Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Gundam - Γενική συζήτηση


  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#31 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 12 January 2008 - 04:15

Το Destiny κατά την γνώμη μου έχει καλύτερη μουσική, animation, και πιο επικές μάχες από το Seed, αλλά η ιστορία του δεν με συγκλόνισε και τόσο. Μεγάλο ρόλο έπαιξε και ο "πρωταγωνιστής" του, ο οποίος είναι ίσως η πιο μισητή μορφή που έχω δει σε anime
(προσωπική άποψη πάντα)


To Destiny ειχε καλυτερη παραγωγη γιατι ειχε μεγαλυτερο προυπολογισμο! Η εισπρακτικη επιτυχια απο το Seed ηταν σημαντικη και επετρεψε να γυριστουν πολυ περισσοτερες σκηνες μαχης και να ανεβει ολη η ποιοτητα παραγωγης!
:wooi2: :wooi2: :wooi2:

Τωρα αυτο για τον "πρωταγωνιστη"... Θα συμφωνησω αλλα απο την αλλη το οτι περιμεναμε κατι με μεγαλη ανυπομονησια μεχρι το τελος
Spoiler:
και στο τελος το πηραμε ηταν καλο. Και δεν πρεπει να ξεχναμε και το επ. 38!!! (ακομα και σημερα απο τους ορισμους του "επικου" στο λεξικο μου)

:nod:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#32 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 12 January 2008 - 13:51

Μπααα.... Ο πρωταγωνιστής στο School Days είναι ο πιο μισητός από όλους.

#33 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 12 January 2008 - 17:19

Πάντως εμένα το Destiny είναι από τα αγαπημένα μου anime.Ωραίες εποχές όταν το έβλεπα.Ήμουν και νέος στα anime τότε:if:

Posted Image


#34 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 12 January 2008 - 18:09

εγω τελικα δεν αντεξα κα ιειδα σημερα το μεσημερι πριν την πεσω τα 3 πρωτα πο το Destiny.
ξεκινησε με εναν γενικο χαμο και κολαση ( κατι που μαρεσει) και πιστευω οτι σαφως το Minerva ειναι ανωτερο σχεδιαστικα απο το Archangel
οποτε ηδη παιρνει ενα συν.
τωρα ο πρωταγωνιστης.. μαλλον ειναι λιγο τσογλανακος με διαφορα κομπλεξ οπως φανηκε αλλα αντε να δουμε

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#35 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 13 January 2008 - 14:39

Και που να φτάσεις στο σημείο που περιγράφετε ποιοί είναι και τι κάνουνε οι
Spoiler:


#36 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 15 January 2008 - 15:58

λοιπον λοιπον, μολις το τελειωσα και το Destiny
παρα πολυ καλο, ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενο ( απο ολες τις αποψεις, σεναριο, μουσικη καταπληκτικη, εξαιρετικο σχεδιο, ανατροπες κλπ) απο τα περισσοτερα mecha. καταλαβαινω λοιπον γιατι γινεται τοσο μεγαλη φασαρια. δικαιως. φανταζομαι ποσο καλυτερα θα ειναι τα πρωτα πρωτα
ενας απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες πλεον, ο Mu La Flaga. (εχουμε κα ιτην ιδια μερα γενεθλια πλακα πλακα)

μονο ενα spoiler please καντε μου
Spoiler:


roriconfan, ωραιο avatar, δεν κουραζει καθολου το ματι :hahaha:

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#37 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 15 January 2008 - 16:36

Glad you liked it!

Spoiler:

Posted Image
Courtesy of Kenny!

#38 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 15 January 2008 - 16:53

Καλά τα Seed & Destiny αλλά το wing για εμένα ήταν θεϊκό(Maxwell Duo, Deathscythe).Endless Waltz ήταν θεϊκό.
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#39 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 15 January 2008 - 17:01

Ασχετο το Gundam SEED C.E. 73 Stargazer αξιζει να το κατεβασουμε, προσφερει κατι στην κεντρικη πλοκη του Seed η οχι?

Posted Image



#40 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 15 January 2008 - 17:18

Το Stargazer ειναι ενα OVA 3 ep. με γεγονοτα που λαμβανουν χωρα στο χρονο του Destiny (μετα την πτωση του Junious 7). Σαν τιτλος εχει ενα σεναριο το οποιο θεωρω αρκετα ενδιαφερον και πιο "ωριμο" απο το Destiny (δεν χωραγαν στην διαρκεια του αστειισμοι για να χαλαρωσει η διαθεση). Αν καποιος με κακη διαθεση απεναντι στο Gundam πει οτι ηταν μια ευκαιρια να βγαλει η Bandai 3-4 καινουργια μοντελα για να βγαλει λεφτα μπορει να εχει και δικιο.Αλλα σιγουρα ηταν πολυ καλυτερο anime απο τα Astray!

:congrats:

Και οχι,παροτι "βαθαινει" το storyline του Destiny, δεν προσφερει κατι συμπληρωματικο στην ιστορια...
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#41 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 20 January 2008 - 17:36

ερωτησης: ξερει κανεις αν η καπετανισα του Archangel με το ονομα Murrue Ramius απο το Seed εχει καμια σχεση με τον Captain Marco Ramius απο την ταινια The Hunt for Red October?

P.S. clapman17 ευχαριστω για την πληροφορια

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#42 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 20 January 2008 - 18:23

ερωτησης: ξερει κανεις αν η καπετανισα του Archangel με το ονομα Murrue Ramius απο το Seed εχει καμια σχεση με τον Captain Marco Ramius απο την ταινια The Hunt for Red October?


Καμια απολυτως, με την πιθανη εξαιρεση του οτι μετα το Κυνηγι του Κοκκινου Οκτωβρη το ονομα Ramius ερχετε ευκολα στο μυαλο σε σχεση με καπετανιο πολεμικου σκαφους...:thatsit:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#43 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 26 January 2008 - 12:20

Ξανα είδα το Endless Waltz παιδιά ήταν φοβερό(ναι παραμένει:P)...
Μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει αλλά πρέπει να παραδεχτήτε ότι το soundtrack Last impression είναι ένα από τα καλύτερα κομμάτια.
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#44 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 10 February 2008 - 19:35

το gundam στηριζεται σε καποιο manga? με μια πρωτη ματια δνε βρηκα τιποτα

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#45 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 10 February 2008 - 19:44

Λίγες είναι οι περιπτώσεις των Gundam manga. Απ' ό,τι ξέρω στις περισσότερες γνωστές σειρές (Wing, Seed κλπ) το manga βγήκε αργότερα από το anime. Βέβαια απ' ό,τι ξέρω υπάρχουν αρκετά manga που δεν έχουν γίνει anime, κυρίως μικρές σειρές, που είτε βασίζονται σε κάποια μεγάλη σειρά, είτε είναι ξέμπαρκα εντελώς.

Βέβαια δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα manga, και δεν ξέρω κατά πόσον τα παραπάνω ισχύουν :P

E5VV38U.jpg