Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Gundam - Γενική συζήτηση


  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#1 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 16 March 2006 - 16:05

Δεν είδα κανένα θέμα να μιλάει για την καλύτερη ίσως σειρά mecha όλων των εποχών. Γι αυτό αποφάσισα να το ξεκινήσω εγώ :wink: .Εσάς ποιο Gundam σας άρεσε περισσότερο ? Επειδή ίσως για πολλούς να είναι χαώδης η ποικιλλία των Gundam που έχουν βγει, ρίξτε μια ματιά στο Mecha Anime Head Quarters http://www.mahq.net/animation/gundam/gundam.htm
αλλά και στην επίσημη ιστοσελίδα http://www.gundamofficial.com/
Είναι μερικά μόνο από τα πολλά saits που υπάρχουν. Όμως στα παραπάνω θα βρείτε πολλές πληροφορίες όπως για παράδειγμα πόσες σειρές και ταινίες Gundam έχουν βγει, πόσες χρονικές περίοδοι υπάρχουν, ποια είναι η χρονολογική τους σειρά, και πολλές άλλες Frequently Asked Questions :D

#2 xxnioxx

xxnioxx

    Anime Fan

  • Members
  • 141 posts

Posted 16 March 2006 - 17:17

apo ti katalava eblepa kai ego ena tetiou idous pediko otan imoun 12 xronon den 8imame onoma alla kati pou legota ( teknompoms ) an sas 8imizi tpt den ksero pos grafete sta agglika kai an einai sosto ayto pou eblepa itan POLI gamato ... an to kseri kanenas as pi kai episis na po kai ligo pos itan : htan poli ekseligmeni epoxi kai eixan kati robot pou empenes mesa tous kai ta xirizo soun esy itan polemiki mixani ayto to pra me liga logia kai den ksero ti kai pos ginotan polemos me kati eksoghinous kati tetio ... lol
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: orea perigrafi ekana pali :lol:
_______________________________________________

One Piece for ever :wink:

#3 Liquid

Liquid

    Anime Fan

  • Members
  • 171 posts

Posted 16 March 2006 - 18:05

Tha me endiefere na parw mia kali gefsi apo gundam, alla den kserw apo pio na ksekinisw..einai ontws xawdis i katastasi..

Kamia kali protasi gia arxi?
Posted Image


Water can flow, or it can crash...

#4 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 16 March 2006 - 22:52

Ο xxnioxx ίσως να εννοεί τα Macross. Όμως δεν είμαι και καθόλου σίγουρος, γιατί η περιγραφή που δίνει δεν είναι και η καλύτερη :wink:

Tha me endiefere na parw mia kali gefsi apo gundam, alla den kserw apo pio na ksekinisw..einai ontws xawdis i katastasi..
Kamia kali protasi gia arxi?


Τα Gundam Ζ, Gundam Wing, Gundam Seed και Gundam Seed Destiny είναι τα πιο γνωστά, ίσως όχι όμως και τα καλύτερα. Αυτό είναι στην προσωπική κρίση του καθενός. Εμένα μου αρέσουν όλα τα Gundam αλλά αν σε κάποιον δεν του αρέσει ο παλιός σχεδιασμός (από το 79 έχουν αρχίσει να βγαίνουν :shock: ) τότε θα του προτείνω όσα Gundam έχουν βγει από το 1996 και μετά. Ειδικά τα Seed και Seed Destiny έχουν πολλά CGI που τα κάνουν ακόμα πιο ωραία (κατά την γνώμη μου πάντα γιατι σε αυτό το θέμα οι απόψεις διίστανται). Δεν πειράζει όποιο Gundam και να δείτε πρώτο επειδή η ιστορία μίας σειράς Gundam δεν συγχέεται με ιστορίες άλλων σειρών. Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις όπως Seed - Seed Destiny όπου είναι προτιμότερο να ξεκινήσετε από το πρώτο

#5 ANIMANIAK

ANIMANIAK

    chotto matte

  • Members
  • 3 posts

Posted 07 February 2007 - 17:08

ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΑΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΤΟ GUNDAM ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΙΜΕ:oops: :dwarf: :kakashithumbup:

#6 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 13 December 2007 - 01:51

Phantom my man, να ενεργοποιεις που και που το msn σου... Αντε να δουμε,θα σε βρουμε?

:emptyonexg1:

Spoiler:

Posted Image
Courtesy of Kenny!

#7 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 13 December 2007 - 14:22

send him message while he is offline and he will answer you
doh!

#8 Kallia

Kallia

    漢字を勉強しなが

  • Members
  • 85 posts

Posted 17 December 2007 - 01:43

Gundam... Πωπω, τι μου θυμίζεις τώρα...
:Blissfull:

Σε όσους δεν τα ξέρουν καθόλου, θα συνιστούσα να ξεκινούσαν με Gundam Seed και Seed Destiny. Τα υπόλοιπα είναι αρκετά παλιά και θα πρέπει να είσαι πολύ hard-core του είδους για να τα ευχαριστηθείς. Γιατί για να είμαστε ειλικρινείς, οι περισσότεροι έχουμε καλομάθει με τα σημερινά animation. Ακόμη κι εγώ που λατρεύω τα mecha κάθε είδους (τουτέστιν έχω δει κάθε βλακεία που έχει κυκλοφορήσει κατά καιρούς) είχα ξενιστεί λιγάκι όταν επιτέλους τα εντόπισα και κάθισα να τα δω. Αλλά τα δύο τελευταία είναι πιο καινούρια και βλέπονται άνετα.

Α, και αν θέλετε τη συμβουλή μου, μακριά από μεταγλωττίσεις, ιδίως των πιο παλιών. Έκανα το λάθος να κατεβάσω το Gundam Wing μεταγλωττισμένο. Μετά τα πρώτα 10 λεπτά ήθελα να βαρέσω το κεφάλι μου στην οθόνη... Υπότιτλοι και πάλι υπότιτλοι!

#9 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 17 December 2007 - 16:15

Εγω παλι τωρα εχω ξεκινησει το Mobile suit Gundam 00 και μου αρεσει.... Δηλαδη Kallia εγω που δεν ειμαι και πολυ του mecha να μην δω τα αλλα, ε??? γιατι ενας απο τους λογους που βλεπω το καινουργιο ειναι το κορυφαιο σχεδιο και τα σαγηνευτικα χρωματα...

P.S. Ο μεσαιος μου αδερφος, που δεν ασχολειται με τα ανιμε, ειδε το Gundam και το προφερε Μομπαϊλ σουτ ΓΚΟΥΝΤΑΜ!!
!:hahaha::hahaha::hahaha:

#10 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 posts

Posted 17 December 2007 - 23:02

Viva SEED and Kira, destroy Wing and kill Heero.:hahaha:

Posted Image


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com


#11 Kallia

Kallia

    漢字を勉強しなが

  • Members
  • 85 posts

Posted 19 December 2007 - 20:39

Εγω παλι τωρα εχω ξεκινησει το Mobile suit Gundam 00 και μου αρεσει.... Δηλαδη Kallia εγω που δεν ειμαι και πολυ του mecha να μην δω τα αλλα, ε??? γιατι ενας απο τους λογους που βλεπω το καινουργιο ειναι το κορυφαιο σχεδιο και τα σαγηνευτικα χρωματα...


Ε, όσο κι αν νιώθω τύψεις που αποθαρρύνω κάποιον απ'το να δει anime, καλό θα είναι να ξέρεις ότι σειρές του '80 δεν είναι ακριβώς σαν τις σημερινές... Σε κάποιον άλλον όμως μπορεί να αρέσει. Γενικά, θεωρούνται κλασσικά του είδους. Δυστυχώς, εγώ η ίδια άντεξα μόλις 6 επεισόδια Gundam Wing μεταγλωττισμένα για τ'αμερικανάκια πριν να λιποτακτήσω. Δεν είναι μόνο η ποιότητα του animation. Δεν μου άρεσε και η υπόθεση. Ό,τι κλισέ μπορείς να φανταστείς για τις γιαπωνέζικες σειρές, το είχε.

Spoiler:


Αντίθετα, τα Gundam Seed/Seed Destiny μου άρεσαν. Πιο σοβαρή πλοκή, ανατροπές, πιστευτοί χαρακτήρες. Τα ευχαριστήθηκα αρκετά μπορώ να πω.

P.S. Ο μεσαιος μου αδερφος, που δεν ασχολειται με τα ανιμε, ειδε το Gundam και το προφερε Μομπαϊλ σουτ ΓΚΟΥΝΤΑΜ!!


Θες να γελάσεις; Κι εγώ την πρώτη φορά που είδα τον τίτλο έτσι το είπα, χεχε! :P
:gotit: :wis:
Japanese fiction books, here I come! :burningbe3:

#12 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 19 December 2007 - 21:10

Ε, όσο κι αν νιώθω τύψεις που αποθαρρύνω κάποιον απ'το να δει anime, καλό θα είναι να ξέρεις ότι σειρές του '80 δεν είναι ακριβώς σαν τις σημερινές... Σε κάποιον άλλον όμως μπορεί να αρέσει. Γενικά, θεωρούνται κλασσικά του είδους. Δυστυχώς, εγώ η ίδια άντεξα μόλις 6 επεισόδια Gundam Wing μεταγλωττισμένα για τ'αμερικανάκια πριν να λιποτακτήσω. Δεν είναι μόνο η ποιότητα του animation. Δεν μου άρεσε και η υπόθεση. Ό,τι κλισέ μπορείς να φανταστείς για τις γιαπωνέζικες σειρές, το είχε.

Spoiler:


Αντίθετα, τα Gundam Seed/Seed Destiny μου άρεσαν. Πιο σοβαρή πλοκή, ανατροπές, πιστευτοί χαρακτήρες. Τα ευχαριστήθηκα αρκετά μπορώ να πω.



Θες να γελάσεις; Κι εγώ την πρώτη φορά που είδα τον τίτλο έτσι το είπα, χεχε! :P
:gotit: :wis:

Το gundam wing δεν είναι του 80 είναι gundam του 95( γι αυτο και είναι Γτπ καβάλα):emptyonexg1:

Δες Zeta Gundam ή τα compilation movies του πρώτου gundam (είναι καλύτερα απο την ίδια τη σειρα) πριν βάλεις όλα τα παλιεότερα gundam στο ίδιο τσουβάλι:wooi2:.

Το σενάριο και ο κόσμος του seed είναι στιγνή και ξεδιάντροπη αντιγραφή αυτών των 2:nosey:.

Απο τις gundam σειρες που έχω δεί το Zeta και to seed (oxi to desteny) μου άρεσαν περισσότερο.
Posted Image


#13 Kallia

Kallia

    漢字を勉強しなが

  • Members
  • 85 posts

Posted 19 December 2007 - 21:29

Σ'αυτό μπορεί να έχεις δίκιο, όντως δεν έχω δει όλα τα παλαιότερα. Νομίζω είχα δει 3 επεισόδια από ένα από τα Gundam του 80, αλλά μπορεί να ήταν και πολύ κακής ποιότητας αυτά που είχα βρει γιατί ο ήχος είχε παράσιτα κλπ και δεν μπορούσα να τα ευχαριστηθώ, οπότε δεν τα κατέβασα όλα. Η υπόθεση όντως μου είχε φανεί καλή πάντως. Το Gundam Wing απλά το ανέφερα ως το χειρότερο παράδειγμα, γιατί όταν το είχα κατεβάσει είχα μεγάλες προσδοκίες με βάση όλα τα υπόλοιπα, και τελικά ήταν μεγάλη απογοήτευση. Μου 'μεινε το παράπονο, που λέει ο λόγος...

Αλλά Zeta Gundam λες, ε; Χμμμ, με βάζεις σε πειρασμό...
Japanese fiction books, here I come! :burningbe3:

#14 Steiner_Zidane

Steiner_Zidane

    Anime Freak

  • Members
  • 319 posts

Posted 20 December 2007 - 23:34

Το λιγότερο mainstream Gundam X το έχει δει κανένας; Ήταν από τα πρώτα anime που είχα δει (πριν 7 χρόνια!) και μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση. Επειδή τότε ήμουν πολύ μικρότερος και είχα δει μόνο το Dragonball και το Gundam Wing και δεν είχα κανένα ουσιαστικό μέτρο σύγκρισης, δεν ξέρω αν πάω να το δω σήμερα πώς θα μου φανεί, πάντως για καιρό ήταν από τα αγαπημένα μου.
Ορίστε και το ωραίο opening theme: [YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=de4V3-JGXhc[/YOUTUBE]

Έχω αυτή την επιφύλαξη για το Χ γιατί όπως είπα είχα ήδη δει το Wing με αμερικάνικη μεταγλώττιση και μου άρεσε.:hahaha: Ακόμα πιο καλό μου είχε φανεί και το ova, το Endless Waltz.
BTW, άρχισα το Seed και έχω δει τα πρώτα 2 επεισόδια. Μέχρι τώρα δεν με έχει ενθουσιάσει αλλά κάνω υπομονή γιατί σε τέτοιες σειρές θέλει λίγα επεισόδια για να πάρει μπρος η ιστορία. ΑΛΛΑ... πιο gay πρωταγωνιστή δεν μπορούσαν να βρουν; Μα τι στο καλό πια, νισάφι με τους άντρες χαρακτήρες που δεν καταλαβαίνεις αν είναι άντρες ή γυναίκες.:deadga6: Για να μη μιλήσω για το όνομα... Όταν έχεις δει το Death Note, συγκρίνεται ο ένας Κira με τον άλλον;:bleh:
Posted Image

#15 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 21 December 2007 - 00:53

ΑΛΛΑ... πιο gay πρωταγωνιστή δεν μπορούσαν να βρουν; Μα τι στο καλό πια, νισάφι με τους άντρες χαρακτήρες που δεν καταλαβαίνεις αν είναι άντρες ή γυναίκες. Για να μη μιλήσω για το όνομα... Όταν έχεις δει το Death Note, συγκρίνεται ο ένας Κira με τον άλλον;:bleh:


Ο Kira (του Gundam Seed) είναι από τους καλύτερους πρωταγωνιστές που έχω δει. Βέβαια πολλοί έχουν πρόβλημα με την bishonen φωνή του. Εγώ πάλι δεν αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα επειδή
Spoiler:
Όσον αφορά το Gundam X, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Κατά κοινή ομολογία είναι η χειρότερη σειρά Gundam που υπάρχει :P

E5VV38U.jpg