν. καθολου. σουρεαλιστικα μεν αλλα δεν μου αρεσαν.
απο την αλλη τα γλυπτα ηταν κατι παραπανω απο υπεροχα. ειλικρινα μου εκαναν φοβερη εντυπωση.

speaking of Pollock: ενδεχομενως τα πιο συμβατικα του εργα να μου αρεζαν. και για να λετε οτι διεπρεψε σε αυτα, κατι ξερετε παραπανω. αλλα το μετεπειτα στυλ του, ε, οπως και να το κανουμε εινα ιτου κ*λου. κυριολεκτικα. σε καποιους μπορει να αρεσει. με γεια τους με χαρα τους. αλλα για μενα δεν ειναι τεχνη. δεν ισχυριζομαι οτι μπορω να καταλαβω τον συνανθρωπο μου, με αποτελεσμα να μην μπαινω στη διαδικασια να του επιβαλλω την αποψη μου περι τεχνης, και να αναρωτηθω γτ δεν μοιραζεται την αποψη μου αυτη.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#47 otakusan7

otakusan7

    Anime Amateur

  • Members
  • 82 posts

Posted 26 May 2008 - 21:08

Μπερδεύεται κάτι δεν εξετάζουμε κάτι αν είναι τέχνη με το αν μας αρέσει ή όχι και ο Κομπαίν και ο Μπαχ και ο Κώστας αν παίξουν ένα κομμάτι που ακολουθεί κάποιοες μουσικές φράσεις ανεξάρτητα αν αρέσει στους άλλους είναι τέχνη... αν πιάσουν όμως μια κιθάρα κια αρχιζουν να γρατζουνανε στην τύχη ανεξάρτητα αν αυτο εκφράζει τον θυμό την χαρά ή οτιδήποτε άλλο και ανεξάρτητα αν παίζει ο Κώστας ή ο Μπαχ δεν είναι τέχνη... το να βάζεις τυχαία πινελιές να βαφεις έναν καμβα με ένα χρώμα και να κονσερβοποιείς τα περιτώματα σου δεν είναι τέχνη... όπως τέχνη δεν είναι κάτι που ένα εκατομύριο το βλέπει ως παλιοσίδερα κια πέντε τον βλέπουν ως τέχνη δεν είναι τέχνη.... μπορεί να είναι ένα αξιέπαινο έργο τεχνικής αλλά όχι τέχνη... ας πούμε η πολυκατοικία που ζούμε δεν είναι τέχνη ενώ η όπερα του Σίδνει είναι ανεξάρτητα `αν μας αρέσει ή όχι... άρα ούτε τα υλικά παιζουν ρόλο για το τι είναι τέχνη... μήπως παίζει ρόλο αν είναι εμπόρευμα ή όχι???? οχι είναι χαρακτηριστικο της κοινωνίας που ζούμε που τα θέλει όλα εμπόρευμα... τα ότι δεν είναι εύκολο να κατανοήσουμε την τέχνη πάντα μήπως απαξιώνει την τέχνη??? ναι την απαξιώνει την τέχνη αφού γίνεται από λιγους για λίγους... η τέχνη όπως προείπα ούτε υποκειμενική είναι ούτε στάσιμη με το χρόνο αλλάζει ανάλογα με το εκάστωτε κοινωνικό πλαίσιο...
εν κατακλείδι ένα παιδάκι που ζωγραφίζει την οικογενεια του με μαρκαδορους κάνει τέχνη σε σύγκριση με τον μπογιατζή τον παραπάνω πινάκων...

Posted ImagePosted ImagePosted Image


#48 Tamaki

Tamaki

    Anime Amateur

  • Members
  • 66 posts

Posted 26 May 2008 - 21:16

Όλοι είμαστε και ηθελημένα ''θύματα promotion Kenny. Και εσύ ο ίδιος και εγώ. Αν δεν σου είχαν δώσει ή δεν είχες ακούσει απο τρίτους για τους Led Zeppelin, πάω το νεφρό μου στοίχημα ότι δεν είχαν ούτε 1% πιθανότητες να σε συγκηνίσουν έτσι. Αλήθεια, ποιος απο τους γείτονες του Μπετόβεν, που δεν είχε δεχτεί αυτό το κατακλυσμό απο τη μουσική του γείτονα του και δεν άκουγε απο μικρός αυτό το όνομα, θεωρούσαι τον Μπετόβεν απο τους πιο αξιόλογυς συνθέτες στην ιστορία της ανθρωπότητας?

Τουλάχιστον γράψε σωστά το όνομα..
και εν συνεχεία.. μόλις "έχασες" 'ένα νεφρό.
(ή η πρόκληση ήταν μόνο για τον Kenny?)

Matsu έγραψες!
Αν και.. αν τα πουν θα γίνω καλλιτέχνης :hahaha:.
Spoiler:




#49 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 26 May 2008 - 22:20

Τουλάχιστον γράψε σωστά το όνομα..
και εν συνεχεία.. μόλις "έχασες" 'ένα νεφρό.
(ή η πρόκληση ήταν μόνο για τον Kenny?)

Matsu έγραψες!
Αν και.. αν τα πουν θα γίνω καλλιτέχνης :hahaha:.

Δεν είχες ακούσει δλδ από πουθενά για τους Led Zeppelin,(πως γράφεται αν όχι έτσι?)αλλά πάλι παρόλ'αυτά πήγες σε ένα δισκάδικο,είδες το cd το αγόρασες και ξετρελάθηκες?Καλά είναι βέβαια και κακό παράδειγμα γιατί στην τελική είναι από τις διασημότερες μπάντες του κόσμου
Spoiler:
και υποθέτω όχι άδικα,αλλά για άλλα πράματα που μπορεί να αρέσουν σε συγκεκριμένα άτομα πάρα πολύ δεν ανέρχονται στην επιφάνεια γιατί σταμπαρίζονται ως αντιεμπορικά κτλ...
Let's face it everyone's a fashion victim...
Posted Image

#50 Tamaki

Tamaki

    Anime Amateur

  • Members
  • 66 posts

Posted 26 May 2008 - 22:32

Δεν είχες ακούσει δλδ από πουθενά για τους Led Zeppelin,(πως γράφεται αν όχι έτσι?)αλλά πάλι παρόλ'αυτά πήγες σε ένα δισκάδικο,είδες το cd το αγόρασες και ξετρελάθηκες?Καλά είναι βέβαια και κακό παράδειγμα γιατί στην τελική είναι από τις διασημότερες μπάντες του κόσμου

Spoiler:
και υποθέτω όχι άδικα,αλλά για άλλα πράματα που μπορεί να αρέσουν σε συγκεκριμένα άτομα πάρα πολύ δεν ανέρχονται στην επιφάνεια γιατί σταμπαρίζονται ως αντιεμπορικά κτλ...
Let's face it everyone's a fashion victim...

Δε νομίζω πως διάβασαμε και οι δύο το ίδιο σε ότι είπε ο Πυραμίδας..
ή έστω εγώ διάβασα πως ο λόγος που με συγκίνησαν όπως με συγκίνησαν.. ήταν επειδή άκουσα τι είχαν να πουν τρίτοι για εκείνους.
Spoiler:




#51 otakusan7

otakusan7

    Anime Amateur

  • Members
  • 82 posts

Posted 26 May 2008 - 22:43

τώρα "άκουσα" το περίφημο 4'33''... και μου γέννησε μια απορία μπορεί σε μια ταινία low budget να σου ζητήσουν να πληρώσεις copyright γιατί το συμπεριέβαλες στο soundtrack χωρίς να ρωτήσεις τον δικαιούχο????
on topic δεν έχει σημασια αν οι led σε συγκινησαν ή οχι στους promotare καποιος ή όχι είναι τέχνη έτσι και αλλιώς...

Posted ImagePosted ImagePosted Image


#52 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 26 May 2008 - 22:47

Δε νομίζω πως διάβασαμε και οι δύο το ίδιο σε ότι είπε ο Πυραμίδας..
ή έστω εγώ διάβασα πως ο λόγος που με συγκίνησαν όπως με συγκίνησαν.. ήταν επειδή άκουσα τι είχαν να πουν τρίτοι για εκείνους.

Ε,ναι σίγουρα πάντα σε συγκινεί το ίδιο το έργο και όχι η παρότρυνση...Απλά η παρότρυνση είναι κατα πολύ αποτελεσματικότερη στο να σε ωθήσει να ασχοληθείς...Και έχω την εντύπωση ότι αυτό εννοούσε και ο Pyramid.Διορθωσε με άμα κάνω λάθος,pyramid

τώρα "άκουσα" το περίφημο 4'33''... και μου γέννησε μια απορία μπορεί σε μια ταινία low budget να σου ζητήσουν να πληρώσεις copyright γιατί το συμπεριέβαλες στο soundtrack χωρίς να ρωτήσεις τον δικαιούχο????
on topic δεν έχει σημασια αν οι led σε συγκινησαν ή οχι στους promotare καποιος ή όχι είναι τέχνη έτσι και αλλιώς...

Τrue.Αυτό προσπαθούσα να πω και στα προηγούμενα μου post...Σε μένα δεν αρέσουν...Και ίσως σε πάρα πολλούς να μην αρέσουν.Αλλά είναι τέχνη anyway!
Posted Image

#53 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 27 May 2008 - 00:27

Ε,ναι σίγουρα πάντα σε συγκινεί το ίδιο το έργο και όχι η παρότρυνση...Απλά η παρότρυνση είναι κατα πολύ αποτελεσματικότερη στο να σε ωθήσει να ασχοληθείς...

Και τι σχεση εχει αυτο με το τι ειναι τεχνη?
Μαλλον στο fandom αναφερεται....

Το θεμα που εθεσε πιστευω μαλλον ηταν οτι επηρεαζεται καποιος απο την γενικοτερη αποδοχη των Led και θεωρει δεδομενο οτι ειναι φτασμενοι καλλιτεχνες, ενω τους "controversial" τους θαβει... μπεεεεε

ελεος.-

Edited by somnium, 27 May 2008 - 00:34.

Posted Image


#54 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 27 May 2008 - 00:44

Οπως ειπαμε, τεχνη ειναι οταν ο αλλος εκφραζεται με καποιο μεσο που μενει...οταν ειναι για τα λεφτα, δεν ειναι μεσο εκφρασης, ειναι μεσο επιβιωσης...σε λιγο θα μου πειτε οτι και τα λογιστικα βιβλια ειναι τεχνη...

Έτσι κι αλλιώς εκφράζεσαι όταν φτιάχνεις κάτι. Μπερδεύεις το κίνητρο με την διαδικασία. Η έκφραση είναι κομμάτι της διαδικασίας. Ο μάγειρας που μαγειρεύει το ίδιο φαηγτό για να το φάει τη μια φορά και για να το παρουσιάσει ως έργο τέχνης την άλλη, τη μια φτιάχνει απλώς ένα φαγητό και την άλλη μπλαμπλαμπλα αλα μπλα? Ο_ο

Κέννυ διαφωνώ καθέτως με την άποψη σου για τον Πόλλοκ, όπως και με τους υπόλοιπους που την ασπάστηκαν, αλλά μιας και εσύ ξεκίνησες και έκανες τον κόπο να εκφραστείς πιο ολοκληρωμένα και επιθετικά, σε κάνω quote:df13952b:

Μα πώς μπορεί να σε κάνει να νιώσεις κάτι (οτιδήποτε) ένα έργο που δεν προσπαθεί καν να είναι κάτι το συγκεκριμένο;

Tο συγκεκριμένο έργο του Πόλλoκ είναι ο μόνος πίνακας ζωγραφικής που έχω δει (έχω δει πολλούς και απ όλες τις τεχνοτροπίες) και κόντεψα να χάσω τα λογικά μου (υπερβάλλω, αλλά θέλω να σου δείξω ότι μιλάω για συναισθήματα). Αν τον κοιτάξεις από κοντά (γιατί από μακριά είναι πράγματι μια μουτζούρα) θα δεις απίστευτα πολλά, και πολύ συγκεκριμένα πράγματα...αλλά χρειάζεται να αλληλεπιδράσεις μαζί του. Με λίγα λόγια δεν είναι γιατεμπέλη θεατή.

Τί νιώθεις όταν κοιτάς το ταβάνι του σπιτιού σου;

ανακούφιση που δε μου χει πέσει ακόμα στο κεφάλι;

Τί νιώθεις όταν κοιτάς το άσπρο περιθώριο στις σελίδες των βιβλίων που διαβάζεις;

Ανακούφιση γιατί θα το τελειώσω γρήγορα;

Τί νιώθεις όταν ακούς τον ήχο από το ανεμιστηράκι του υπολογιστή σου

Ότι είναι χαλασμένο; Μα δεν κατάλαβα, ο πίνακας που πόσταρες σου φαίνεται άσπρος?????????? Για δε του Τζιράγια λίγο πιο κάτω....Αυτοί είναι μονόχρωμοι όντως.

Μην ψάχνετε για ερεθίσματα εκεί όπου δεν υπάρχει τέχνη. Αν το κάνετε ασυνείδητα, είναι βλακεία. Αν το κάνετε συνειδητά, είναι ξιπασιά (δηλαδή ενισχυμένη βλακεία).

Γενικά κάποιοι από εμάς δεν ψάχνουν τίποτα. Βλέπουν, ακούν, μυρίζουν και δεν περιορίζουν τη σκέψη τους. Εσύ απ την άλλη σπεύδεις να βάλεις ταμπέλες.

Αυτός ο μουτζουρωμένος καμβάς αποκαλείται έργο τέχνης επειδή τον μουτζούρωσε κάποιος κύριος Pollock, ο οποίος ήταν απόφοιτος σχολής καλών τεχνών, κι ενώ μπορούσε να χρησιμοποιήσει τις γνώσεις και το ταλέντο του στην υλοποίηση μιας συγκεκριμένης ιδέας, προτίμησε να σαχλαμαρίζει με τα πινέλα όπως ένα νήπιο που του έχεις δώσει LSD. Wow, φοβερή τέχνη... της δώσαμε και τον ψαγμένο τίτλο "abstract expressionism" και τα κάναμε τα λεφτά μας.

μμμμ....ποιός σου είπε ότι δεν υλοποίησε (έστω και άθελά του, δεν το ξέρει κανείς μας αυτό) μια ιδέα; Δεν τον έχεις κοιτάξει τον πίνακα μάλλον, επαναλαμβάνω...

Απλά, τις δικιές μου μουτζούρες θα τις αποδώσουν στην ανικανότητά μου να ζωγραφίσω κάτι καλό, ενώ οι μουτζούρες του Pollock τους προβληματίζουν, και τις αποδίδουν "στον ταραγμένο του ψυχισμό που τον οδήγησε να εκφραστεί άναρχα, πετώντας χρώμα στον καμβά με μίσος..." και τρίχες κατσαρές. At the end of the day, μουτζούρα είναι και το ένα, μουτζούρα είναι και το άλλο. Είναι απολύτως ισάξια.


Είναι αλήθεια ότι η μουτζούρα ενός τεχνικά άρτιου καλλιτέχνη είναι διαφορετική απ τη μουτζούρα ενός άσχετου αλλά πάει στο καλό, αυτό μπορεί να το δει μόνο κάποιος που ξέρει από τεχνικές.
Από κει και πέρα, επειδή εσύ το βλέπεις ως μουτζούρα, δε σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν και οι άλλοι, ούτε ότι βλέπεις καλύτερα. Μέχρις ώρας δεν έχεις αποδείξει τίποτα (εκτός και αν δε θες να αποδείξεις τπτ).

Οι ίδιοι άνθρωποι θα υποτιμήσουν την εικόνα της Yukino, λέγοντας ότι είναι ένα πολύ συμβατικό και κοιτότυπο έργο. Και πως να μην το πουν αφού το δημιούργησε κάποιος άγνωστος (για του λόγου το αληθές, είναι ανώνυμο fanart που βρήκα σε ένα imageboard).

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τα χρωματισμένα σκίτσα με τα λάδια. Το καθένα αποτελεί άλλο είδος τέχνης. Σε παρασύρει το γεγονός ότι και στα δύο χρησιμοποιείς χρώματα και τα χέρια σου. Όπως δε μπορείς να συγκρίνεις το χορό με το θέατρο κλπ.
Γενικά η υψηλή τέχνη δεν κρίνεται μόνο απ την τεχνική, και σε καμία περίπτωση δεν κρίνεται απ το κίνητρο του δημιουργού. Το κίνητρο είναι εκτός του ορισμού της τέχνης (σ αυτό ευτυχώς συμφωνούν όλοι)

#55 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 May 2008 - 05:58

Tο συγκεκριμένο έργο του Πόλλoκ είναι ο μόνος πίνακας ζωγραφικής που έχω δει (έχω δει πολλούς και απ όλες τις τεχνοτροπίες) και κόντεψα να χάσω τα λογικά μου (υπερβάλλω, αλλά θέλω να σου δείξω ότι μιλάω για συναισθήματα). Αν τον κοιτάξεις από κοντά (γιατί από μακριά είναι πράγματι μια μουτζούρα) θα δεις απίστευτα πολλά, και πολύ συγκεκριμένα πράγματα...αλλά χρειάζεται να αλληλεπιδράσεις μαζί του. Με λίγα λόγια δεν είναι γιατεμπέλη θεατή.

Ξεκίνα να απαριθμείς πράγματα που είδες, και βάζε από δίπλα και τα αντίστοιχα close-ups του πίνακα. Μέχρι τότε επέτρεψε μου να αμφισβητώ το παραπάνω quote, διότι έχω δει και hi-res εικόνα αυτού του πίνακα, και πάλι δεν διέκρινα τίποτα το συγκεκριμένο (όχι ότι υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα να βγει κάτι το συγκεκριμένο με τυχαίες κινήσεις του πινέλου, αλλά του έδωσα αυτήν την ευκαιρία που λες ότι δεν του έδωσα nonetheless). Όχι τίποτα άλλο, αλλά τώρα με λένε και τεμπέλη που δεν διέκρινα κάτι μέσα στη μουτζούρα. o.O

Είναι αλήθεια ότι η μουτζούρα ενός τεχνικά άρτιου καλλιτέχνη είναι διαφορετική απ τη μουτζούρα ενός άσχετου αλλά πάει στο καλό, αυτό μπορεί να το δει μόνο κάποιος που ξέρει από τεχνικές.
Από κει και πέρα, επειδή εσύ το βλέπεις ως μουτζούρα, δε σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν και οι άλλοι, ούτε ότι βλέπεις καλύτερα. Μέχρις ώρας δεν έχεις αποδείξει τίποτα (εκτός και αν δε θες να αποδείξεις τπτ).

Ρε, θα καραφλιάσω μ' αυτά που γράφετε. Η μουτζούρα του Jackson Pollock είναι δηλαδή τεχνικά πιο άρτια από τη μουτζούρα ενός άσχετου; Λες και υπάρχει τεχνική στο μουτζούρωμα! Δείξτε λίγο έλεος στη νοημοσύνη μας.

Επίσης, don't give me that "δεν είναι υποχρεωμένοι να το δουν έτσι και οι άλλοι". Sorry, αλλά βλέπω μια μουτζούρα και είμαι σίγουρος ότι δεν φταίει η μυωπία μου γι' αυτό. Ο συγκεκριμένος πίνακας είναι όντως μία μουτζούρα και τίποτα παραπάνω. Με κάνετε και νιώθω σαν τον τρελό που φώναζε σε όλους ότι ο βασιλιάς είναι γυμνός και κανείς δεν τον άκουγε. Γι' αυτό το λόγο λέω ότι αυτή τη στιγμή παλεύω μ' ένα δόγμα. Σας έχουν δώσει να χάψετε ότι είναι έργο τέχνης, και όταν κάποιος άλλος σας επισημαίνει το προφανές, τον αντιμετωπίζετε σαν αιρετικό. Θα πρέπει να ζητάω και συγγνώμη σε λίγο που λέω ότι βλέπω μια μουτζούρα.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τα χρωματισμένα σκίτσα με τα λάδια. Το καθένα αποτελεί άλλο είδος τέχνης. Σε παρασύρει το γεγονός ότι και στα δύο χρησιμοποιείς χρώματα και τα χέρια σου. Όπως δε μπορείς να συγκρίνεις το χορό με το θέατρο κλπ.
Γενικά η υψηλή τέχνη δεν κρίνεται μόνο απ την τεχνική, και σε καμία περίπτωση δεν κρίνεται απ το κίνητρο του δημιουργού. Το κίνητρο είναι εκτός του ορισμού της τέχνης (σ αυτό ευτυχώς συμφωνούν όλοι)

Είναι και οι δύο δισδιάστατες εικόνες, και μια χαρά σύγκριση μπορείς να κάνεις μεταξύ τους, αλλά ας σου κάνω το χατήρι. Λάδι θες; Λάδι.

Spoiler: Ιερώνυμος Μπος - Ο Κήπος Των Ανθρωπίνων Απολαύσεων
Μιλάμε για ένα απίστευτο έργο τέχνης. Προκλητικό, αντισυμβατικό, γεμάτο από υπο-εικόνες, συμβολισμούς και αλληγορίες.

Πες μου τώρα με το χέρι στην καρδιά ποιος από τους δύο πίνακες με λάδι σου λέει περισσότερα.

...

Έχω μια ιδέα για όλους όσους επιμένουν να πιστεύουν ότι οι πίνακες του Pollock είναι τέχνη. Θα τους καλέσω σπίτι μου μια μέρα, κι εκεί που δεν το περιμένουν θα βάλω στη διαπασών ένα "μουσικό" CD που περιέχει μόνο λευκό θόρυβο. Και όταν θα πεταχτούν έντρομοι από τις καρέκλες τους και θα ουρλιάξουν με κλειστά αυτιά "ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!!", εγώ θα γυρίσω χαλαρός και θα τους πω "Μα γιατί; Σας βάζω να ακούσετε το μουσικό ανάλογο των πινάκων του Pollock."

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#56 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 May 2008 - 06:59

Παντως ο Bach οταν πεθανε ηταν στην αφανεια ως συνθετης, και χρειαστηκαν αιωνες για να ανασυρθει το εργο του και να ασχοληθει ο κοσμος. Δε νομιζω οτι συγκρινεται με το συγχρονο marketing.
Αν παλι, εμεις ακουμε Led λογω marketing, αλλα οποιος αρεσκεται στο Warhol ειναι φιλοτεχνος, παω πασο.... Δεν χρειαζεται καν να πω κατι, αυτο ειναι το point μου, οτι σημερα πρεπει ολοι να βγουν καλλιτεχνες και ψαχνει ο καθενας τη δικαιολογια του για να παρει τον τιτλο.


Λυπάμαι Somnium, αλλά δεν είπα πουθένα κάτι τέτοιο. Το μόνο που είπα είναι ότι παίζει ρόλο και το promotion σε ότι ακούς/βλέπεις/διαβάζεις. Το ίδιο υσχίει και για εμένα. Είτε αυτό λέγεται Warhol, Led, ή δεν ξέρω και εγώ ποστ. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι δεν έκαστες να διαβάσεις ούτε 30 δευτερόλεπτα το ποστ. Οπότε και ανάλογη σημασία δίνω στη απαντησή σου

Τουλάχιστον γράψε σωστά το όνομα..
και εν συνεχεία.. μόλις "έχασες" 'ένα νεφρό.
(ή η πρόκληση ήταν μόνο για τον Kenny?)


Μια χαρά είναι το νεφρό μου, ευχαριστώ πολύ.

Ξεκίνα να απαριθμείς πράγματα που είδες, και βάζε από δίπλα και τα αντίστοιχα close-ups του πίνακα. Μέχρι τότε επέτρεψε μου να αμφισβητώ το παραπάνω quote, διότι έχω δει και hi-res εικόνα αυτού του πίνακα, και πάλι δεν διέκρινα τίποτα το συγκεκριμένο (όχι ότι υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα να βγει κάτι το συγκεκριμένο με τυχαίες κινήσεις του πινέλου, αλλά του έδωσα αυτήν την ευκαιρία που λες ότι δεν του έδωσα nonetheless). Όχι τίποτα άλλο, αλλά τώρα με λένε και τεμπέλη που δεν διέκρινα κάτι μέσα στη μουτζούρα. o.O


Χμ, πρέπει κάποιος να απολογείται για κάτι που βλέπει σε ένα πίνακα? Δεν θα ακουλουθήσει σχόλιο κάποιου εξυπνάκια του τύπου :''γουάου, που τα βλέπεις αυτά εκεί? αν πώ εγώ ότι π.χ. μπορεί κάποιες φόρμες απο εκεί να μοιάζουν σαν να χορεύουν?'' Κάνουν τόσο κρα οι προθέσεις σου που ούτε εγώ δεν έχω την ελάχιστη διάθεση να απαντήσω.

Sorry, αλλά βλέπω μια μουτζούρα και είμαι σίγουρος ότι δεν φταίει η μυωπία μου γι' αυτό. Ο συγκεκριμένος πίνακας είναι όντως μία μουτζούρα και τίποτα παραπάνω. Με κάνετε και νιώθω σαν τον τρελό που φώναζε σε όλους ότι ο βασιλιάς είναι γυμνός και κανείς δεν τον άκουγε. Γι' αυτό το λόγο λέω ότι αυτή τη στιγμή παλεύω μ' ένα δόγμα. Σας έχουν δώσει να χάψετε ότι είναι έργο τέχνης, και όταν κάποιος άλλος σας επισημαίνει το προφανές, τον αντιμετωπίζετε σαν αιρετικό. Θα πρέπει να ζητάω και συγγνώμη σε λίγο που λέω ότι βλέπω μια μουτζούρα.


Ο αντιστασιακός ! :D Εγώ είμαι σίγουρος ότι φταίει ότι πολύ απλά δεν θές να το δείς αλλιώς. Λυπάμαι που θα στο πώ, αλλά δεν μου χρειάζεται να ακούω κάποιο κριτικό ή να διαβάσω 100 βιβλία (δεν έχω διαβάσει ούτε ένα βασικά) για τη τέχνη του Pollock. Να ζητάς συγνώμη που για εσένα είναι μουτζούρα όχι. Για το ύφος είναι άλλο θέμα, αλλά πάω πάσο.

Μιλάμε για ένα απίστευτο έργο τέχνης. Προκλητικό, αντισυμβατικό, γεμάτο από υπο-εικόνες, συμβολισμούς και αλληγορίες.

Πες μου τώρα με το χέρι στην καρδιά ποιος από τους δύο πίνακες με λάδι σου λέει περισσότερα.


Pollock :D Ποτέ δεν μου άρεσε ο Ιερώνυμος Μπος και ο συγκεκριμένος πίνακας μου είναι απλά κάτι που δεν μου αρέσει.

Αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Σε άλλα πράγματα είναι αντισυμβατικός ο πίνακας του Pollock και σε άλλα του Bosh. Άλλο το πνεύμα της μίας εποχής και άλλο της άλλης.

Αλλά αφού κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις, να ρωτήσω και εγώ κάτι: χωρίς να διαβάσεις κανά βιβλίο και χωρίς να πάρεις κανά link απο εδώ και εκεί, πόσες αντισυμβατικότητες και συμβολισμούς του Bosh αναγνωρίζεις? (μην κάνεις τον κόπο να απαντήσεις, δεν πιστεύω ότι δεν θα ψάξεις αλλού για την απάντηση οπότε και επέτρεψε μου να αμφιβάλω κατά πόσο ο πίνακας σου αρέσει για αυτά του τα χαρακτηριστικά).

Έχω μια ιδέα για όλους όσους επιμένουν να πιστεύουν ότι οι πίνακες του Pollock είναι τέχνη. Θα τους καλέσω σπίτι μου μια μέρα, κι εκεί που δεν το περιμένουν θα βάλω στη διαπασών ένα "μουσικό" CD που περιέχει μόνο λευκό θόρυβο. Και όταν θα πεταχτούν έντρομοι από τις καρέκλες τους και θα ουρλιάξουν με κλειστά αυτιά "ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!!", εγώ θα γυρίσω χαλαρός και θα τους πω "Μα γιατί; Σας βάζω να ακούσετε το μουσικό ανάλογο των πινάκων του Pollock."


Εδώ στα δάχτυλα την έχω τη κακία, αλλά θα κρατηθώ και θα πώ απλά ότι πιο κοντά θα ήταν να έβαζες π.χ. Boris παρά κάτι τέτοιο. Με τόσες φόρμες και χρώμα, μάλλον κάθε άλλο παρά λευκός θόρυβος θα ταίριαζε.

Τέλος χρόνου και ώρα για σχολή. Το βράδυ πάλι.
Posted Image

#57 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 May 2008 - 08:21

Χμ, πρέπει κάποιος να απολογείται για κάτι που βλέπει σε ένα πίνακα? Δεν θα ακουλουθήσει σχόλιο κάποιου εξυπνάκια του τύπου :''γουάου, που τα βλέπεις αυτά εκεί? αν πώ εγώ ότι π.χ. μπορεί κάποιες φόρμες απο εκεί να μοιάζουν σαν να χορεύουν?'' Κάνουν τόσο κρα οι προθέσεις σου που ούτε εγώ δεν έχω την ελάχιστη διάθεση να απαντήσω.

Κρα κρα το κοράκι. -.- Δεν πειράζει που δεν έχεις την διάθεση να απαντήσεις. Καλή καρδιά πάνω απ' όλα. Ας απαντήσει η himawari, στην οποία έτσι κι αλλιώς απευθυνόμουν. Πάντως εδώ δεν παίζουμε με όρους "κατηγορίες" και "απολογίες". Αντιπαράθεση επιχειρημάτων κάνουμε. Αν νιώθεις ότι απολογείσαι, μάλλον δεν νιώθεις κι εσύ ο ίδιος τόσο σίγουρος γι' αυτό που υποστηρίζεις. Look into it.

Ο αντιστασιακός ! :D Εγώ είμαι σίγουρος ότι φταίει ότι πολύ απλά δεν θές να το δείς αλλιώς. Λυπάμαι που θα στο πώ, αλλά δεν μου χρειάζεται να ακούω κάποιο κριτικό ή να διαβάσω 100 βιβλία (δεν έχω διαβάσει ούτε ένα βασικά) για τη τέχνη του Pollock. Να ζητάς συγνώμη που για εσένα είναι μουτζούρα όχι. Για το ύφος είναι άλλο θέμα, αλλά πάω πάσο.

Μπράβο. Άλλος ένας που βλέπει απόκρυφες μορφές και σχήματα μέσα σε μια μουτζούρα. Και μάλιστα χωρίς την βοήθεια κριτικών. Εύγε, παιδί μου, έχε την ευχή μου. Το διασκεδάζω πάντως που όταν ζητάω να μου δείξετε κι εμένα του αγράμματου, που βλέπετε τι, ζητάτε και τα ρέστα που σας βάζω στο μπελά. Αρχίζω να το ερμηνεύω σαν αδυναμία να αποφασίσετε κι εσείς οι ίδιοι ΤΙ στον κόρακα (κρα κρα) βλέπετε. Όταν αποφασίσετε, ξυπνήστε με. =ω=

Pollock :D Ποτέ δεν μου άρεσε ο Ιερώνυμος Μπος και ο συγκεκριμένος πίνακας μου είναι απλά κάτι που δεν μου αρέσει.

Αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Σε άλλα πράγματα είναι αντισυμβατικός ο πίνακας του Pollock και σε άλλα του Bosh. Άλλο το πνεύμα της μίας εποχής και άλλο της άλλης.

OK, μέχρι εδώ ήμουν ευγενικός αλλά τώρα θα αρχίσω να παίρνω ανάποδες. Συγκρίνω τον πίνακα του Pollock με ένα fanart της Yukino, και η himawari μου λέει ότι συγκρίνω ανόμοια πράγματα επειδή το ένα είναι με λάδι σε καμβά ενώ το άλλο είναι φτιαγμένο σε υπολογιστή. Συγκρίνω τον πίνακα του Pollock με τον πίνακα του Μπος που είναι επίσης με λάδι, και μου λες ότι συγκρίνω ανόμοια πράγματα επειδή οι αντισυμβατικότητες είναι διαφορετικές.

Ε με συγχωρείτε, με τί σκατά πρέπει να τον συγκρίνω για να μείνετε ευχαριστημένοι; Με μια άλλη μουτζούρα του Pollock; Με μια μουτζούρα του Franz Kline ίσως; Ή μήπως προτιμάτε τα μπογιατίσματα του Sam Francis και του Barnett Newman; Υποθέτω με κάποιο από αυτά, μιας και είναι κι αυτοί abstract expressionists, κι έτσι παίζετε εντός έδρας.

Αυτό λέγεται υπεκφυγή. Αρνείστε να βρεθείτε προ του συμπεράσματος ότι ο abstract expressionism είναι το πιο κούφιο καλλιτεχνικό ρεύμα που εμφανίστηκε σε όλη την ιστορία της τέχνης.

Αλλά αφού κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις, να ρωτήσω και εγώ κάτι: χωρίς να διαβάσεις κανά βιβλίο και χωρίς να πάρεις κανά link απο εδώ και εκεί, πόσες αντισυμβατικότητες και συμβολισμούς του Bosh αναγνωρίζεις? (μην κάνεις τον κόπο να απαντήσεις, δεν πιστεύω ότι δεν θα ψάξεις αλλού για την απάντηση οπότε και επέτρεψε μου να αμφιβάλω κατά πόσο ο πίνακας σου αρέσει για αυτά του τα χαρακτηριστικά).

Μόνος σου ρωτάς, μόνος σου απαντάς. Και μου λες να μην πω στον κόπο. Ό,τι πείτε. Ναι, είμαι ένας ανίδεος που δεν έχει ακούσει ποτέ στη ζωή του για κόλαση, παράδεισο, επίγειες απολαύσεις, την ιστορία του Αδαμ και της Εύας, τη σχέση του ανρθώπου με την φύση, τα αμαρτήματα κτλ. Επίσης, είμαι πολύ χαζός για να διακρίνω τον ερωτισμό, τη μίξη ετερόκλητων μορφών, καθώς και την υπερπληθώρα μορφών μέσα σε έναν πίνακα, όλα τους αντισυμβατικά στοιχεία την εποχή που δημιουργήθηκε αυτό το έργο. Όλα αυτά μου τα σφύριξε η Wikipedia, εγκώ ντεν έκει μυαλό.

Τί σου φταίει ο συνομιλητής σου για να τον αντιμετωπίζεις έτσι;

Εδώ στα δάχτυλα την έχω τη κακία, αλλά θα κρατηθώ και θα πώ απλά ότι πιο κοντά θα ήταν να έβαζες π.χ. Boris παρά κάτι τέτοιο. Με τόσες φόρμες και χρώμα, μάλλον κάθε άλλο παρά λευκός θόρυβος θα ταίριαζε.

Η μουτζούρα δεν έχει φόρμα. Φόρμα σημαίνει καλώς ορισμένο και αναγνωρίσιμο σχήμα, και αυτό είναι το ακριβώς αντίθετο της μουτζούρας.

Όσο για τα χρώματα, έχεις δίκιο, οι πίνακες του Pollock έχουν πάνω από ένα. No worries, θα βάλω στο "μουσικό" μου CD άσπρο θόρυβο, ροζ θόρυβο, καφέ θόρυβο και γκρίζο θόρυβο μαζί. There, fixed. Ελπίζω να μην έχεις παράπονα τώρα. ^^

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#58 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 27 May 2008 - 08:36

αμάν ρε Κέννυ... αμέσως να πέσεις να τους φας!

#59 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 May 2008 - 10:05

Μπράβο. Άλλος ένας που βλέπει απόκρυφες μορφές και σχήματα μέσα σε μια μουτζούρα. Και μάλιστα χωρίς την βοήθεια κριτικών. Εύγε, παιδί μου, έχε την ευχή μου. Το διασκεδάζω πάντως που όταν ζητάω να μου δείξετε κι εμένα του αγράμματου, που βλέπετε τι, ζητάτε και τα ρέστα που σας βάζω στο μπελά. Αρχίζω να το ερμηνεύω σαν αδυναμία να αποφασίσετε κι εσείς οι ίδιοι ΤΙ στον κόρακα (κρα κρα) βλέπετε. Όταν αποφασίσετε, ξυπνήστε με. =ω=


Αν θυμάμαι σωστά, σου έχει απαντηθεί ήδη. Δεν χρειάζεται να βλέπει κανείς κάτι συγκεκριμένο. Ένα έργο μπορεί να το εκτημάει κάποιος και χωρίς συγκεκριμένο θέμα, είτε για τη διάθεση που του δίνει, είτε για την αισθητική, είτε το σκεπτικό. Αλλάζει απο άτομο σε άτομο και έργο απο έργο σε έργο.

OK, μέχρι εδώ ήμουν ευγενικός αλλά τώρα θα αρχίσω να παίρνω ανάποδες. Συγκρίνω τον πίνακα του Pollock με ένα fanart της Yukino, και η himawari μου λέει ότι συγκρίνω ανόμοια πράγματα επειδή το ένα είναι με λάδι σε καμβά ενώ το άλλο είναι φτιαγμένο σε υπολογιστή. Συγκρίνω τον πίνακα του Pollock με τον πίνακα του Μπος που είναι επίσης με λάδι, και μου λες ότι συγκρίνω ανόμοια πράγματα επειδή οι αντισυμβατικότητες είναι διαφορετικές.

Ε με συγχωρείτε, με τί σκατά πρέπει να τον συγκρίνω για να μείνετε ευχαριστημένοι; Με μια άλλη μουτζούρα του Pollock; Με μια μουτζούρα του Franz Kline ίσως; Ή μήπως προτιμάτε τα μπογιατίσματα του Sam Francis και του Barnett Newman; Υποθέτω με κάποιο από αυτά, μιας και είναι κι αυτοί abstract expressionists, κι έτσι παίζετε εντός έδρας.

Αυτό λέγεται υπεκφυγή. Αρνείστε να βρεθείτε προ του συμπεράσματος ότι ο abstract expressionism είναι το πιο κούφιο καλλιτεχνικό ρεύμα που εμφανίστηκε σε όλη την ιστορία της τέχνης.


Οκ, ας το πάμε αλλιώς. Για κάθε έργο υπάρχουν κάποιες παράμετροι μέσω των οποίων το κατηγοριοποιούμε. Μέσα σε αυτούς ανήκουν τόσο το/α υλικό/ά κατασκευής του, το ρεύμα ΄στο οποίο πιθανώς να ανήκει, η εποχή στην οποία δημιουργήθηκε, κτλ. Το να συγκρίνεις ένα πίνακα του Μπος που στην πλειοψηφεία αυτών των παραμέτρων διαφέρει με ένα πίνακα του Πόλλοκ, είναι τόσο άκυρο όσο το να συγκρίνεις ένα έργο της pop art με ένα πίνακα του εξπρεσιωνισμού, ή ένα κομμάτι που γράφτηκε στην κλασσική κιθάρα πριν 3 αιώνες με ένα που γράφετε σήμερα. Δεν είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβει κανείς.

Τί σου φταίει ο συνομιλητής σου για να τον αντιμετωπίζεις έτσι;


Ο συνομιλητής μου έχει αποκάλέσει και εμένα και άλλους θύματα, κορόιδα για αυτό που γουστάρουμε, και διάφορα άλλα, και σε αυτή αλλά και σε άλλες συνομηλίες. Όπως μου γράφει θα του γράφω.
Posted Image

#60 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 27 May 2008 - 11:43

.

Spoiler: Ιερώνυμος Μπος - Ο Κήπος Των Ανθρωπίνων Απολαύσεων
Μιλάμε για ένα απίστευτο έργο τέχνης. Προκλητικό, αντισυμβατικό, γεμάτο από υπο-εικόνες, συμβολισμούς και αλληγορίες.

Just a note: Πραγματικά αυτός ο πίνακας είναι απίστευτος, με λεπτομέρειες, εικόνες και υπέροχα χρώματα. {μάλιστα τυχαίνει και είναι και το current wallpaper μου <3}

Posted Image