Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Οι άσχετοι πωλητές (να γελάσω ή να κλάψω)


  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 25 May 2008 - 13:57

Αναρωτιόμουν αν εγώ ήμουν το μοναδικό άτομο που μου τυγχάνει να πηγαίνω να ψωνίσω κάτι και ροτόντας τον πωλητή ή την πωλήτρια να με ρωτάνε τι είναι αυτό και πολλά αλλά άσχετα. Όποτε αποφάσισα να ανοίξω το θέμα να και να μοιραστούμε τα βάσανα μας που τραβάμε με τους πωλητές που πολλές φόρες έχω γελάσει με τις απαντήσεις και αναρωτιόμουν τι να απαντήσω...αν έχετε πέσει σε τέτοιες καταστάσεις που να μην γνωρίζουν τι είναι ή να σας παραπλανούν οι πωλητές πείτε το για να γελάσουμε λίγο. Ας ξεκινήσω εγώ με αυτό που θυμάμαι ποιο καλά...

Λοιπόν λίγο μετά το Πάσχα και πηγαίνω συγκεκριμένα στην στουρνάρι (μια και το ΙΕΚ όπου πηγαίνω είναι εκεί κοντά) μπαίνω στο Παπασοτιριου για να ρωτήσω αν έχουν manga. Έξαλλου βιβλιοπωλείο δεν είναι υποτίθεται ότι θα έχει κάτι...μπαίνω που λέτε λιπών και παγαίνω προς την γωνιά όπου είναι τα comics σταματαώ και χαζεύω λίγο μπας και δω κάτι. Μετά από λίγο ρώταω την πωλήτρια που καθόταν εκεί.
-Συγγνώμη μήπως έχετε manga?
Με κοίταει περίεργα και αντί να μου απάντηση με ρωταει.
-Τι είναι αυτό?
:oo::oo::terror2::dazed::erk: Μου έπεσε το σαγόνι μιλάμε εκείνη την στιγμή, είχα πάθη σοκ. :deadga6:
-Θέλετε κάποιο βιβλίο?
:oo: Το δεύτερο σοκ...μετά από κάποια δευτερόλεπτα συνέρχομαι και αρχίζω να της εξηγώ.
-Το manga είναι το Ιαπωνέζικο comics(μήπως έπρεπε να το αναλύσω και άλλο??).Πρέπει να είναι μαζί με τα comics.
Τι μου απατάει?
-Μισό να κοιτάξω στον Η/Υ. Ωραία τι είπαμε ότι ψάχνεται?
-Manga...(ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι γίνετε)και συγκεκριμένα το Naruto...:knock-knock:
Μετά από λίγο μου λέει ότι βρήκε κάποια βιβλία manga...ε ναι αλλά όχι ήταν κάτι βιβλία σχετικά με σχεδία και το πως να ζωγραφίζουμε manga. Φεύγω από εκεί και λέω ότι μάλλον δεν έχουν...δεν ξέρω γιατί αλλά μπήκα στην άλλη άκρη και ρώταω τον ένα πωλητή μήπως έχουν manga και τι μου απαντάει ναι έχουμε είναι διπλά στα comics:blurah5:.Τα συμπεράσματα δικά σας...
Posted Image

#2 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 25 May 2008 - 14:06

Όχι δεν είσαι ο μόνος, είναι συχνό το φαινόμενο των άσχετων πολιτών. Για να μην πω και των πολιτών που θέλουν να πλασάρουν ένα συγκεκριμένο προϊόν.

Κλασσικά θυμάμαι ήθελα πριν πολλά χρόνια να αγοράσω ένα στερεοφωνικό για το δωμάτιο μου. Και είχα πάει σε ένα κατάστημα (έχοντας αποφασίσει λίγο πολύ τι ήθελα να πάρω) και μου λέει αυτός πάρε το μεγαλύτερο μοντέλο (που η μόνη διαφορά που είχε ήταν ότι ήταν έπαιζε πιο δυνατά) και μου λέει, πάρε αυτό φίλε είναι πολύ καλό. Έχει και dolby prologic. Τι prologic ρε άνθρωπε μου, 2 ηχεία είχε το σύστημα :sigh2: Βέβαια παράγγειλα αυτό που ήθελα, αλλά βλέπεις έχασα την εμπιστοσύνη που είχα σε αυτόν και μιας και υπήρχαν καθυστερήσεις ακύρωσα την παραγγελία και το πήρα από αλλού.
phmava.php

#3 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 25 May 2008 - 15:04

Λίγο off topic αλλα μια φορά που είχα πάει Παπασωτηρίου στα Mall, είχανε δύο ξεχασμένα Nodame Cantabile, τα μόνα manga σε όλο το κατάστημα.

Αλλα και για να μήν βγαίνω τελείως off topic, όταν έκανα ερευνα αγοράς για Graphics Tablet, μου έτυχε να βρω ατομο που δέν καταλάβαινε τι έψαχνα όσο και να του εξηγούσα...

Βρε τι Wacom του είπα, Graphics Tablet, Ταμπλέτα με πενάκι για υπολογιστή, Πινακίδα με γραφίδα μέχρι που κατέληξα να του το εξηγήσω στα 'Αγκα-ούγκα' "Εμ... εκείνο το τετράγωνο που ζωγραφίζεις πάνω του με στυλο και εμφανίζετε στην οθόνη..."
Φυσικά δέν κατάλαβε ετσι φώναξε έναν άλλο και με του που του είπα Wacom μου έδειξε που ήταν... :stubborn:

LfNX0dh.png


#4 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 25 May 2008 - 16:00

-Συγγνώμη μήπως έχετε ζάρια για DND?
-.....
-Ευχαριστώ πολύ, γεια σας....(&^(&*!@#^!@&*^#!*@^)

#5 jaken23

jaken23

    邪剣23

  • Members
  • 125 posts

Posted 25 May 2008 - 17:04

-Γεια σας, μήπως έχει έρθει το Mario Galaxy;
-Για PSP, ναι;
-:oo:

#6 Kuso Kenshi

Kuso Kenshi

    Anime Fan

  • Members
  • 218 posts

Posted 25 May 2008 - 20:17

"Παιχνίδια για το Wii έχετε;"
"Τι είναι αυτό;"
:oo:


#7 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 25 May 2008 - 20:44

Συζήτηση στο πλαίσιο.

- Ήρθα να πάρω το mp3 που έκανα κράτηση
- Ποιο απ' όλα ?
- Το τάδε (δεν θυμάμαι μοντέλο αυτήν την στιγμή)
- Ένα μαύρο είναι ?
- ... . Κυκλοφορεί σε 4 χρώματα. Πάντως στο τηλέφωνο μου είπατε πως έχει μείνει μόνο το μαύρο
- Α, ένα που μοιάζει με αναπτήρα ?
- Νννναι ...


Το αποκορύφωμα είναι πως, παρ' όλο που τους είχα πάρει τηλέφωνο για να μου το κρατήσουν (ήταν το τελευταίο που είχε μείνει), εν τέλει δεν μου έκαναν κράτηση, και εντελώς συμπτωματικά είχε μείνει απούλητο :fromabove:

E5VV38U.jpg


#8 skyrios

skyrios

    Anime Newbie

  • Members
  • 59 posts

Posted 25 May 2008 - 21:21

Λίγο off topic αλλα μια φορά που είχα πάει Παπασωτηρίου στα Mall, είχανε δύο ξεχασμένα Nodame Cantabile, τα μόνα manga σε όλο το κατάστημα.

Αλλα και για να μήν βγαίνω τελείως off topic, όταν έκανα ερευνα αγοράς για Graphics Tablet, μου έτυχε να βρω ατομο που δέν καταλάβαινε τι έψαχνα όσο και να του εξηγούσα...

Βρε τι Wacom του είπα, Graphics Tablet, Ταμπλέτα με πενάκι για υπολογιστή, Πινακίδα με γραφίδα μέχρι που κατέληξα να του το εξηγήσω στα 'Αγκα-ούγκα' "Εμ... εκείνο το τετράγωνο που ζωγραφίζεις πάνω του με στυλο και εμφανίζετε στην οθόνη..."
Φυσικά δέν κατάλαβε ετσι φώναξε έναν άλλο και με του που του είπα Wacom μου έδειξε που ήταν... :stubborn:


haha!κι εγώ τα ίδια πέρασα για να το βρω!στο πλαίσιο ευτυχώς όπου και το πήρα τελικά ήταν φάτσα-καρτα και δεν χρειάστηκε να το εξηγήσω σ όλο το προσωπικό:joyful:

τελικά για να είσαι "100% connected" με τον πωλητή θα πρέπει να πας σε καταστημα "εξεδικευμενο" σ αυτά που ζητάς γιατι στα πολυκαταστήματα...:wis:

#9 Kapou

Kapou

    Alt τίς εί;;

  • Members
  • 33 posts

Posted 25 May 2008 - 21:54

Άλλη μια συζήτηση(ο θεός να την κανεί)στο Παπασωτηρίου Βόλου
Πωλήτρια(καλό κομάτι by the way)-καλημέρα
(εγώ απο ξίδια και ξενύχτι)-μέρααααα
-μπορώ να σας βοηθίσω?(ερώτηση παγίδα)
-ίσως(με μπόλικα sexουαλικά υπονοούμενα)
-ψάχνεται για κάτι συγκεκριμένο?(πάλι ερωτηση παγίδα)
-οχί αλλα κάτι σε rpg όχι mmorpg
-πιανού συγκραφέα(ακυροοο!!!!!!!!!)
-Όχι δεν καταλάβατε για game μιλάω(έλεος)
-α μισό να ρωτήσω τον υπέυθηνο(lol)
έρχεται ένας χοντρός
-παρακαλώ
-ένα rpg θέλω αλλα όχι mmorpg(ξανά)
-ποιανού συκγραφέα(αααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!)
τελικά πηγα στο ράφι και πήρα ενα μόνος μου
και απορώ:ενα ολόκληρο καταστημά και εχεί εναν άσχετο χοντρό και ένα ενα εξήσου άσχετο που**νάκι,δηλαδή τί αγγελία ειχαν βαλει πιά {ΖΗΤΗΤΑΙ ΧΟΝΤΡΟΣ ΚΑΙ ΠΟΥ**ΝΑΚΙ ΓΙΑ RAP ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ}και δεν μου έδωσε και το τηλ. της(η σκύλα)
Posted Image
Spoiler:

#10 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 25 May 2008 - 22:34

Δηλαδή αν ήταν αδύνατος θα είχε διαφορά? :/

On topic, μια φορά ρώτησα για manga στου Ελευθερουδάκη και μου έδειξαν κάποια σε στιλ κόμικ Ηρακλή και Ιφιγένεια. O____o {don't blame them though}

Posted Image


#11 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 posts

Posted 25 May 2008 - 22:39

εντάξει βρε παιδιά...πωλητές/τριες είναι...μην περιμένετε να έχουν και διδακτορικό πάνω σε όσα ζητάμε εμείς οι καταναλωτές...και εξάλλου για αυτό υπάρχουν και οι κατάλογοι και το υπέροχο πρόγραμμα Αναζήτηση (πολύ βολικό by the way) για να ψάχνουν...χεχε

Posted Image
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Click the hatchlings and save them!!!




#12 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 25 May 2008 - 22:42

εντάξει βρε παιδιά...πωλητές/τριες είναι...μην περιμένετε να έχουν και διδακτορικό πάνω σε όσα ζητάμε εμείς οι καταναλωτές...και εξάλλου για αυτό υπάρχουν και οι κατάλογοι και το υπέροχο πρόγραμμα Αναζήτηση (πολύ βολικό by the way) για να ψάχνουν...χεχε

Αυτό είναι αλήθεια, για αυτό και δε μπορώ να τους κατηγορήσω, ιδιαίτερα σ'ένα τομέα που δεν είναι και ο δημοφιλέστερος στη χώρα μας. :wis:

Posted Image


#13 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 25 May 2008 - 22:43

Off topic αλλα στον Ελευθερουδακη εχουν 2 ολοκληρα ραφια αφιερωμενα στα manga(τα μεταφρασμενα βεβαια). ο_Ο

Τωρα οσον αφορα τους ηλιθιους πωλητες εχω απειρα παραδειγματα(αλλα δεν θυμαμαι κανενα). Με φτανουν σε σημειο να αμφιβαλλω για τον εαυτο μου και για το αν αυτο που ψαχνω υπαρχει... Οταν ζηταγα προπληρωμενη καρτα περυσι, η υπαλληλος με κοιταγε παραξενα και μου ειπε οτι δεν υπαρχει τετοιο πραγμα. Επεμενα ομως και τελικα πηγε να ρωτησει μια αλλη υπαλληλο να της εξηγησει τι ειναι αυτο το εξωγηινο πραγμα...

#14 JoHnAroC

JoHnAroC

    Kοκορνιογκος για παντα!!!

  • Members
  • 175 posts

Posted 25 May 2008 - 22:53

γιατι ρε...καταρχας ενας πωλητης πρεπει ναναι ενημερωμενος για τα παντα στο καταστημα και επισης να χει αποψη....μου προσφεραν δουλεια στο τοπμαν(στο μοναστηρακι με τα καμενα τα μαυρα) επειδη ειχα παει με τν ξαδερφο μου και τον επεισα να παρει κατι που του πηγαινε και ειχε και ενα αλλο παιδι διπλα που πηγαινε κατι αλλο και τελικα το πηρε-με μανα που δουλευε στον ασλανι τι να κανεις αναγκαστηκα τα ξερεις-
αλλα δεν παιζει να δουλεψω εκει μιας εγω τις volcom,dvs,lowlife and dc δεν τις βγαζω απο πανω μου,..

αρα πεσατε σε χαζους ανυπαρκτους...:df13952b:
Posted Image
πραγματικα θελω να ψοφησω

#15 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 25 May 2008 - 22:54

και απορώ:ενα ολόκληρο καταστημά και εχεί εναν άσχετο χοντρό και ένα ενα εξήσου άσχετο που**νάκι,δηλαδή τί αγγελία ειχαν βαλει πιά {ΖΗΤΗΤΑΙ ΧΟΝΤΡΟΣ ΚΑΙ ΠΟΥ**ΝΑΚΙ ΓΙΑ RAP ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ}και δεν μου έδωσε και το τηλ. της(η σκύλα)


Δεν ημουν μπροστα αλλα πιστευω το παρακανεις λιγο..δεν ζητησες δα και κανα γνωστο ορο(πχ να της ελεγες εξομοιοτη ή pc game)και δεν το ξερε...ειπες rpg(ουτε καν παιχνιδι ρολων) και mmorpg,τι περιμενες??

Απο τους μεγαλους,μονο αν ειναι καμενοι με το θεμα ξερουν απο τετοια..και ειδικα απο παιχνιδια,σκεψου οτι μερικοι καλα καλα pc δεν ξερουν να χρησιμοποιησουν,τα παιχνιδια ειναι υπερβολικη/αχρηστη γνωση(δεν βρισκουν τους ορους οπως rpg και σε κανενα απο τα βιβλια που τους βαζουν να διαβασουν),εκτος κι αν ασχολουνται μ'αυτα...

Τωρα για το ποσο ενοχλητικη ηταν δεν ξερω,δεν ημουν μπροστα..


On Topic:Πριν κανα 3-4 χρονια ειχα πορωθει με το δαχτυλιδι του Frodo και ειχα ψαξει σε τοσα μαγαζια να το βρω και στο ενα απ αυτα που πηγα του λεω:

-Εχετε το δαχτυλιδι απο τον αρχοντα των δαχτυλιδιων??
-Μισο λεπτο να ρωτησω..
-(τυχαιο ονομα)Τακη,εχουμε μηπως το δαχτυλιδι απο τον βασιλια των δαχτυλιδιων??

(γινετε να μην ξερεις το LOTR??:hahaha:αλλα ενταξει δεν ειναι και τοσο σοβαρο)

Τελικα το βρηκα σε αλλο μαγαζι και απο τον ιδρωτα ξεβαψε λιγο..ουτε το χρησιμοποιω πολυ πια..συναισθηματικη αξια..

Edited by Zoro, 26 May 2008 - 15:15.